Komu by se to nelíbilo. Patřit ke skupině, která svými písněmi pobláznila svět. Fanoušci při vyslovení jejich jmen jen toužebně vzdychají. „Ach, jak by to bylo úžasné, být tak jedním z nich. Být ,pátým Beatlem…‘ “
I dnes, více než 45 let po rozpadu legendární kapely The Beatles, mají po celém světě stále miliony příznivců. S jejich písněmi žije i mýtus „pátého Beatla“. Kdo byl tak nazýván a kdo mohl a měl na toto přízvisko právo?
Miláček žen Pete Best
I přesto, že v ní pobyl jen dva roky, ho zejména dámská část publika považuje stále za nejpopulárnějšího člena kapely. Svůj život s The Beatles spojí Pete Best (*1941) v roce 1960 při prvním zájezdu kapely do Hamburku.
Na bicí ji doprovází po celou dobu jejího pobytu. I když nemluvný, nespolečenský Best do image mladé kapely příliš nezapadá, fanynky při jeho prvních úderech omdlévají nadšením. To však netrvá příliš dlouho.
Pro většinu příznivců končí jeho bubenický příběh 16. srpna 1962. Tehdy manažer kapely Brian Epstein (1934–1967) obsadí na návrh producenta George Martina (*1926) jeho místo Ringem Starrem (*1940).
Proti jeho odchodu se zvedne masivní vlna odporu a při koncertech se tak místo potlesku ozývají výkřiky „Pete Best forever – Ringo never!“ neboli „Pete Best navždy – Ringo nikdy“.
Neil Aspinall – práce všeho druhu
Podle kytaristy kapely George Harrisona (1943–2001) byl Neil Aspinall (1941–2008) jedním z pouhých dvou mužů, kteří měli na titul „pátý Beatle“ opravdu nárok.
Aby také ne, když byl celých 40 let jejich důvěrníkem a jako ředitel dohlížel na jejich podnikatelské impérium Apple Corps. Aspinall nastupuje do kapely původně jako cestovní manažer v únoru 1961. Po čase však povyšuje na osobního asistenta.
Je nápomocen při nahrávání alb, vyřizuje i žádosti o autogram (v době největší slávy The Beatles jejich jménem podepíše tisícovky fotografií).
Nenajde se asi nikdo jiný, kdo by s The Beatles strávil tolik času a byl hlouběji zasvěcen do jejich osobních záležitostí. Nikdy toho však nezneužije. Umírá v roce 2008 na rakovinu plic.
Epstein nastartuje vzestup
Poprvé je spatří 9. listopadu 1961 v klubu Cavern. Ohromí ho natolik, že se rozhodne nabídnout jim své služby. Podpisem smlouvy 24. ledna 1962 tak začíná spolupráce Ringa, Paula, George a Johna s manažerem Brianem Epsteinem. A toto spojení funguje.
Z do té doby poměrně neznámé liverpoolské kapely vytvoří skupinu světového formátu. Jeho soukromý život však už tak šťastný není.
Stále větší tlak spolu s frustracemi z odlišné sexuální orientace (v té době je ještě homosexualita v Británii trestným činem) jsou zdrojem jeho depresí. Trápí se, trpí úzkostnými stavy, začíná experimentovat s drogami. A právě ty se mu stanou nakonec osudné.
Dne 27. srpna 1967 je dvaatřicetiletý Brian Epstein nalezen ve svém domě mrtev. Důvodem je předávkování barbituráty. John Lennon (1940–1980) později prohlásí, že The Beatles zemřeli společně s ním.
Vševidoucí oko George Martina
„Znělo to, jako by ho nahrávali někde v koupelně,“ tímto výrokem ohodnotí producent George Martin pásek s nahrávkami kapely, které mu v roce 1962 přinese Brian Epstein. Přesto je pozve na zkoušku do nahrávacího studia Abbey Road. A svého rozhodnutí nelituje.
Kapele zařídí kontrakt s EMI a dá jejich tvorbě řád, tvar a nové nápady. Dohlíží na jejich činnost a stojí u zrodu prvního hitu Love Me Do. Po uvedení singlu Please Please Me se Beatles stávají superhvězdami a George Martin nejslavnějším producentem na světě.
Beatles se sice v roce 1970 rozpadají, Martinova kariéra však pokračuje dál.
Pracuje na sólových albech Ringa Starra a Paula McCartneyho (*1942), produkuje singl Eltona Johna (*1947) Candle In The Wind a v roce 1998 vydává vzpomínkové album jako poctu svým bývalým kolegům.