Domů     Před 110 lety: Auto Palace učil Evropu prodávat auta
Před 110 lety: Auto Palace učil Evropu prodávat auta
komerční sdělení

Toho roku 1906 položí zemětřesení San Francisco, zase se probudí Vesuv a ve Francii skončí politický skandál Dreyfusova aféra. Žije se období belle époque, je nebývale dlouho klid a k tomu všemu se zrodí značka, která naučí Evropu prodávat auta.

Automobilismus má několik legend. Pány Bentleyho i Forda, Škodu i Citroëna.

A taky gentlemany Rollse s Roycem, kteří právě v roce 1906 začnou prodávat svůj první model Silver Ghost. Jenže ikonami jsou i pánové, kteří ty všechny auta v téhle době umí prodat…

Obchod s grácií

Nizozemsko není první motorizovanou zemí v Evropě. Vlastně je docela vzadu. Mladý Walter Joachim Jochems (1884–1947) už čtyři roky závodí na 60koňovém mercedesu a daří se mu.

A když se i jeho přátelé rozhodnou koupit si nové mercedesy, napadne ho myšlenka, že by je mohl prodávat. Píše se rok 1906… O autech se tehdy mluví s grácií, protože jich jezdí málo. Protože to jsou stroje s duší.

Jenom v Čechách je v roce 1906 hlášeno 208 automobilů a 774 motocyklů (z toho 68 aut a 248 motorek v Praze). Prodej znamená obchod a to musí mít úroveň. Zákazník musí mít vizi. Mít sen.

Tím vším disponuje i haagský fotograf Aldophe Zimmermans a pak taky notář Backx – první dva zákazníci Waltera Joachima Jochemse poté, co v nizozemském Haagu otevře prodejnu automobilů. Je to vlastně obyčejná kancelář.

Zimmermans, s pověstí prvního motoristy v zemi, si vybere mercedes a stane se tak současně i prvním živoucím milníkem historie společnosti Auto Palace. Dodnes je to nejstarší obchodní dům s automobily v Evropě a jeden z nejstarších na světě. Navíc s nepřehlédnutelnou českou stopou v podobě automobilů Škoda.

Od mercedesů ke škodovkám

Mercedesy stojí od 12 450 po 22 900 guldenů a jsou jedny z nejdražších na holandském trhu. Dováží se i italské Italy, německé Hansy, francouzské Unicy nebo 18koňové americké Buicky za 3 300 guldenů.

Firma sama prodává vlastní značku Auto Palace za 2 895 guldenů se sloganem: „Tak tichý jako elektromobil“. Všechno ale změní válka. Nizozemsko sice jako neutrální země není přímo poškozené, ale ekonomika i tak utrpí drastický zásah.

Po hrůzách 1. světové války firma očekávala expanzi, proto hledá nové tváře. A o práci v prvním evropském chrámu automobilů se v roce 1919 uchází i 16letý Pieter Cornelis Lauret (1902–1960).

Chtěl se stát instalatérem, měl to vlastně docela jasně nalajnované, práci v Auto Palace jen zkusí… Je přijat a za osm let se stává ředitelem N.V. Auto Palace. Éra Laureta se pak pojí se zlatým věkem firmy, kterou nepoloží ani hospodářská krize v Americe, kdy si i uklízečky myslí, že můžou obchodovat na burze.

Nizozemsko totiž má – co se týče motorizace – ostatní evropské země v čem dohánět. Poptávka po nových autech neustále narůstá a více než 40 nezávislých dovozců tuhle díru velmi rychle vykrývá.

A aby Auto Palace mohl být nadále úspěšný, Lauret si uvědomí potenciál nové a levné Škody 420. Je to terno, v roce 1938 se prodá celkem 220 škodovek…

Češi na špici i po válce, ale…

Mnohem hůře zasáhne automobilový trh druhá světová válka. Značka Škoda dokáže dodávat své stroje o něco déle než jiné automobilky, přesto se i jejich prodej časem úplně zastaví. Lauret se začne specializovat na náhradní díly a zajišťuje i opravy a servis.

I tohle peklo ale jednou skončí a po osvobození Nizozemska je v zemi pouze 30 000 provozuschopných osobních aut. Tisíce zastaralých vozů navíc potřebují rozsáhlé opravy. Takže dalším trumfem se stane nový model Škoda 1101 (Tudor).

Rok 1949 je velmi důležitým z hlediska změn firemní struktury Auto Palace. Zakladatel Jochems v roce 1947 umírá a Pieter Cornelis Lauret v roce 1949 vykupuje podíly od spolumajitelů.

Na konci 40. let pomalu a postupně roste kupní síla a začínají se prodávat nové modely.

Nová Škoda 1101 Tudor, která se prodává za tehdejších 4 600 nizozemských guldenů (což je v dnešním přepočtu úctyhodných 535 tisíc korun!), se stává nejúčinnější zbraní, s níž firma vstupuje do dynamických 50. let. Ale tahle zbraň začne střílet slepými.

Po roce 1950 prodeje škodovky značně klesají. Ale protože nabídka osobních i nákladních automobilů, motocyklů, autobusů a zemědělských strojů je široká, dokáže Auto Palace prosperovat i bez českých aut.

Sedmdesátkám kraluje mazda

Další historický zlom firmy přichází v roce 1960, kdy ve věku 58 let umírá Pieter Cornelis Lauret.

Vedení firmy přebírá jeho syn Rolf, kterému je pouhých 22 let a právě se vrátil ze studií v USA. V další dekádě se stává největším dovozcem vozů Mazda v Evropě a i díky tomu přežívá ekonomickou recesi na začátku 80. let.

Navíc obnovuje dovoz českých vozů Škoda. Na začátku 90. let umožňuje úspěch firmy Auto Palace de Binckhorst – i díky vysokým prodejům vozů značky Mazda – rozvoj nových doplňkových služeb.

Po fúzi české Škody s Volkswagenem je dovoz škodovek do Nizozemska předán skupině Pon Holdings. Rolf Lauret ale využívá své rozsáhlé kontakty v tehdejším Československu a u výrobce vozů Mazda se snaží rozběhnout dovoz této značky do Československa. Stává se tak prvním zahraničním podnikatelem v tomto segmentu u nás.

Český Auto Palace i s elektromobily

Skupina Auto Palace, která u nás zahajuje svou činnost v roce 1991 jako importér a prodejce automobilů značky Mazda, dnes patří mezi tři nejvýznamnější automobilové dealery na trhu. Za 25 let působení na českém a slovenském trhu skupina prodává 111 461 vozů.

Svým zákazníkům nabízí ve svých dvou prodejních centrech v Praze a jednom v Brně, prodej automobilů celkem osmi značek – Ford, Mitsubishi, Mazda, Hyundai, Škoda, Opel, Volvo a Peugeot.

V ČR je dnes Auto Palace leaderem na trhu v prodejích vozů Mazda, Ford a Mitsubishi. V dubnu 2016 rozšiřuje společnost svoji činnosti i o prodej luxusních ojetin – AutoPoint Premium. Vedle toho podporuje i prodej elektromobilů a vlastní i dvě nabíjecí stanice.

P.S.: To je příběh společnosti, která stála před 110 lety u samého počátku prodeje aut v Evropě, a pokračuje dodnes.

Foto: ARCHIV AUTOBINCK HOLDING, N.V. A ARCHIV RODINY LAURETŮ
Související články
Zajímavosti
Od korálků k supům: Neobvyklé způsoby rozloučení
Z popela drahokamy, těla ptákům – jak Jižní Korea a Tibet nacházejí krásu i praktická řešení v tradičních pohřebních praktikách. Tyto dvě odlišné kultury, vzdálené tisíce kilometrů a s hluboce zakořeněnými vlastními filozofiemi, nabízejí fascinující pohled na to, jak lidská společnost přistupuje k nevyhnutelné realitě smrti. Jejich tradiční pohřební praktiky nejsou pouhými rituály, ale komplexními […]
Zajímavosti
Jaroslav Marvan: Vacátko ve slepičárně
Člun s Helenou Vondráčkovou (*1947) a Václavem Neckářem (*1943) se pomalu vzdaluje od břehu. Za zády hereckého dua se rýsuje nádherný zámek Blatná. Tipnete si, o jakém filmu je řeč? Kromě Blatné je natáčený i na Bojnickém zámku. Těm, kdo stále tápou, ještě napovíme, že královského otce Jindřicha si tu na jedničku střihne žižkovský rodák […]
Zajímavosti
Anglická Jedová zahrádka: Radši ani nepřivonět!
Skupinka návštěvníků se opatrně promenáduje po chodníčcích. V nose se slévá dráždivá vůně květin. Průvodce se zastaví. „Laburnum,“ začne výklad u šestimetrové dřeviny, která se u nás nazývá štědřenec odvislý. Větu ale nedokončí. Jeden z účastníků stojící opodál se poroučí k zemi…   Nejde o výjimku. Týdně tu zkolabují v průměru tři lidé. Všechny rostliny, které najdete za masivními […]
Zajímavosti
Výroba cínových vojáčků: Kdy jedovaté kovy nahradil plast?
Cínoví vojáčci se stávají v průběhu 19. století oblíbenou klukovskou hračkou. Šíří se a už jsou dostupné i v měšťanských rodinách. V klukovských pokojích se tehdy velice čile bojuje a mít takovou armádu doma je opravdu terno. V sériově vyráběných vojáčcích mají i na počátku 19. století monopol Němci. Armády pro široké použití chrlí hlavně společnosti Heinrichson, Heyde […]
reklama
věda a technika
Proč předpovědi počasí tak často selhávají?
Máme družice, superpočítače a týmy meteorologů, ale přesto se nám déšť často spustí tam, kde mělo být jasno. Jak je možné, že moderní předpovědi počasí stále nejsou stoprocentně spolehlivé? Bude jasno až polojasno, přechodně až oblačno a místy přeháňky nebo bouřky. Tahle předpověď dovede pobavit. Jak ji někdo může vyslovit v době, kdy máme k […]
Lesní terapie: Vědecky potvrzené léčivé účinky přírody
Les není jen místem pro odpočinek nebo sběr hub – podle vědců má prokazatelné léčivé účinky na lidské tělo i psychiku. Od posílení imunity po snížení stresu, příroda funguje jako přirozený lék. Jak přesně nám les pomáhá a proč bychom do něj měli chodit častěji? Les má sám o sobě terapeutický potenciál. Přímo působí na […]
Tajemství alchymie: Jak se měnilo stříbro ve zlato?
Na rozdíl od podvodníka Edwarda Kelleyeho, se Michal Maier v oboru alchymie řadí ke skutečným zasvěcencům. Vystudovaný lékař a filozof propadne pokusům s rozmanitými látkami v baňkách v roce 1599. Němec Michael Maier (1568–1622) přečte obrovské množství odborných spisů. „Roku 1604 začal Maier společně se svým nevlastním bratrem pracovat na univerzálním léku, přičemž částí jejich práce bylo Velké Dílo, […]
Paracelsus: Alchymii povyšuje na vědu, ranhojičství na lékařství
Stává se jedním z mála alchymistů, kterým nešlo hlavně o bohatství získané novým objevem. Prohlašuje, že alchymie není určena jenom k výrobě zlata a stříbra. Podle něho by měla být využita hlavně v lékařství. Švýcar Philippus Aureolus Theophrastus Bombastus z Hohenheimu zvaný Paracelsus (1493-1541) se zabývá merkurosulfurovou teorií, podle které kovy tvoří merkurium a sulfur, dvě substance, které ale […]
reklama
lifestyle
Mýty z posilovny: Když cvičím, můžu jíst, co chci. Nebo ne?
Zpocená těla, pach potu, občasné heknutí a zvuky strojů v pohybu. Pokud se cvičením začínáte a nemáte po ruce trenéra, hrozí vám nejedno fiasko…   Potřebujete se zbavit pár kil? Anebo zformovat postavu? Či chcete prostě něco udělat pro zdraví a kondici? Cvičení je to pravé! Možná právě marně listujete diářem a hledáte, kde si […]
Kim Čong-il a Mao Ce-tung: Extrémní chutě a nechutné návyky
Zatímco severokorejský vůdce Kim Čong-il utrácel miliony za gurmánské pochoutky, čínský předseda Mao Ce-tung se odmítal mýt. Jaké byly jejich nejbizarnější stravovací návyky? Kim Čong-il: Gurmánský vůdce vyhladovělé země Severokorejský despota Kim Čong-il (1941–2011) se naopak příliš zpátky nedržel. Zatímco země se kvůli jeho programu militarizace potýkala s obrovskými ekonomickými problémy a probíhal tam hladomor, […]
3 labužnické hostiny v historii: Vegetariánská, šlehačková a císařská
Každý má rád něco jiného. Na čem si pochutnávaly oblíbené historické osobnosti? Někdo se obešel bez masa, jiný nedal dopustit na sladké lahůdky a při významných událostech se konaly opravdové hody s vysokým rozpočtem. Zatímco třeba prorok Mohamed propaguje kvalitní maso v jídelníčku a užije si ho na hostinách naplno, jiní slavní strávníci ho odmítají. Zřejmě prvním […]
Vynášení Morany: Se zimou se musí zatočit!
Když začne rašit tráva, rozkvetou květiny a stromy i keře se obalují listím, cítíme, jak z nás spadne zimní letargie. Najednou je nám veseleji, máme lepší náladu a těšíme se na měsíce plné slunce. A co teprve naši předkové, kteří žili v těsném sepětí s přírodou: pro ty to byla příležitost k oslavě! Temné a […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz