Domů     Michelle Stuartová: Blíž k zemi i hlíně
Michelle Stuartová: Blíž k zemi i hlíně
14.1.2025

Předtím, než se začala naplno věnovat umění, pracovala jako armádní topografka. To znamená, že pro vojsko mapovala terén. Možná právě proto měla ke krajině velmi úzký vztah.

Malovala na dlouhé role papíru hlínou – často přímo venku –, nebo na ně přenášela strukturu přírodních povrchů.

Zanechala ale dílo i přímo v krajině. Když ji umělecké centrum v americkém Oregonu v roce 1978 požádalo, aby tam vystavovala, rozhodla se raději něco vybudovat pod širým nebem – na plochém vrcholu útesu vyskládala z kamenů kruhy a mohyly protnuté liniemi;

celý obrazec byl orientován podle letního slunovratu. Tvar se na místě několik desetiletí pomalu rozpadal a zarůstal travou. Dost možná je tam dodnes.

Kolemjdoucí by si ho snadno spletl s pozůstatky nějaké dávné kultury – kdyby tedy nebyl na odlehlém útesu, kde se žádní kolemjdoucí jen tak neobjeví.

Přesunuté Niagarské vodopády

Nejvíc ale Stuartovou (*1933) proslavilo dílo o něco starší: Přemístěné Niagarské vodopády. Poblíž Niagary rozvinula po skále skoro půl kilometru dlouhou roli papíru. Pruh sahal z vršku útesu až do řeky.

Bylo to v místě, kudy vodopády údajně před 12 000 lety tekly, na což Stuartová svým dílem odkazovala. Aby se materiál neroztrhl, použila papír vyrobený z recyklovaných bavlněných látek, protože je mnohem pevnější než ten, se kterým se setkáváme běžně.

Celý stovky metrů dlouhý pruh obarvila rezavou hlínou přímo z místa, kde její umělecká performance pak probíhala. Zeminu do papíru přímo zatřela, jak to často dělávala.

Walter de Maria: Hromosvody, na které se každý musí dívat sám

Smí sem jen šest lidí denně. Tak znělo přání autora a majitel ho dodnes dodržuje. Zájemci si i v roce 2023 návštěvu musejí zarezervovat e-mailem a doufat, že to vyjde. Velmi často to nevyjde, protože dílo je velmi populární.

Nachází se v travnaté pustině uprostřed Nového Mexika, kde dohlédnete od jednoho obzoru k druhému. A jak že tento počin, na který se stojí (e-mailové) fronty, vypadá?

Jde o 400 ocelových tyčí zabudovaných svisle do země tak, aby formovaly obdélník se stranami o délce jedné míle a jednoho kilometru. Jejich horní konce jsou vždy v téže výšce, bez ohledu na terénní nerovnosti.

Instalace se jmenuje The Lightning Field, tedy plocha pro blesky. V oblasti skutečně často bývají bouřky, do tyčí ale blesk udeří jen málokdy.

24 hodin v širé prérii

V roce 1977 dílo s mnoha asistenty vybudovat sochař Walter de Maria (1935–2013). Projezdil a prolétal předtím velký kus USA, než se rozhodl, že instalace má stát právě tady.

Jeho pravidla jdou skoro proti všemu, co je při cestování za zajímavými úkazy dnes zvykem. A firma, která místo provozuje, tato pravidla přísně dodržuje. Kromě toho, že sem smějí jen malé skupinky, se tu také nemůže fotit.

To platí už od začátku, ale v době sociálních sítí je to trochu šokující. Také se očekává, že si každý návštěvník na pozorování udělá dost času. Přesněji, že stráví na místě alespoň 24 hodin.

Vedle tyčí stojí prostý srub udržovaný správcem, kde jsou skupinky ubytovávány. Zajet sem jen na otočku tedy nepřichází v úvahu (navíc je to daleko od jakékoli civilizace).

Dílo tak moc nepotěší spěchající milovníky Instagramu, ale spíš ty, kdo jsou ochotni bez mobilu hodiny pozorovat obzor.

Saype – Obří obrazy v trávě

„Ovlivňovat myšlení, aniž by člověk ovlivňoval přírodu“. To je heslo mladého francouzského umělce jménem Saype (*1989). Maluje na zem stovky metrů velké obrazy, které jsou nejlépe vidět z vyvýšeného místa nebo z dronu.

Tvoří je biologicky rozložitelnou barvou, kterou si sám vyvinul, do trávy nebo do písku. Když tráva povyroste nebo písek rozfouká vítr, malby samy zmizí. Tato pomíjivost je součástí jejich poselství – které je často naléhavé.

Saype (jeho pseudonym vznikl ze slov saypeace – tedy „mluvit“ a „mír“) se nebojí palčivých témat.

Obraz prázdné sešlápnuté PET láhve na louce, trávník uprostřed města proměněný ve vodu, ve které se koupe holčička v plovacím kruhu, nebo malba dívky hladící (skutečné) stromy přitahují například pozornost k životnímu prostředí.

Obrazy, které francouzský umělec Saype kreslí do trávy, jsou svou rozlohou někdy větší než fotbalové hřiště pro mezinárodní zápasy.
Obrazy, které francouzský umělec Saype kreslí do trávy, jsou svou rozlohou někdy větší než fotbalové hřiště pro mezinárodní zápasy.

Zpráva z budoucnosti

Saype se narozdíl od starších zakladatelů krajinného umění učil sám. Původně dělal graffiti – než ho začala víc lákat příroda.

Vzděláním a původní profesí je zdravotní asistent, což ho podle jeho slov pro uměleckou tvorbu vybavilo dobře, i když možná jinak než vystudované umělce; dalo mu to hlavně soucit s druhými. Ten je v jeho díle jasně patrný.

V roce 2018 se proslavil velikou malbou holčičky, která před budovou OSN vypouští na hladinu Ženevského jezera papírovou lodičku. Podpořil tak organizaci SOS Méditerannée.

Ta přes nelibost některých evropských úřadů zachraňuje ze Středozemního moře lidi na chatrných lodích, dostávajících se do ohrožení života při zoufalých pokusech doplout do Evropy. Dílo se jmenovalo Message from Future, tedy Zpráva z budoucnosti.

Letos vytvořil v Keni dvě obrovské kresby, viditelné z výšky. Ve spolupráci se švýcarskou hodinářskou společností Swatch vznikly obrazce, inspirované kolekcí hodinek MoonSwatch na téma děti, sny, létání a vesmír.

Kresba dívky má 120 metrů na šířku a 60 metrů na výšku, chlapec má 50 metrů na šířku a 120 metrů na výšku.

Zdroje informací: wikipedia.org, britannica.com, nationalgeographic.com, vytvarna-vychova.cz, smithsonianmag.com, bbc.com, history.com, artlist.cz
Úvodní foto: CC-public domain, FOTO 2: pexels,
Související články
Historie
Usměvavý Jan Pavel I.: Nechá papeže zavraždit jeho nástupce, zednáři či mafie?
Je přesná jako hodinky, krátce po páté přinese ke dveřím ložnice šálek espressa. Jenže dnes je něco jinak, protože i po deseti minutách stojí hrneček na svém místě. Několikrát zaklepe, pak vstoupí pomalu dovnitř. Rozsvícená lampička ozařuje nehybné tělo s malým úsměvem ve tváři. S bohulibým výrazem vládne Vatikánu Jan Pavel I. (1912–1978). Vcelku rychle se jeho […]
Historie
Dagmar Dánská, pro kterou pláče celé Dánsko
Princezny patří jenom do pohádek? Ale kdeže, jsou součástí naší historie. Dokonce některé české princezny udělají díru do světa. Podívají se na opačný konec Evropy a jejich život nabídne víc dobrodružství než nějaká pohádka. A tak to je třeba i v případě nejznámější a nejoblíbenější české princezny, která se narodí jako Markéta (1186–1213). Je to […]
Historie
Neuvěřitelný rok 1968: Svět se navždy změnil
Revoluční rok 1968 máme spojený především s dramatickými politickými událostmi – s tzv. Ofenzivou Tet ve Vietnamu, s atentáty na Roberta Kennedyho či Martina Luthera Kinga, se studentskými nepokoji nebo s vojenskou invazí do Československa. Tento rok však přinesl i mnoho pozitivních změn. Pojďme si některé z nich představit. Rok 1968 byl nabitý převratnými událostmi, z […]
Historie
Kolty, gangsteři a indiáni: 5 největších mýtů o divokém západě
Když se řekne divoký západ, většina lidí si představí větrem ošlehané pistolníky, barové rvačky a přestřelky v pravé poledne. Ve skutečnosti se ale většina našich předpokladů o tom, jak toto unikátní období americké historie vypadalo, nezakládá tak úplně na pravdě. Co jste o divokém západě nejspíš nevěděli? Tenkrát na západě, Sedm statečných, Vinnetou nebo třeba náš […]
reklama
věda a technika
Objevil Benjamin Franklin elektřinu?
„Táhni!“ loučí se James se svým o 10 let mladším bratrem Benjaminem. Namísto zamávání ho vyprovodí kopancem. A mladík jde… nejdřív do New Yorku, pak do Filadelfie a poté až do Londýna. Benjamin Franklin (1706–1790) pozná všechny jejich podoby sourozeneckých vztahů – narodí se do nemajetné rodiny výrobce mýdel Josiaha Franklina jako 12. dítko ze […]
Steve Jobs: Vizionář, který změnil svět technologií
V roce 1976 založil Steve Jobs spolu se Stevem Wozniakem (*1950) firmičku Apple Computer ve své garáži. V roce 1980 se z ní stal miliardový byznys a veřejně obchodovaná společnost. O čtyři roky později vytvořil Apple Macintosh, ale firma se roku 1985 v obavách z levnějších produktů konkurenčního Microsoftu svého zakladatele zbavila. Steve Jobs (1955–2011) Kdo to je: zakladatel, výkonný […]
Metro Londýn: Pozor na mezeru!
V současnosti si žádné milionové město asi nedokáže představit svou existenci bez fungujícího systému podzemní dráhy. První metro bylo otevřeno již v roce 1863 v Londýně a v současnosti se svou podzemní drahou může pochlubit téměř 180 měst, z nichž 46 se nachází v Číně. Metro však nemusí být jen dopravním prostředkem. Pokud architekti a […]
Fascinující vynálezy: Co nám přineslo dobývání vesmíru?
Aniž bychom to tušili, spousta běžných přístrojů, věcí a vychytávek je výsledkem kosmického výzkumu a letů do vesmíru. Samozřejmě se nám jako první vybaví satelity, mobilní sítě a internet. Ale co třeba mobilní fotoaparát, paměťová pěna v matracích nebo plastová sklíčka brýlí? A co dalšího nám přinesly výlety za hranici našeho světa? Občas si někteří postesknou, […]
reklama
zajímavosti
Mám to na jazyku! Kde se bere fenomén lethologica?
Počkej ještě, už to vím, tedy skoro… Podobný pocit má občas každý z nás. Prostě jsme jen miniaturní kousek od něčeho, na co si ale zaboha nemůžeme vzpomenout! Proč se to tak děje? Mozek není počítač, který má všechna data úhledně naskládaná v šuplíčcích a kde se nám hned po zadání příkazu zobrazí co potřebujeme. […]
Oceány v číslech: Co jste nejspíše netušili
Modrá planeta se Zemi říká pochopitelně kvůli tomu, že většinu jejího povrchu tvoří oceány a další vodní hladiny. Je to pro nás z části neprobádaný svět plný neuvěřitelných zajímavostí. 71 % zemského povrchu zabírají světové oceány. Tyto rozlehlé vodní plochy se rozkládají mezi kontinenty. I přes velké úsilí vědců zůstává až 95 % světových oceánů […]
Ráj na zemi Tenerife: Krása i odvrácená tvář největšího z Kanárských ostrovů
Ostrov věčného jara vám nabídne příjemné podnebí v létě i v zimě. Toto exotické a fascinující místo, ležící v Atlantském oceánu, nabízí nejen slunečné pláže a jemný písek, ale také nádhernou přírodu a úchvatné scenérie. Stín na něj vrhá hrozba smrtících tsunami, která již místo v minulosti zasáhla. Jaké nebezpečí tu hrozí dnes? Tenerife je […]
Land art: Hádanky v přírodě
Umění se neomezuje pouze na galerie. Před padesáti lety se lidé s touto myšlenkou vydali tvořit do přírody, čímž vzniklo krajinné umění, známé také jako land art. Tento umělecký směr je stále aktuální. Můžeme se setkat s obřími malbami na trávě, umělými ostrovy nebo kamennými kruhy v poušti. Richard Long: Čáry vyšlapané do trávy Co to je […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz