Domů     Česká vědecká stopa: Od vesmírných misí k běžnému životu
Česká vědecká stopa: Od vesmírných misí k běžnému životu
3.2.2025

Češi se ve světě neztratí. A když říkáme ve světě, tím myslíme i ve vesmíru. Čím jsme vědecky obohatili naši civilizaci?

Astronomie

Fotografie od Petra Horálka opět bodovala u NASA

Už počtyřicáté se podařilo rodákovi z Pardubic, fotografovi Petrovi Horálkovi, vyhrát prestižní ocenění Astronomický snímek dne NASA. Poslední Horálkova fotografie, kterou NASA na konci května vybrala, zachycuje noční pláž ostrova Soneva Jani v Indickém oceánu.

Vlny na pláži modře září díky světélkujícímu planktonu. Spolu s planktonem se v nebeské části snímku objevují hvězdy a mlhoviny v okolí Jižního kříže.

Horálek poprvé vyhrál Astronomický snímek dne NASA už v roce 2014. Mezi motivy jeho vítězných snímků se nejčastěji objevuje zatmění Slunce a Měsíce nebo komety.

Horálek se stal prvním českým fotoambasadorem Evropské jižní observatoře a několikrát navštívil observatoře La Silla i Paranal v Chile. Fotí ve všech koutech světa, jeho oblíbeným a nejčastěji publikovaným stanovištěm je ale Sečská přehrada na Chrudimsku.

Astronomický snímek dne NASA (Astronomy Picture Of the Day, zkráceně APOD) je prestižní ocenění nejzajímavější astronomické fotografie dne. Vzniklo v roce 1995 a na sociálních sítích je APOD sledován stamiliony návštěvníků denně.

Pomůže mise SLAVIA najít ve vesmíru nerosty?

Česká kosmická mise s názvem SLAVIA, jejímž cílem je hledat zdroje surovin ve vesmíru, má úspěšně za sebou přípravnou fázi. Mise SLAVIA (angl.

Space Laboratory for Advanced Variable Instruments and Applications) je tvořena dvěma mikrosatelity o rozměrech 20 x 40 centimetrů.

Ty budou vybaveny třemi speciálními přístroji – prvním a nejdůležitějším přístrojem je hmotnostní spektrometr, dále širokospektrální kamera a také anténní systém pro zaměření jejich rádiových signálů.

Tyto přístroje budou schopny poskytnout detailní informace o nerostech ve vesmíru. Mise SLAVIA by měla odstartovat v roce 2027, kdy budou mikrosatelity vyslány na oběžnou dráhu. Česko by se v budoucnu mohlo stát velmocí ve vývoji těchto miniaturních přístrojů.

Výhoda mikrosatelitů je především v tom, že prohledají mnohem větší oblast než velké a drahé družice. Přípravu mise zaštítila Evropská kosmická agentura (ESA).

Fotografie od Petra Horálka opět bodovala u NASA.
Fotografie od Petra Horálka opět bodovala u NASA.

Doprava

Bezpečnější silnice díky vynálezu studentů

Už jste někdy zažili při noční jízdě autem srážku se srnou? Pokud ne, buďte rádi, je to totiž velmi častá příčina dopravních nehod. K tomu, aby se počet těchto nehod snížil, nyní přispěli studenti pražské Českoslovanské akademie obchodní dr.

Edvarda Beneše svým vynálezem – inovativním patníkem Novus. Vynález, který zatím nemá ve světové dopravě konkurenci, je vyroben z použitých PET lahví. Patník má LED pásek svítící ve tmě, dále malý solární panel, větrnou elektrárnu a pohybový senzor.

V okamžiku, kdy se k patníku přiblíží vozidlo, sepne se plašička zvířat a pomocí Bluetooth technologie dojde k rozsvícení dalších navazujících patníků v řadě. Studenti vše vyráběli sami ručně a celá výroba jim trvala osm měsíců.

„Všichni jsme věděli, že je to novinka, která může zachránit nejeden lidský život, a to si myslím, že byla a je naše největší motivace,“ uvedl Miloš Nováček, člen týmu, složeného ze tří chlapců a jedné dívky.

Se svým nápadem zvítězili v globálním programu společnosti Samsung pro mladé inovátory – Solve for Tomorrow pro Česko a Slovensko.

Archeologie

Nalezeny vzácné pozůstatky antické nádoby

Oblast Jičínska vydala mimořádný archeologický nález – pozůstatky antické nádoby z 5. století před naším letopočtem s figurálními motivy. Podle vědců je to první takto početný nález keramických zlomků z jedné antické nádoby na území České republiky.

Zbytky nádoby byly objeveny u obce Milovice, kde archeologové odkryli sídliště z časné doby laténské, tedy z období Keltů.

Archeologická oblast vydala tisíce keramických střepů a zvířecích kostí, pozůstatky železných nástrojů či kamenných mlýnů, ale nejzajímavější je zhruba čtyřicet zlomků jedné nádoby tzv. červenofigurové keramiky, která pochází z dílen antického Středomoří.

Takový nález u nás nemá podle archeologa Daniela Stolze obdoby. Nádoba pochází zřejmě z Athén a okolí, kde červenofigurový styl starověké řecké keramiky vznikl koncem 6. století před naším letopočtem.

Tento styl charakterizuje malba červenou minerální barvou na černém podkladu. Na střepech nalezené nádoby jsou patrné lidské postavy, znázorňující mytologické scény a výjevy z každodenního života. Archeologové se dále pokusí tento motiv zrekonstruovat.

K tomu, aby se počet těchto nehod snížil, nyní přispěli studenti pražské Českoslovanské akademie obchodní dr. Edvarda Beneše svým vynálezem – inovativním patníkem Novus.
K tomu, aby se počet těchto nehod snížil, nyní přispěli studenti pražské Českoslovanské akademie obchodní dr. Edvarda Beneše svým vynálezem – inovativním patníkem Novus.

Zoologie

První odchov želvy dlaždicovité v Evropě

Pražská Zoo slaví další mimořádný úspěch. Jako první zoologická zahrada v Evropě dokázala rozmnožit želvu dlaždicovitou. Tento druh želvy je přitom extrémně choulostivý a za úspěšným pražským odchovem stojí patnáct let snažení.

V Praze nyní přivítali dokonce dvě mláďata těchto houbožravých plazů. Zoo Praha získala první tři samice želv dlaždicovitých v roce 2008, několik let pak trvalo vytvořit speciální podmínky terária, aby zde byly tyto ke stresu náchylné želvy spokojené.

Samec do Prahy dorazil z Taipei Zoo na Tchaj-wanu v prosinci roku 2022. Po nutné karanténě se mohl přidat k samičkám a na konci letošního března nakladla jedna z nich snůšku vajec, která pak pečlivě střežila.

Právě rodičovská péče je jednou ze zvláštností těchto želv. Na začátku června se pak vylíhla dvě mláďata. Želvy dlaždicovité jsou ohroženým druhem kvůli ztrátě svého přirozeného prostředí a ilegálnímu lovu pro maso a spodní část krunýře. Právě nezvykle tvarovaný krunýř vysloužil této želvě český název dlaždicovitá.

Zdroje informací: nasa.gov, space.com, nationalgeographic.com, scientificamerican.com, smithsonianmag.com, bbc.com, history.com, britannica.com, wikipedia.org, technologyreview.com.
Úvodní foto: Shutterstok, FOTO 2: pexels, FOTO 3: pexels
Související články
Věda a technika
Jaké alergeny na vás číhají už v únoru a jak proti nim bojovat?
Jaro je bezpochyby plné krásně rozkvetlých luk a stromů, ale s tím přichází pro alergiky hororové období. Alergií rozumíme nepřiměřenou reakci imunitního systému na látky, se kterými se běžně setkáváte ve svém prostředí. Alergie může mít mnoho nepříjemných podob projevů od rýmy přes astma po lehkou vyrážku nebo ekzém, ale i zánět spojivek. Nejvíce lidí […]
Věda a technika
Budeme se očkovat proti stárnutí?
Snaha bojovat s časem má mnoho podob. A jednou z těch nejmodernějších je vakcína namířená proti stárnutí. Jejím cílem jsou senescentní buňky. Jedná se o vysloužilé nebo poškozené buňky, u kterých selhal automatický mechanismus sebezničení. Obvykle si s nimi poradí imunitní systém, ten ale s věkem ochabuje. S tím, jak člověk stárne, se tyto „zombie“ […]
Věda a technika
Nejznámější konspirace kolem vakcíny proti covidu
Pouhých 12 konkrétních elektronických účtů stojí za téměř dvěma třetinami všech dezinformací a hoaxů, týkajících se očkování proti covidu. Zatímco na Twitteru ovlivňovali tito lidé 17 % protiočkovacího obsahu, na Facebooku až 73 %. Ukázala to analýza Centra pro potírání digitální nenávisti a organizace Anti-Vax Watch. Podle ní za dezinformacemi stojí lidé provozující multimilionové organizace […]
Věda a technika
Sossusvlei: Klenot namibské pouště
Poušť nemusí znamenat jenom nekonečný písek. Existují takové, kde se potulují zvířata, čas od času se tudy prožene povodeň a rostou na ní tisícileté rostliny. Zčernalé akácie pod modrou oblohou vytvářejí neuvěřitelné kontrasty, které milují fotografové. A vědci i obyčejní smrtelníci pátrají po tom, zda tady někdy tančily víly… Namibská poušť, ležící na jihozápadním pobřeží […]
reklama
historie
U zrodu mocného Španělska byla jedna královská svatba
Každý měl své vlastní království a dohromady pak tvořili neporazitelnou dvojku. Isabela Kastilská a její manžel Ferdinand Aragonský společně, ruku v ruce, položili základy mocného Španělska. To všechno bylo napsáno ve hvězdách, když se ti dva v roce 1469 brali. Španělsko nebylo vždy takové, jak jej známe dnes. Na sklonku prvního tisíciletí našeho letopočtu totiž […]
Král sťatý gilotinou: Velká francouzská revoluce
Velká francouzská revoluce byla jedním z nejvýznamnějších politických a sociálních převratů v dějinách. Svržení monarchie a poprava krále Ludvíka XVI. znamenaly konec starého režimu a přinesly nové ideály svobody, rovnosti a bratrství. Jaké události vedly k tak radikální změně? A jaký byl osud těch, kteří revoluci řídili? Tak jako tvář amerického kontinentu změnil boj za […]
Pověsti z Pardubicka: Zaplatí návštěvník hrobky Vojtěcha z Pernštejna za svoji opovážlivost životem?
Pardubicko je nabité pověstmi. Jmenujme namátkou legendy O opatovickém pokladu nebo O smrti kostelníka vztahující se ke významné osobnosti svého času jednoho z nejvýznamnějších šlechtických rodů Království českého. Podle současného historika Františka Šebka nejstarší pověst z Pardubicka pochází z 2. poloviny 12. století a pojednává o vzniku Opatovického kláštera. Král Vratislav se procházel po břehu řeky. Vstoupil do […]
Věděli Američané o útoku na Pearl Harbor předem?
S cílem vyřadit americké tichomořské loďstvo zaútočilo Japonsko 7. prosince 1941 na námořní základnu Pearl Harbor na Havajských ostrovech. Podle konspirátorů věděl americký prezident Franklin Delano Roosevelt o útoku předem, dokonce ho sám vyprovokoval, ale schválně ho nechal proběhnout, aby mohly USA vstoupit do války. Opravdu tomu tak bylo? Roku 1941 už v Evropě i […]
reklama
záhady a tajemství
Zmrtvýchvstání Krista. Skutečný zázrak, nebo divadlo pro věřící?
Na svět přišel jako Ježíš Nazaretský, ale jeho následovníci mu říkali Kristus, což znamená „mesiáš“ nebo „pomazaný“. Miloval ty nejubožejší z ubohých a slíbil jim brzký příchod Božího království. Jedni jej měli za pomatence, jiní za rebela a další mu věřili doslova každé slovo. Ať už to bylo s Ježíšem jakkoli, jeho vliv je patrný […]
Pramáti všech konspirací: Falešné protokoly z Ruska
Slovo má velkou sílu. A když si jej do služeb najme lež, jeho moc se mnohdy ještě znásobí. Historie zná spoustu lží, které zasáhly do běhu světa. Jedna taková vznikla v 19. století v carském Rusku. Těžko v dějinách lidstva najít jiný národ, jehož historie si prošla tolika anabázemi, než ten židovský. Jeho spletitý příběh […]
Záhada Giorgioneho obrazu: Totožnost lehké dámy dodnes neznáme
V osm hodin večer už je v benátských ulicích tma. V řadě oken ale probleskuje světlo svíček a olejových lamp. V něm se bezostyšně ukazují dámy nejstaršího řemesla. Neváhají se svléci do půli těla a pyšně vystavovat útlá ramena, bujné poprsí a pěkně tvarované bříško. Jiné ale zajdou ještě dál. Klidně odhodí šaty úplně a nastaví procházející veřejnosti i […]
Země je placatá! Kdo to tvrdí? A proč?
Proč stále více lidí věří teorii, že je naše planeta plochá? Podle flat-earthistů, jak si říkají zastánci teorie o placaté Zemi, žijeme na plochém disku, jehož středem je Arktida. Disk je na okrajích obklopen ledovou hradbou Antarktidy. Čelní představitelé vyspělých zemí stejně jako vesmírné agentury nám podle nich lžou. Není gravitace, neexistují hory ani lesy. A […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz