Domů     Proč se v Americe slaví Den díkuvzdání? Za vším stojí války a jedna žena!
Proč se v Americe slaví Den díkuvzdání? Za vším stojí války a jedna žena!
23.2.2016

Šťavnatý pečený krocan s nádivkou, dýňový koláč, naložené brusinky, bramborová kaše a pečená zelenina na čistě prostřeném stole. Kolem něj se každý čtvrtý čtvrtek v listopadu shromáždí celá rodina, i když to někdy znamená cestovat přes několik států.

Druhý nejpopulárnější americký svátek letos připadne na 26. listopadu. A my se nyní společně podíváme na všechny detaily, které slavnost obžerství a pospolitosti provázejí.

Prvenství mezi prázdninami drží v Severní Americe Vánoce, což asi překvapí jen málokoho. Podobnost mezi nimi a listopadovým svátkem je i v jídelníčku, neboť v některých domácnostech je krocan též součástí štědrovečerní tabule.

Na den Díkuvzdání byste však výjimky hledali hůře. Spojené státy jsou zemí s nejvyšší konzumací krocaního masa na světě, ročně je na jejich území zabito a snědeno přes 200 milionů kusů.

Z toho dobrá čtvrtina připadá právě na ten nenápadný, ale přesto výjimečný den na konci listopadu, kdy zima už je za dveřmi.

Původním osadníkům, jejichž sklizeň se takto symbolicky každý rok připomíná, však na hostině brambory, dýňové koláče, ani pečení krocani prim nehrají.

Slavnosti sklizně

Je ráno na začátku října léta páně 1621, a mezi dřevěnými sruby Plymouthu v budoucím státě Massechusetts se line libá vůně. Ženy a dívky jsou dnes na nohou už od časného rozbřesku, vařit pomáhá každá ruka.

Není to ani rok, co 102 osadníků poprvé spatřilo břehy mysu Cod a na vymýceném prostranství v malé zátoce, na zbytcích dřívějšího indiánského tábora, založilo dnešní osadu.

Zima, dlouhá cesta a nedostatek zásob si však vybraly svou daň, a tak se dnešního požehnaného dne, slavnosti první sklizně, dožila ani ne polovička z hrdých pionýrů galeony Mayflower.

Díky pomoci domorodců a zvláště indiána jménem Squanto, který se projeví jako schopný překladatel, je však první žeň bohatá a letošní zimu už je nečeká hlad.

Je-li lepší důvod k oslavě, pak ho nikdo z první britské kolonie v Severní Americe nezná.

První hostina

Slavnosti se zúčastní rovněž domorodí hosté a není jich zrovna málo. Sačem, neboli náčelník, Massasoit z velkého kmene Wampanoagů s sebou přivádí 90 mužů, kteří na hostinu uloví pětici srnců.

Kromě vysoké je podáváno lovné ptactvo, mezi nímž sice krocani nechybí, ale mnohem více je kachen, hus a holubů. Neschází ani cibulová a bylinková nádivka, jejíž součástí však není chléb. Ten je zde kukuřičný a podává se zvlášť.

Na jídelníčku jsou dále úhoři a vařené dary moře v podobě krabů, humrů a mušlí. Brambory a jejich sladká odrůda na stole absentují docela a neobjeví se na něm ještě po mnoho let.

Konkrétně až do osídlení karibské oblasti a Jižní Ameriky, odkud tyto plodiny pocházejí. Oslava se protáhne na tři dny, a když skončí, domorodci odcházejí spokojení.

Poražení Britové

Málokdo ví, že za ustanovením Dne díkuvzdání coby skutečného národního svátku stojí především války a jedna žena. Tradice totiž nepokračuje nepřetržitě od památného dne hostiny prvních osadníků a nezachová si ani stálé datum.

V průběhu osmnáctého století je držena k řadě různých příležitostí, od vojenského vítězství po přijetí ústavy v daném státě, a koná se i víckrát za rok. Bohatá sklizeň mezi ně patří rovněž, ale původní význam Díkuvzdání se zvolna vytrácí.

První oficiální vyhlášení tohoto svátku kongresem se objevuje až během Americké války o nezávislost v roce 1777. George Washington jej prohlásí za oslavu vítězství nad britskými vojsky v bitvě u Saratogy, která se pro válku stane zásadním zlomem.

Každý občan Spojených států má tehdy, dne 18. prosince, vzdát díky Bohu všemohoucímu za dary a požehnání, kterých se mu v uplynulém roce dostalo.

Svátek sjednocení národa

V 19. století se Den díkuvzdání pravidelně slaví pouze v Nové Anglii. Ostatní státy severu jej drží kdy se jim zachce, časným říjnem počínaje a mrazivým lednem konče, a státy jihu jej neznají vůbec.

Že je čas ke změně si jako první uvědomí spisovatelka Sarah Josepha Haleová (1788-1879), autorka slavné básničky „Mary měla jehňátko.“ Jakožto bohabojná žena správně cítí, že Den díkuvzdání má své čestné místo vedle Dne nezávislosti a narozenin George Washingtona, což jsou jediné oficiální svátky té doby.

Prezident Zachary Taylor (1784-1850), kterému poprvé napíše v roce 1846, jí však sluchu nepopřeje. To však naprosto netuší, s kým má tu čest.

Sarah Haleová je totiž stejně přesvědčená jako tvrdohlavá a svými dopisy nepřetržitě bombarduje prezidentskou kancelář po příštích 17 let.

Vyslyšena je až Abrahamem Lincolnem (1809-1865), který pochopí její záměr a uprostřed hrůz občanské války se rozhodne zažehnout světélko, jenž může posloužit vyčerpanému národu k útěše.

Den díkuvzdání je stanoven na poslední čtvrtek měsíce listopadu a s konečnou platností uznán národním svátkem. Bezmála 250 let po svém historickém předobrazu.

Foto: wikia.org, wikipedia.org, hostelsclubblog.com
Související články
Historie
Atentát, který změnil svět: Šokující vražda Caesara
Historické události se často daly do pohybu kvůli válkám, sňatkům nebo obchodním dohodám. Nezřídka byly ale motorem změn také vraždy a atentáty. Pokud se jejich obětí stal vlivný a mocný člověk, mohlo to znamenat zásadní společenské otřesy, nebo dokonce významné politické změny. Představujeme ty nejvíce šokující atentáty historie. Které vraždy přepisovaly dějiny? Římská republika se […]
Historie
Spisovatel Rudolf Těsnohlídek a jeho žena Jindra aneb příliš mnoho sebevražd
Ačkoliv se proslaví jako autor něžného příběhu o Lišce Bystroužce, v reálném životě má dekadentní zálibu ve smrti. Například Boženu Hodačovou, manželku svého přítele Stanislava Kostky Neumanna, přemlouvá k sebevraždě. Žena naštěstí odmítne. Zaměstnání jeho otce mu v dětství vypálí cejch vyděděnce. „„Rudla rasů hrál na basu,“ pokřikují na Rudolfa Těsnohlídka (1882–1928) spolužáci. Plivou po něm, někteří […]
Historie
Václavové II. a III.: V jejich náručí se střídaly krásné ženy
Mít milenku, ta patří mezi vládci na středověkém dvoře k bontonu. Přítomnosti krásných žen ve své loži si proto užívají i čeští králové. Nejednou se jejich milenky těšily stejnému postavení jako zákonité manželky. Ty musely tento nelehký úděl překousnout. Kronikář Otakar Štýrský (asi 1265–1318/1319), autor Štýrské rýmované kroniky, tvrdí, že český král Václav II. (1271–1305) měl po […]
Historie
Konec muže nenásilného odporu: Mahátma Gándhí
Mahátma Gándhí, známý jako „Velký duch“, byl jedním z nejvýznamnějších vůdců indického boje za nezávislost. Jeho filozofie nenásilného odporu inspirovala miliony lidí po celém světě. Přestože jeho život skončil tragicky, jeho odkaz žije dál jako symbol míru a svobody. Po první světové válce je stále více lidem zřejmé, že se éra britské koloniální velmoci chýlí […]
reklama
zajímavosti
Jedlé kaštany: Vitaminová bomba, která navíc i chutná
Kaštanovník setý, nazývaný též kaštanovník jedlý nebo lidově jedlý kaštan, se pěstuje zejména v jižní Evropě. V dobách minulých byly jedlé kaštany využívány i jako platidlo. Staří Římané sázeli kaštany v průběhu tažení po Evropě a jak praví dějiny, kupříkladu řeckým vojákům jejich zásoby zachraňovaly dokonce i život. Oblíbená pochoutka Jeho plody jsou pochoutkou známou […]
Démon lakomství: Jsou kleptomani posedlí?
Podléhá mu 50 legií určených ke službě všem bohatým hamižníkům. Jen připomeňme, že jedna legie čítá zhruba 5000 jedinců. Alespoň takto o údajném démonovi Mamonovi mluví svatý Lukáš (?–84), kterému je připisováno stejnojmenné evangelium tvořící třetí knihu Nového zákona.   V duchu rčení „hamty hamty, ať mám víc než tamty,“ se dočká personifikace i hebrejský […]
Jak se klubal na svět šicí stroj? V pachu spáleniny i balících peněz
„Vypadněte!“ zařve naposled majitel tkalcovské dílny. Marně. Pak zvedne pistoli s křesadlovým zámkem – a vystřelí na jednoho z mužů. Rozlícený dav zastaví. Na pomoc textilním továrnám bude muset vyrazit i armáda. Za vším přitom stojí dnes tak běžná věc: šicí stroj!   Do konečné podoby vynálezu, který zjednoduší život mnoha hospodyním a shodí ceny […]
Bylo dřív vejce, nebo slepice? A může pštros dýchat, když strčí hlavu do písku?
Přinášíme vám pelmel zajímavostí pro dnešní den! Proč nás svědí tělo? Svědění mohou způsobit různé kožní problémy, alergie, reakce na okolí nebo kořeněná jídla, nevyspání, psychické problémy, onemocnění ledvin, hormonální výkyvy, nedostatek vitamínů, kousnutí od komára a spousta dalšího. Příčin, které způsobují svědění pokožky, je mnoho. Někdy může svědění značit závažnější problémy, jindy naprosto banální. […]
reklama
záhady a tajemství
Papežka Jana: Mýtus, nebo historická postava?
Kdesi v Anglii patrně v 9. století žila mladičká Jana, kterou čekal tradiční úděl žen tohoto věku – práce, rození dětí a zřejmě i předčasná smrt. Jana se však rozhodne jít jinou cestou. Jana cítí, že byla vyvolena pro jiný osud, a tak se rozhodne v převleku za muže nastoupit na dráhu teologie. Stoupá církevní hierarchií […]
Záhada neplodných Rožmberků: Proč Vilém zemřel bezdětný?
Potomků se nedočkal ani Petr Vok, ani jeho starší bratr Vilém z Rožmberka. Dokonce ani dvě z celkem čtyř jejich sester také děli neměly, přestože se vdaly. Jaká byl Vilémův život a co mohlo být příčinou neplodnosti? V červenci 1572 umírá polský král Zikmund II. August (* 1520) a s ním vymírá i vládnoucí jagellonská dynastie. Polský trůn chtějí […]
Lucifer: Jitřenka, nebo čiré zlo?
Pokud se ráno a k večeru podíváte na oblohu, spatříte obvykle tři nejnápadnější objekty: Slunce, Měsíc… a Venuši! Její oběžná dráha leží mezi námi a Sluncem – a pokud jde o fáze, v lecčem nám připomíná Měsíc. Není divu, že ji lidstvo pozoruje již celé věky.   „Chak ek!“ nazývají ji s posvátností Mayové. V […]
Podivná smrt mocného Vojtěcha z Pernštejna: Otrávili ho jeho nepřátelé?
Vražedkyni pošle na smrt, ovšem jenom dva dny poté čeká smrt i jeho. Odchod Vojtěcha z Pernštejna proto dodnes budí spekulace, zda za ním nestojí přívrženci odsouzené Kateřiny z Komárova a Pičína. Jeden z nejmocnějších mužů českého království, dvorní hofmistr (zodpovídá za královské finance) a předseda komorního soudu Vojtěch z Pernštejna (1490–1534) pošle 23. ledna 1534 na smrt vražedkyni […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz