Vousy byly ve starověkém Řecku znakem cti. Dokonce bylo zdvořilým zvykem dotýkat se vousů těch, se kterými mluvíte. Řekové své vousy pravidelně olejovali a tvořili na nich kadeře pomocí kleští. Vousy nosili i Římané.
Podle úpravy se dalo poznat, ke které filozofické škole se nositel přiklání. Kolem roku 299 ovšem přichází do Říma první holič a představuje umění holení. Hladká tvář se stala symbolem římského původu. I Alexandr Veliký (356–323 př. n.
l.) nakázal všem svým vojákům oholené tváře, aby je nemohli protivníci za vousy chytat.
Středověcí duchovní museli holit do hladka
Jedním ze symbolů rytířské a královské mužnosti a cti ve středověku byl opět kvalitní porost na obličeji. Dotknutí se vousů jiného muže byl přestupek a mohlo vést k výzvě na souboj.
Naopak, celibát katolických duchovních vyžadoval kromě vyholeného kolečka na hlavě i hladkou bradu. Nové styly vousů přineslo 16. století. Vousy se upravovaly do tvaru rýče, vidlice či pěkně dohranata. O 100 let později vousy vyšly z módy a například Rusko na ně zavedlo daně.
Vojáci měli na úpravu obličeje předpisy
Francouzské jednotky měly v 18. a 19. století určeno, kdo má mít jaký knír. Zatímco granátníci (grenadýři) nosili velké pěstěné kníry, pěšáci měli knír a kozí bradku.
Obdobně i v britské armádě měli nařízeno, že: „vlasy na hlavě budou krátké, brada a spodní ret budou oholeny, ale horní ret ne.“ Jinak ovšem v 18. století převládaly tváře většiny evropských mužů střední a vyšší třídy oholené dohladka.
Jinak tomu bylo v 19. století. Revoluční móda Francie přináší kotlety v různých podobách, které se v průběhu času opět rozrostly až k plnovousu viktoriánské doby druhé poloviny 19. století.
Vousy se nosí v koloniální Austrálii a oblíbí si je i následovníci prezidenta Abrahama Lincolna (1861–1865) ve Spojených státech.
Svobodu vlasům i vousům!
S příchodem 20. století vstupují do módy pánského světa další vlivy – marketingové zavedení holicího strojku Gilette a první hvězdy filmového plátna s hladce oholenou tváří. Tehdejší Američan se prostě holit musel, pokud nebyl zrovna chudým bezdomovcem.
Další vliv na holení měla v Evropě také válka a nošení plynové masky. Dokonale vyhlazeným bradám a ulíznutým účesům poslali brzy na to jasné NE beatníci a hippies.
Po válce ve Vietnamu (1955–1975) se plnovousy opět držely na scéně až do začátku 90. let, kdy je zase převálcovaly holicí strojky a žiletky. Od první dekády 21. století ale zažívá holičská kultura opět boom.
V ulicích se začali objevovat hipsteři s dobře udržovanými porosty a vousatá móda prošla intenzivní proměnou. Pánové získali své salony, hřebeny, kartáče a celé sady speciálních prostředků.
Vousy nosí i politici a podnikatelé a vypadá to, že nás tento trend jen tak rychle neopustí.
Když vousy, tak pečlivou hygienu, pánové!
Hned, jak se vousy dostaly opět na vrchol, objevilo se několik výzkumů. Naznačovaly, že je tu problém s hygienou. Odborníci nacházeli ve vousech fekální a život ohrožující bakterie, například zlaté stafylokoky.
Jeden z výzkumů dokonce porovnával vousy s psími chlupy a co do čistoty to vyhráli psi. Paniku se pokusily odvrátit další pokusy, které smířlivě upozorňují na to, že složení vousů se proměňuje s časem a souvisí s tím, koho nositel právě potká či líbá.
Vždyť při polibku si i nevousatí vyměňují spousty mikroorganismů. Dokonce to navíc vypadá, že vousy by mohly sloužit jako štít a chránit svého nositele před škodlivými bakteriemi. Ty žijící ve vousech by si s nimi měly poradit.
Ani výsledky výzkumů se nedají vyložit jednoznačně. A tak tu zůstává jedno poselství: Když vousy, tak důkladná hygiena. Pro nerozhodné jsou tu další povzbuzující analýzy.
Potvrzují, že vousy slouží jako UV filtr a jsou prevencí akné, které některým mužům způsobuje právě holení.