Domů     Pelmel zajímavostí! Proč býky dráždí červená? A mají zvířata sny?
Pelmel zajímavostí! Proč býky dráždí červená? A mají zvířata sny?
19.1.2025

Když se řeknou býčí zápasy, každý si okamžitě vybaví neohroženého toreadora a proti němu běžícího funícího býka.

Toreador se následně zavlní, zamává na býka rudou muletou, načež býčí zuřivost dosáhne maxima a rozběhne se směrem k toreadorovi s úmyslem nabrat ho na své mohutné rohy.

Proč býky dráždí červená?

Překvapivě se tak ale neděje kvůli rudé barvě. Býci jsou totiž ve skutečnosti barvoslepí! Proč potom na toreadory útočí? Za všechno můžou pohyby zápasníka a jeho máchání rudou muletou (ona typická rudá látka na dlouhé tyči), kterými býka donutí k útoku.

A proč je tedy látka červená? Při býčích zápasech se používá přibližně od 18. století a barva byla zvolena proto, aby na ní nebyla vidět býčí krev. Ve většině případů totiž zápasy končí smrtí zvířete.

Mají zvířata sny?

Pokud doma máte psa nebo kočku, možná jste už zaznamenali, že se během spánku hýbou a mívají svalové záškuby. Pravděpodobně se jim to děje, když sní. Vědci jsou totiž přesvědčeni, že zvířata, stejně jako lidé, sny mají.

Pozorováním spících zvířat a zkoumáním jejich mozkové aktivity navíc došli k závěrům, že je jejich spánek podobný tomu lidskému. Během spánku se jim tedy střídají fáze hlubokého spánku a tzv. REM fáze, při které se zdají sny.

Nejčastěji pak sní teplokrevná zvířata, jako jsou savci a ptáci. Zvířata, která loví, sní častěji než ta, která jsou lovena. Vědci se ovšem nemohou shodnout, proč zvířata vlastně sní.

Většina se přiklání k názoru, že během snů zpracovávají důležité části dne, aby se jim lépe uložily do paměti. Například krysy si během spánku přehrávají v hlavě trasu bludiště, kterou předchozí den procházely.

Přesto nemáme žádné informace o tom, jestli si své sny uvědomují a pamatují si je.

Proč jsou pokladničky nejčastěji ve tvaru prasátek?

Historie pokladniček se datuje mnoho staletí zpátky. Nádoby podobného významu používali už staří Řekové. Proč jsou nejčastěji ve tvaru prasátek, se s určitostí neví, ale existují různé důvody, které by to mohly vysvětlovat.

Podle jedné teorie dřív lidé vyráběli pokladničky z oranžové hlíny, zvané „pygg“. Během let se však význam slov změnil a z pygg se stalo pig neboli anglicky prase. Z hliněné nádoby se pak stalo prasátko.

Druhá verze naopak vysvětluje, že prasata mají v našich životech kulturní význam. Mnozí totiž považují prase za symbol štěstí, bohatství a prosperity. To se také výborně hodí pro pokladničku, do které se ukládají peníze.

Někteří dokonce zastávají názor, že s prasátkem jako pokladničkou se to má podobně jako se živým čuníkem. Protože pokladnička nemá jiný otvor než vhazovací, krmíte ji tak dlouho, dokud není plná, stejně jako živé prase.

A pak už zbývá prase/prasátko jen klepnout a můžeme se radovat z tučné výslužky.

Vědci jsou totiž přesvědčeni, že zvířata, stejně jako lidé, sny mají.
Vědci jsou totiž přesvědčeni, že zvířata, stejně jako lidé, sny mají.

Proč se v tenisu počítají čísla 15, 30, 40?

Tato tenisová čísla mají svůj původ v dobách dávno minulých. Jedná se spíš o legendu, protože ani tenisoví historikové si nejsou jisti pravdivostí této povídačky. Nic to však neubírá na její zajímavosti.

V dřívějších dobách se tenisové bodování zapisovalo pomocí hodin. Co bod, to posunutí hodinové ručičky o čtvrt hodiny. Počítalo se tedy 15, 30, 45 a 60, neboli výhra (hra, game). Jak ale došlo ke změně ze 45 na 40? Údajně z lenosti.

Jistý text ze 16. století se totiž zmiňuje o tom, že si francouzští studenti zkracovali anglické forty-five (45) na forty (40).

Jiné vysvětlení naopak hovoří o tom, že to byli tenisoví rozhodčí, kteří slovo začali zkracovat, aby se jim skóre vyslovovalo jednodušeji a rychleji.

Pohodlnost a jednoduchost znějí vcelku smysluplně, jak to ale bylo tenkrát doopravdy, se bohužel zřejmě nedozvíme.

Co lidé dřív jedli jako přílohu, když u nás ještě nerostly brambory?

Brambory objevili na svých cestách do Bolívie a Peru španělští dobyvatelé. Do Evropy je přivezli až v 16. století a dalších 100 let trvalo, než se rozšířily mezi prostý lid.

Přesto lidé nijak nestrádali a měli spoustu možností, které by nejeden výživový poradce ocenil také dnes. Jedním z nejstarších a nejrozšířenějších pokrmů byly jáhly, což je loupané proso.

Povařené nebo dušené se podávaly k masu, případně se jedly samotné, jen lehce omaštěné. Také se z nich dělaly koláče plněné ovocem s ořechy a slazené medem. Oblíbené byly také pokrmy z krup, což byla loupaná zrna ovsa, ječmene a pšenice.

Dále se podávala pohanka a špalda. Ještě v 19. století se jedla víc kaše než chleba. Velmi populární byl také hrách. A také nesmíme zapomenout na zelí, kapustu, mrkev a tuřín. Brambory na jídelníčku tenkrát opravdu nechyběly.

Důležité je ale zmínit, že dříve lidé jedli nejenom trochu jiná jídla, ale také v jiném množství. Obyčejní lidé měli nejčastěji ráno vydatnou snídani a pak až večeři kolem páté odpolední.

Skutečně funguje káva jako „životabudič“?

Spousta lidí si ráno jako první uvaří kávu, která je takříkajíc „postaví na nohy a udělá z nich lidi“. Všeobecně se tedy předpokládá, že pití kávy v člověku vyvolává pocit větší bdělosti a zlepšuje jeho výkonost.

Prostě ranní káva by nás měla pořádně probrat a rozhýbat, abychom zvládli nadcházející den. Jenže to je omyl, naše tělo se umí probrat samo. Dopomáhá mu k tomu kortizol neboli stresový hormon, který si přirozeně vytváří.

Pokud si tedy v době, kdy máme v těle kortizolu dostatek, dáme kávu, účinek kofeinu se nedostaví. Naopak si ještě utlumíme přirozenou stimulaci organismu. Proč tedy máme po kávě pocit vyššího množství energie?

Portugalští vědci provedli studii, při které lidem skenovali mozek, a zjistili, že se patrně jedná o placebo efekt. Samotný kofein nemá na tělo takový účinek jako káva sama.

Velkou část efektu pití kávy vyvolává totiž samotný kouřící šálek, jeho vůně a celý rituál popíjení.

„Brambory objevili na svých cestách do Bolívie a Peru španělští dobyvatelé.

Jak chodí astronauti na záchod?

Zatím co pro nás je cesta na záchod nebo do koupelny naprosto samozřejmým a jednoduchým úkonem, ve vesmíru už to tak jednoduché není. Jak to tedy astronauti dělají?

Můžeme si za příklad vybrat Mezinárodní vesmírnou stanici ISS, kde se astronauti nejčastěji vyskytují a která je pro jejich potřeby vybavena i z dlouhodobého hlediska.

Momentálně se zde vyskytují dvě toalety, z toho jedna v americké a druhá v ruské části stanice. V beztížném stavu si na ni samozřejmě nemůžou jen tak sednout a vykonat potřebu.

Z toho důvodu jsou součástí toalety hadice, které se musí přiložit na správné místo, přitlačit, a pomocí výkonného odsávání zachytí veškerou moč a případný pach.

V americké části, protože je třeba šetřit a nakládat se zdroji opatrně, následně pomocí filtrů a destilace přemění moč na pitnou vodu. A jak to dělají, když musí trávit několik hodin ve volném vesmíru, oblečeni do skafandrů? Pro tyto případy se hodí pleny pro dospělé.

Proč jsou některé silnice a cesty asfaltové a jiné dlážděné kostkami?

Prvně si musíme vysvětlit, jaké jsou výhody a nevýhody obou materiálů. Asfalt je příjemnější pro jízdu a tišší provoz ocení také lidé žijící podél silnic. Navíc se dobře čistí. Nevýhodou je, že má nízkou životnost.

K tomu je při jakékoliv opravě třeba asfalt vytrhat a později zalepit nevzhlednými záplatami, takže taková oprava čehokoliv pod povrchem zabere dlouhý čas. Kostky jsou naopak při projetí hlučnější a drncají, bývají také kluzké a špatně se čistí.

Jejich nespornou výhodou ale je, že se v případě oprav pod silnicí snadno odstraní a stejně snadno vrátí zpět, což dobu uzavření cesty může zkrátit až na pár hodin.

Obecně bychom ale mohli říct, že asfalt se častěji pokládá na více zatížené komunikace, kdežto kostky hlavně do pěších zón a historických částí měst. V posledních letech můžeme stále více pozorovat, že se kostky vracejí do míst, kde dřív původně byly.

Jedním z důvodů je atmosféra, kterou svou přítomností dokreslují. Dalším neméně důležitým důvodem je fakt, že v místech, kde leží asfaltové silnice, trpí okolní domy mnohem více vlhkem, protože voda se nemůže skrz asfalt vsakovat.

Zdroje informací: wikipedia.org, britannica.com, nationalgeographic.com, history.com, smithsonianmag.com, bbc.com, pbs.org, lonelyplanet.com, travelandleisure.com, cntraveler.com
Úvodní foto: pexels, FOTO 2: pexels, FOTO 3: pexels
Související články
Zajímavosti
Bizarní japonské televizní soutěže: Hranice absurdity v zábavě
Zapomeňte na běžné vědomostní kvízy a pěvecké soutěže. Japonská televize je plná bizarních a nepochopitelných show, které posouvají hranice zábavy do extrémních rozměrů. Připravte se na svět, kde se bowling hraje s lidskými kuželkami a zpěváci jsou rozptylováni skrytými modelkami. Soutěž ve zpěvu karaoke, kde soutěžící obšťastňuje skrytá modelka? Bowling s lidskou „koulí“? Foukání hmyzu […]
Zajímavosti
Fobie: Jak se zbavit ochromujícího strachu z děsivých situací i dlouhých slov
Navzdory tomu, že fobie postihují miliony lidí po celém světě, stále kolem nich koluje mnoho mýtů a nedorozumění. Jsou fobie jen přehnané strachy? Jsou lidé s fobiemi „blázni“? A je vůbec možné se jich zbavit? V tomto článku se ponoříme do hlubin těchto iracionálních obav, odhalíme vzácné a kuriózní fobie, jako je strach z dlouhých […]
Zajímavosti
Zvířecí říše a kulturní odkaz: Pozoruhodné příběhy z biologie, literatury a hudby
Ponořte se do fascinujícího světa, kde se setkávají neuvěřitelné zvyklosti živočichů, hluboké lidské příběhy vryté do umění a oslavy hudebních velikánů. Od prastarých tajemství páření termitů, které odhalila věda, přes jedinečnou možnost pozorovat hyeny v Zoo Dvůr Králové, až po dojímavé poesiomaty v Brně a připomínku českých hudebních géniů. Tento článek vás provede rozmanitostí života […]
Zajímavosti
Zlikvidoval chicagského starostu Antonína Čermáka střelec najatý mafií?
Muži z ochranky amerického prezidenta mají napilno. Franklina D. Roosevelta odvádějí do bezpečí. On jim ale zkomplikuje práci. Otočí se a vidí, jak se tělo jeho přítele řítí k zemi. Okamžitě zastavují auto a jedou do nemocnice. V roli soudního vykonavatele českého přistěhovalce v americkém Chicagu Antonína Čermáka (1873–1933) rozčilují mafiánské korupční praktiky, které prorůstají městem. „Zbavíme úřady […]
reklama
zajímavosti
Hadi v číslech: Fascinující svět plazů od mikroskopických až po gigantické
Připravte se na cestu do podmanivého světa hadů, kde se setkáte s neuvěřitelnými statistikami a fakty, které vám odhalí jejich adaptace, lovecké techniky i místo v ekosystému. Od prastarých předků po nejnověji objevené druhy, od nejmenších až po prehistorické giganty – objevte, proč jsou tito plazi tak fascinující a proč v nás budí úžas i […]
Son Doong: Vietnamský podzemní ráj s džunglí a vlastními mraky
Představte si podzemní svět tak obrovský, že by se do něj vešlo celé město, s křišťálově čistými jezery, podzemními řekami a dokonce i tropickým pralesem, kde se tvoří vlastní mlha a mraky. To není sci-fi vize, ale realita vietnamské jeskyně Son Doong, jednoho z nejnověji objevených divů světa. Tento gigantický podzemní ekosystém je fascinujícím místem, […]
Šťastné manželství? Věrnost nikdy nebyla kladnou stránkou Johna Fitzgeralda Kennedyho
Štěstí novomanželů Johna a Jackie podtrhuje skutečnost, že Johna si právě voliči vybrali do funkce senátora za americký stát Massachusetts. Brána světa velké politiky se mu otevírá. Líbánky proběhnou na pobřeží Tichého oceánu v mexickém Acapulcu. „Jackii mám navždycky zapsanou v srdci. Děkuji, mami a tati, že jsem jí hoden,“ telegrafuje John Fitzgerald Kennedy (1917–1963) rodičům. Ví, […]
Liparské ostrovy: Kde se střetávají divoké sopky, léčivé prameny a pirátské legendy
Zapomeňte na stereotypní představy o italských letoviscích plných rušných pláží a nákupních galerií. Liparské ostrovy, známé také jako Eolské ostrovy, ležící nedaleko břehů Sicílie, nabízejí zcela jiný druh dobrodružství. Jsou to místa, kde se země setkává s ohněm a vodou, kde štiplavé sirné výpary a horké prameny vyvěrající přímo z moře tvoří nevšední kulisy pro […]
reklama
záhady a tajemství
Když řádí bouřka: Fascinující síla přírody a její tajemné jevy
Bouřky odjakživa budily v lidech úžas i hluboký respekt. Představte si sílu, která dokáže spálit orgány za zlomek vteřiny, a přesto je opředena tajemnými jevy, jež dodnes fascinují vědce. Ponořte se do světa blesků, kulových blesků a Eliášových ohňů, a zjistěte, jak se dávné obavy proměňovaly v moderní poznání tohoto dechberoucího fenoménu. Fenomén Blesk spálí […]
Když se stroje vzbouří: Hrozba umělé inteligence a scénáře konce světa
Roboti, kteří si uvědomí sebe sama a vzbouří se proti svým lidským pánům – oblíbený motiv sci-fi příběhů, který se s rychlým rozvojem umělé inteligence stává čím dál realističtější. Přední vědci a technologičtí magnáti varují před nekontrolovatelným vývojem AI, který by mohl znamenat konec lidské dominance. Je umělá inteligence naší záchranou, nebo zkázou? Roboti, kteří […]
Magie čísel ve stavbách: Mystérium pětky, osmička pro Pannu Marii a hřbitov ve tvaru lebky
Roku 1720 se pokládá základní kámen ke svatostánku na Zelené Hoře. Stavba, dílo Jana Blažeje Satniniho-Aichela, na které dělníci čile pracují až do roku 1722, se stává poctou mučedníkovi Janovi Nepomuckému. Santiniho stavby ukrývají spoustu církevních odkazů. Tady hraje velkou roli pětka, protože nad Nepomuckého mrtvým tělem se mělo rozzářit pět hvězd. Podle kabaly symbolizuje […]
Kronikář Přibík Pulkava: Skrýval se za ním sám císař Karel IV.?
Autor Kroniky české, arcibiskupský písař, správce školy. O jeho osobnosti toho mnoho nevíme. Snad proto kolem něj vznikaly různé dohady. O co vlastně jde? Pojďme se na jeho Přibíka Pulkavu a jeho dílo podívat. Tajemství zahaluje Příbíka Pulkavu z Radenína (†asi 1378/1380), který v Kronice české, podle některých pramenů nazývané také Kronika nejjasnějšího knížete Karla, krále českého […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz