Na dně oceánu spočívají stovky pokladů. Mezi nimi i pohádkové bohatství portugalské lodě Květ moře. Přispělo ke zkáze lodi její přetížení? Vyplave někdy její bohatý náklad na povrch?
Geniální portugalský vojevůdce Alfonso de Albuquerque, znám též jako Alfonso Veliký či Lev moří (1453 – 1515) slaví ohromné vítězství.
V roce 1511 se mu podaří dobít malajsijské město Malaka, jeden z nejbohatších přístavů na světě. Ukořistěné bohatství předčí všechna očekávání.
„Všechno naložte na loď,“ vydá rozkaz Alfonso. Prostory lodi s poetickým názvem Flor del Mar (Květ moře) rázem zaplní šedesát tun zlata ze sultánova domu, diamanty, rubíny, smaragdy a také dar vládce Siamu (dnešního Thajska) portugalskému králi. Dokáže si loď s tak mohutným nákladem poradit?
Riskantní kapitánovo rozhodnutí
Flor del Mar dosud sloužila k přepravě zboží z Indie do Portugalska a zpět. Lodě jejího typu však měly při větší zátěži problémy s manévrováním. Navíc se počítalo s tím, že plovoucí těžkotonážní koráby podobné Květu moře budou v provozu tři až čtyři roky.
Flor del Mar ale slouží portugalskému námořnictvu již od roku 1502. Má za sebou několik oprav. Kapitán to jistě dobře ví. Proč i při svých zkušenostech nechá naložit bohatý náklad pouze na jednu navíc již přesluhující loď?
Chtěl mít všechny poklady pod osobním dohledem? Nedůvěřoval posádce ostatních plavidel?
Kořist patří moři
Ať už Alfonsa Velikého vede k jeho rozhodnutí cokoli, risk se mu nevyplatí. Brzy po vyplutí se strhne ohromná bouře a plně naložená loď najede na útesy na pobřeží Sumatry. Rozlomí se na dvě části.
Polovina drahocenného nákladu je ihned ztracena. Zbytek spláchnou do moře vlny. Lehkomyslný kapitán jen stěží vyvázne životem. Zachrání se pouze v člunu s pěti důstojníky. Ztráta tak obrovského pokladu přijde portugalského vojevůdce velmi draho.
Alfonsovi odpůrci nelení a v době vojevůdcovi nepřítomnosti přesvědčí portugalského krále, aby Alfonsa nahradil jeho úhlavním nepřítelem Lopo Soares de Albergariem (1442 – 1520).
Legendárního dobyvatele tato zpráva zastihne na moři. Takovou ránu neunese a roku 1515 zemře na palubě lodi. Proč se neúnavný dobyvatel tak snadno vzdal? Nedokázal se smířit s tím, že zklamal svého vladaře?
Kdo najde ztracený poklad?
Po pohádkovém bohatství z lodi Flor del Mar začínají lovci pokladů pátrat prakticky v okamžiku, kdy se dozví o nešťastném závěru plavby portugalského korábu. Ani dnes se mnozí nezdávají naděje.
Například americký hledač pokladů Robert Marx (*1933) prý do nalezení ztraceného bohatství investoval již dvacet milionů dolarů. Podle jeho názoru byla Flor del Mar loď s vůbec nejbohatším nákladem, jaký se kdy ztratil.
Údajně převážela 200 beden diamantů, z nichž některé byly velké jako pěst. Neuvěřitelné bohatství však dosud nikdo nenašel. Vzdá se někde moře své kořisti?