Lékaři se na rodiče jedenáctileté dívenky zadívají truchlivým pohledem. „Litujeme, ale zde vám může pomoci jenom zázrak,“ prohlásí. Rodina je vezme za slovo a jejich dcerka se vydá na pouť do Lurd, kde prý uzdravuje moc Panny Marie. Budou jejich modlitby vyslyšeny?
Francouzské město Lurdy ležící v podhůří Pyrenejí každoročně navštíví asi 5, 5 milionů poutníků. Tato oblast patří k nejposvátnějším místům katolického křesťanství. Zdejší vodu prý požehnala samotná matka Ježíše Krista.
Lidé ze všech koutů světa sem přicházejí pro uzdravení a lze- li věřit jejich svědectvím, tisíce z nich odcházejí skutečně zázračně vyléčeni. Lurdy přitom získaly svou proslulost poměrně nedávno.
Svatá panna se zde totiž zjevila až v polovině devatenáctého století. Skutečně získalo francouzské město svoji proslulost díky milosti Královny nebes?
Legenda nebo pravdivý příběh?
Čtrnáctiletá Bernadette Soubirousová (1844 – 1879) v únoru roku 1858 sbírá se svými sestrami dříví na oheň. Bernadette se opozdí. Spěchá za svými sestrami. V tu chvíli uslyší zahřmění a ve výklenku blízké jeskyně se jí zjeví nádherná žena.
Je oblečena do bílého závoje a opásána modrou šerpou. U každé nohy se jí blyští zlatá růže. To nemůže být nikdo jiný než Panna Maria! Uvědomí si dívka. Mladé Francouzce se údajně světice zjeví celkem osmnáctkrát.
Když se dívce ukáže podeváté, podle legendy ji vyzve, aby se napila z pramene. Bernadette holýma rukama hrabe v zemi, až vytryskne čirá voda. Právě ta má prý léčivou moc. Lurdy se záhy stanou vyhlášeným poutním místem.
Samotná Bernadette je v roce 1933 svatořečena a její tělo údajně nepodléhá rozkladu. Opravdu dívka plnila pokyny Panny Marie? Vždyť zjevení nikdo kromě ní neviděl! Byla vyvolená, nebo si to celé vymyslela a na pramen narazila náhodou?
Lékaři nestačí žasnout
Přestože se v souvislosti s Lurdami hovoří o tisících uzdravení, katolická církev je velmi obezřetná v tom, která uzná za zázrak. Za zázračná církev považuje pouze náhlá, dokonalá a konečná uzdravení ze závažných jednoznačně diagnostikovatelných chorob.
Proto z tisíce vyléčení počítá mezi zázraky pouze 66. Jeden z nejslavnějších případů se odehraje v srpnu roku 1976. Jedenáctiletou Deliziu Cirolliovou ze Sicílie trápí bolesti kolena. Po vyšetření přichází lékaři se zdrcující diagnózou.
Dívka trpí rakovinou kostí! Její rodina se však nevzdává a vydává se do Lurd. Krátce poté dochází k neuvěřitelné události. Děvčátko může bez problému chodit a rentgenové snímky prokážou, že rakovina zmizela. Případ se okamžitě těší pozornosti lékařů.
Nakonec v roce 1980 vydává lékařská komise následující stanovisko:
„Uzdravení je za podmínek, za nichž k němu došlo a za nichž se udrželo, jevem, jenž odporuje všem pozorováním a předpovědím lékařů a není vědecky vysvětlitelný.“ Tváří v tvář tomuto odzbrojujícímu závěru církev může s klidným svědomím zapsat Deliziino vyléčení na seznam zázraků.
Zatím poslední uznaný zázrak pochází z roku 1987, kdy je jedenapadesátiletý muž po návštěvě Lurd náhle vyléčen z roztroušené sklerózy. Znamená to, že se od té doby zázraky nedějí? Nebo jenom církvi tak dlouho trvá, než uzná nějaký další?
Skutečně máme co do činění se zásahem shůry, nebo bude možné s rozvojem medicíny zázračná uzdravení vědecky vysvětlit?