Jak to zařídit, aby člověk mohl zkoumat podmořský svět? Přemýšlí Leonardo da Vinci. Chvíli na to již črtá nákres čehosi, co připomíná potápěčský oblek.
Čím to, že většinu nápadů italského myslitele a umělce se podařilo realizovat až několik staletí po jeho smrti? Nahlédl snad do budoucnosti?
Na přelomu patnáctého a šestnáctého století žila v Evropě jedna z nejpozoruhodnějších osobností historie.
Jedná se o génia, který nemá obdoby – Leonarda da Vinciho (1452 – 1519), jenž se věnoval malířství, architektuře, medicíně i mnoha dalším vědám.
V jeho pozůstalosti lze najít nákresy kuličkového ložiska, padáku, tanku, ponorky a dokonce i vrtulníku. Není divu, že tak pozoruhodného muže obklopují nejrůznější dohady. Jak je možné, že italská renesance zrodila takového všeuměla?
Vynálezce stroje času?
Mnozí lidé se domnívají, že Leonardovy nápady nemohly vzniknout jen tak. Možná, že slavný učenec a umělec dokázal zahlédnout střípky budoucnosti. Nebo ještě lépe:
Třeba se mu podařilo sestrojit stroj času, kterým zavítal do naší doby a po návratu zakreslil, co spatřil. Jiní si dokonce myslí, že génius ve skutečnosti pochází z naší doby. Strojem času se přenesl do minulosti, avšak již nedokázal nalézt cestu zpět.
Najdou se rovněž tací, kteří věří, že Leonardo získal své znalosti od mimozemšťanů. Z těchto nápadů se bezpochyby největší popularitě těší myšlenka, že italský myslitel byl cestovatelem v čase. Svědčit pro to má mimo jiné i jeho výzkum fosilií.
O zkameněliny se přece začal zajímat až moderní člověk! Jenže tady je dobré podívat se na důvody, proč italský všeuměl fosilie (konkrétně se jedná o pozůstatky mořských živočichů nalezených v horách severně od Milána) vůbec zkoumal.
Soulad všeho stvoření
Leonardo byl přesvědčen, že uspořádání lidského těla odpovídá uspořádání okolního světa, tj. mikrokosmos je obrazem makrokosmu. Například lidská pokožka souzní v přírodě s půdou, lidské kosti představují v přírodě skály a krev odpovídá vodě.
Proto se italský učenec domníval, že podobně jako krev proudí různě po lidském těle, může i voda odnést některé předměty kamkoli, a to i do kopce. Tím si vysvětloval výskyt pozůstatků mořských živočichů v horách. Dnes bychom se Leonardově teorii vysmáli.
Těžko si lze představit, že by se člověk z budoucnosti zabýval něčím tak absurdním. Pokud tedy génius cestoval v čase, tak jedině opačným směrem, tj. z minulosti k nám. Co když ale necestoval fyzicky, ale do budoucnosti nahlédla pouze jeho duše?
Byl Leonardo prorokem?
Velké množství badatelů je přesvědčeno o tom, že Leonardo do svých obrazů zakreslil tajná poselství. Jedno z nich se má prý nacházet i ve slavném obraze Poslední večeře.
Italská vědkyně Sabrina Sforza Galitzia tvrdí, že renesanční všeuměl nad vyobrazení Krista umístil astrologicko – matematickou šifru, která obsahuje datum konce světa.
Má jím být dvacátý první březen roku 4006. „Tohle je skutečný da Vinciho kód, nikoli to, co zpopularizoval spisovatel Dan Brown,“ tvrdí Galitzia, narážejíc na slavné dílo Šifra mistra Leonarda, podle nějž génius do obrazu Poslední večeře zakomponoval pravdu o skutečném vztahu Ježíše a Máří Magdalény.
Vyložila si badatelka údajné skryté poselství dobře? Dokázal Leonardo předpovídat budoucnost?