V současné době, kdy je péče o naše zdraví na prvním místě, se zvyšuje zájem o přírodní prostředky, které zvyšují imunitu. Jedním z takových, které nám pomohou udržet si zdraví, je houba housenice čínská, známá také pod jménem Cordyceps (Cordyceps sinensis).
Číňané se skutečně domnívali, že se jedná o housenku, čemuž odpovídá i čínské jméno ,,congcao“, což znamená něco jako housenka. Nebyli však tak daleko od pravdy, protože tato houba má s housenkami skutečně něco společného.
Housenice čínská totiž parazituje na larvách hmyzu. Její léčebné vlastnosti však určitě překonají náš případný odpor.
Housenka?
Tato houba se vyskytuje zejména v Nepálu, Tibetu a Bhútánu v nadmořské výšce nad 3000 metrů. Častým hostitelem houby jsou housenky můry Hepialus armoricanus.
V teplém období se spory dostanou do jejich těla, houba získává živiny z těla oběti a postupně nahrazuje její tkáň vlastním myceliem. V zimě se housenka zahrabe pod zem a zahyne, z jejího mumifikovaného těla pak na jaře vyroste plodnice houby. Plodnice je tmavě hnědá a dosahuje délky čtyři až deset centimetrů.
Zdravotní benefity
Pro tibetské sběrače je velkým zdrojem zisku, jelikož ji hojně využívá tradiční čínská medicína, a to zejména pro celkové posílení organismu a proti stárnutí.
Tato houba prý dokáže náš organismus zbavit jakýchkoliv respiračních, virových i bakteriálních onemocnění. Patří tak mezi látky, které můžeme označit za přírodní antibiotika.
Pomáhá také proti astmatu tím, že zabraňuje stažení průdušnice, a tak zvyšuje průnik vzduchu do plic. V devadesátých letech se úspěchy čínských běžkyň vysvětlovaly právě užíváním housenice čínské.
Dále rovněž podporuje i léčbu a funkci ledvin, snižuje hladinu cholesterolu v krvi a zlepšuje jaterní funkce. Pro muže je pak vhodná jako podpora tvorby spermatu a zvyšuje také libido.
Další cenné látky
Tato houba obsahuje též aminokyseliny, například histidin, který je mimo jiné důležitý pro růst dětí. Obsahuje i nukleosid adenosin a cordycepin s protinádorovými a antimikrobiálními účinky.
Mastné kyseliny jsou zastoupeny linolenovou a olejovou a dále tato houba obsahuje vitamin B12 a z minerálních látek pak železo, vápník, fosfor, hořčík a další prvky.
Umělé pěstování
V čínské medicíně se využívá již 5000 let k utužení celkového zdraví a vitality. Kdysi dávno byla tato houba tak cenná, že se používala pouze v císařském paláci.
Její výskyt ve volné přírodě bohužel klesá, a tak se nejčastěji začíná pěstovat uměle na substrátu, přičemž původně se používala sója.
Protože je však sója spojena s řadou problémů, jako jsou hrozící alergie na sóju nebo problematika geneticky modifikované sóji, substrátem se stala rýže.
Díky umělému pěstování si tak i my můžeme dopřát přírodní medicínu, kterou v dávných dobách směla užívat pouze jen čínská elita.