Animoterapie dnes lidem pomáhá stále více. Je už běžnou součástí rehabilitačních lázeňských pobytů. Kromě toho pomáhají v domovech důchodců, v domovech s pečovatelskou službou, léčebnách dlouhodobě nemocných, handicapovaným nebo dětem.
Lékař pes a doktorka kočka
Animoterapie patří v současné době k alternativním metodám ke zlepšení psychického, fyzického či sociálního zdraví. Kontakt se zvířaty (psem, koněm, kočkou či jiným zvířetem) je pro mnohé blahodárný.
Mezi nejznámější druhy animoterapie patří léčba za pomoci psa (canisterapie), koně (hipoterapie) a kočky (felinoterapie).
Čistokrevní i voříšci
Psi mohou být malí či velcí, čistokrevní i kříženci. Důležitá je povaha psa – musí být vyrovnaný a klidný, bez agresivity nebo nervozity za jakýchkoliv okolností.
Běžně je známá spolupráce psů a lidí s postižením zraku nebo handicapovanými lidmi na invalidním vozíku. Při canisterapii pes pomáhá dětem s poruchami chování, osamělým seniorům, postiženým s mentální retardací, lidem s problémy s krevním oběhem, depresí.
Pes umí zaujmout pozornost, což je ceněno zejména u lidí s mentálním postižením, vzbudit zájem a vyzvat ke hře, motivovat k činnosti a pohybu.
Možnost psa pohladit, dotýkat se a pozorovat ho, povzbuzuje organismus na úrovni centrálního nervového sytému a harmonizuje krevní oběh, srdeční rytmus i dýchání. Polohování se psy je metoda, která spočívá v kontaktu psa a postiženého dítěte nebo seniora.
Pes kopíruje křivku páteře postiženého pacienta a zahřívá ho svým tělem. Postupně tak dochází k pozvolnému a postupnému uvolnění těla a k celkové relaxaci. Polohování se může provádět také s několika pejsky najednou.
Vrnící terapeutka
Je známo, že trávení času s kočkou i hlazení pozitivně ovlivňuje zdraví a pohodu lidí a umožňuje zapomenout na každodenní problémy. Na lidech trpících stresem, chronickou únavou nebo nespavostí byly dokázané uspokojující antidepresivní a utišující účinky.
Terapie s kočkami se doporučuje starším osobám, zdravotně postiženým, osamělým i lidem ve velkém a častém stresu. Terapie se provádí jednotlivě nebo v malých skupinách.
Výběr kočky pro felinoterapii je zásadní – kočka nesmí pacienta poškrábat ani pokousat. Kočka nesmí ve stresových situacích reagovat agresí, jen únikem.
Již od kotěte je nutné pozorovat její sociální chování, poslušnost, touhu hledat kontakt s lidmi, nulový sklon k agresi, klidný charakter. Zvíře musí mít krotkou a stabilní osobnost, odolnost vůči náhlým změnám, gestům, zvukům, zábleskům světla. Kočka by měla být zvyklá na postroj a vodítko.
Majestátní kůň
Při hipoterapii je prostředkem léčebného vlivu kůň. Rytmické pohyby koně při chůzi nutí jezdce zapojovat svalstvo celého těla, aby udržel rovnováhu.
Tím se podporuje koordinace pohybů, uvolnění ztuhlého svalstva a pohyblivost kloubů, zvyšuje se sebedůvěra a vnímavost člověka, který terapii využívá.
Jde o výbornou metodu pro děti s poruchami hybnosti, například po dětské mozkové obrně, při problémech s rovnováhou a koordinací pohybů, při autismu, poruchách řeči, neuróze a psychóze, po úrazech nebo amputaci končetin.
Zvuk ptáků
Dokonce i ptáci mohou lidem pomoci s psychickým stavem v rámci ornitoterapie. Ptačí zpěv uklidňuje, uvolňuje a dává průchod pozitivním emocím. Využití ptactva je vhodné také k rozvoji sociálních dovedností. Nejvíce jsou využíváni papoušci.
Instinktivně totiž poznají povahu a záměry svého majitele a vycítí, zda je má člověk rád. Papoušci se dožadují pozornosti a umí vyjádřit intenzivně své pocity – radost, naštvání, žárlivost, věrnost, lásku.
Umí vracet do reality lidi s Alzheimerovou chorobou, zklidňují hyperaktivní děti a učí je pečovat o druhé. Vedle papoušků se využívají také skřivani, kosi, slavíci nebo červenky.
Více radosti ze života
Terapie se zvířaty pomáhá aktivovat poznávací funkce, zlepšovat náladu, vzbudit emoce, upevňovat paměť i posilovat komunikační schopnosti verbální i neverbální formou.
Může být také prostředkem pro znovuzískání motivace k pohybu a tím navýšení motorických schopností pacienta. Zvířata jsou pro lidský život nepostradatelná a měla by být jeho součástí.
Prostřednictvím zvířete se snadněji navozuje vztah mezi terapeutem a klienty, kteří jsou uzavření do sebe. Tito klienti se díky animoterapii dokáží naučit vyjadřovat své emoce, radost, těšení se na přítomnost zvířete a podobně.
Zvířata pomáhají prožívat pocity emocionálního uspokojení a naplnění jak u lidí zdravých, tak u lidí zdravotně postižených.
Delší život
Mnohé výzkumy prokázaly, že přítomnost zvířat uklidňuje a kladně ovlivňuje naši psychiku. Při mazlení se zvířaty stoupá lidem hladina endorfinů a dalších látek ovlivňujících pocit spokojenosti.
Statistiky ukázaly, že majitelé psů a koček se dožívají zhruba o 15 procent vyššího věku než ostatní lidé. Obzvláště staří lidé získávají díky svým čtyřnohým přátelům novou chuť do života a díky venčení a péči o zvíře se udržují i v dobré fyzické kondici.
Animoterapie je opravdu pro každého a lze ji využívat v sociálních, vzdělávacích i zdravotnických zařízeních. Zvířata jsou důležitá i v rodinách. Často se stávají pojítkem, zdrojem radosti a domácím psychologem.
Jednou z jejich předností je plné naslouchání a bezmezná oddanost a láska. Kdykoliv vás něco trápí, váš pes, kočka nebo i morče vás rádi vyslechnou a poskytnou důležitou oporu i útěchu.