Osudová noc 14. dubna 1865 navždy změnila americké dějiny. Zatímco publikum ve Fordově divadle propuká v salvy smíchu, jeden muž připravuje nejtragičtější scénu této historické hry.
Umělá inteligence nyní detailně rekonstruuje poslední okamžiky před výstřelem, který zabil prezidenta Lincolna – muže, který sjednotil národ, ale rozpoltil společnost.
Události podle umělé inteligence
Atentát na Abrahama Lincolna: Vteřiny před výstřelem
Historicky první vražda amerického prezidenta se odehrála v dubnu roku 1865. Šlo o Abrahama Lincolna, milovaného, ale i nenáviděného odpůrce otrokářství. Jeho vrahem byl přitom muž, kterého Lincoln obdivoval.

Poslední smích prezidenta
Vteřiny před atentátem na Abrahama Lincolna (1809–1865) pomohla zrekonstruovat umělá inteligence. Nacházíme se ve Fordově divadle ve Washingtonu, je 14. dubna 1865, několik minut po 22. hodině večerní.
Americký prezident Abraham Lincoln sedí spolu s manželkou Mary Todd ve své lóži číslo 7. Sleduje třetí dějství komedie Náš americký bratranec a netuší, že jeho výbuch smíchu bude zároveň spouštěčem děsivého aktu.
Dokonalý časování vraha
Jakmile přijde vtipná pasáž a publikum se rozesměje, John Wilkes Booth vyhodnotí, že nastal ideální okamžik. Přesně v 22:13 přistupuje zezadu k Lincolnovi a z bezprostřední blízkosti mačká spoušť své jednoranové deringer pistole.
Kulka kalibru .44 proniká levým spánkem a uvízá v mozku. Lincoln okamžitě ztrácí vědomí a sesouvá se k zemi. Přestože je okamžitě přenesen do nedalekého penzionu Petersen House, druhý den v 7:22 ráno umírá.

Ironie osudu
Jeho vrahem je známý herec John Wilkes Booth (1838–1865), kterého měl Lincoln, vášnivý milovník divadla, dokonce v oblibě. Booth, člen slavné herecké rodiny, mohl na jevišti Fordova divadla vystupovat – místo toho si zde zahrál svou nejtemnější roli.
Po atentátu prchá, ale po dvanáctidenním pronásledování je dopaden ve stodole ve Virginii, kde je 26. dubna zastřelen.
Historický kontext atentátu
V prezidentském období Abrahama Lincolna vrcholila válka Severu proti Jihu
Zatímco Lincoln bojoval za zrušení otroctví a vyhrál, Booth byl zapáleným jižanským sympatizantem
Lincolnova politika emancipace otroků z něj učinila Boothova úhlavního nepřítele
Atentát byl součástí širšího spiknutí – stejný den měl být zavražděn i viceprezident Johnson a ministr zahraničí Seward
I přes úspěšný atentát se Boothovi nepodařilo zvrátit výsledek války ani obnovit otroctví
Atentát na Lincolna nebyl jen osobní tragédií, ale symbolem hlubokých rozporů, které rozdělovaly americkou společnost. Boothův čin, motivovaný slepou nenávistí a ztracenou příčinou, paradoxně urychlil proces sjednocení národa.
Dnes, s pomocí moderních technologií, můžeme tuto osudovou noc zkoumat do nejmenších detailů – ale otázka, zda by se dějiny odvíjely jinak, kdyby Lincoln přežil, zůstává jednou z nejpoutavějších „co kdyby“ americké historie.