Alexej Čepička vytáhne s tašky láhev plnou té nejlepší ruské vodky a odšroubuje víčko. Odlije štědrou dávku do mohutné sklenice. „Dej si,“ pobídne svého tchána Klementa Gottwalda.
Potřebuje od něj podepsat nějaké papíry, a dobře ví, že takhle to půjde mnohem rychleji…
Klement Gottwald (1896–1953) má strach z Josifa Vissarionoviče Stalina (1878–1953). Bojí se sovětského vůdce, který mu nedovolí dělat si politiku po svém. Jen jednou si Gottwald dovolí nevyhovět přání sovětského vůdce.
Stane se tak ještě v průběhu dramatických událostí roku 1948. Když 25. února oznamuje na Staroměstském náměstí v Praze, že prezident Beneš přijal demise ministrů, může požádat Moskvu o pomoc s převratem. Sovětská armáda tehdy čeká na hranicích s Maďarskem. On to ale neudělá a je na to pyšný.
Vyděsí ho odposlech
14. června téhož roku je pak Gottwald zvolen novým prezidentem. Tehdy ještě nedbá na oslovení „soudruhu“ a dokonce zamíří na bohoslužbu do Chrámu Svatého Víta na Pražském hradě.
Do Moskvy jako nová hlava státu odlétá v září 1948. Jestli ale čeká vřelé přivítání a pochvalu od Stalina, splete se. Sovětský vůdce mu odmítnutí pomoci nezapomene. Někteří historici odsuzují Gottwalda jako zbabělého, že se nedokázal vůli Moskvy vzepřít.
„Měl ke strachu důvod: Doma totiž našel odposlouchávací zařízení. Byl z toho vyděšený a vycházel z předpokladu, že ten druhý konec drátu je v Moskvě,“ líčí například současný historik Karel Kaplan.
Zeť zneužívá prezidentovy slabosti
Gottwalda hlídá ochranka, jejímž členem je i jistý Václav Polívka. O prvním muži Československa mluví jako o člověku, který má rád lidi. Dlouhé hodiny se prý dokáže mazlit s vnučkou.
„Tou dobou už to ale byl spíše notorický alkoholik, který se upíjel, aby se méně bál,“ říká Polívka. Do náruče alkoholu přivádí prezidenta právě obava ze Stalina. Této slabiny jsou si vědomi i Gottwaldovi blízcí spolupracovníci.
Prezidentovy slabosti pro alkohol využívá i jeho zeť, ministr obrany Alexej Čepička (1910–1990), když s ním potřeboval něco vyřídit. Vždy měl pro něj v tašce tvrdý alkohol.
Manželka ředí alkohol vodou
Místopředseda vlády Zdeňek Fierlinger (1891–1976) líčí, jak stačilo komunistickému předákovi přinést láhev vodky, a byl ochoten podepsat jakýkoli požadavek Moskvy.
„Sovětskými poradci zinscenované politické procesy, kdy si dokonce ani Gottwald nemohl být jist životem, jej proměnily v alkoholickou trosku,“ vysvětluje současný historik František Hanzlík.
Marta Gottwaldová (1899–1953) se snaží svého manžela hlídat. Nechce, aby tolik pil. Zabránit mu v tom ale nedokáže, a proto mu alespoň ředí alkohol vodou.