Záhadné a navíc často nevysvětlitelné artefakty pocházející z pradávných dob se čas od času objevují po celém světě.
Pro některé z nich se nakonec po důkladném bádání alespoň částečné vysvětlení najde, ale někdy zůstává tajemství jejich přesného původu neobjasněné až do dnešních dnů…
Starobylá měděná mince
Kupříkladu v roce 1871 oznámil William E. Dubois ze Smithsonova ústavu ve Spojených státech amerických nález několika zvláštních předmětů z hloubkových výkopů prováděných v Illinois.
V oblasti Lawn Ridge ležela přibližně čtyřicet metrů pod zemí měděná mince, která uvízla na vrtáku při kopání studny. Po deseti letech bylo navíc obdobné platidlo vykopáno znovu, a to v hloubce asi třicet pět metrů…
Novodobé technologie?
Podle pořadí nánosů badatelé odhadli, že nalezené artefakty pocházejí z doby před 200–400 tisíci lety. Mince měly tvar jakéhosi mnohoúhelníku, který byl podobný kruhu s obrázky a zcela nám neznámými nápisy po obou stranách.
Po důkladném ohledání Dubois usoudil, že vzhledem k jejich rovnoměrné tloušťce musely projít válcovnou a následně byly pravděpodobně odstřiženy strojními nůžkami nebo odseknuty dlátem… Bylo to však v době jejich původu skutečně možné?
Takzvané „Londýnské kladivo“
„Londýnské kladivo“, známé rovněž jako „zkamenělé kladivo“ nebo „druhohorní kladivo“ je velice zvláštní artefakt, který připomíná menší kladivo s hlavicí o šířce 15 centimetrů a o průměru 2,5 centimetru.
Jak staré vlastně je?
Tento předmět byl objeven ve třicátých letech minulého století nedaleko texaského městečka London ve vápencové hornině v blízkosti koryta říčky Red Creek. Jeho název tedy není odvozen od Londýna, metropole Velké Británie.
I když bylo toto kladivo nalezeno ve 30. letech 20. století, největší pozornosti se těší až od 80. let, kdy se rozpoutaly čilé debaty o jeho stáří a původu… Jak to s ním tedy vlastně bylo?