Domů     Od kočáru po superjachty. Jak šel čas s cestováním pro bohaté?
Od kočáru po superjachty. Jak šel čas s cestováním pro bohaté?
18.11.2024

Cestování a poznávání nových světů lákalo lidi odnepaměti. Zatímco chudší vrstvy musely obvykle po svých, v lepším případě na koni, ty bohatší na tom byly mnohem lépe. Pro boháče totiž vždycky existovaly možnosti, jak si cestu zpříjemnit…

Ulicemi starověkých měst se bohatí obyvatelé nechávali přepravovat na nosítkách, nesených otroky. K prvním případům cestování na dlouhé vzdálenosti docházelo na území dnešního Egypta a Iráku.

V Egyptě sloužil pro obchod a dopravu Nil, své dřevěné bárky však měli i bohatí měšťané, kteří v nich cestovali mezi městy.

V Mezopotámii rovněž vzkvétalo cestování po řekách Eufratu a Tigridu, bylo však doplněno dálkovým cestováním po pevné zemi ve vozidlech, připomínajících vozy tažené voly.

Na lodi s vlastní matrací

Starověcí Řekové upřednostňovali cestování po moři, síť silnic v zemi byla špatně rozvinutá kvůli roztříštěnosti řecké společnosti a nákladnosti jejich budování v hornatém terénu. Nejlepší spojnice byly mezi velkými městy.

Bohatí Řekové nejčastěji cestovali z důvodu návštěvy náboženských míst, olympijských her nebo ze zdravotních důvodů. Římané se věnovali i turistice, rádi navštěvovali Egypt, Řecko či Kampánii.

V Římské říši neexistovaly osobní lodě, ale lidé mohli cestovat na těch obchodních, po dohodě s kapitánem. Museli si však s sebou vézt vlastní jídlo i matraci.

Cestování a poznávání nových světů lákalo lidi odnepaměti.
Cestování a poznávání nových světů lákalo lidi odnepaměti.

Limuzína pro bohaté Římany

Populární však bylo i cestování po pevnině, neboť v Římě byla kvůli pohybům armády rozvinutá síť silnic, byť některé části byly z finančních důvodů ve špatném stavu. Řada bohatých měšťanů vlastnila vily za městem, kam se nechávali nosit na nosítkách.

Na delší vzdálenosti využívali takzvané carpentum, limuzínu pro majetné. Šlo o dřevěný kočár, tažený koňmi. Měl čtyři kola a klenutou dřevěnou střechu, uvnitř byla pohodlná sedadla. Vůz měl i odpružení, aby cesta v něm byla příjemná. Na silnicích byly přepřahací stanice a řada hostinců.

Víte, že

Chudí Římané se museli spokojit s raedou, což byl předchůdce autobusu. Měl čtyři hlučná železná kola a mnoho dřevěných lavic pro pasažéry, většinou nebyl krytý a táhli ho mezci.

Poutník v nosítkách

Po zániku Římské říše nebyly silnice udržovány a proměnily se v rozbahněné a děravé cesty. Ve středověku cestovala většina lidí pěšky, ti bohatší na koni nebo na oslovi. S šířením křesťanství se začalo rozvíjet i poutnictví.

Lidé navštěvovali svatá místa, proslulé katedrály a místa zázraků. Bohatí využívali k přepravě nosítka nesená koňmi, z nichž se později vyvinuly kočáry. Když mohli, platili náhradníkům, aby za ně podnikli daleké pouti.

V budoucnu se bude klást větší důraz na udržitelnost, ovšem při zachování luxusu a pokud možno i rychlosti cestování.
V budoucnu se bude klást větší důraz na udržitelnost, ovšem při zachování luxusu a pokud možno i rychlosti cestování.

Kočár jako doklad zámožnosti

První jednoduché kočáry se objevily na počátku 13. století pro potřeby královského dvora a jezdily jimi hlavně ženy. Ve většině případů se jednalo o uzavřené čtyřkolové osobní vozidlo, tažené dvěma nebo více koňmi a řízené kočím, posazeným na kozlíku.

Po stranách mělo dveře pro snadné nastupování a vystupování. Luxusnost jeho provedení svědčila o zámožnosti jeho vlastníka. Od konce 19. století je pak postupně začaly vytlačovat motorové vozy.

Zajímavost

Český král Ladislav Pohrobek vypravil roku 1457 pozlacené a zdobné kočáry k francouzskému dvoru, když žádal o ruku princezny Magdaleny.

Zámořské objevy

V době vrcholného středověku neprovozovaly evropské země mořeplavbu do vzdálených zemí, byla příliš nákladná a neměly na to ani dostatečné technické vybavení. Ke geografickým objevům docházelo výhradně po souši v souvislosti s křížovými výpravami.

Až na sklonku středověku začaly dálkovou mořeplavbu podporovat Španělsko a Portugalsko, což s sebou neslo konstrukci lodí, zvaných karavely. Na své cestě do Nového světa je použil i Kryštof Kolumbus.

Lodí do Svaté země

Bohatí měšťané se na těchto lodích přepravovali při poutích do Svaté země a Jaffy. Například William Way, poutník 15. století, vydal knihu s doporučeními, jak na tato místa cestovat lodí z Benátek.

Radil uzavřít smlouvu na přepravu s kapitánem před svědky, vzít si s sebou dostatek vlastního jídla, svíček i léků proti průjmu a vybírat si místo na vyšších palubách, protože podpalubí bylo přecpané a zapáchalo.

Hustá železniční síť

Dalším zlomem v pozemní dopravě byl rozvoj železnice poté, kdy první veřejná železnice zahájila provoz v roce 1825 ze Stocktonu do Darlingtonu v Anglii.

V průběhu 19. století vytvořila hustou dopravní síť, která významně zkrátila dobu cestování v Evropě a Severní Americe. Působila jako katalyzátor průmyslové revoluce, ukázala se být i strategickou výhodou v době války.

Symbolem luxusu na železnici se stal Orient Express, vlak jezdící na trati mezi Paříží a Konstantinopolí, potažmo Istanbulem. První souprava vyjela dne 5. června 1883.

Zdroje informací: holubovomuzeum.cz, nedd.tiscali.cz, nationalgeographic.cz, jedudosveta.cz
Úvodní foto: pixabay. FOTO 2: pixabay, FOTO 3: pixabay
Související články
Lifestyle
Harmonie pod hladinou. Poznejte svět volného potápění
Když se člověk noří bez přístroje do hlubin na jeden nádech, svět se zpomalí. A zatímco naše tělo spolupracuje a my ani netušíme jak, naše mysl může být protivníkem, který nás brzdí. Freediving neboli volné potápění není jen výkonnostním sportem, kde jde o to vydržet co nejdéle pod vodou bez dechu. Ukazuje, jak mocná je […]
Lifestyle
Démon alkohol: Jaké negativní dopady má na tělo?
Dlouhá léta vědci tvrdili, že umírněné pití alkoholu je pro lidské zdraví přínosnější než úplná abstinence. Nejnovější výzkumy však toto negují a naopak přicházejí s tvrzením, že jakkoliv umírněná konzumace alkoholu je vždy rizikem pro zdraví. Jak nám alkohol škodí? Umírněná konzumace alkoholu měla podle dřívějších studií snižovat riziko infarktu, zpomalovat řídnutí kostí neboli osteoporózu […]
Lifestyle
Od plotny až na vysokou školu: Přelom ve vzdělávání žen
Dívka nebývala v rodině vždy výhrou. Bylo nutné zajistit jí věno, aby se mohla dobře vdát. Scénář jejího života už byl většinou předem daný. Založit s mužem rodinu, porodit spoustu dětí a postarat se o ně. Vzdělávat se? To bývala představa z říše snů. Názory na ženské vzdělávání se začínají měnit až v průběhu 2. poloviny 19. století. Vzdělávání […]
Lifestyle
Festival v Riu se slaví už více než 300 let
Pět dní extáze v rytmu samby. Pět dní hudby, tance a extravagantních oslav života. Pět dní nezřízené konzumace jídla i alkoholu. Pět dní bez zábran. Karneval v brazilském Riu de Janeiro je největší a nejopulentnější oslavou na planetě. Ulice druhého největšího města Brazílie se koncem února už tři sta let proměňují v jeden velký taneční […]
reklama
zajímavosti
Bylo dřív vejce, nebo slepice? A může pštros dýchat, když strčí hlavu do písku?
Přinášíme vám pelmel zajímavostí pro dnešní den! Proč nás svědí tělo? Svědění mohou způsobit různé kožní problémy, alergie, reakce na okolí nebo kořeněná jídla, nevyspání, psychické problémy, onemocnění ledvin, hormonální výkyvy, nedostatek vitamínů, kousnutí od komára a spousta dalšího. Příčin, které způsobují svědění pokožky, je mnoho. Někdy může svědění značit závažnější problémy, jindy naprosto banální. […]
Co všechno dokážou rostliny? Jsou chytřejší, než jsme si mysleli!
Výzkum rostlin v poslední době přináší neuvěřitelná zjištění. Rostliny mají paměť, využívají množství smyslů, a ve vnímání svého okolí člověka dokonce i předčí. Rostliny jsou už dlouho fascinujícím předmětem výzkumu. Vědci zjistili, že toho za určitých okolností dokážou opravdu hodně. Vnímají své viditelné okolí, zvládnou rozlišovat mezi červenou a modrou barvou, vnímají vůně a reagují […]
Lidská populace v číslech
Před 400 000 až 250 000 lety vznikl tzv. moderní člověk Homo sapiens (člověk moudrý). V té době ještě existovaly, byť vzácně, i další druhy rodu Homo, a to Homo erectus (člověk vzpřímený) a Homo neanderthalensis (člověk neandertálský). Historicky žilo na světě přes 100 miliard příslušníků druhu Homo sapiens. Na 5000 až 10 000 jedinců zdecimovala lidský druh erupce […]
Vynikající lovci i mistři v plavání. Co všechno umějí tučňáci?
Patří mezi nejznámější tvory, které můžeme najít v chladných a ledových částech naší planety. Přesto první mořeplavci, kteří tučňáky zpozorovali, nejprve vůbec nemohli přijít na to, o jaké zvíře se jedná. Někteří je měli za opeřené ryby, jiní za nelétavé husy. A není se čemu divit, tučňák opravdu nevypadá jako ostatní ptáci a ani se tak […]
reklama
věda a technika
Který pták létá nejrychleji?
Když někdy někam hodně spěcháme, přáli bychom si umět létat jako ptáci! Pomohlo by nám to? Dostali bychom se na určené místo rychleji než třeba autem? Za nejrychlejšího ptáka a zároveň vůbec nejrychlejšího živočicha na Zemi je považován sokol stěhovaný. Ten při střemhlavém letu dokáže vyvinout rychlost až 389 km/h (podle naměřeného rekordu)! Na paty […]
Ztráta paměti může potkat každého. Lze jí předcházet?
Paměť je schopnost mozku uchovávat a znovu používat uložené informace a zkušenosti. S věkem tato schopnost pomalu slábne. Existuji ovšem poruchy, které negativně ovlivňují paměť a vedou k zapomínání, klidně už v mladém věku. Jste v ohrožení? Paměť představuje jednu z důležitých funkcí našeho mozku. Umožňuje nám uchovávat si vzpomínky na již prožité. Rozlišujeme krátkodobou, střednědobou a dlouhodobou paměť, a […]
Kvantová mechanika přináší nový pohled na vnímání magnetického pole u ptáků
Naše vědomosti o migraci ptáků se posunuly od Aristotelových představ o tom, že se v zimním období rehci mění na červenky, nebo že hibernují, k poznání o migraci ptáků a jejím principu. K behaviorální vědě o migracích se tak postupně přidala molekulární biologie i kvantová fyzika. V posledních letech dokážeme mnohem přesněji určit délky tras a dob trvání cest […]
Pozor, na nebe míří umělá hvězda!
Už za pár let se nejspíš na nebi objeví nová hvězda! Nezrodí se běžnou cestou z molekulárního mraku, ani nepřiletí z dalekých končin vesmíru, bude to hvězda falešná! Kdo ji na oblohu pověsí? A k čemu vlastně? Ve vesmíru existují možná triliardy hvězd a o většině z nich máme jen minimum informací. Jak také zjistit […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz