O mandaly v poslední době roste zájem. Tyto magické obrazce totiž svým vlastníkům mají přinášet do života harmonii a pomáhat s problémy psychického i fyzického charakteru. Je něco takového opravdu možné?
Švýcarský lékař a psychoterapeut Carl Gustav Jung (1875–1961) překvapením vyvalí oči: „To snad ani není možné.
Ono to opravdu funguje.“ Po několika hodinách práce s posvátnými mandalami totiž cítí, jak se mu po celém těle rozlévá blahodárný pocit vnitřního štěstí a klidu. „Musím o tom dát vědět také dalším lidem,“ rozhodne se nakonec.
Dnes si mandaly nechává vytvářet, nebo se do jejich zhotovování pouští na vlastní pěst, čím dál více lidí. Jak to celé funguje? Mandalu můžete buďto nakreslit na papír, nebo ji vytvořit prstem či hůlkou do písku. Lze využít i mouku.
Buddhističtí mniši jejich tvorbu považují za posvátný obřad a po jeho skončení je většinou zase rozpráší. Tím z mandal údajně uvolní jejich energii.
Obrazec nemusí být vždycky kruhového tvaru. Existují i takové, které mají podobu například obdélníku nebo čtverce. „Mandaly lze najít po celém světě v mnoha různých kulturách a náboženstvích.
Například růžicová okna na evropských katedrálách jsou vlastně také svého druhu mandaly,“ říká současná americká duchovní léčitelka Shelley Skoza. Uvědomují si jejich sílu lidé z celého světa?
„Mandala je terapeutický nástroj a meditativní pomůcka, která navozuje soustředění a vede k dosažení mystického vytržení,“ říká německý orientalista Richard Wilhelm (1873–1930).
Tvary těchto obrazců mají prý léčivou moc a mohou člověku pomoci vypořádat se s mnohými psychickými i fyzickými obtížemi. Údajně přinášejí harmonii, energii, pomáhají uvolnit vnitřní napětí a lépe zpracovat vlastní emoce.