Domů     Vynikající lovci i mistři v plavání. Co všechno umějí tučňáci?
Vynikající lovci i mistři v plavání. Co všechno umějí tučňáci?
12.11.2024

Patří mezi nejznámější tvory, které můžeme najít v chladných a ledových částech naší planety. Přesto první mořeplavci, kteří tučňáky zpozorovali, nejprve vůbec nemohli přijít na to, o jaké zvíře se jedná. Někteří je měli za opeřené ryby, jiní za nelétavé husy.

A není se čemu divit, tučňák opravdu nevypadá jako ostatní ptáci a ani se tak nechová.

Tučňáci jsou jediným druhem ptáků, který dokáže plavat. Ve vodě loví, hrají si v ní a tráví v ní až polovinu svého života. Jejich tělo se tomu také náležitě přizpůsobilo. Je podlouhlého torpédovitého tvaru a těžiště je posunuté níž než u ostatních ptáků.

Také jejich kosti nejsou duté a celková hustota těla je podobná hustotě vody, aby se mohli pohodlně potápět. Na druhou stranu kvůli tomu ztratili schopnost létat, ale v jejich způsobu života je to vůbec neomezuje.

Jako ryba ve vodě

Toto středně velké zvíře dorůstá 40–120 centimetrů v závislosti na tom, jakého druhu ze 17 možných vlastně je, a je dokonale přizpůsobeno pro život ve vodě. Nohy mají posunuté dozadu a používají je ke kormidlování.

Proto nepotřebují ocas jako ryby a mají ho krátký. Oproti létavým ptákům disponují velmi ohebnou páteří, která jim umožňuje prudce měnit směr. Křídla se podobají spíše ploutvím a mají obdobnou funkci.

To všechno jim umožňuje plavat stabilní rychlostí 10 km/h, v případě ohrožení až 20 km/h. Rekordmany jsou pak tučňáci oslí, kteří zvládnou vyvinout rychlost až 40 km/h!

Můžeme říct, že i ten nejpomalejší tučňák při vyhlídkové plavbě snadno předhoní i nejrychlejší olympijské plavce. A když už mají plavání dost, jednoduše vyskočí na souš.

Stejně jako ostatní ptáci i tučňáci obměňují své peří. Říká se tomu přepeřování. Nedělají to průběžně, ale jednou ročně všechno peří shodí, aby ho nahradilo nové. Děje se tak v období, které celé tráví na souši. Protože se jedná o velmi energeticky náročné období, musí se před ním dostatečně vykrmit. Když totiž nové peří vykukuje z kůže asi na půl centimetru a staré vypadá, trvá zhruba 2–4 týdny než nové doroste do dostatečné délky. Není výjimkou, když během celého procesu ztratí až polovinu své váhy!
Stejně jako ostatní ptáci i tučňáci obměňují své peří. Říká se tomu přepeřování. Nedělají to průběžně, ale jednou ročně všechno peří shodí, aby ho nahradilo nové. Děje se tak v období, které celé tráví na souši. Protože se jedná o velmi energeticky náročné období, musí se před ním dostatečně vykrmit. Když totiž nové peří vykukuje z kůže asi na půl centimetru a staré vypadá, trvá zhruba 2–4 týdny než nové doroste do dostatečné délky. Není výjimkou, když během celého procesu ztratí až polovinu své váhy!

Inspirace pro Charlieho Chaplina?

Zatím co ve vodě se pohybují snadno a elegantně, na souši nastává pravý opak. Působí vcelku neohrabaně, když se kolébají ze strany na stranu, jako by místo z vody vyskočili ze staré grotesky.

Důvod pro jejich pohyb je vcelku prostý – mají neohebná zakrnělá kolena. Přesto bylo dokázáno, že právě onen typický kyvadlový pohyb je energeticky velmi úsporný a ušetří jim až 80 % energie.

Pro tvory, kteří žijí v nehostinných podmínkách chladných částí jižní polokoule, je každá úspora dobrá. A zatím co při plavání krátký ocas nepotřebují, využívají ho aspoň venku, kdy se o něj mohou opírat a odpočívat.

Adaptace na zimu

Protože se stále jedná o ptáky, mají tělo hustě porostlé peřím. Tvoří ho několik silně promaštěných vrstev, takže se ke kůži nedostane prakticky žádná voda. Jednotlivá pera jsou velmi pevná, krátká a svým tvarem připomínají šupiny.

Navíc až 30 % jejich celkové hmotnosti představuje tuk, takže jsou dokonale chráněni před krutými mrazy i ledovou vodou a lépe si drží teplo. Obecně lze říct, že v čím chladnějším podnebí tučňáci žijí, tím vyšší podíl tuku mají a o to jsou kulatější.

Tito zvířecí černokabátníci jsou výbornými lovci. Živí se převážně rybami, hlavonožci a krilem – drobnými býložravými korýši. Během svých loveckých výprav vydrží pod vodou až dlouhých 30 minut! Jícen a žaludek mají dost prostorný, aby mohli kořist polknout v celku. Na druhou stranu při pobytu na souši vydrží bez jídla dlouhé měsíce. Napomáhá jim v tom silná vrstva tuku, která tělu po celou dobu dodává potřebné živiny.
Tito zvířecí černokabátníci jsou výbornými lovci. Živí se převážně rybami, hlavonožci a krilem – drobnými býložravými korýši. Během svých loveckých výprav vydrží pod vodou až dlouhých 30 minut! Jícen a žaludek mají dost prostorný, aby mohli kořist polknout v celku. Na druhou stranu při pobytu na souši vydrží bez jídla dlouhé měsíce. Napomáhá jim v tom silná vrstva tuku, která tělu po celou dobu dodává potřebné živiny.

Typický vzhled

Jedním z hlavních znaků tučňáků je jejich výrazný zobák. Čím delší ho mají, tím lákavější se zdají samičkám. Přesto je nejlépe rozeznáme podle jejich typického zbarvení. Všechny druhy disponují podobnou uniformitou – svrchu jsou černí a zespodu na břiše bílí.

Toto zabarvení není náhodné. Je přizpůsobeno životu ve vodě, kdy bílá bříška při pohledu proti hladině nejsou vidět a umožňují jim rychlejší přiblížení ke kořisti. Černý kabátek zase napomáhá rychlejšímu ohřátí od slunce.

Některé druhy k tomu přidávají i další pestřejší zbarvení a rodí se také jedinci, kteří jsou čistě bílí. Dále mohou trpět deformacemi zobáků, skoliózou páteře a dalšími fyzickými nebo genetickými odlišnostmi.

Většinu těchto jedinců odsouvá zbytek společenství na okraj a stávají se z nich nechtění samotáři, kteří často brzy umírají.

Zdroje informací: cs.wikipedia.org, vitenevite.cz, wikiwand.com, wikiwand.com, venclikovi.cz
Úvodní foto: Shutterstock. FOTO 2: Shutterstock, FOTO 3: Shutterstock,
Související články
Zajímavosti
Kouzlo zimního lesa: Co nevíte o českých zvířatech?
Jezevec nervózně pobíhá po své noře. Jaký strašný puch! Tohle mu byl čert dlužen. Do jeho slovutného podzemního skvostu zvířecí architektury se drze nastěhovala liška!   To jelen může vážit až úctyhodných 500 kilogramů, hopkat umí až 78kilometrovou rychlostí a některé jeho poddruhy překvapí pozorovatele hřívou. Stejně tak nejde univerzálně říct, že mláďata jelena evropského […]
Zajímavosti
Příběhy symbolů: Proč je kříž někdy obráceně?
Není vždycky třeba slov. Stačí nakreslit symbol a všichni vědí! Nebo alespoň většinou… Historie některých symbolů je trochu složitější. Osvojí si je hned několik kultur, skupin či organizací, a získají tak více významů. Znáte ty nejslavnější? V dobrém i ve zlém symbol: SVASTIKA stáří: 12 000 let Ne, tohle náhodné čáry rozhodně nejsou! Když v […]
Zajímavosti
Modla s notebookem. Teenager Carlo Acutis na cestě mezi svaté
Do ruky bere růženec a pokleká na zem. Při modlitbě si vzpomene na chlapce, o němž nedávno slyšela, a tak veškeré prosby směřuje právě na něj. Prosí, aby se její dcera probrala a mohla zase chodit. Světe div se, dívka o den později skutečně otevře oči. Tenisky, džíny a svetr – v takovém úboru je v […]
Zajímavosti
Jmelí: Bylina nejen léčivá, ale i posvátná
Jmelí, které bylo dříve řazeno do jednoho druhu s názvem jmelí bílé, se dnes dělí na jmelí listnáčové a jmelí jehličnanové. Oba druhy jsou stále zelené dřevnaté poloparazitické rostliny, které v korunách stromů, a to buď listnatých – nebo jehličnatých tvoří košaté trsy. Vzhledem k tomu, že se jedná o rostlinu poloparazitickou, své „hostitelské“ stromy […]
reklama
záhady a tajemství
Peter Underwood: Okultní Sherlock Holmes
„Slýcháte v noci podivné zvuky? Viděli jste ducha? Pokud ano, pak neváhejte a volejte profesionály! Volejte Lovce duchů! Na čísle 555-2368 jsme vám k dispozici 24 hodin denně! Věříme vám každé slovo!“ Duchové jsou součástí života Petera Underwooda (1923–2014) od dětství. Už jako devítiletý kluk totiž prožívá první paranormální zážitek. „Tatínek stál u mé postele,“ […]
Fenomén jménem troll: Co o něm vlastně víme?
Trollové jsou nadpřirozené bytosti ze severské mytologie, které žijí v horách, skalách nebo jeskyních. Jen velice zřídka pomáhají lidem a často jsou vnímáni zejména i jako přímo nebezpeční… Různorodý vzhled S příchodem křesťanství se změnil pohled na ně – stali se pohanskými bytostmi, žijícími daleko od lidí. Vzhled trollů je prý různý, někdy jsou popisováni […]
Harry Price: Lovec duchů a podvodníků
„Slýcháte v noci podivné zvuky? Viděli jste ducha? Pokud ano, pak neváhejte a volejte profesionály! Volejte Lovce duchů! Na čísle 555-2368 jsme vám k dispozici 24 hodin denně! Věříme vám každé slovo!“ Znáte americkou duchařskou komedii Krotitelé duchů z roku 1984? Její hrdinové kupodivu nejsou tak úplně vymyšlení. Podobní „krotitelé“ duchů opravdu existují a opravdu […]
Leviatan: Velryba i jeden ze čtyř princů pekla
Na přídi moderní výletní lodi se tlačí několik rodin. O pár desítek metrů níž šplouchají vlnky Středozemního moře, když dobře zaostříte zrak, uvidíte izraelské břehy. „Leviatan!“ vykřikne najednou jeden z chlapců nadšeným hlasem. „Leviatan!“ přidávají se další. Zahraniční turisté jsou zmateni. Jede s nimi na lodi nějaká sekta? Nebo se vážně vynořuje z vod biblická […]
reklama
lifestyle
Potpourri: Květinový záhon v misce
Krásu a vůni květin si už naši předkové chtěli přenést do svých domovů a zachovat ji co nejdéle. A tak vymysleli proceduru, která jim v tom měla pomoci. V průběhu času se však změní a ta dnešní se té starodávné moc nepodobá. Ale můžeme z ní čerpat inspiraci a vytvořit si potpourri podle dávných postupů. […]
Pozor na lidožravou kočku! Představujeme vám nejpodivnější vánoční zvyky a tradice!
Zbývá několik posledních dní, než naplno vypukne to pravé vánoční období. Děti budou nedočkavě vyhlížet večerní příchod Ježíška, maminky konečně dovolí ochutnávat cukroví, tatínkové budou zápasit s instalací stromku do stojanu a všichni si budou společně užívat to nejkouzelnější období v roce – čas klidu, pohody, zázraků a mnoha tradic a zvyků. Jenže co je běžné u […]
Britská vláda padla kvůli aféře s milenkou
Vysoce postavený britský politik, sovětský agent a krásná dáma poněkud lehčích mravů. Připadá vám, že to jsou skvělé ingredience pro natáčení špionážního thrilleru? Jenže je skutečnost, která se v 60. letech 20. století opravdu odehrála… Britský ministr války John Profumo (1915–2006) se v červenci roku 1961 na večírku u lorda Astora seznámí s mladou modelkou a striptérkou Christine […]
Karlovy Vary: Místo pro dokonalý odpočinek, perla lázeňství a součást UNESCO
Karlovy Vary měly donedávna pověst vyhlášeného lázeňského města s výjimečnými prameny a slavným kamzíkem, ale také místa, kde na Čecha téměř nenarazíte. Na ulicích i v hotelích zněla převážně ruština a výlohy obchodů byly plné luxusního a často nevkusného zboží. Od té doby se ale situace výrazně změnila a Češi začali Karlovy Vary znovu objevovat.  […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz