Domů     Proč se v Americe slaví Den díkuvzdání? Za vším stojí války a jedna žena!
Proč se v Americe slaví Den díkuvzdání? Za vším stojí války a jedna žena!
23.2.2016

Šťavnatý pečený krocan s nádivkou, dýňový koláč, naložené brusinky, bramborová kaše a pečená zelenina na čistě prostřeném stole. Kolem něj se každý čtvrtý čtvrtek v listopadu shromáždí celá rodina, i když to někdy znamená cestovat přes několik států.

Druhý nejpopulárnější americký svátek letos připadne na 26. listopadu. A my se nyní společně podíváme na všechny detaily, které slavnost obžerství a pospolitosti provázejí.

Prvenství mezi prázdninami drží v Severní Americe Vánoce, což asi překvapí jen málokoho. Podobnost mezi nimi a listopadovým svátkem je i v jídelníčku, neboť v některých domácnostech je krocan též součástí štědrovečerní tabule.

Na den Díkuvzdání byste však výjimky hledali hůře. Spojené státy jsou zemí s nejvyšší konzumací krocaního masa na světě, ročně je na jejich území zabito a snědeno přes 200 milionů kusů.

Z toho dobrá čtvrtina připadá právě na ten nenápadný, ale přesto výjimečný den na konci listopadu, kdy zima už je za dveřmi.

Původním osadníkům, jejichž sklizeň se takto symbolicky každý rok připomíná, však na hostině brambory, dýňové koláče, ani pečení krocani prim nehrají.

Slavnosti sklizně

Je ráno na začátku října léta páně 1621, a mezi dřevěnými sruby Plymouthu v budoucím státě Massechusetts se line libá vůně. Ženy a dívky jsou dnes na nohou už od časného rozbřesku, vařit pomáhá každá ruka.

Není to ani rok, co 102 osadníků poprvé spatřilo břehy mysu Cod a na vymýceném prostranství v malé zátoce, na zbytcích dřívějšího indiánského tábora, založilo dnešní osadu.

Zima, dlouhá cesta a nedostatek zásob si však vybraly svou daň, a tak se dnešního požehnaného dne, slavnosti první sklizně, dožila ani ne polovička z hrdých pionýrů galeony Mayflower.

Díky pomoci domorodců a zvláště indiána jménem Squanto, který se projeví jako schopný překladatel, je však první žeň bohatá a letošní zimu už je nečeká hlad.

Je-li lepší důvod k oslavě, pak ho nikdo z první britské kolonie v Severní Americe nezná.

První hostina

Slavnosti se zúčastní rovněž domorodí hosté a není jich zrovna málo. Sačem, neboli náčelník, Massasoit z velkého kmene Wampanoagů s sebou přivádí 90 mužů, kteří na hostinu uloví pětici srnců.

Kromě vysoké je podáváno lovné ptactvo, mezi nímž sice krocani nechybí, ale mnohem více je kachen, hus a holubů. Neschází ani cibulová a bylinková nádivka, jejíž součástí však není chléb. Ten je zde kukuřičný a podává se zvlášť.

Na jídelníčku jsou dále úhoři a vařené dary moře v podobě krabů, humrů a mušlí. Brambory a jejich sladká odrůda na stole absentují docela a neobjeví se na něm ještě po mnoho let.

Konkrétně až do osídlení karibské oblasti a Jižní Ameriky, odkud tyto plodiny pocházejí. Oslava se protáhne na tři dny, a když skončí, domorodci odcházejí spokojení.

Poražení Britové

Málokdo ví, že za ustanovením Dne díkuvzdání coby skutečného národního svátku stojí především války a jedna žena. Tradice totiž nepokračuje nepřetržitě od památného dne hostiny prvních osadníků a nezachová si ani stálé datum.

V průběhu osmnáctého století je držena k řadě různých příležitostí, od vojenského vítězství po přijetí ústavy v daném státě, a koná se i víckrát za rok. Bohatá sklizeň mezi ně patří rovněž, ale původní význam Díkuvzdání se zvolna vytrácí.

První oficiální vyhlášení tohoto svátku kongresem se objevuje až během Americké války o nezávislost v roce 1777. George Washington jej prohlásí za oslavu vítězství nad britskými vojsky v bitvě u Saratogy, která se pro válku stane zásadním zlomem.

Každý občan Spojených států má tehdy, dne 18. prosince, vzdát díky Bohu všemohoucímu za dary a požehnání, kterých se mu v uplynulém roce dostalo.

Svátek sjednocení národa

V 19. století se Den díkuvzdání pravidelně slaví pouze v Nové Anglii. Ostatní státy severu jej drží kdy se jim zachce, časným říjnem počínaje a mrazivým lednem konče, a státy jihu jej neznají vůbec.

Že je čas ke změně si jako první uvědomí spisovatelka Sarah Josepha Haleová (1788-1879), autorka slavné básničky „Mary měla jehňátko.“ Jakožto bohabojná žena správně cítí, že Den díkuvzdání má své čestné místo vedle Dne nezávislosti a narozenin George Washingtona, což jsou jediné oficiální svátky té doby.

Prezident Zachary Taylor (1784-1850), kterému poprvé napíše v roce 1846, jí však sluchu nepopřeje. To však naprosto netuší, s kým má tu čest.

Sarah Haleová je totiž stejně přesvědčená jako tvrdohlavá a svými dopisy nepřetržitě bombarduje prezidentskou kancelář po příštích 17 let.

Vyslyšena je až Abrahamem Lincolnem (1809-1865), který pochopí její záměr a uprostřed hrůz občanské války se rozhodne zažehnout světélko, jenž může posloužit vyčerpanému národu k útěše.

Den díkuvzdání je stanoven na poslední čtvrtek měsíce listopadu a s konečnou platností uznán národním svátkem. Bezmála 250 let po svém historickém předobrazu.

Foto: wikia.org, wikipedia.org, hostelsclubblog.com
Související články
Historie
Vzpomínky na život jako z pohádky. Osud trojice dětí Františka Ferdinanda d´Este
Zvedne hlavu směrem k majestátní věži. Okamžitě jí proběhnou hlavou vzpomínky, jak si tu hrála se svými bratry. Ta doba už je ale dávno pryč, teď v jejím bývalém domově vládnou úplně jiné pořádky. Časy Rakouska-Uherska už zkrátka patří do minulosti. Ten den obrátí vzhůru nohama prakticky celé dějiny následník rakousko-uherského trůnu František Ferdinand d´Este (1863–1914) zamíří […]
Historie
Od gladiátorů po jezdecké akrobaty: Fascinující historie cirkusu
Cirkusy provázejí lidstvo po staletí – od krvavých římských her až po okázalé show plné akrobacie a kaskadérských kousků. Jak se z antických arén stala manéž plná barev a hudby? A proč někteří lidé cirkusy milují, zatímco jiní je odmítají? Antický circus: Popravy určené k pobavení Dávnou historii cirkusu můžeme vystopovat až do antiky. „Circus“ […]
Historie
Stolování v minulosti: Mohamed miloval maso
Někdo miluje maso, jiní dává přednost dokonale vyvážené nebo sladké chuti, další polévkám a plnému břichu a někdo nemůže existovat bez kuřecího. Pojďte s námi ochutnat ke stolu slavných osobností v dějinách. Tentokrát navštívíme proroka Mohameda. Máte v oblibě maso? V tom případě si u stolu islámského proroka Mohameda (570–632) pochutnáte. „Obětujte v průběhu svátku Eid al-Adha (ukončení poutě do […]
Historie
Titanic: Příběh zkázy, který stále fascinuje svět
14. dubna 1912 se navždy zapsal do historie jako den, kdy nejluxusnější parník své doby, Titanic, narazil do ledovce a navždy zmizel v temných hlubinách Atlantiku. Jeho tragický osud dodnes vyvolává otázky: Mohlo se katastrofě předejít? A co všechno se ještě můžeme dozvědět z trosek, které pomalu mizí v mořských hlubinách? Lokalita: přibližně 600 kilometrů jižně […]
reklama
věda a technika
Od měsíčních stromů po superbakterie: Jak vesmír mění život na buněčné úrovni
Semena stromů obletěla Měsíc, bakterie ve vesmíru zmutovaly do agresivnějších forem a myši ztratily svaly – vesmírné prostředí má zásadní vliv na živé organismy. Co tyto experimenty prozrazují o dlouhodobém pobytu lidí v kosmu? Měsíční stromy Během mise Apollo 14 obletěla semena pěti druhů stromů (včetně sekvojí) Měsíc. Po návratu na Zemi vyrostly v normální […]
Kladivo a pírko na Měsíci: Jak Apollo 15 potvrdilo Galileiho teorii
V roce 1971 provedli astronauti Apolla 15 jednoduchý, ale revoluční experiment. Na povrchu Měsíce pustili současně geologické kladivo a sokolí pírko. Výsledek? Oba předměty dopadly ve stejný okamžik, čímž potvrdily Galileiho teorii z 16. století. Proč byl tento pokus tak důležitý a co nám říká o gravitaci? Lidé se snaží zkoumat zákonitosti fungování vesmíru už […]
Voda ve vesmíru: Jak si astronauti myjí vlasy?
Na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) se voda chová zcela jinak než na Zemi. Místo toho, aby tekla, vytváří dokonalé koule, které volně poletují prostorem. Jaké další fascinující vlastnosti má voda v mikrogravitaci a jak se s ní astronauti každodenně potýkají? Vodní koule ve vesmíru Voda se ve vesmíru, respektive v prostředí mikrogravitace, které panuje na […]
Nos jako osobní identifikátor
Lidský nos dokáže rozlišit bilion různých vůní a každý z nás má svůj unikátní pachový otisk. Proč je naše osobní vůně stejně jedinečná jako otisk prstu a jak tento dokonalý biologický systém funguje? Vůně každého člověka je jedinečná. Stejně jako otisk prstu. Tento fakt využívají nejen psi při rozpoznávání lidí, ale podle nejnovějších výzkumů ho […]
reklama
svět zločinu
Nejhorší masová vražda v dějinách Spojených států
Samozvaný mesiáš Jim Jones (1931–1978) založil v Indianapolis v 50. letech křesťanskou sektu Chrám lidu, jejímž prostřednictvím kázal o rovnosti a bojoval proti rasismu. Na první pohled to vypadalo téměř skvěle, tak proč ten tragický konec? Ačkoli byl Jones běloch, během několika let získal do svých řad tisíce stoupenců, zejména Afroameričanů. Sám Jones v roce […]
Watergate: Opravdu velký průšvih
Tajná skupina, zřízená republikánskou stranou, má i tajné kódové označení: Instalatéři. „Utahujeme šrouby,“ zní jednoduché vysvětlení. Skupinu tvoří bývalí agenti CIA a FBI a pár kubánských emigrantů. A mají vysoce důležitý úkol: udržet prezidenta u moci. Ale dopadne to jinak. V recepci hotelu Watergate zazvoní v noci telefon. Rozespalý muž, který se nepředstaví, zní rozmrzele. „Pošlete naproti […]
Maják spravedlnosti uprostřed chaosu. 3 šerifové na Divokém západě
Napětí by se dalo krájet. Jako myška vklouzne do potemnělého stavení, kde by se měl nacházet obávaný zločinec. „Kdo je to?“ protne vzduch otázka položená španělsky. Strážce zákona ho okamžitě pozná a místo odpovědi bez váhání vystřelí. Nasadit klobouk, zářivou hvězdu a samozřejmě kolt za pas. Povolání šerifa je velice nebezpečné, a proto se na […]
Atentát na prezidenta Kennedyho: Šok ve Spojených státech
Je 22. listopad 1963 a jsme v Dallasu v americkém státě Texas. Prezident John Fitzgerald Kennedy se zde chystá na projev u příležitosti zahájení kampaně pro volby v roce 1964. Všeobecně se očekává, že svůj úřad obhájí, je nesmírně populární mezi americkou veřejností, tvrdě odsuzuje komunistické režimy, a protože svět je uprostřed studené války, zajistí mu to velkou […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz