Na jihu Tuniska se nachází slavná osada Chenini, kam se sjíždějí turisté z celého světa. Neláká je sem pouze dávné skalní město, ale i bílá mešita Sedmi obrů, v jejímž okolí se nacházejí podivné obrovské hroby. Komu patří? Byli v nich opravdu pohřbeni obři, jak praví místní legenda?
Po vyprahlé, suchem popraskané zemi utíká sedm mužů v dlouhých hávech. Několik desítek metrů za nimi je stíhá 20členná skupina římských vojáků. „Stát! Říkám stát!
Jestli neuposlechnete a nevzdáte se, zemřete tou nejmučivější smrtí, až vás dostihneme,“ křičí jeden z vojáků, který těžce popadá dech. A není jediný! Římané jsou absolutně vysílení, čehož pronásledovaní muži využijí a zmizí mezi skalami.
Zde se ukryjí v jedné z jeskyň a samým vyčerpáním upadnou do spánku, podobajícímu se smrti, který trvá dlouhých 300 let…
Magické skalní město
Kolem místa, kde se oněch sedm křesťanů mělo ukrýt, časem vyroste tuniská osada, jež nese jméno Chenini. Tu zbudují Berbeři, původní prastarý národ severní Afriky, z nichž si někteří na jihu Tuniska dodnes udržují tradiční způsob života.
Jinak tomu není ani v Chenini, kde se nachází prastaré skalní město, skládající se z jeskynních otvorů.
A právě v těchto skalních obydlích bez přívodu vody a plynu stále ještě žije několik postarších Berberů, kteří pamatují mnoho legend a tajemných příběhů, jež si předávaly z generace na generaci a které se údajně skutečně staly.
Nejslavnějším příběhem, který zná nazpaměť každý místní Berber, je suverénně legenda O sedmi spáčích, jež vypráví příběh o sedmi křesťanech pronásledovaných římskými vojáky.
Nevyrostly jim jen vlasy a vousy…
Když do Chenini přijdete, nejde si nevšimnout zářivě bílé mešity, která zde byla postavena ve 12. století. Ta se nachází na kopci poblíž skalního města a nese název mešita Sedmi obrů. Toto pojmenování velmi úzce souvisí s osudem pronásledovaných křesťanů.
Právě uvnitř této mešity se totiž nachází jeskyně, ve které se oněch sedm mužů schovalo. Co se s nimi nakonec stalo poté, co usnuli? Otevřeli své oči ještě někdy, nebo zemřeli? „Poté, co se zde křesťané za dávných časů ukryli a usnuli na 300 let, se změnili.
Nevyrostly jim pouze vlasy, vousy a nehty. Oni zázračně vyrostli celí! Za ta staletí se z nich během spánku stali obři, měřící až čtyři metry,“ tvrdí místní 98letá vrásčitá Berberka s tetováním na obličeji, jež je nejstarší obyvatelkou Chenini.
Může být na této legendě opravdu něco pravdy? Existují pro její tvrzení nějaké důkazy?
Odchod do ráje
Když se těchto sedm křesťanů po 300 letech probudí a vyjdou z jeskyně, nestačí se prý divit. Zjistí, že peníze, které u sebe mají, již dávno neplatí. Svět je jiný a lidé kolem nich v sobě uchovávají víru, která se nazývá islám.
Nejpodivnější však prý ale je, že každý, na koho křesťané narazí, proti nim vypadá jako trpaslík! Svým vzezřením obři budí velkou pozornost. Z proměny své i okolního světa jsou přirozeně zmatení a nevědí, na koho se obrátit.
Proto se údajně rozhodnou vrátit zpět do jeskyně, kde vzhledem ke svému stáří brzy zemřou. „Ještě před smrtí se však vzdali své víry a obrátili se na islám. A právě to jim zajistilo odchod do ráje,“ říkají Berbeři z Chenini.
Vesničané, kteří těla obrů v jeskyni později najdou, se pak údajně rozhodnou pohřbít je opodál. Na sedm podivných obrovských hrobů můžete v Chenini narazit i dnes.
Opravdu v nich ale byli pohřbeni obři, nebo jsou zde pouze pro zvýšení zajímavosti tohoto místa a legenda je smyšlená?