Nandana soustředěně ťuká do klávesnice počítače. Odborníci s úžasem sledují, jak slovo od slova cituje báseň, kterou dali přečíst její matce. Znamená to, že mezi malým děvčetem a její matkou existuje telepatické spojení?
Telepatie patří k podivuhodným schopnostem, které se už léta těší intenzivnímu vědeckému zájmu. Někteří se dokonce domnívají, že by se v budoucnosti mohla stát běžně užívaným způsobem komunikace, který nahradí moderní přístroje. Jak vlastně telepatie funguje?
A čím to, že někteří lidé ji dovedou používat snáze než ostatní? Je možné, že mozky jedinců, kteří dokážou přijímat telepatické signály, pracují poněkud odlišně než v případě většiny populace. Možná jde svým způsobem o jakousi poruchu.
K poruchám mozkových funkcí bezpochyby patří autismus. Osoby trpící tímto onemocněním mají velký problém se sociální interakcí a jsou jakoby ponořeni sami do sebe. Je však zajímavé, že tento handicap bývá někdy vyvážen až zázračným schopnostmi.
Autisté mívají často fotografickou paměť, někteří dokážou z hlavy dělit obrovská čísla, jiní dovedou zahrát skladbu, kterou slyšeli jedinkrát v životě.
Těžko bychom mezi nimi našli někoho, kdo je nadán pozoruhodnějším talentem než devítiletá indická dívka Nandana Unnikrishnan.
Záhadné spojení
Paní Sandhya se rozhodne vzít svou dceru na procházku. Dříve než s dívkou o svém záměru promluví, malá Nandana je připravená na cestu. Jak to může vědět? Čte mi snad myšlenky? Letí její matce hlavou.
Nandaně je už v jednom a půl roce diagnostikován autismus. Od té doby začíná pro její rodiče těžké období, jak ji naučit základním dovednostem a přimět ke komunikaci s okolím. Až po několika letech si dívčina matka všimne něčeho, z čeho mrazí.
Zdá se, že malá Nandana dokáže nějakým záhadným způsobem vycítit její emoce a dokonce jí číst myšlenky. Jak jinak si lze vysvětlit, že když matka uvažuje o jídle, které jí chce připravit, děvčátko vykřikne jeho jméno?
Matka své podezření svěří odborníkům, za nimiž s Nandanou dochází. Ti jsou zpočátku skeptičtí. Jak je paní Sandhya může přesvědčit, když dívka má problémy s výslovností, takže jí mimo okruh rodinných příslušníků lidé skoro nerozumí?
Vědcům vyrazí dech
Nakonec se najde řešení. Nandana se v devíti letech naučí psát na klávesnici. Na konci února 2013 je dívka připravena předvést telepatii týmu odborníků, který tvoří psychiatr, sociální pracovník a speciální pedagog.
Při pokusu je Nandanina matka vyzvána, aby si v duchu přečetla báseň. K údivu všech její dcera vzápětí napíše slova této básně na počítači. To je skutečně neuvěřitelné!
Předseda Biologického psychiatrického oddělení Indické psychiatrické společnosti doktor Philip John říká: „Vídáme autistické děti se schopnostmi učenců, jako jsou například matematické schopnosti, nebo nadprůměrná schopnost zapamatovat si data.
S případem telepatie se však setkávám poprvé.“ Ačkoliv je Nandanina schopnost číst myšlenky fenomenální, je omezena pouze na její matku.
„Moje myšlenky číst nedokáže,“ tvrdí dívčin otec Unnikrishnan. Má Nandino neobvyklé nadání něco společného s jejím onemocněním? Hraje zde roli silné pouto mezi dítětem a matkou?