Literární kritik kroutí hlavou. Kam ten Verne na ty nápady chodí? Že by prý člověk mohl cestovat na Měsíc! Nebo ten jeho popis ponorky. Takový nesmysl. Slavný autor vědecko – fantastické literatury by se měl držet více při Zemi.
Jak by se asi tento skeptik divil, kdyby se dožil prvního úspěšného přistání na Měsíci.
Devatenácté století není chudé na pozoruhodné osobnosti. Jednou z nich je bezesporu francouzský spisovatel Jules Verne (1828 – 1905). Geniální literát je jedním ze zakladatelů žánru scifi.
Jeho díla se jen hemží popisy v jeho době neexistujících strojů a dokonce se zmiňuje i událostech v budoucnosti, ke kterým dojde až mnoho let po jeho smrti.
Byl prostě jen velký snílek a náhodně se trefil do toho, co přijde, nebo z nějakého důvodu věděl víc než ostatní?
Spisovatel s dobrým odhadem?
Romány francouzského spisovatele se dodnes těší popularitě, ačkoliv jeho detailní popisy leckterého dnešního čtenáře odradí. Právě tato do nejmenších podrobností propracovaná líčení však v současnosti budí největší údiv.
Z nejslavnějších autorových počinů lze jmenovat například Tajuplný ostrov, Cesta kolem světa za osmdesát dní, Cesta do Středu Země, Dvacet tisíc mil pod mořem nebo Ze Země na Měsíc.
V těchto a dalších dílech se Verne běžně zmiňuje o ponorkách, mrakodrapech, helikoptérách či letadlech, jako by to bylo něco zcela normálního. Jenže v jeho době to muselo čtenářům připadat jako nerealizovatelná utopie.
Věřil Jules Verne, že takové stroje jednou člověk skutečně sestrojí, nebo si jenom pohrával se svou fantazií? Zřejmě si byl velmi dobře vědom lidské povahy, neboť ve svých dílech zároveň varuje před zneužitím těchto vynálezů. To z něj činí velmi moudrého muže, znamená to však, že viděl do budoucnosti?
Předpověď, z které mrazí
Snad největší doklad toho, že by Verne skutečně mohl předvídat budoucnost, nalezneme v románu Ze Země na Měsíc.
Nejenže tu francouzský spisovatel hovoří o raketě, která stejně jako Appolo odstartuje z Floridy, ale správně určuje také počet kosmonautů na palubě – tedy tři. Zároveň se zmiňuje o tom, že na Měsíci je velmi nízká gravitace.
V jeho časech byl přitom tento poznatek zcela neznámý! „Romány Julese Verna mohou dobře sloužit jako zrcadlo dnešní společnosti,“ domnívá se současný český autor vědecko- fantastické literatury Ondřej Neff (*1945).
Svědčí výše zmíněné skutečnosti o tom, že v devatenáctém století žil ve Francii vizionář schopný mnohem přesnějších předpovědí než legendární Nostradamus (†1566)?