Domů     4 x objevy pravěkých maleb: Pomohl k nim i zatoulaný pes!
4 x objevy pravěkých maleb: Pomohl k nim i zatoulaný pes!

Pravěký muž ponoří ruku do temně rudé směsi. Za chvilku s ní začne malovat obrázky bizonů na skalní stěnu. Pracuje soustředěně a dává si práci i s detaily. Věří, že čím dokonaleji zvíře zobrazí, tím větší úspěch bude mít při příštím lovu.

„Jestliže povrch skály měl význam jakožto hmatatelné rozhraní mezi dvěma světy, jaký význam lidé přikládali tomu, že na něj malovali obrazy? Jaký význam měla barva?

A jaký vztah byl mezi výrobou barviv, malířskou tvorbou a účinkem maleb na diváka?“ ptá se jihoafrický profesor antropologie David Lewis Williams a současně nabízí odpověď.

Jako barvivo podle něj pravěcí lidé často používali rozemletý prášek z krevelu (železná ruda) smíchaný s krví zvířat, která prý má zázračnou sílu, a pravěcí šamani toho využívali.

Nejenom rituální tanec, ale i pohled na výtvory skalního umění měl jejich kmenům zajistit mužnou sílu i šťastnou budoucnost.

1. Křik malé holčičky

Místo: jeskyně Altamira na severu Španělska

Doba vzniku obrazů: 20 000 př. n. l.

Co znázorňují: bizony, jeleny, kozy, koně, divoká prasata

Kdy byly objeveny: 1879

Zajímavost: Odborníci podezírali objevitele díla Marcelina de Sautuolu, že jim ukazuje padělky.

V roce 1868 hledá jistý lovec v Altamiře svého psa, který vlezl do skalní průrvy. Když se vydá za ním, spatří nádherné výjevy na stěnách jeskyně.

Upozorní na ně vlastníka pozemku Marcelina Sanza de Sautuolu (1831–1888), vášnivého amatérského archeologa. Ten se však do jeskyně vydá až v roce 1879 se svoji osmiletou dcerkou Marií.

Holčičku nebaví být stále po otcově boku, a tak zamíří na průzkum do jedné z bočních chodeb. Náhle se ozve její křik: „Podívej tati, býci“. Když se otec jde podívat, co tam dcerka vyvádí, překvapeně zírá na spousty barevných obrázků.

Jenže odborníci jeho objevu nevěří. „Toulal se tam v okolí nějaký němý malíř. Kdo ví, jestli to není jeho dílo!“ prohlašují. Na Sautuolu si ukazují prstem jako na sprostého podvodníka. Přesvědčí je teprve objevy v dalších francouzských jeskyních.

„Nelze než vzdát hold Marcelinu Sanzovi de Sautuola, ve svém výzkumu postupoval metodicky, opatrně a bez emocí.

Při své práci se nedopustil jediné chyby,“ omlouvá se dodatečně Émile Cartailhac (1845–1921), francouzský expert na prehistorii a Sautuolův kritik. Očištění svého jména se ale Španěl dočká až po smrti.

2. Prehistorická galerie

Místo: Pohoří Tassili, Alžírsk

Doba vzniku obrazů: 8000–1200 př. n. l.

Co znázorňují: různé scény z každodenního života jako lov a tanec, stáda zvířat, zvířata útočící proti sobě

Kdy byly objeveny: 1933

Zajímavost: Francouzský historik Henri Lhote se na místo vydává na základě vyprávění jistého vojáka.

Vyprahlá písečná pustina, do níž se intenzivně opírají sluneční paprsky. Přesně tak dnes vypadá poušť Sahara na severu Afriky. Svoji současnou podobu ale získává teprve před asi 4000 lety. V době před 6000 lety tu ještě roste bujná zeleň.

Vláhu jí zajišťují řeky i jezera a tehdy v Tassili vznikají překrásné skalní malby. Svědčí o tom, že zde žijí velká a početná stáda zvířat.

Pravěkým umělcům učarují natolik, že je vyobrazují na skalní stěny. První zprávy o skalních obrazech v této lokalitě podávají cestovatelé již v 19. století.

O podrobnější průzkumy se ale postará teprve francouzský historik umění Henri Lhote (1903–1991). V roce 1933 si v alžírském Djanetu vyslechne vyprávění jistého vojáka Brenanse.

„Skalní stěny pohoří Tassili zdobí různé obrazy,“ líčí mu bojovník a Lhote zahoří touhou zjistit, zda je to pravda.  Ve skalách střední Sahary odhalí dokonalou galerii, která mapuje vývoj prehistorické malby.

3. Nečekaný objev

Místo: jeskyně Lascaux, údolí řeky Dordogne na jihozápadě Francie

Doba vzniku obrazů: 18 000–13 000 př. n. l.

Co znázorňují: zvířata, hlavně jeleny, býky a zubry

Kdy byly objeveny: 1940

Zajímavost: Na objev náhodně narazí čtyři chlapci na procházce se psem.

Čtyři chlapci se vydali na procházku se psem kolem řeky Dordogne. Píše se 12. září 1940 a výlet rozpustilých kluků skončí nejen pro ně obrovským překvapením. Pošťuchují se mezi sebou, když najednou zjistí, že jejich pes kamsi zmizel.

„Kde jenom může být?“ dumají. Při průzkumu údolí narazí na díru do země. „Možná vlezl sem,“ napadne jednoho z hochů. Za chvilku už se všichni ocitají v jeskyni. Zírají na její stěny, které zdobí spousty barevných kreseb.

Svůj objev si samozřejmě nenechají pro sebe. Vědecký svět jásá. Na rozdíl od objevu v Altamiře se v tomto případě pochybnosti o pravosti děl ihned rozplynou. „Je to prehistorická Sixtinská kaple,“ září odborníci nadšením.

Stěny pokrývají obrazy jelenů, zubrů a býků.  Podle odhadů je vytvořili lidé, kteří na jihozápadě Francie žili v době před 15 000–20 000 lety v mladší době kamenné, v období tzv. magdalénienu.

4. Pomalované příbytky

Místo: Çatal Hüyük, jižní Anatolie, Turecko

Doba vzniku obrazů: 7 500–5 600 př. n. l.

Co znázorňují: scény bojujících býků, ženy rodící býka

Kdy byly objeveny: 1958

Zajímavost: Do obydlí stojících v neolitickém sídlišti se vstupovalo střechou, aby sem nevnikala zvěř.

Çatal Hüyük je jedním z prvních neolitických (mladší doba kamenná, na Předním Východě asi 8000–3500 př. n. l.) měst. V roce 6000 př. n. l. má přibližně 5000–10 000 obyvatel, což odpovídá současnému menšímu městu. Tehdy jde o ale o opravdu velké sídlo.

Lidé zde nežijí v klasických jeskyních. Stavějí si domy z vepřovic a jejich příbytky mají pravoúhlé stěny. Dovnitř nechodí dveřmi, ale střechou.

Zabrání tak proniknutí nezvaných hostů, hlavně zvířat, která by si chtěla pochutnat na lidském mase.  Zdi obydlí pokrývá je vápenná omítka a na ní spousta barevných reliéfů.

Znázorňující lovecké scény, které mají svojí symbolikou zajistit stejnou kořist i pro příště. Severní stěny pokrývají scény s býkem jako vyjádřením mužnosti.

„Dobytek, většinou skot, je nejčastějším zobrazovaným zástupcem z říše zvířat a v 78 procentech mu nechybí rohy (symbol síly a vitality – pozn. red.),“ poznamenávají k malbám současné americké archeoložky Nerissa Russelová a Katheryn C. Twissová ve studii věnované symbolice zvířat v  Çatal Hüyüku.

Východní zdi domovů zdobí malby rituálů spojených s kultem smrti, západ je pro změnu vyhrazen scénám příchodu na svět, například ženě rodící býka. Pouze na jižní stěně žádné malby nejsou, nachází se zde totiž kuchyňský kout.

Foto: wikimedia.org, planetabenitez.com, turkeydesk.com, unesco.org
Související články
Historie
Bedřich Hrozný: Pokořitel chetitského písma se postaví také nacistům!
Na chodbách panuje nezvyklý ruch, do pracovny rektora doléhají ostré německé povely. Rychle vstane a pohotově dokráčí před budovu, kde zmerčí, jak nacisté nakládají nebohé studenty na korbu auta. Vzduch okamžitě zaplní dunivý profesorský hlas. Cesta k úspěchu je trnitá a pořádně klikatá. Své o tom ví také Bedřich Hrozný (1879-1952). Vědec, jenž rozluští chetitské písmo, […]
Historie
Dýmějový mor: Nelítostný revolucionář
Dýmějový mor, který ve 14. století zdevastuje Evropu, lze pojmenovat různě. Ovšem nazvali byste ho revolucionářem? Asi těžko. A přece jím, svým způsobem, je. Epidemie moru, která v polovině 14. Století pustoší Evropu a Asii, vyhubí podle 75 až 200 milionů lidí, což je přibližně třetina nebo v případě druhého údaje více než polovina obyvatel. Vylidní […]
Historie
Marie Terezie: Odhalujeme tajemství slavné panovnice
Marie Terezie byla vládkyní, jež po sobě zanechala odkaz, který výrazně ovlivnil budoucnost nejen naší země. To, že zavedla například povinnou školní docházku, je všeobecně známo. Jaký byl ale osobní život této slavné panovnice? V éře, kdy svět ovládali muži, byly ženy často odsouvány na okraj dějin. Ale jedna žena se odmítla podvolit osudu, odhodlaná […]
Historie
Protržení přehrady Bílá Desná: Mocný živel proměnil okolí v sutiny
Největší přehradní katastrofa v českých dějinách se odehrála před 107 lety a vyžádala si 65 lidských životů. Ani ne rok po kolaudaci přehrady na řece Bílá Desná v Jizerských horách došlo k jejímu protržení a voda, která se z ní vyvalila do údolí, za sebou zanechala zničené domy a mrtvé. Co se tehdy v okolí […]
reklama
zajímavosti
Sůl nad zlato? Kde se bere jedna z nejdůležitějších surovin?
Všichni tu scénu z legendární pohádky známe. Když moudrá princezna Maruška řekne svému otci-králi, že má pro ni cenu jako sůl, rozpoutá to nevídané události, během kterých se ukáže, jak moc je tato komodita důležitá. Je tomu tak ale doopravdy? A jak to vlastně s výrobou soli vypadalo dřív a jak je to dnes? Sůl je tady […]
Proč je tak těžké zlechtat sám sebe?
Když se někdo dotkne naší kůže, dotkne se zároveň našeho mozku. Oba dva orgány jsou v neustálém dialogu. Mozek, který veškeré informace poskytované kůží přijímá a zpracovává, nevnímá jenom to, co cítí, ale také, jaké by to mělo být. Důvěrný dotek od milence proto vyhodnotí jinak než stejný kontakt od cizího člověka v městské hromadné […]
Tanzanit: Nejkrásnější modrý kámen
Většina drahých kamenů má za sebou stovky či tisíce let, po které je lidé obdivují. Může být proto překvapením, že od objevu jednoho z nejvzácnějších drahokamů uplynulo teprve 57 let. Na světě přitom existuje jen jediný jeho zdroj a očekává se, že bude vyčerpán během následujících 20 až 30 let. Jak název tohoto kamene napovídá, […]
Rekordmani mezi rostlinami: Fascinující nej rostlinné říše
Znáte je? Nejmenší a největší rostliny světa, rostliny s nejdelšími listy, největšími květy či nejdelším jehličím, nebo třeba nejstarší rostlinu, jejíž věk je téměř pět tisíc let?  Představujeme vám rekordmany z říše rostlin, seznamte se. Obrovsky rozmanitý svět rostlin nás obklopuje v každém koutu světa. Rostliny nám i zvířatům poskytují potravu a kyslík, bez kterého […]
reklama
historie
Španělská chřipka: Dvojspřeží jezdců apokalypsy
Měla více obětí než obě světové války dohromady. Čtyři vlny rozpuku viru A/H1N1, které v letech 1918-1920 nakazily každého třetího člověka na planetě, zahubily až 5 % světové populace. Pandemie, která dostala mnoho přízvisek – „bolševická nemoc“, „brazilská nemoc“, či „Napoleonský voják“ – se nejvíce proslavila jako chřipka španělská.   Španělsko k ní přitom přišlo […]
Barvy nad zlato i drahé koření
Náš oděv nebýval vždy tak pestrobarevný jako dnes. Výroba barev na látky byla totiž v minulosti poměrně složitou záležitostí a vybrané odstíny barev navíc ukazovaly na společenské postavení nositele oděvu, nikoliv na jeho barevný vkus… Nejstarší záznamy o barvení látek pocházejí z mladší doby kamenné z Číny, kde lidé barvili své šaty ruměnkou. Nevíme však, […]
Po stopách Stonehenge: Začne to jednoduchým valem…
Vítejte v anglickém Amesbury. Protéká tudy slavná řeka Avona a ke Stonehenge to máme jen 3 kilometry. Právě tady je roku 2003 objeven hrob významného muže, který umírá kolem roku 2300 př. n. l. Hned dostává přezdívku Král Stonehenge. Vyloďovaly se právě v Amesbury některé z monolitů na stavbu kamenného unikátu? Ne. Řeka Avona je […]
Starověké Mohendžodaro: Nejluxusnější město světa
Davy skandují, peří létá. Kohoutí zápasy mají rituální charakter. Právě odtud, ze starověké Kukkutarmy, v překladu Kohoutího města, se rozšíří domestifikovaná drůbež do světa. Ale pozor: Zde je posvátná a nejí se!   Ve 2. tisíciletí před Kristem tu může žít až 100 000 obyvatel, což z „Kohoutova“ dělá metropoli světového významu. A živo tu […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
5 sídel Velké Moravy: Kde leželo hlavní město dávné říše?
historyplus.cz
5 sídel Velké Moravy: Kde leželo hlavní město dávné říše?
Plameny stravují dřevěné trámoví. Obyvatelé vyděšeně zírají, jak v oblaku dýmu mizí jejich domovy. Dnes přespí pod širým nebem, ale hradiště ve Valech u Mikulčic nezanikne. Vrhnou se do práce a brzy tu bude stát nové.   Karavana kupců dorazí k dřevěnému mostu přes řeku Moravu. Po krátkém uvítání následuje hostina, poté pozvání do baziliky, pýchy
BMW Motorrad invelt ve znamení novinek: Cestovní endura ve střední třídě nadchla
iluxus.cz
BMW Motorrad invelt ve znamení novinek: Cestovní endura ve střední třídě nadchla
Při koupi motorky jsou klíčové testovací jízdy. Společnost Invelt, která se řadí mezi první dealery BMW v Čechách, připravila pro milovníky a nadšence motorek den pro zákazníky s dispozicí jedenácti z
Na sletu čarodějnic jsme zhmotnily svá přání
skutecnepribehy.cz
Na sletu čarodějnic jsme zhmotnily svá přání
Kolem zapáleného ohně se nás sešlo devět. Myslely jsme si, že to bude jenom zábava, naše kouzlení ale začalo působit. Proutěná koštátka čarovala a plnila naše přání. Na tento svátek se vždycky těšíme. Dodnes hledáme se sestrou Madlou, kam bychom vyrazily a pořádně si filipojakubskou noc neboli čarodějnice užily. Jednou v mládí jsme vzaly i naše dvě kamarádky Soňu
Unikátní ultra-temná galaxie
epochalnisvet.cz
Unikátní ultra-temná galaxie
V mnohém připomíná Mléčnou dráhu s dostatkem materiálu pro vznik miliard hvězd. Jak se ale zdá, J0613+52 žádné hvězdy nemá. Je osamoceným chuchvalcem prachu a plynu unášeným vesmírem od počátku věků. Tak alespoň galaxie pojmenovaná J0613+52 na první pohled vypadá.   Tým vedený astrofyzičkou Karen O´Neilovou bizarní objekt vzdálený 270 milionů světelných let za pomocí
Děsivá červenooká monstra: Na koho narazil lovec v temných kanadských lesích?
enigmaplus.cz
Děsivá červenooká monstra: Na koho narazil lovec v temných kanadských lesích?
Kanadský lovec Melvin Georgekish zažije v srpnu roku 2013 šok. V lese v kanadské provincii Québec totiž spatří dva páry červených očí, které na něj upřeně zírají. V mechu navíc později nalezne záhadné
Ekologická domácnost se vyplatí
panidomu.cz
Ekologická domácnost se vyplatí
Chtěli byste začít žít v souladu s přírodou a nevíte, jak začít? Není to vůbec obtížné, a navíc svou změnou nešetříte jen přírodu, ale i vlastní peněženku. Nejde jen o šetření vodou, to je úplné minimum. Jsou i další možnosti. Jaké? 1. Používejte méně chemikálií Chemie se stala neodmyslitelnou součástí našeho života. Používáme ji při úklidu, při
Unikátní expozice: Zbiroh, sídlo templářů
epochanacestach.cz
Unikátní expozice: Zbiroh, sídlo templářů
Před deseti lety zámek Zbiroh způsobil senzaci svou expozicí nazvanou Tvář Leonarda da Vinci – Příběh rytířského řádu templářů. Výstava trvala půl roku a většina jejích exponátů na místě zůstala, takže dnes může nová expozice znovu připomenout historii templářského řádu spojenou se zámkem. Výstavě dominuje takzvaná Lukánská deska – autoportrét Leonarda da Vinci, dílo, které
Křupavá kachna v těstíčku
tisicereceptu.cz
Křupavá kachna v těstíčku
Suroviny 2 kachní prsa 3 kuličky celého pepře 2 lžíce rýžového vína 2 lžíce sójové omáčky 1 celá skořice 1 bobkový list 1 lžička soli Na těstíčko 100 g hladké mouky 1 dcl ledové vody
Dcera Rybové se zakoukala do pěkného frajírka
nasehvezdy.cz
Dcera Rybové se zakoukala do pěkného frajírka
Herečka Linda Rybová (48) ze seriálu Ulice život dětí obvykle nekomentuje, tentokrát však zřejmě nemá na vybranou! Její nejstarší dcera Rozálie Prachařová (20) se totiž při natáčení seriálu Lež na pl
Čokoláda v ohrožení, pomoci má očkování i matematika
21stoleti.cz
Čokoláda v ohrožení, pomoci má očkování i matematika
Mezi přední světové producenty kakaa (Theobroma cacao) patří i africká Ghana. Její produkci však decimuje nemoc zvaná viróza zduřelých výhonků kakaovníku, přenášená drobným hmyzem vlnatkou. Od roku 19
Portugalsko je rajský kout – Evropa
nejsemsama.cz
Portugalsko je rajský kout – Evropa
Na Pyrenejském poloostrově se vedle Španělska nachází barevné Portugalsko, jehož pobřeží ohraničuje Atlantský oceán. Proč je skvělou volbou pro jarní prodloužený víkend i letní dovolenou? Země mořeplavců nabídne nejen chuť Pastéis de Nata – jednoho z nejlepších dezertů na světě. Můžete tu degustovat portská vína u legendární řeky Douro v Portu, objevovat krásnou architekturu i přírodu. Vybere si tu zkrátka každý! Z hospůdek
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř