Domů     Kolty, gangsteři a indiáni: 5 největších mýtů o divokém západě
Kolty, gangsteři a indiáni: 5 největších mýtů o divokém západě
11.1.2025

Když se řekne divoký západ, většina lidí si představí větrem ošlehané pistolníky, barové rvačky a přestřelky v pravé poledne.

Ve skutečnosti se ale většina našich předpokladů o tom, jak toto unikátní období americké historie vypadalo, nezakládá tak úplně na pravdě. Co jste o divokém západě nejspíš nevěděli?

Tenkrát na západě, Sedm statečných, Vinnetou nebo třeba náš Limonádový Joe. Ikonická westernová díla obvykle znají nejen fanoušci tohoto žánru. Jejich filmové kvality jim rozhodně nelze upřít.

Současně je ale zřejmé, že tyto a mnoho dalších filmových westernů poměrně výrazným způsobem zkreslily to, jak skutečně vypadalo období Divokého západu v Severní Americe.

V některých případech jde pouze o zjednodušení, některé záležitosti jsou ale vyloženě smyšlené, a někdy dokonce záměrně rozšiřované. Pojďme se podívat na ty největší mýty ze všech.

MÝTUS 1: Byla to dlouhá a významná historická etapa

I když to milovníky westernů, prérií, indiánské romantiky a koltů proklatě nízko nepotěší, faktem je, že období tzv. Divokého západu nebyla dlouhá a ani příliš zásadní dějinná éra. Co to tedy vlastně ten Divoký západ byl?

Základní poučka praví, že jde o etapu tvořenou časem, místem, historií, folklórem a kulturou, spojenými s postupným osídlováním západu dnešních Spojených států amerických.

Původně přitom toto sousloví označovalo hlavně území na západ od řeky Mississippi, která byla dlouho přirozenou hranicí, za kterou se bílí osadníci příliš nepouštěli.

Zhruba od poloviny 19. století však začal počet lidí v oblasti rychle stoupat, a s tím rostla i odvaha vydávat se hlouběji a hlouběji do území, které dosud patřilo hlavně indiánům.

Rychlý vzestup

Byla to neuvěřitelně dynamická doba. Do Spojených států proudilo každým rokem více a více přistěhovalců, kteří toužili po novém svobodném životě na vlastní půdě.

Ačkoliv tato doba osídlování trvala už od 18. století, skutečným Divokým západem bývá nazýváno pouze asi 30 let – šlo o dobu od konce občanské války od roku 1865 do konce 19. století.

Během této doby nabýval na důležitosti chov dobytka a americká vláda masivně investovala do zakládání nových měst – významné podpory se tak dočkala výstavba železnice a zásadní byl i zákon z roku 1866 (Southern Homestead Act.), jenž měl nemajetným zemědělcům umožnit nákup půdy na území bývalé Konfederace a poskytoval každému zájemci (včetně bývalých otroků) slušně velký pozemek za poplatek pouhých deseti dolarů a příslib, že bude tuto půdu pět let obdělávat.

V Severní Americe dnes žije přibližně tolik indiánů jako v době před příchodem Evropanů, tedy asi 20 milionů.
V Severní Americe dnes žije přibližně tolik indiánů jako v době před příchodem Evropanů, tedy asi 20 milionů.

Spousta příležitostí

Skutečný boom přistěhovalectví v těchto letech v kombinaci s odlehlostí kolonizovaných oblastí přinášel často chaos a nutnost spolehnout se jen na sebe spíše než na zákon a pořádek.

Ke všemu je navíc potřeba připočítat fakt, že dosud nevydrancovaná krajina nabízela obrovské bohatství v podobě velkých stád divoké zvěře nebo nerostných surovin.

V pomalu se rodících městečkách tak vznikaly různorodé komunity dělníků, farmářů a kovbojů, dobrodruhů, nebo třeba zlatokopů toužících po rychlém zbohatnutí. Za definitivní konec éry Divokého západu bývá považován rok 1920, kdy skončila mexická revoluce.

MÝTUS 2: Extrémní kriminalita procházela bez následků

Divoký západ bývá chápán jako místo, kde bylo možné provádět prakticky cokoliv bez jakýchkoliv následků.

Na ulicích zaprášených měst se denně střílelo, ze saloonů nosili každý večer někoho nohama napřed a jízda vlakem nebo dostavníkem znamenala téměř jistotu přepadení ze strany ozbrojených band, které beztrestně vraždily. Jaká byla realita?

Pravdou je, že kriminalita byla v amerických teritoriích v druhé polovině 19. století opravdu vysoká.

Přece jen hlavní moc státu ležela ve východních metropolích a na Divokém západě na vše dohlíželi jen šerifové s omezenými zdroji nebo marshallové, což byli státní policisté s rozšířenými pravomocemi.

Dalo se tam žít?

Tím se dostáváme k onomu „mýtu“. Ve skutečnosti to totiž s tím životem na Divokém západě tak hrozivé nebylo. Nejčastějšími přečiny byly výtržnosti, rvačky a drobné krádeže.

Objevovaly se samozřejmě i drobné přestřelky, za což mohlo široké rozšíření palných zbraní. Zároveň to ale neznamenalo, že by se ve vznikajících městech téměř nedalo žít.

Vznikající města si poměrně rychle zjednávala pořádek – v mnoha například brzy začal platit přísný zákaz veřejného nošení zbraní.

Spíše vzácný byl pak organizovaný zločin – zločinecké bandy sice existovaly, ale nebylo jich zdaleka tolik, jak by se z filmů mohlo zdát.

Podle statistiky došlo od konce občanské války do začátku 20. století ve všech západních oblastech USA pouze k osmi vyloupením bank. Nijak zvlášť časté nebyly ani přepady vlaků či dostavníků.

Výkřik:

Navzdory všeobecným předpokladům pistolníci obvykle nemívali dva kolty a opakovačku. Nejrozšířenější zbraní byla brokovnice a většinou šlo v případě střelby spíše o rychlost než o přesnost.

MÝTUS 3: Bohatým brali a chudým dávali

I když banditů nebylo zdaleka tolik, jak si myslíme, rozhodně existovali a čas od času pracovali i ve skupinách.

Z některých klasických děl by se mohlo zdát, že šlo ve skutečnosti o správné chlápky, kteří jen chtěli přežít a kteří vlastně i pomáhali chudým a potřebným. I když nemůžeme vyloučit, že někteří takoví byli, obecně vzato jde o mýtus, který nemá oporu v realitě.

Naprostá většina zločinců byla taková, jací jsou zločinci i dnes – své činy páchali bez skrupulí a rozhodně neměli žádné vznešené ideály.

Ostatně spousta z nich holdovala levnému alkoholu a většinu ukradených peněz utratili právě za něj (případně za prostitutky).

Vrazi, žádní hrdinové

Žádným dobrákem tak nebyl ani slavný Jesse James (1847–1882), který dnes bývá považován za určitý prototyp lupiče z Divokého západu. Za války byl jižanským partyzánem, což ho změnilo v krutého a bezcitného muže.

Se svými spolubojovníky začal přepadávat banky a železniční soupravy, postupně zabil 17 lidí a stal se jedním z nejnenáviděnějších mužů v celých Spojených státech.

Zastřelil ho v roce 1882 jeho kumpán Robert Ford, čímž ještě přispěl k tomu, aby se ze zločince stal bezmála lidový hrdina.

Podobně lze jen sotva vyzdvihovat dalšího slavného zločince, známého jako Billy the Kidd (1859–1881). Tento mladík, původním jménem Henry McCarty, nebyl v podstatě ničím jiným než cholerickým sériovým vrahem, který měl na kontě možná až devět lidí. I na něj ale došlo, v roce 1881 ho zastřelil šerif Pat Garrett.

MÝTUS 4: Samé bledé tváře

Po desetiletích filmových klišé máme dnes pocit, že když se ve westernu objeví kovboj tmavé pleti, je to zásadní porušování historické přesnosti.

Ve skutečnosti je ale opak pravdou a současné filmy, kde vedle sebe bývají zpravidla postavy různých národností a etnických příslušností, jsou podle všeho výrazně blíže realitě.

S trochu nadsázky lze říci, že snad nebylo jiného místa, kde by se s takovou měrou potkávala a prolínala etnika z celého světa. Divoký západ byl územím, kde se mísily kultury jako nikde jinde na světě.

Mezi imigranty byli lidé z celé Evropy, Asiaté, Mexičané, indiáni a samozřejmě také černoši. Samotní Anglosasové tvořili sotva polovinu obyvatelstva měst v západních teritoriích.

Pravdou je, že podobně, jako byl pestrý sám Divoký západ, byly různorodé i indiánské kmeny a jejich příslušníci.
Pravdou je, že podobně, jako byl pestrý sám Divoký západ, byly různorodé i indiánské kmeny a jejich příslušníci.

A co předsudky?

Podobná situace panovala také mezi kovboji – tedy v povolání spjatém s chováním dobytka. Bohatnoucí statkáři si najímali honáky z naprosto různorodých prostředí.

Černošští kovbojové byli nejčastěji bývalými otroky, kteří nenašli práci ve městech, dokázali vzít za práci a byli i velmi spolehliví. Na stavbě železnice bylo zase možné najít velmi často imigranty z Evropy a z Asie.

Na stranu druhou i tehdy existovaly předsudky, rasismus a nenávist mezi jednotlivými národnostními a etnickými skupinami.

Ke konfliktům často docházelo třeba během stavby transkontinentální železnice, v táborových městečkách zvaných Hell on Wheels – Peklo na kolech.

MÝTUS 5: Hodní indiáni

Že měli bandité na Divokém západě daleko k dobráckým Robinům Hoodům, už víme, ve skutečnosti však podobný mýtus koluje i ohledně indiánů.

Ti bývají často vykreslováni jako moudré přírodní bytosti, které jsou z podstaty dobré a které trpí příchodem bílých osadníků. Že se severoamerickým indiánům stala historicky velká křivda a tragédie, je samozřejmě nepopiratelné a nelze to nikterak zpochybnit.

Na stranu druhou romantické vidění přírodních národů, tak jak to vykresluje například román Vinnetou, má od reality také poměrně daleko.

Vraždili se navzájem

Pravdou je, že podobně, jako byl pestrý sám Divoký západ, byly různorodé i indiánské kmeny a jejich příslušníci. I mezi indiány byli zločinci, šílenci a fanatici.

Mnohé kmeny navíc praktikovaly spoustu strašidelných zvyků – nejde jen o ikonické skalpování poraženého nepřítele, ale třeba i o kanibalismus nebo velmi brutální podobu otrokářství.

Kmeny často nemilosrdně válčily i mezi sebou a mnohdy měly jejich střety až vyhlazovací povahu.

S tím se pojí i fakt, že i když běloši určitě do značné míry způsobily úpadek indiánských kmenů (který ostatně trvá dodnes), obrovské množství indiánů zabili také jiní indiáni, drtivou většinu pak infekční nemoci či podvýživa.

Zdroje informací: wikipedia.org, britannica.com, nationalgeographic.com, history.com, smithsonianmag.com, bbc.com, pbs.org, thoughtco.com, historynet.com, americanhistory.si.edu
Úvodní foto:UNSPLASH, FOTO 2: wikipedia.org, Valter Campanato/ABr, CC BY 3.0 br, FOTO 3: wikipedia.org, George Catlin, Volné dílo
Související články
Historie
Neuvěřitelný rok 1968: Svět se navždy změnil
Revoluční rok 1968 máme spojený především s dramatickými politickými událostmi – s tzv. Ofenzivou Tet ve Vietnamu, s atentáty na Roberta Kennedyho či Martina Luthera Kinga, se studentskými nepokoji nebo s vojenskou invazí do Československa. Tento rok však přinesl i mnoho pozitivních změn. Pojďme si některé z nich představit. Rok 1968 byl nabitý převratnými událostmi, z […]
Historie
San José: o poklad se bojuje i po staletích
Dobře oblečený Angličan složí dalekohled a otočí se k dalším mužům. Je vedro k padnutí, ale z kopce, kam se vyšplhali, je vidět nejen přístav, ale i celá Cartagena. „Tři těžce naložené galeony. Chystají se k odplutí.“ Muž zavelí k návratu k britské flotile, která se skrývá mimo dohled španělských nepřátel. Několikaměsíční čekání v karibských vodách se chýlí ke konci. Píše […]
Historie
Vrah jugoslávského krále vlastnil československý pas
Alexandr I. Karađorđević je mrtev. Na onen svět se s rozseknutou hlavou odporoučí i jeho vrah. Po střelbě na krále ale umírá i francouzský ministr Louis Barthou. Vykrvácí po zranění ruky. Na ošetření totiž čeká více než hodinu… „Jednota Srbů, Chorvatů a Slovinců, která vznikla v ovzduší poválečné euforie, se ukázala v praxi jako těžko realizovatelná. […]
Historie
Klan Gatesů: Ve víru zlaté horečky
Policista pokývne hlavou. „Další!“ právě probíhá kontrola zásob budoucích zlatokopů. Kdo nemá předepsané dávky jídla, nepřežil by zimu. Na dlouhou cestu do bohem zapomenutého kraje u kanadského Klondiku míří hned dva Billové Gatesové. Jeden se stane předlohou dobrodružných příběhů. A druhý? Ten je praděda jednoho z nejbohatších lidí na Zemi…   Děd a praděd Billa […]
reklama
svět zločinu
Vražda jako pomsta katolíků
„Při své korunovaci jsem přísahal, že zde strpím jenom jedno náboženství, a to katolické,“ prohlašuje francouzský král Jindřich III. Jeho sexuální orientace je sporná, proto sotva zplodí dědice. Nástupcem Jindřicha III. (1551–1589) by se tedy měl stát jeho vzdálený bratranec, vůdce hugenotů Jindřich Navarrský (1553‒1610). To nemůže připustit – protestanta na trůně! Proto ho v roce […]
Zločin na plese: Švédský král umíral v agónii 13 dní
Ve Švédsku se král Gustav III. ocitá měli dvěma mlýnskými kameny, soupeří tu dvě politické frakce: „čapky“, stranící Rusku a Velké Británii, a „klobouky“ podporující Francii. Parlament zruší dědičnost koruny, spory se šlechtou brání reformám.   Proto Gustav III. (1746–1792) soustředí ve svých rukou absolutní moc. Šlechta mu ale nezapomene, že osekal její výsady a […]
Krvavý Korán: Husajn na zvrácený dárek přispěje 27 litry!
Pod jeho hustým knírem se rozprostře zářivý úsměv a okamžitě začne knihou opatrně listovat. Při předání svůj krok obhajuje, údajně jde o poděkování a gesto respektu vůči Alláhovi. Duchovní vůdci to ale vnímají jako urážku. Krev je totiž nečistá. Jak oslavit šedesáté narozeniny? Irácký diktátor Saddám Husajn (1937–2006) si dárek zařídí sám. Objedná si Korán, […]
Řádění Cambridgeské pětky: Špioni kašlali na peníze, hnala je ideologie
Konzervativci pracující ve službách komunistů. Taková představa by měla být z říše sci-fi, vždy jde o naprostý rozpor ve světonázorech. Přesto se něco podobného v minulosti stalo realitou. Kdo by ale čekal, že motivace takových lidí bude finanční, šeredně se mýlí. Britské úřady nevěří tomu, že konzervativní člen parlamentu může být zároveň komunistickým špionem. Zaskočí je také […]
reklama
svět zločinu
Kamarádky z karavanů: Taser, páčidlo a živá pochodeň
Malý kluk zírá do lednice. „Tiny! Mám hlad,“ kňourá směrem ke starší sestře. Tina prohrábne police a vlastní peněženku. Sesype pár drobných, co vyjdou na balení bílého chleba a pár vajíček na obalení, aby ho mohla osmažit. Kde jsou rodiče? Nejsou s to se dostat z drogové závislosti – a ani nemají tu ambici. Momentálně […]
Tajné životy papežů. Jaké kostlivce měly ve skříních hlavy církve?
Dějiny papežství a církve vůbec jsou stejné jako dějiny světa. Najdeme v nich statečné hrdiny i lidské zrůdy, období milosrdenství i mocenské boje, rodinné intriky a zločiny, nad jejichž brutalitou zůstává rozum stát. Někteří svatí muži rozhodně nebyli svatí a měli své kostlivce ve skříni, které se snažili před věřícími utajit. Jiní se zase naopak […]
Matka a dcera Figueroaovy: Dívce vyříznou chlapečka z těla!
Rodina překvapeně zvedne obočí. 46letá Clarisa Figueroaová právě oznámila své nečekané těhotenství! Je to zázrak? Uběhl sotva rok, co Clarisy dospělý syn zemřel. A zázrak to musí být, protože Clarisa si nechala přerušit vejcovody a měla by být neplodná. Zkoumavé pohledy míří na břicho. Žena však trpí značnou nadváhou, nevyřčené otázky příbuzní raději spolknou. A […]
Sex se změní v cit: A matka dotlačí dceru k otčímově vraždě!
Dvě nahá těla, pár kapek potu a… kamera. „Výborný,“ musí uznat 40letý David Shannon, když si přehraje záznam. Má štěstí, jeho 36letá manželka Joan má stejné koníčky.   Točí spolu amatérské porno a milují swingers párty. Rodinka se nastěhuje do Fayetteville v Severní Karolíně a vše vypadá idylicky. Usměvavá Joan má dvě dcery z předchozího […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz