Domů     Falešné přistání Apolla 11: Američané dobyli Měsíc! Nebo snad ne?
Falešné přistání Apolla 11: Američané dobyli Měsíc! Nebo snad ne?
19.1.2025

Dne 20. července 1969 poprvé stanula lidská noha na povrchu Měsíce. Kroky astronauta Neila Armstronga tehdy sledoval prakticky celý svět. Už v 70. letech se však objevily konspirační teorie, podle kterých k přistání vůbec nedošlo.

Záznam byl údajně pořízen ve filmovém studiu. Na základě jakých „neprůstřelných“ argumentů to popírači přistání Apolla 11 na Měsíci tvrdí?

Když v roce 1961 vyslal Sovětský svaz do vesmíru prvního člověka, Jurije Gagarina (1934–1968), znamenalo to pro USA citelnou ránu. Stanovily si tedy za cíl dopravit prvního člověka „alespoň“ na Měsíc.

Zároveň tím chtěly také odpoutat pozornost od nepopulární války ve Vietnamu. Skutečně se jim to roku 1969 podařilo, nebo šlo jen o dobře zinscenovaný hollywoodský film? Podle konspirátorů za ním nestál nikdo menší než slavný režisér Stanley Kubrick (1928–1999).

Ostatně práce na jeho snímku 2001: Vesmírná odysea započaly ve stejném roce jako program Apollo, a v roli konzultantů se na něm podílelo i několik lidí přímo z NASA.

Přistání natočil Kubrick

V záběrech z přistání na Měsíci pak měl být použit stejný trik jako v Kubrickově filmu. Takzvaná přední projekce, která umožňuje za herce promítat určité prostředí, takže to vypadá, že se v něm skutečně pohybuje, i když tomu tak není.

Falešné přistání se mělo natáčet v Oblasti 51, alespoň podle Američana Billa Kaysinga, který je považován za hlavního šiřitele konspirací ohledně zinscenovaného přistání na Měsíci.

Ve své knize We Never Went to Moon (Nikdy jsme nebyli na Měsíci) z roku 1974 poskytl celou řadu dalších údajných důkazů o tom, že k přistání nikdy nedošlo.

Když v roce 1961 zahájil prezident Kennedy program na dosažení Měsíce, náklady na něj byly odhadnuty na 7 miliard dolarů. Konečné číslo bylo 25,4 miliardy.
Když v roce 1961 zahájil prezident Kennedy program na dosažení Měsíce, náklady na něj byly odhadnuty na 7 miliard dolarů. Konečné číslo bylo 25,4 miliardy.

Žádný zázrak techniky

Podle Kaysinga jednoduše NASA v roce 1969 nedisponovala dostatkem spolehlivých technologií, které by mohly dopravit člověka na Měsíc.

Vzhledem k tomu, že zpracovával technické manuály pro společnost Rocketdyne, jež fungovala jako kontraktor pro kosmický průmysl, mohlo by se zdát, že Kaysing věděl, o čem mluví, když tvrdil:

„Byl jsem svědkem mnoha testů raketových motorů, viděl jsem mnoho selhání i předčasně přerušených startů.“ Ve skutečnosti se však ničemu souvisejícímu s raketami nevěnoval.

Smrtící radiace

Podle Kaysinga navíc v době údajného letu na Měsíc Sověti jasně prokázali, že takový let by byl zhola nemožný. Vesmírné lodě by totiž cestou musely proletět skrz tzv. Van Allenovy pásy, jejichž radiace je smrtící a zabila by posádku.

Později se podařilo prokázat, že tato radiace je sice člověku nebezpečná, ale astronauti jí byli vystaveni jen krátce. Průlet trval jen okolo čtyř hodin, a většinu radiace navíc odstínil hliníkový plášť lodě.

I Kaysingův argument, že na fotografiích z Měsíce nejsou vidět žádné hvězdy, ačkoli nemá atmosféru, byl následně snadno objasněn.

Kde jsou hvězdy?

Mohou za to technologická omezení použitých fotoaparátů a fakt, že se pořizování snímků dělo na přivrácené straně Měsíce v okamžiku, kdy na ni ostře svítilo Slunce.

Na tak tmavém pozadí s jasně slunečním svitem osvětlenými astronauty a přistávacím modulem už fotoaparát nedokázal zachytit slabé světlo hvězd na pozadí oblohy. Nešlo tak o opomenutí NASA při natáčení ve filmovém studiu, jak tvrdil konspirátor.

Ostatně hra se světlem a stíny vedla k vytvoření jeho dalšího neprůstřelného důkazu o tom, že Američané na Měsíci nikdy nepřistáli.

Světlo, kde má být stín

Je jí ikonická fotka Neila Armstronga (1930–2012) sestupujícího po schůdcích z lunárního modulu. Astronauta totiž modul zastiňoval, přesto je Armstrong na snímku jasně viditelný.

Jako o podvrhu se hovoří i o fotografii, na které se v helmě Buzze Aldrina (*1930) zdánlivě zrcadlí dvě postavy. Svědčí prý o tom, že při jejich zachycení muselo být použito několik studiových světel.

Takzvaným Bořičům mýtů se ovšem podařilo logicky vysvětlit, proč snímky vypadají tak, jak vypadají. Povrch Měsíce totiž pokrývá souvislá vrstva nezpevněného materiálu, který je tvořen prachem a úlomky hornin a meteoritů, tzv. regolitu.

Ten je reflexní, takže se od něj sluneční světlo odráží jako od zrcadla a osvětluje okolní objekty.

Vlající vlajka je podvrh

Evergreenem je pak tvrzení, že americká vlajka přece nemůže na Měsíci povlávat, jak je zachyceno na fotografiích, když tam vládne vakuum. Ve vesmírném vakuu ovšem neexistuje odpor vzduchu a rozkývanou látku tak zastaví pouze samotná elasticita materiálu.

Pokusy Bořičů mýtů v komoře ukázaly, že se ve vzduchoprázdnu látka vlní až třikrát déle než na Zemi. Zvláštní nakrabatění vlajky pak bylo dáno jejím předešlým poskládáním. Vzrušení astronauti totiž její úpravě příliš času nevěnovali.

V roce 2005 zažaloval Neil Armstrong tehdy dvacetiletého holiče Marxe Sizemora, který jeho vlasy prodal v dražbě za tři tisíce dolarů. Peníze nakonec putovaly na charitu.
V roce 2005 zažaloval Neil Armstrong tehdy dvacetiletého holiče Marxe Sizemora, který jeho vlasy prodal v dražbě za tři tisíce dolarů. Peníze nakonec putovaly na charitu.

Ostré stopy v písku? Ale jděte!

Další věcí, která se skeptikům nezdála, byl příliš jasný a ostrý otisk Armstrongova prvního kroku na Měsíci.

V pozemských podmínkách jsou totiž jednotlivá zrnka písku obroušená a snadno po sobě kloužou, bez vlhkosti, která by je spojovala, pak nedokážou udržet tvar.

Ovšem částice lunárního prachu mají mnohem ostřejší hrany, a tak k sobě pevněji přimykají. Když Bořiči mýtů napodobili podmínky na Měsíci a pořídili otisk v imitaci měsíčního prachu, výsledkem byla ostrá, dobře viditelná stopa.

Podobně ověřili i „hopsání“ astronautů a vyvrátili tak teorii, že jde o zpomalené záběry, natočené na Zemi.

Užívali si v Las Vegas

Vrcholem je Keysingovo tvrzení, že astronauti do vesmíru vůbec neletěli, po celou dobu falešné mise se měli ukrývat v hotelu v Las Vegas. Z něj konspirátor pořídil i fotografie, ovšem překvapivě bez astronautů.

Na Keysinga pak navázal další Američan, Ralph Rene, který v knize NASA Mooned America! (NASA přistála na Měsíci v Americe!) teorie svého předchůdce dále rozvíjel.

Přišel nicméně i s novým, originálním argumentem, svědčícím o nikdy neuskutečněném přistání:

„Američtí astronauti se po přistání tvářili divně, skoro to vypadá, jako by byli zahanbení, že lžou americkému národu.“ Únavou po náročném letu to tedy zřejmě nebylo.

Nesmazatelné stopy

I dnes se najde pěkná řádka lidí, kteří věří, že k přistání na Měsíci nikdy nedošlo. Argumenty, jež to podporují, přitom neberou v potaz.

V roce 2009 například americká sonda Lunar Reconnaissance Orbiter ve vysokém rozlišení vyfotografovala místa, kde přistály mise Apollo 12, 14 a 17. NASA snímky zveřejnila v roce 2011. Jsou na nich patrné části lunárních modelů a vědeckých přístrojů, zanechaných na povrchu Měsíce, stejně jako cestičky, které v měsíčním prachu vyšlapali astronauti. O rok později pak NASA zveřejnila i fotografie z místa, kde přistálo Apollo 11.

Falešné měsíční horniny?

Stejné krajiny a scenérie, které vyfotili astronauti misí Apollo, zachytily v posledních letech i robotické sondy, vyslané na Měsíc.

Navíc astronauti v průběhu šesti misí přivezli na Zemi i vzorky měsíčních hornin, dohromady asi 382 kilogramů měsíčních kamenů, půdy a prachu. Nejstarší vzorky jsou staré přes 4,5 miliardy let, což je o 200 milionů let více, než mají nejstarší pozemské horniny.

Jejich analýzy navíc jasně ukázaly, že se svým složením výrazně liší od těch nacházejících se na Zemi. Naopak některé zemské by na Měsíci nemohly vzniknout, protože tam chybí voda v tekutém skupenství.

Zpropadené reflektory

Dalším potvrzením toho, že k přistání na Měsíci skutečně došlo, jsou zpětné laserové reflektory, umístěné na měsíčním povrch. Ty se využívají k laserovému měření vzdálenosti Měsíce od Země.

První reflektory nainstalovala posádka Apolla 11 v roce 1969, další pak o dva roky později dopravily na Měsíc posádky Apolla 14 a Apolla 15. Díky těmto měřením se o věčném souputníkovi Země podařilo zjistit zajímavé informace, například to, že se od naší planety vzdaluje rychlostí 3,8 centimetru za rok, nebo že je jeho vnitřní jádro pravděpodobně z 20 % tekuté.

Proč by to Sověti tutlali?

Oproti tomu konspirátoři nejsou dodnes schopni odpovědět na otázku, proč by o podvodu mlčeli Sověti, pro které by selhání Američanů bylo doslova darem z nebes. A proč by o něm lhalo na 400 000 lidí, kteří se projektu Apollo během deseti let účastnili?

Americký profesor James Longuski k tomu řekl:

„Vytvořit takový podvod je daleko nemožnější úkol než prostě doletět na Měsíc a přistát tam.“ Když se na podvržené přistání zeptal jeden reportér přímo Buzze Aldrina, který vstoupil na měsíční povrch jako druhý člověk v historii, vysloužil si od něj boxerský direkt rovnou do tváře.

Zdroje informací: www.nasa.gov, www.history.com, www.space.com, www.bbc.com, www.scientificamerican.com
Úvodní foto: Pixabay, FOTO 2: Pixabay, FOTO 3: Pixabay
Související články
Záhady a tajemství
Tajemství Bible: Mohl být Barabáš a Ježíš jeden muž?
Když se poohlédnete například po dnešním Španělsku, jméno Jesús uslyšíte celkem často. Pro našince je to nezvyk. Zatímco Marie i Josef jsou běžná jména, na Ježíše Nováka by lidé zřejmě hleděli s údivem. Jehošua můžeme z hebrejštiny přeložit jako Bůh zachraňuje, z toho je už kousek k Ješu či Ješua a „našemu“ Ježíšovi. Ve své […]
Záhady a tajemství
Tajemné rituály starověku: Obskurní zákazy i sex
„Nepovolaným vstup zakázán.“ Nebo „Zákaz parkování, skládka zakázána, zákaz kouření“. Podobné cedule jsme zvyklí potkávat každý den. Ale co takhle cedule říkající: „Vaření hlav zakázáno!“? Právě takovou, ovšem vytesanou do kamene, objeví roku 2019 se svým týmem profesor z UAB (Alabamské univerzity v Birminghamu) Joan Oller Guzmán při vykopávkách v egyptském přístavu Bereníké. Jde o […]
Záhady a tajemství
Land art: Tajemné šifry, nebo vzkazy mimozemšťanům?
Umění není jen to, co najdeme v galeriích. S toto myšlenkou před padesáti lety lidé zamířili tvořit do přírody. Objevilo se tak krajinné umění čili land art. Setkáme se s ním i dnes. Je libo obří malby na trávě, umělé ostrovy, nebo kamenné kruhy v poušti? Obrazce v krajině, silnice nakreslená bílou barvou uprostřed lesa, kameny s obtaženými konturami, suché stromy proměněné […]
Záhady a tajemství
Alchymie v Čechách: Vyráběl se ve Zlaté uličce kámen mudrců?
Ve Španělsku stráví Tadeáš Hájek z Hájku 8 let a právě tam, na dvoře Filipa II. Habsburského (1527–1598), prvně přičichne k alchymii. Dozví se, že jde o tajnou staroegyptskou nauku mající kořeny až u boha Thovta. Alchymistická vášeň ho již neopustí. Na dvoře císaře Rudolfa II. (1552–1612) se shromáždí elity své doby – od skvělých […]
reklama
historie
Thomas Alva Edison: Génius, který osvětlil svět
Vyrůstal v Michiganu, jako malý býval často nemocný. Do školy chodil Thomas jen krátce, protože poté, co o něm učitel prohlásil, že je mentálně postižený, a proto nemá cenu, aby školu navštěvoval, ho jeho matka vzdělávala doma. Ve skutečnosti byl hodně zvídavý a řadu věcí se čtením naučil sám. Fascinovala ho technika a rád prováděl nejrůznější […]
Myrha: Vzácná látka dražší než zlato
Neobyčejná pryskyřice s opojnou vůní je kdysi cennější než zlato. Doprovází starověké obřady, balzamování i biblické příběhy. Víte, jak se získává, kde má původ a proč stále fascinuje výrobce parfémů i lékaře? Objevte s námi tajemství této cenné látky, která propojuje dávné tradice se současností. Svátkem Tří králů (6. ledna) končí tradičně vánoční období. V […]
Marie Terezie: Odhalujeme tajemství slavné panovnice
Marie Terezie byla vládkyní, jež po sobě zanechala odkaz, který výrazně ovlivnil budoucnost nejen naší země. To, že zavedla například povinnou školní docházku, je všeobecně známo. Jaký byl ale osobní život této slavné panovnice? V éře, kdy svět ovládali muži, byly ženy často odsouvány na okraj dějin. Ale jedna žena se odmítla podvolit osudu, odhodlaná […]
Michelle Stuartová: Blíž k zemi i hlíně
Předtím, než se začala naplno věnovat umění, pracovala jako armádní topografka. To znamená, že pro vojsko mapovala terén. Možná právě proto měla ke krajině velmi úzký vztah. Malovala na dlouhé role papíru hlínou – často přímo venku –, nebo na ně přenášela strukturu přírodních povrchů. Zanechala ale dílo i přímo v krajině. Když ji umělecké centrum v americkém Oregonu […]
reklama
zajímavosti
Varhánky: Překvapivě potřebná vlastnost
I další podivuhodnou vlastnost našich těl zná dozajista každý. Varhánky – tedy podivně zkrabatěné konečky prstů – se totiž dělají více či méně každému, kdo stráví nějaký čas ve vodě. Co za tím je? Po dlouhou dobu lidé věřili, že varhánky jsou ve skutečnosti projevem průniku vody do svrchní vrstvy kůže – že jde zjednodušeně […]
Neuvěřitelné technické vychytávky, které vás ohromí!
Drobné věcičky na cesty, ale i na zpříjemnění každodenního života doma. Možná po jedné z těchto vychytávek zatoužíte i vy. Cestovní lékárnička Já a můj pes.  Úrazy se obvykle nestávají doma, ale na cestách. Pokud si rádi užíváte výpravy do divočiny se svým psem, měli byste myslet i na něj. Lékárnička Adventure Dog Series Me […]
Sůl nad zlato? kde se bere jedna z nejdůležitějších surovin?
Všichni tu scénu z legendární pohádky známe. Když moudrá princezna Maruška řekne svému otci-králi, že má pro ni cenu jako sůl, rozpoutá to nevídané události, během kterých se ukáže, jak moc je tato komodita důležitá. Je tomu tak ale doopravdy? A jak to vlastně s výrobou soli vypadalo dřív a jak je to dnes? Sůl je tady […]
Chaloupko, chaloupko, tak je mi vhod! Vážně je to pohádka?
„K lesu zády, ke mně vchodem!“ přikazuje chaloupce Ivan a Baba Jaga ihned zase mění orientaci obydlí: „K lesu vchod, k Ivanovi zády!“ Netřeba napovídat, ze kterého příběhu tato slovní přestřelka je. Naše pozornost ale cílí na unikátní obydlí. Do říše fantazie totiž patří jen jeho nadpřirozené schopnosti… EPOCHAplus.cz vás provede mrazivou krajinou Sibiře a […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz