Domů     V prosinci uplyne další rok od Lennonovy smrti. Jaký to byl člověk?
V prosinci uplyne další rok od Lennonovy smrti. Jaký to byl člověk?
20.10.2024

V prosinci si znovu připomeneme výročí vraždy Johna Lennona, zakladatele ikonických Beatles. Ti způsobili doslova zemětřesení jak v hudbě, tak v konzervativní britské společnosti. Johnova hvězda ale nezhasla, ani když se skupina rozešla.

A svítí i desítky let po jeho smrti. Jaký vlastně byl Lennonův život?

Během vrcholící „beatlemánie“ novinářka Maureen Cleave napsala, že když kolem projíždí Lennonův Rolls-Royce se zatemněnými okny, lidé říkají, že jede buď britská královna, nebo Beatles. Známí byli asi tak stejně.

V době největší slávy skupiny žil Lennon v sídle na předměstí Londýna, kde měl plnou místnost modelů aut, středověkou zbroj nebo gorilí převlek.

V tom chtěl v létě jezdit za volantem svého Ferrari a dělat si legraci z fanoušků, kteří na něj číhali na každém kroku. V životní fázi znuděné celebrity mu ale nezůstala dlouho. Jeho příběh byl mnohem rozmanitější.

Syn bohémky z přísné rodiny

Johnova matka Julia byla rebelka a ráda si užívala života, k velké nelibosti její konzervativní rodiny z Liverpoolu. Alfreda Lennona, místního hudebníka, si vzala po dlouhé známosti tajně a natruc.

Když se za války v roce 1940 narodil syn John, Alfred zrovna sloužil u námořnictva. Pryč na moři byl po většinu jeho dětství a v roce 1943 zběhl a zmizel. Vrátil se po dvou letech, ale to už jeho žena čekala dítě s velšským vojákem a Alfreda zpět nechtěla.

Její rodina ji donutila dát holčičku k adopci. Pokusy srovnat svobodomyslnou Julii do latě se ale míjely účinkem. Další ranou pro příbuzné bylo, když si našla nového partnera, ale odmítla se rozvést.

Pohoršená starší sestra Mimi si tak dlouho stěžovala na sociálce, že malý John bydlí s matkou u muže, za kterého není provdaná, až chlapce dostala do péče ona.

„Jako koníček je kytara v pořádku,“ říkala prý Lennonova teta, která ho vychovávala, „ale neuživíš se tím.“ Když se John stal slavným, její citát nechal napsat na stříbrnou desku a tu jí poslal do nového domu, který jí za peníze vydělané hudbou koupil.
„Jako koníček je kytara v pořádku,“ říkala prý Lennonova teta, která ho vychovávala, „ale neuživíš se tím.“ Když se John stal slavným, její citát nechal napsat na stříbrnou desku a tu jí poslal do nového domu, který jí za peníze vydělané hudbou koupil.

Brnkáním na kytaru se neuživíš

John se ale matce podobal víc, než by si teta přála. Časem se Julia stala jeho největší spojenkyní. Naučila ho hrát na banjo a koupila mu první kytaru. Pouštěla mu hudbu Elvise Presleyho a tancovala s ním po kuchyni.

Chodil hrát písničky k ní a svým dvěma mladším sestrám, protože přísná teta nechtěla mít doma přehrávač a Johnovu zálibu v hudbě nepodporovala. Mimi se snažila dohlížet hlavně na to, aby John chodil pořádně do školy a „něco z něj bylo“.

Když ve svých patnácti založil první kapelu, nazvanou Quarrymen, na jeho chudší kamarády (včetně pozdějšího člena Beatles Paula McCartneyho) se dívala skrz prsty. Julia ale byla nadšená a dotáhla Mimi i na Johnův koncert. Mimi se zděsila.

Zato Julia tleskala a trsala ze všech nejdivočeji. Na mámu se John mohl spolehnout. Brzy se ale mělo stát něco, co všechno změnilo.

Rodinná tragédie

Přes občas napjaté vztahy se Johnova matka s tetou vídala často. A právě na cestě od Mimi ji v létě 1958 srazilo a smrtelně zranilo auto. John tak o svou matku přišel už podruhé, tentokrát definitivně. Její ztráta ho ohromně zasáhla.

Ani předtím nebyl nijak vzorný, maturitu neudělal a na uměleckou vysokou školu se dostal jen díky přímluvě tety. Po matčině smrti se ale začal oddávat divokým pitkám a často se rval. Až o mnoho později se máma stala inspirací pro jeho tvorbu. Song Julia je o ní.

John Lennon a Yoko Ono fotografovali 2. listopadu 1980 – poprvé za pět let, kdy byl Lennon fotografován profesionálně, a zároveň to bylo poslední komplexní focení v jeho životě.
John Lennon a Yoko Ono fotografovali 2. listopadu 1980 – poprvé za pět let, kdy byl Lennon fotografován profesionálně, a zároveň to bylo poslední komplexní focení v jeho životě.

Osudový Hamburk

John měl původně spíš literární a umělecké ambice, ale skončil u humorných kreseb a nesmyslných básní. V hudbě se mu dařilo víc. Do kapely s McCartneym přibrali i kytaristu George Harrisona.

Tomu bylo čtrnáct a Lennonovi přišlo, že je to málo, ale McCartney ho přesvědčil. V roce 1960 dostala kapela, tentokrát už pod jménem Beatles, příležitost vystupovat měsíc a půl v hamburských klubech.

Hamburk byl tehdy bohatší a živější město než průmyslový Liverpool. Teta byla nešťastná, že by John měl chybět ve škole, ale jeho to vůbec netrápilo. Pro Beatles byl školou Hamburk. Hráli v místní vykřičené čtvrti a učili se vystupovat před lidmi.

Přespávali ve starém kině vedle záchodků, poprvé zkoušeli drogy, při hraní na ně občas létaly lahve od piva, a nakonec byli vyhoštěni. Ale také tu nahráli své první písničky a neuvěřitelně se zlepšovali.

Beatlemánie

Do Hamburku jela kapela ještě několikrát. Všiml si jich díky tomu i jejich pozdější manažer. Pak se jejich nahrávky začaly ve Velké Británii umísťovat na prvních příčkách hudebních žebříčků. Změnili image a vyměnili bubeníka, jímž se stal Ringo Starr.

Většinu songů napsali Lennon a McCartney. Vydávali se do několika různých žánrů, čímž se lišili od jiných skupin té doby. Lennon se oženil se svou přítelkyní Cynthií Powellovou, se kterou chodil už od studií.

Když Beatles začínali být slavní, Cynthia kapelu tiše doprovázela a Lennon na radu manažera tutlal, že je ženatý. Publikum na koncertech šílelo a mladé fanynky se na členy kapely přímo vrhaly.

Beatles byli posledním hřebíčkem do rakve britské konzervativní morálky. Během fanouškovského šílenství mezi turné se Johnovi narodil syn Julien. Starala se o něj skoro výhradně Cynthia.

Slavnější než Ježíš?

Další rok začali Beatles dobývat i Ameriku a svět. Fanoušci během koncertů ječeli a omdlévali, kapelu pronásledovaly davy. V Austrálii na jejich koncert přišlo mnohem víc lidí než na setkání s královnou. Brzy ale Lennon omylem spustil vlnu kontroverze.

Zrovna si ve volném čase četl o náboženství a v nenápadném rozhovoru utrousil, co si myslí o křesťanech: Následovníci Ježíšovo poselství překroutili, Beatles jsou populárnější než Ježíš a těžko říct, jestli přetrvá déle křesťanství, nebo rock’n’roll.

Provokativních slov si po čase všimli konzervativní novináři z USA, především na silně věřícím Jihu to vyvolalo pobouření. Lidé pálili plakáty kapely, Lennonovi vyhrožovali teroristé z Ku-Klux-Klanu a křesťanští protestující se prali s fanoušky.

Duchovno, drogy a svérázná umělkyně

I to byl jeden z důvodů, proč Beatles pomalu přestávali koncertovat a místo toho se soustředili na nahrávání ve studiu. John se pomalu začínal zajímat i o jiné věci než jen o hudbu.

Hrál v protiválečném filmu a i některé jeho písničky začaly dostávat pacifistický nádech. Začal se zajímat o východní spiritualitu. Kapela dokonce odjela meditovat do Indie a výjimkou nebylo ani braní drog. Změnami prošel i jeho rodinný život.

V londýnské galerii se Lennon setkal s ráznou japonskou výtvarnou umělkyní Yoko Ono a hned si padli do oka. Pocházela ze šlechtické rodiny, ale stejně jako John i ona bořila všechny konvence. Svou neústupností se ale podobala spíš někomu jinému – tetě Mimi.

Když se Lennon rozhodl rozvést a zůstat s ní, Cynthii to ani neřekl osobně a místo toho za ní poslal právníka. S rostoucím zájmem o Yoko slábnul Johnův zájem o kapelu.

Nepřítel státu

Někteří členové dávají rozpad Beatles za vinu právě Yoko. Největší ranou pro ně ale byla smrt manažera Briana Epsteina, který se předávkoval drogami. Hudebníci se od té doby často neshodli a v roce 1969 kapela oficiálně zanikla.

Lennon s Yoko pokračovali ve vlastních projektech a v protiválečném aktivismu. Když se přestěhovali do Spojených států, okamžitě se stali trnem v oku prezidentovi.

Americká veřejnost začínala protestovat proti vleklé válce ve Vietnamu a slavný mírový aktivista se nehodil. Prezidenta Nixona navíc čekaly volby, ke kterým poprvé mohli mladí už od osmnácti let, nikoli od jednadvaceti jako dřív.

Nixon se obával, že zpěvák mladé zmobilizuje a jeho to bude stát prezidentské křeslo. A tak se rozhodl Lennona deportovat.

John Lennon focený nedlouho před smrtí
John Lennon focený nedlouho před smrtí

Idyla?

Právní bitva se táhla několik let. Lennon ji nakonec vyhrál a mohl v USA zůstat. Bitvy se ale mezitím začaly odehrávat i mezi ním a jeho ženou. Na rok ji John dokonce opustil a chodil s jejich společnou asistentkou – což byl původně nápad Yoko Ono.

V té době si dal do pořádku vztahy s rodinou i s Julienem, kterého dlouho neviděl. Pak se ale pár dal znovu dohromady a narodil se jim syn Sean.

John byl tentokrát jako vyměněný – stáhl se z veřejného života, přestal brát drogy a vzorně plnil své otcovské povinnosti, zatímco Yoko pokračovala v dobře nastartované umělecké práci.

Vražda ze žárlivosti

Chvíli se zdálo, že se oba usadí a povedou rodinný život. Po pěti letech John s Ono nahráli nové album. Fanoušci už ho nepronásledovali, občas ho někdo poznal a on s ním prohodil pár slov. Možná právě to se mu stalo osudným.

Když se 8. prosince 1980 umělci vraceli domů z nahrávacího studia, před domem na Lennona kdosi zavolal. Otočil se a fanoušek, kterému předtím podepisoval desku, na něj vypálil osm ran z revolveru. Převoz do nemocnice John nepřežil.

Přijíždějící policisté našli vraha, jak klidně sedí na chodníku a čte si román. Vraždu prý spáchal, aby se zviditelnil. S Johnem Lennonem zemřela i jedna éra. O málokterém hudebníkovi můžeme říct, že změnil společnost, o Lennonovi ano.

Zdroje informací: cz.starsinsider.com, wikipedia.org, ct24.ceskatelevize.cz, en.wikipedia.org, britannica.com, biographyonline.net
Úvodní foto: FOTO: University of Michigan / Creative Commons / volné dílo. FOTO 2: Joost Evers / wikimedia.commons.org / Volné dílo. FOTO 3: Foto Jack Mitchell/Getty Images. FOTO 4: Jack Mitchell, CC BY-SA 3.0, commons.wikimedia
Související články
Historie
Zálety Lucemburků: Utíkal Karel IV. od milenky oknem?
Postavení českého krále si žádalo nákladný životní styl. Ten vyznávali i Lucemburkové, když usedli na náš trůn. Krásné ženy si vybírali, milovali je a věnovali jim pozornost. Nespokojili se jenom s manželkou. Do jejich lože uléhaly i milenky. Rozkoš mu rozhodně není cizí. Český král Jan Lucemburský (1296-1346) je aktivní i mimo manželské lože. Z aférky s neznámou […]
Historie
Atentát, který změnil svět: Šokující vražda Caesara
Historické události se často daly do pohybu kvůli válkám, sňatkům nebo obchodním dohodám. Nezřídka byly ale motorem změn také vraždy a atentáty. Pokud se jejich obětí stal vlivný a mocný člověk, mohlo to znamenat zásadní společenské otřesy, nebo dokonce významné politické změny. Představujeme ty nejvíce šokující atentáty historie. Které vraždy přepisovaly dějiny? Římská republika se […]
Historie
Spisovatel Rudolf Těsnohlídek a jeho žena Jindra aneb příliš mnoho sebevražd
Ačkoliv se proslaví jako autor něžného příběhu o Lišce Bystroužce, v reálném životě má dekadentní zálibu ve smrti. Například Boženu Hodačovou, manželku svého přítele Stanislava Kostky Neumanna, přemlouvá k sebevraždě. Žena naštěstí odmítne. Zaměstnání jeho otce mu v dětství vypálí cejch vyděděnce. „„Rudla rasů hrál na basu,“ pokřikují na Rudolfa Těsnohlídka (1882–1928) spolužáci. Plivou po něm, někteří […]
Historie
Václavové II. a III.: V jejich náručí se střídaly krásné ženy
Mít milenku, ta patří mezi vládci na středověkém dvoře k bontonu. Přítomnosti krásných žen ve své loži si proto užívají i čeští králové. Nejednou se jejich milenky těšily stejnému postavení jako zákonité manželky. Ty musely tento nelehký úděl překousnout. Kronikář Otakar Štýrský (asi 1265–1318/1319), autor Štýrské rýmované kroniky, tvrdí, že český král Václav II. (1271–1305) měl po […]
reklama
záhady a tajemství
Když si konspirátoři nedají pokoj: Potrhlý mýtus o nepřistání na měsíci
„Je to malý krok pro člověka, ale velký pro lidstvo.“ Tuto slavnou větu vyslovil 20. července 1969 americký pilot a astronaut Neil Armstrong ihned poté, co se jeho bota zabořila měsíčního prachu. Lidstvo v ten okamžiku dokázalo své schopnosti a odhodlání, když se poprvé dotklo jiného vesmírného tělesa než mateřské planety. Dodnes však řada lidí […]
Papežka Jana: Mýtus, nebo historická postava?
Kdesi v Anglii patrně v 9. století žila mladičká Jana, kterou čekal tradiční úděl žen tohoto věku – práce, rození dětí a zřejmě i předčasná smrt. Jana se však rozhodne jít jinou cestou. Jana cítí, že byla vyvolena pro jiný osud, a tak se rozhodne v převleku za muže nastoupit na dráhu teologie. Stoupá církevní hierarchií […]
Záhada neplodných Rožmberků: Proč Vilém zemřel bezdětný?
Potomků se nedočkal ani Petr Vok, ani jeho starší bratr Vilém z Rožmberka. Dokonce ani dvě z celkem čtyř jejich sester také děli neměly, přestože se vdaly. Jaká byl Vilémův život a co mohlo být příčinou neplodnosti? V červenci 1572 umírá polský král Zikmund II. August (* 1520) a s ním vymírá i vládnoucí jagellonská dynastie. Polský trůn chtějí […]
Lucifer: Jitřenka, nebo čiré zlo?
Pokud se ráno a k večeru podíváte na oblohu, spatříte obvykle tři nejnápadnější objekty: Slunce, Měsíc… a Venuši! Její oběžná dráha leží mezi námi a Sluncem – a pokud jde o fáze, v lecčem nám připomíná Měsíc. Není divu, že ji lidstvo pozoruje již celé věky.   „Chak ek!“ nazývají ji s posvátností Mayové. V […]
reklama
svět zločinu
Tajné životy papežů. Jaké kostlivce měly ve skříních hlavy církve?
Dějiny papežství a církve vůbec jsou stejné jako dějiny světa. Najdeme v nich statečné hrdiny i lidské zrůdy, období milosrdenství i mocenské boje, rodinné intriky a zločiny, nad jejichž brutalitou zůstává rozum stát. Někteří svatí muži rozhodně nebyli svatí a měli své kostlivce ve skříni, které se snažili před věřícími utajit. Jiní se zase naopak […]
Matka a dcera Figueroaovy: Dívce vyříznou chlapečka z těla!
Rodina překvapeně zvedne obočí. 46letá Clarisa Figueroaová právě oznámila své nečekané těhotenství! Je to zázrak? Uběhl sotva rok, co Clarisy dospělý syn zemřel. A zázrak to musí být, protože Clarisa si nechala přerušit vejcovody a měla by být neplodná. Zkoumavé pohledy míří na břicho. Žena však trpí značnou nadváhou, nevyřčené otázky příbuzní raději spolknou. A […]
Sex se změní v cit: A matka dotlačí dceru k otčímově vraždě!
Dvě nahá těla, pár kapek potu a… kamera. „Výborný,“ musí uznat 40letý David Shannon, když si přehraje záznam. Má štěstí, jeho 36letá manželka Joan má stejné koníčky.   Točí spolu amatérské porno a milují swingers párty. Rodinka se nastěhuje do Fayetteville v Severní Karolíně a vše vypadá idylicky. Usměvavá Joan má dvě dcery z předchozího […]
Osudový výstřel: Jak anarchista změnil dějiny USA
Američan Leon Czolgosz je světu neznámým mužem, který pracuje jako dělník v Detroitu a doslova hltá myšlenky americké anarchistky Emmy Goldmanové. Když v roce 1900 spáchá Ital Gaetano Bresci atentát na italského krále Umberta I., rozhodne se změnit svůj osud. 5. září 1901 pozoruje amerického prezidenta Williama McKinleyho během veřejného vystoupení v Buffalu. O den později se mu […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz