Domů     Život na Sibiři: Nelítostný, ale přesto krásný!
Život na Sibiři: Nelítostný, ale přesto krásný!
6.7.2016

S rozlohou přes 13 milionů kilometrů čtverečních a hustotou zalidnění cca 3 obyvatelé na čtvereční kilometr patří Sibiř k nejméně osídleným oblastem na naší planetě.

Nezměrná krajina tundry, tajgy, lesů a permafrostu, který taje jen na několik měsíců v roce, tvoří 77% plochy ruské federace. Její obyvatelé se životu v izolaci přizpůsobili. Jejich svět je nelítostný, ale přesto krásný.

Většina z nás patrně vnímá Sibiř pouze coby místo gulagů, zamrzlých odkladišť nepohodlných osob během stalinské éry rusky federace.

Minulost nelze popřít, pracovními tábory v oblasti Kolima a v Krásnojarském kraji na severovýchodě Sibiře prochází jen mezi roky 1929 a 1953 odhadem přes 14 milionů lidí, z toho asi milion v nich nalezne smrt.

Tradice odsouzení do táborů na nucené práce má na ruské půdě bohatou historii, sahající až do 18. století, kdy se Sibiř stává součástí Ruska.

Carská říše tehdy odsuzuje trestance na galeje, do táborů zvaných katorga, budovaných v odlehlých oblastech pro doplnění chybějících kapacit k manuální práci jako dřevorubectví nebo hornictví.

Anton Pavlovič Čechov (1860-1904) ve svém románu Ostrov Sachalin popisuje právě dřevařskou katorgu. Lágry pak o desítky let později zevnitř nedobrovolně prozkoumá Alexandr Solženicyn (1918-2008).

I po zrušení pracovních táborů si Sibiř nadále zachovává pověst území, kde se dá velice snadno zmizet, a když nechcete, nikdo vás nenajde. Příběh rodiny Lykovských o tom vypovídá své.

Bohatství pustiny

Zájem o krajinu věčné tundry a tajgy, nezměrnou a širou jako dlaň, je ze strany Ruska logický především kvůli obrovským zásobám minerálů, drahých kovů, uhlí a ropy.

Sibiřská platforma je kratón (velice stará a stabilní část litosféry), který kdysi tvořil samostatný kontinent, tzv. Angalarand, ještě před zformováním posledního superkontinentu – Pangey.

Jeho bohatství spočívá v ložiscích diamantů, zlata, rud zinku, manganu, niklu, mědi, kobaltu, molybdenu a dalších. Není proto žádný divem, že báňští (horničtí) a po nich geologičtí prospektoři vyrážejí do hlubin nespoutané divočiny už několik století. Skutečně nečekaný nález však přináší až výprava v roce 1978.

Stranou historie

Uprostřed lesů, v neobydlené krajině zhruba 160 kilometrů od Mongolských hranic u řeky Abakanu, nachází výprava geologů šestičlennou rodinu, která tam v úplné izolaci přežívá od roku 1936. Bez jakéhokoliv kontaktu s vnějším světem, žijíce v dřevěné chatrči z poražených stromů, bez elektřiny, s jediným čtivem v podobě starého ohmataného svazku Bible a několika modlitebních knížek.

Když se geologové přiblíží, mají nejdříve strach, ale ten postupně ustupuje zvědavosti. Prospektoři se dozvídají, že jde o rodinu Lykovských. Otec rodiny, Karp Lykov, nakonec vědcům vypoví celý příběh.

Do divočiny se odebrali během náboženských čistek rozpoutaných převážně ateisticky smýšlejícími bolševiky.

On, jeho žena Akulina a dvě děti, tehdy devítiletý Savin a dvouletá Natalia, jsou příslušníky hnutí starověrců, odtržené části pravoslavné církve, jejíž příslušníci jsou pronásledováni už od dob Petra I. Velikého (1672-1725).

Nemají tušení o druhé světové válce ani o vzniku SSSR, žijí bez elektřiny a odmítají uvěřit tomu, že člověk stanul na Měsíci. S družicemi obíhajícími kolem planety však problém nemají, jak vysvětluje otec Karp sám:

„V padesátých letech jsme si všimli, že se některé hvězdy po nebi pohybují rychleji. Myslel jsem si, že lidé něco vynalezli a posílají tam nahoru světla, která jsou hvězdám podobná.“ Opustit svůj domov v divočině Lykovští odmítnou.

Poslední z celé rodiny, sedmdesátiletá Agafia Lykova, v dřevěné chatrči v lůně přírody, kde teploty v zimě padají i na -40°C, žije dodnes.

Průmyslové peklo

Svět jako by na Sibiř zapomněl. 40 milionů lidí soustředěných ve větších městech, z valné většiny vystavěných v okolí průmyslových závodů, se bez něj však dokáže obejít.

Některé usedlosti za hranicí polárního kruhu, jako je například Norilsk položený poblíž největšího ložiska niklu, palladia a mědi na Zemi, jsou jakýmisi ostrovy uprostřed ničeho. Silnice nebo železnice odtamtud vedou jen do nejbližšího okolí, ale dál už ne.

Nikdo je nikdy nepostavil. Jedinou spojnici s vnějším světem skýtá letecká doprava, která kvůli průměrným teplotám -10°C nemůže fungovat celý rok. Nekontrolované vypouštění zplodin ze slévárenských závodů řadí toto město mezi deset nejznečištěnějších na Zemi.

Podle NASA je dokonce otrava půdy tak vysoká, že by bylo možné z povrchových vrstev těžit těžké kovy. Ačkoliv je Norilsk jedním z nejseverněji položených míst, skutečné srdce Sibiře a zimy se nachází jinde.

Pól chladu

Jím je Ojmjakon, někdejší zastávka kočovníků a pastevců sobů, vesnice situovaná asi 800 kilometrů na východ od Jakutsku, hlavního města stejnojmenné republiky, a nepočítaje stanice v Antarktidě, jde o nejchladnější obydlené místo na světě.

Mráz zde v roce 1924 dosáhl neuvěřitelných -71.2°C (benzín například mrzne při -58°C), od kteréžto doby je víska označována jako pól chladu severní polokoule.

Vozy zde musí parkovat ve vytápěných garážích a není ojedinělou praxí, že k rozmražení nádrže se pod ní prostě rozdělá ohníček.

Vzhledem k permafrostu, který na krátkou část roku roztává (navzdory zimním extrémům tu totiž letní teploty mohou dosáhnout i 30°C), se staré budovy vlastní vahou pomalu „potápějí“ do půdy a mělce pohřbené objekty naopak vyplouvají na povrch.

Obzvlášť nepraktický je tento jev pro pohřbívání. Nick Middleton, učitel geografie, cestoval a korespondent časopisu National Geographic, který Ojmjakon navštívil, k tomu říká:

„Samotný zvyk pohřbívání do půdy není Sibiřský, přišel sem z Evropy. Původní obyvatelé své zesnulé vypravovali na poslední cestu tak, že je zabalili do plachtoviny a zanechali na vyvýšeném místě nebo pověsili na strom.

O vzdušný pohřeb se postarali mrchožrouti a ptáci.“ Jedinou věcí, která zde podle něj stojí mezi člověkem a chladem, je kožešina, nejlépe sobí, neboť její chlupy jsou duté a k izolaci perfektní. Při teplotách okolo mínus padesáti syntetické materiály nevydrží. Zmrznou, popraskají a jsou k ničemu.

Foto: wikipedia.org, smithsonian.com, amusingplanet.com, travelrussia.info
Související články
Věda a technika
Zdánlivě neškodná panda: Mírumilovný vegetarián s kruhy pod očima
Za sklem se tísní desítky lidí, někteří nadšeně vytahují mobily a zběsile fotí. Na druhé straně si v klidu vysedává robustní pandí samec. S nezájmem chroupá bambus, když mu potrava dojde, stačí se převalit na bok a natáhnout pracku. Život pandy má do akčnosti hodně daleko. Když se řekne panda velká, většině populace okamžitě vytane na mysl […]
Věda a technika
Kolt: Kdo sestrojil nejlepšího přítele kovbojů i zlatokopů?
Osobní zbraň v dnešní době není vůbec žádná novinka. Ale již v 16. století bylo možné vlastnit malou mušketu. Nepatřila však ještě k příliš spolehlivým střelným zbraním a její nabíjení bylo zdlouhavé. První skutečně účinná malá zbraň vzniká až v Americe v 19. století. Otec všech pistolníků? Její vynálezce Samuel Colt (1814-1862) se o vědecké […]
Věda a technika
Problém jménem akné: Pomůže klid i lepší skladba jídelníčku
Acne vulgaris (česky trudovitost, případně trudovina), běžně nazývané akné, je jedno z nejčastějších chronických onemocnění kůže a vůbec nejčastější kožní onemocnění v pubertě. Nejméně jednou v životě akné postihne 85 až téměř celých 100 procent lidí. Akné je nejběžnější během puberty; obtěžuje více než 85 procent mladistvých a často bohužel přetrvává až do dospělosti. Příčinou […]
Věda a technika
Space Shuttle: Smělé plány nevyjdou
Píše se startu 28. ledna 1986. Den, který se do historie kosmonautiky zapíše černou tužkou. Raketoplán Challenger se odlepuje od země, ale pouhých 73 sekund od startu prohoří spoj mezi dvěma částmi SRB. Ten špičkou prorazí nádrž a ozve se exploze.   Dominový efekt na sebe nenechá čekat. Druhá exploze je likvidační. Na nebi zůstane […]
reklama
lifestyle
Láska, smrt a bolest: Osudy Ivety Bartošové
Iveta Bartošová, ikona českého showbyznysu, prožila život plný lásky i bolesti. Od první lásky s Petrem Sepéšim, přes úmrtí tohoto blízkého přítele, až po komplikovaný vztah s Ladislavem Štaidlem. Její osudy byly svázány s nečekanými událostmi a dramatickými zvraty, které otřásly nejen jejím životem, ale i veřejností. Zrození princezny Vraťme se zpět do 90. let. […]
Elvis Presley: Legendární Král Rock’n’Rollu
Život krále rock’n’rollu, Elvise Presleyho, byl plný vzestupů a pádů, které ho katapultovaly na vrchol slávy, ale také ho stály život. Jeho nekonečná vášeň pro hudbu a osobitý styl se staly ikonickými pro celou éru. Od chudých začátků v Mississippi po oslnivé vystoupení ve slavném pořadu Comeback 1968, Elvis zanechal nezaměnitelnou stopu ve světě hudby. […]
Amy Winehouse: Z hvězdy se stává mrtvá členka Klubu 27
Amy Winehouse, britská pěvecká ikona s uhrančivým hlasem a tragickým osudem. Její životní cesta, poznamenaná závislostmi a bouřlivým manželstvím, ji ve věku 27 let navždy zařadila do nechvalně proslulého Klubu 27. Klub 27 patří k nejexkluzivnějším spolkům světa. Aby se do něj jeho členové, kterých už je přes 80, dostali, musí učinit jen dvě věci […]
Všechno musí dolů: Striptýz jako rituál, neřest i umění
Lascivní, pružné pohyby těla. Svůdný pohled, mnohoslibný úsměv. Napětí v sále by se dalo krájet, obecenstvo nedočkavě čeká na to, až půvabná tanečnice odloží všechny své svršky. Všechno trvá nekonečně dlouho! Když nakonec dopadne na zem i poslední kousek látky, mezi diváky vypukne bouře nadšení. Tak jako mezi zápasem okresního přeboru a utkáním špičkových týmů […]
reklama
historie
Je snad rod Kennedyů prokletý?
Kennedyové, prominentní americký klan, se vyznačují nejen významnými veřejnými a ekonomickými funkcemi, které zastávali od konce 19. století, ale také sérií tragických událostí, které postihly jejich členy. Proč je rodina Kennedyů stíhána jedním předčasným úmrtím za druhým? Tento kletbu provázející fenomén je třeba zkoumat z několika perspektiv. Nejznámějším z rodiny je bezesporu 35. prezident USA John […]
Překvapivá historie: Proč se chodilo na poutě?
Chtěli byste jít pěšky víc než tisíc kilometrů do slavného kostela? V některých dobách našich dějin bylo dlouhé putování na posvátná místa obvyklé. Proč se na ně lidé vydávali a co si od toho slibovali? V knihách, příbězích i pohádkách odedávna nacházíme zmínky o lidech, kteří v chatrném oděvu, s mošnou přes rameno a holí kamsi kráčejí. Jsou to poutníci. Přestože se v minulosti […]
Kde najdeme nejstarší město Evropy? Možná v Bulharsku…
Kolosální Athény, které by nás uhranuly již ve 3. tisíciletí před Kristem? Malebný portugalský Lisabon nebo snad krétská Chania? Hledání nejstaršího města Evropy přesunují archeologové úplně jinam – do Bulharska. A i tady má dva favority…     Kdo také louskal s baterkou pod peřinou Eduarda Štorcha (1878–1956), vzpomene si na Osadu Havranů s nádhernými […]
Bedřich Hrozný: Pokořitel chetitského písma se postaví také nacistům!
Na chodbách panuje nezvyklý ruch, do pracovny rektora doléhají ostré německé povely. Rychle vstane a pohotově dokráčí před budovu, kde zmerčí, jak nacisté nakládají nebohé studenty na korbu auta. Vzduch okamžitě zaplní dunivý profesorský hlas. Cesta k úspěchu je trnitá a pořádně klikatá. Své o tom ví také Bedřich Hrozný (1879-1952). Vědec, jenž rozluští chetitské písmo, […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Jak se pářili termiti před 40 miliony lety?
epochalnisvet.cz
Jak se pářili termiti před 40 miliony lety?
Vědci nalezli v třetihorním baltském jantaru důkazy, že nejen vzhled hmyzu, ale také jeho chování je konzervováno desítky milionů let. Přibližně před 40 miliony let se termití pár druhu Electrotermes affinis zrovna věnoval námluvám, když uvízl v lepkavé pryskyřici stromu a navždy zůstal uvězněn ve zkamenělém jantaru. Tato dosud jediná známá fosilie páru termitů poskytla
Asijské nudle s vepřovým masem
tisicereceptu.cz
Asijské nudle s vepřovým masem
Co nesmí chybět v žádném asijském pokrmu? Především chilli, které dodá pokrmu ten správný říz, čerstvé bylinky, křupavá zelenina a sezamová semínka. Suroviny 200 g vepřových nudliček (například
Nenávist a intriky zkrotila růžová barva
nejsemsama.cz
Nenávist a intriky zkrotila růžová barva
Nikdy bych nevěřila, že se ta zlá holka někdy změní. Byla sobecká, povýšená, nikomu nepřála nic dobrého. Jednou změnila šatník a stal se snad zázrak. Už jako malá bývala Martina zlá a sobecká. Slyšela jsem o ní jen to nejhorší, a to nejen od spolužaček, ale i od její starší sestry Agáty. Byl to užalovaný, rozmazlený fracek. V dětství si vybrečela
Kamenné řady u Kounova: Vyzařují tajemnou energii?
enigmaplus.cz
Kamenné řady u Kounova: Vyzařují tajemnou energii?
Řady tvořené více než 2000 neopracovanými kameny s nejasným posláním jsou dnes největší megalitickou památkou Česka. A zřejmě také jednou z našich největších záhad. Jeden z nejzáhadnějších kamennýc
Měsíční kamínek splnil tajné přání?
skutecnepribehy.cz
Měsíční kamínek splnil tajné přání?
Byl to žertík, kterým jsem všechny zaskočila. Nakonec jsem ale byla zaskočena já. Splnil snad kamínek na mém krku moje slova? V  tom malém městečku na jihu Moravy jsme se ocitli s přítelem náhodou. Ten kámen na tržišti mě zaujal hned, jak jsem ho uviděla. Když jsem ho vzala do ruky, už jsem se ho nemohla vzdát.
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
7 zásadních momentů v dějinách Afroameričanů: Prezident poslal proti rasistickému guvernérovi vojáky
historyplus.cz
7 zásadních momentů v dějinách Afroameričanů: Prezident poslal proti rasistickému guvernérovi vojáky
V ulicích Birminghamu v americké Alabamě je opět rušno. Nejdřív je slyšet rána a pak jako domek z karet padá k zemi jeden příbytek afroamerické rodiny. Následně je zdemolován kostel, v němž se černoši setkávají. Obyvatelé tmavé pleti v „Bombinghamu“, jak se městu v 50. a 60. letech minulého století říká, nejsou před řáděním Ku-klux-klanu v bezpečí.  
V Dubaji plánují vysadit 100 milionů stromů. Pomůže to dostatečně v kompenzaci emisí uhlíku?
iluxus.cz
V Dubaji plánují vysadit 100 milionů stromů. Pomůže to dostatečně v kompenzaci emisí uhlíku?
Připravte se na novou podobu Dubaje. Město, které již teď září jako drahokam na Blízkém východě, nyní plánuje projekt, který ho nejen povznese, ale také obohatí jeho ekosystém. Dubaj Mangroves, ambici
Zemřela herečka Simona Postlerová (†59)
nasehvezdy.cz
Zemřela herečka Simona Postlerová (†59)
V křehké tmavovlásce Simoně Postlerové (†59) byla vždy ohromná síla. Musela se rozloučit se životní láskou. Čelila i dalším vážným problémům, přesto se stále usmívala. Kdyby se vyplnil její dětský
Zámek Kynžvart: Dřevomorka už dávno neřádí
epochanacestach.cz
Zámek Kynžvart: Dřevomorka už dávno neřádí
Zámek Kynžvart je vystavěn v kombinaci klasicismu a empíru a od roku 1828 v něm sídlilo muzeum, jedno z nejstarších v Čechách. Býval letním sídlem hraběte a diplomata poloviny 19. století Klemense Metternicha, a proto se v něm také odehrálo mnoho významných setkání evropských politiků. Navštívil ho ale například také básník Johann Wolfgang Goethe. Poté, co byl zestátněný zámek v roce
Časté užívání marihuany může zvyšovat riziko infarktu, naznačuje studie
21stoleti.cz
Časté užívání marihuany může zvyšovat riziko infarktu, naznačuje studie
Podle studie zveřejněné v časopise The Journal of the American Heart Association je u lidí, kteří často kouří marihuanu, vyšší riziko infarktu a mrtvice. Článek je analýzou každoročního průzkumu ameri
Špenát: Na talíř, když šéfkuchař ho dává…
panidomu.cz
Špenát: Na talíř, když šéfkuchař ho dává…
… králem všech květin je špenát, zpíval kdysi slavný zpěvák. Špenát je ale vskutku populární listová zelenina, která se používá téměř ve všech světových kuchyních. Z dětství si jej určitě pamatujete jako poměrně neoblíbenou přílohu k masu a naopak milované jídlo Pepka námořníka, kterému plechovka špenátu vždycky spolehlivě pomohla dodat mimořádné síly. Vědci docela nedávno