Křivka obecná, eurosibiřská (Loxia curvirostra) náleží do čeledi pěnkavovitých a je u nás celkem hojně se vyskytujícím ptáčkem, mírně větším než vrabec.
Navzdory jejímu poměrně pestrému zbarvení i neobvyklému zobáčku s překříženými špičkami však velice často uniká naší pozornosti, a to díky vysokým a hustým korunám smrků, kde mívá svůj domov.
Oblíbený jídelníček
Oblíbenou potravou křivek jsou zejména semena smrků. Tato na tuk velice bohatá potrava jim dodává dostatečné množství energie, což je chrání i před silnými mrazy.
Křivky však nepohrdnou ani jinými druhy semínek, například z borovic, jedlí a modřínů, různými lesními bobulemi nebo také hmyzem.
Pestrobarevný louskáček na ořechy
K oblíbeným semenům jehličnatých stromů se křivky dostávají pomocí svého dokonalého nástroje v podobě překříženého zobáku, který jim slouží doslova jako louskáček na ořechy. Odtud pochází rovněž i pojmenování tohoto ptáčka.
Křivky jsou velice obratné, přeskakují z větve na větev a mnohdy se v korunách jehličnanů živí i hlavičkami dolů, což společně s jejich zbarvením, zejména v případě samečků, evokuje určitou podobu s papouškem.
Velmi otužilý pták
Díky potravě bohaté na tuk patří křivky mezi velice otužilé ptáčky. Mohou hnízdit během celého roku, většinou to však bývá v období mezi lednem a dubnem. Jsou tak prvním druhem ptáků, který u nás již v takové zimě hnízdí.
Svoje hnízda si křivky budují jak jinak než také ve větvích vysokých smrků. Během mrazů samička hnízdo vůbec neopouští, aby její vajíčka neprochladla. Potravu jí tak obstarává sameček.
Lidová pojmenování
Křivka obecná je výhradně lesní pták, který obývá jehličnaté lesy v Evropě, Asii a Severní Americe.
Pozorní lidé si křivek všímali odedávna a díky jejich poněkud atypickému vzhledu jim dávali též různá lidová pojmenování, kupříkladu křivonosec, křivonos nebo křivonoska či křivonosička.