Když americké námořnictvo úspěšně vyzkoušelo svůj laserový kanón typu LaWS, způsobilo to doslova senzaci. Velitelé nešetřili superlativy. Zbraň dokázala ničit speciálně vybrané cíle na moři a také sestřelit bezpilotní letoun.
„Testovací období skončilo, celá technologie je funkční. Používá se každý den,“ řekl po testech americký kontradmirál Matthew Klunder. Znamená to, že nastala doba paprskometů?
Příliš velká očekávání
Princip laserové zbraně není nic nového. První funkční laser byl sestrojen v roce 1960 v USA Theodorem H. Maimanem a první prototyp laserové zbraně byl postaven už o 8 let později.
Už tenkrát to vypadalo, že sci-fi a realita brzy splynou v jedno. Velká očekávání se ale nenaplnila. Technologie se tehdy potýkala se stejnými problémy, jako měly například počítače. Aby byl výkon odpovídající musel mít přístroj obrovské rozměry a hmotnost.
Vývoj a výzkum laseru pak také nebyl nic levného, do současnosti stál miliardy dolarů.
Není to jako ve filmu
Až teprve nyní se laser stává použitelným i jinak, než jen jako sofistikovaný zaměřovač. A ukazuje se, že má oproti klasickým projektilům, granátům a raketám mnoho výhod. Jednak se paprsek šíří rychlostí světla, takže cíl zasáhne prakticky okamžitě.
Navíc oproti představám z filmů je paprsek neviditelný a nevydává žádný zvuk, neodhalí tak místo, ze kterého se střílelo. Kromě toho, pokud pomineme pořizovací náklady, je použití takové zbraně řádově levnější, než u těch stávajících.
Laserový kanón je tak ideální obranou proti řízeným střelám a bezpilotním letounům.
Budoucnost na dosah
Stále je problémem to, že do paprsku se daří převést jen část vstupní energie. Takže generátory jsou stále zbytečně velké.
Je to ale jen otázkou času. Do deseti let mají být laserové zbraně instalovány i na stíhací letouny a dosahovat desetkrát větší účinnosti.
Generátory, které dnes musejí převážet obrněné vozy, se mohou zmenšit natolik, že se možná vojáci dočkají i paprskometu v podobě útočné pušky. Jedna taková ostatně už existuje, není ale určená k zabíjení, nýbrž k oslepování. Je však jasné, že lasery do budoucna od základu změní vedení boje.