Domů     4 nejstatečnější vzdory v dějinách vojenství: Když David potrápí Goliáše!
4 nejstatečnější vzdory v dějinách vojenství: Když David potrápí Goliáše!

„Odevzdejte nám zbraně a vaše životy budou ušetřeny,“ pobízí malou hrstku Řeků mocný perský velkokrál Xerxés. Jeho spartský protějšek Leónidas si odplivne na zem a odpoví: „Pojď si pro ně.“

Tomu se říká odvaha! Ačkoli nemají ani nejmenší naději na vítězství a vědí, že je nečeká nic jiného než smrt, přesto odhodlaně bojují proti mnohonásobné přesile až do posledního výdechu.

Poznejte strhující příběhy čtyř nejudatnějších vojenských odporů, které se zapsali do světové historie.

1. Bitva u Thermopyl: Opravdu bylo Sparťanů jenom 300?

Jeden z nejpamátnějších soubojů „Davida s Goliášem“ se odehraje v létě roku 480 př. n. l. u Thermopyl ve středním Řecku. Vládce perské říše Xerxés I. (519–465 př. n. l.) plánuje rozšířit své obří impérium a podnikne proto invazi do Řecka.

Jenže už první střetnutí s Řeky mu jasně ukáže, že podmanit si tento kus světa nebude vůbec snadné. Spartský král Leónidas I. (†480 př. n. l.) zaujme výhodné postavení v úzké soutěsce, kde Peršané nemohou využít svou početní převahu.

Několik dní se Řekům daří odolávat Xerxovým útokům a přivádět jej k šílenství. Bitvu však zvrátí zrada jednoho řeckého vojáka, jenž ukáže nepříteli tajnou stezku, kudy může vpadnout Sparťanům do zad.

Leónidas se poté rozhodne zůstat s hrstkou věrných na bojišti a bránit se až do posledních sil, aby větší část jeho vojska mohla uprchnout. Králova hrdinská smrt znamená pro Řeky ohromnou morální vzpruhu, díky níž nakonec válku s Peršany vyhrají!

Podle antických zdrojů čelil Leónidas s pouhými 300 vojáky až 2milionové perské armádě. Tyto údaje jsou ale zcela určitě zveličené. Na základě moderních odhadů měl spartský panovník k dispozici asi 7000 mužů, zatímco Xerxés přibližně desetkrát tolik.

2. Obléhání Castelnuova: Kdo zranil tureckou pýchu?

„Tohle město vám nikdy nevydáme!“ křičí z hradeb na mohutné turecké oddíly španělský velitel Francisco de Sarmiento (†1539).

Je právě 18. července roku 1539, když ke strategicky významnému evropskému přístavu Castelnuovo (dnešní Herceg Novi v Černé Hoře) na pobřeží Jaderského moře připlouvá obrovská osmanská flotila, vedená obávaným vojevůdcem Chajruddínem Barbarossou (asi 1478–1546).

Turci obklíčí město ze všech stran a požadují jeho okamžitou kapitulaci. Převážně španělská posádka Castelnuova, čítající zhruba 4000 vojáků, se ale rozhodne bránit.

Přestože má Barbarossa 50 000 válečníků a 200 lodí, trvá mu skoro 3 týdny, než přístav dokáže dobýt. Všichni obránci, včetně chrabrého Franciska de Sarmienta jsou následně pobiti, na onen svět si však s sebou vezmou také polovinu osmanského vojska!

O statečnosti Španělů se posléze zpívají písně po celé Evropě a turecká pýcha utrpí citelný zásah.

3. Souboj o pevnost Alamo: Za odvahu zaplatí obránci životem!

Na polorozpadlou pevnost Alamo, stojící nedaleko texaského města San Antonio dopadají ostré sluneční paprsky. Americký plukovník William Travis (1809–1836) uchopí nůž a vyryje s ním do písku na zemi dlouhou čáru.

„Kdo tu chce zůstat se mnou a bránit se, ať přejde na druhou stranu,“ vyzve vlastní muže. S potěšením pak sleduje, jak většina z nich bez zaváhání překračuje vyznačenou linii.

Píše se rok 1836 a stát Texas, který byl až doposud součástí Mexika, válčí s mexickou vládou za své připojení k USA. Tehdy jednu z texaských tvrzí jménem Alamo, v níž přebývá kolem stovky vojáků, nečekaně oblehne velká mexická armáda prezidenta Antonia Lópeze de Santa Anny (1794–1876).

Ač odsouzeni k jisté záhubě, odhodlají se Texasané s více než dvacetinásobnou přesilou bojovat! Padnou do jednoho, podaří se jim však postřílet na 500 Mexičanů.

Alamo je dodnes pro Američany ztělesněním heroického odporu a trosky pevnosti patří k nejnavštěvovanějším turistickým památkám Texasu.

4. Dobývání Westerplatte: Čelí sedmnáctinásobné přesile!

Westerplatte je malý písčitý poloostrov v severním Polsku, vystupující z pevniny do Baltského moře. Zákeřným německým útokem na tamní vojenskou posádku započnou 1. září roku 1939 krvavé boje druhé světové války.

200členné jednotce na Westerplatte velí neústupný polský důstojník Henryk Sucharski (1898–1946). Ten nehodlá nacistům vydat ani centimetr polského území zadarmo a celý týden srdnatě hájí své stanoviště vůči sedmnáctinásobné přesile.

Německé oddíly generála Friedricha-Georga Eberhardta (1892–1964) nicméně nakonec přeci jen Poláky udolají. V lítých bojích ovšem ztratí mnohem více mužů než Sucharski.

Polský hrdina stráví zbytek válečného konfliktu v nacistických zajateckých táborech. Dlouhé věznění mu totálně podlomí zdraví. Henryk umírá krátce po propuštění na svobodu v roce 1946 na zánět pobřišnice.

Foto: www.historicalfirearms.info www.wikipedia.com www.mythsoftheamericanwest.wordpress.com, http://quotesgram.com
Související články
Historie
Guvernérova smrt: Psychické problémy, politické tlaky, či úkladná vražda?
Z osamělého srubu na odlehlém místě tennesseeské divočiny se uprostřed noci ozvaly výstřely. Ráno našli umírajícího Meriwethera Lewise, slavného badatele a guvernéra Louisianeského teritoria. Lewis trpěl hlubokými depresemi. Spáchal sebevraždu – nebo ho zavraždil někdo jiný? Když 11. října 1809 zemřel ve věku třiceti pěti let Meriwether Lewis, celá Amerika ho oplakávala jako národního hrdinu. […]
Historie
1. světová válka: Zhroucení Ústředních mocností
Ve vyčerpaném německém zázemí propukla s pokračujícím postupem vojsk Dohody k Berlínu revoluce. Německé císařství už nebylo schopno čelit nejen tlakům bojů na frontě, ale ani tlakům zevnitř. Sílily nejen vzpoury vojáků, ale i prostých lidí a komunisticky naladěných skupin obyvatel. To všechno mělo za následek zhroucení Německého císařství a abdikaci císaře Viléma II. Němečtí spojenci, […]
Historie
Varnský zlatý poklad: Nejstarší z nejstarších
Je to tolik zlata, že muzeum musí pro vystavení těch nejhezčích kousků vyčlenit rovnou tři velké sály. Jsou tu šperky, posmrtné masky, sošky zvířat, pazourkové čepele, měděná dláta nebo kladiva, korálky, keramika, náramky ze skořápek měkkýšů i mušle samotné. A na počátku tohohle nálezu není nic jiného než obyčejný hlad. „Máme málo konzerv, Raycho,“ směje […]
Historie
Napoleon I. Bonaparte snídal sám a bitvy zajídal kuřetem
Napoleon I. Bonaparte snídá později dopoledne. Co se bude podávat? Jak vypadá císařské menu? Především se musí akorát teplé. Vzhledem k tomu, že se je ho ranní slyšení někdy protáhnou, kuchaři na to mají fígl. Jídla pro císaře Napoleonovi I. Bonapartovi (1769–1821) jsou v zakrytých nádobách ponořených do horké vody. V půl desáté se servíruje polévka, příkrmy, z hlavních […]
reklama
lifestyle
Vynášení Morany: Se zimou se musí zatočit!
Když začne rašit tráva, rozkvetou květiny a stromy i keře se obalují listím, cítíme, jak z nás spadne zimní letargie. Najednou je nám veseleji, máme lepší náladu a těšíme se na měsíce plné slunce. A co teprve naši předkové, kteří žili v těsném sepětí s přírodou: pro ty to byla příležitost k oslavě! Temné a […]
Na dvoře Ludvíka XIV.: Servíruje se bešamel a vidlička je ďáblův nástroj
Lžíce, vidlička a nůž, to je základ příboru, který běžně používáš u stolu. Tušíte ale, že to zdaleka není samozřejmost? Cesta vidličky k jídelnímu stolu byla docela složitá a ještě v 18. století se ještě leckde musíte obejít bez ní. Třeba u královského stolu.  Na dvoře francouzského krále Ludvíka XIV. (1638–1715), přezdívaného „král Slunce“ se […]
Ve středověké Číně zakazovali i kalendáře
Kdy a kde se poprvé můžete setkat se zakázanými knihami? Rozhodně už ve starověku. Už vládci dávných starověkých říší měli spadeno na spisy, které se jim nehodily. Výjimkou dokonce není ani Písmo svaté. Už v biblickém Novém zákoně se nachází zmínka o ničení textů. Svatý Pavel ve Skutcích apoštolů popisuje svůj pobyt v Efesu (přístav v dnešním […]
Vysavač: Nový vynález ocení i britský král
Jak se účinně zbavit prachu a nečistot? Hlavně na koberci je to problém. Už v 18. století na ně proto hospodyňkou kladou pokosenou trávu nebo sypou piliny. Moc velký efekt to ale nemá. Na řadu přichází vysavač. Patří vysávání do seznamu domácích prací, kterým se nebráníte, protože je to vlastně hračka? Není divu. Podlaha je za […]
reklama
historie
Lukrécie Borgia: Krásná, chytrá a nešťastná…
Nádherné lokny vlasů jí padají až pod hýždě, alabastrová pleť nemá vadu a dokonalé poprsí ruší snění všech mužů, kteří se s ní setkají. Na koho upře své velké, oříškové oči, ten se v nich utopí. Lukrécie (1480–1519) platí za nejkrásnější ženu své doby. Mluví se o ní jako perle renesance… a také jako o […]
Měl francouzský král Ludvík XIV. nafukovací střeva?
Kromě krásných žen patří mezi vášně francouzského krále také vybrané jídlo. To, co spořádal on, by se vám ale jenom tak sníst nepodařilo. Byla by to náročná porce i pro dospělého. Chcete pozvání k němu na hostinu? Tak vítejte, před množstvím jídla na stole u Ludvíka XIV. (1638–1715) vám bude přecházet zrak. Polévky jsou v menu hned […]
Travička Agrippina mladší: Císař, kam se podíváš!
Když se v oppidu Ubiorum – dnešním Kolíně nad Rýnem – rozezní 6. listopadu roku 15 pláč novorozeného miminka, málokdo by tušil, jaké veletoče toto děvčátko v životě čekají.   Iulia Agrippina (15–59), na kterou bude historie pamatovat coby na Agrippinu mladší, aby se nepletla se svou matkou, má za bratra budoucího císaře Caligulu (12–41), […]
Winston Churchill předpověděl svět rozdělený železnou oponou
Politik, který dokáže strhnout Brity. Neváhá dělat odvážná rozhodnutí. Svému národu slibuje pot, krev a slzy. Přesto ho dlouho po jeho smrti zvolí největším Angličanem všech dob. V roce 1938 se ostře staví proti Hitlerově politice vůči Československu. „Rozdělení Československa pod tlakem Velké Británie a Francie znamená úplnou kapitulaci západních demokracií před nacistickou hrozbou síly… […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz