Domů     Ladislav Pohrobek: Dítě s královskou korunou
Ladislav Pohrobek: Dítě s královskou korunou
13.10.2024

Říkají mu Ladislav Postumus, protože přichází na svět až po smrti svého otce. Udržet dítě na trůnu dá práci jak v Čechách, tak v nevyzpytatelných Uhrách, kde odmítají uznat nemluvně za vladaře.

V Čechách se naštěstí může kralevic spolehnout na statečného a obratného správce Jiřího z Poděbrad.

Jaký ale vůbec Ladislav byl? Jak vypadal? Čím se zabýval? Jenom za pomoci českých vojsk se situace v Uhrách zklidní a Čechy zažívají nebývalý rozkvět pod panem správcem z Poděbrad a Kunštátu.

Pohrobek oslňuje všechny okolo svou vzdělaností a humanitním nadáním. Přijímá hold od naší šlechty a je rozhodnutý dodržovat svobody naší země a stavů. Přesto je také nebývale razantní, pokud mu hrozí nějaký nepřítel v zemi. Umírá bohužel v 17 letech během příprav na svatbu.

Karel Javůrek: Ladislav Pohrobek jako dítě.
Karel Javůrek: Ladislav Pohrobek jako dítě.

Postumus

V noci z 21. na 22. února 1440 v Komárně přichází na svět Ladislav řečený Pohrobek, latinsky Postumus. V říjnu předchozího roku totiž umírá jeho otec Albrecht Rakouský na úplavici a o princi rozhodují předem cizí lidé.

„Několik měsíců po smrti Albrechtově se ve Frankfurtu sešel říšský sněm a zvolil 2. února 1440 římským králem Friedricha Štýrského. V Cáchách byl Friedrich III. korunován v roce 1442…  Friedrich III. se stal poručníkem Ladislava Pohrobka…,“ líčí odborníci.

V Čechách i Uhrách je v té době bezvládí. V Čechách se stavové rozdělují na dvě skupiny. Ti první žádají o přijetí české koruny Kazimíra Jagellonského. Ti druzí by rádi na panovnickém stolci bavorského vévodu Albrechta. Bavor ale o korunu nemá vůbec zájem.

Čechy jsou zničené husitskými válkami a nikdo nechce vládnout svéhlavému národu, když mu to přinese pouze problémy.

Pesky Ede: Odvoz uherské svaté koruny z Visegrádu.
Pesky Ede: Odvoz uherské svaté koruny z Visegrádu.

Nepokoje v Uhrách

Ve Stoličném Bělehradě je zatím na krále korunován nezletilý Ladislav. Obřad vykonává ostřihomský arcibiskup. Sněm v Budíně ale rozhoduje o tom, že monarchou bude polský král Vladislav Jagellonský, a to i přesto, že nemá žádný dědický nárok.

„Požadavek legitimity tu nebyl vzat v potaz a Vladislav byl 17. července 1440 ve Stoličném Bělehradě korunován – i tady byl koronátorem ostřihomský arcibiskup Dyonisius Szécsi,“potvrzují odborníci.

Svatoštěpánskou korunu ale drží v rukou královna vdova, a tak musí být použita jiná. Je sňata doslova z relikvie hlavy sv. Štěpána. Na legitimitu insignií se nedbá vůbec. Vladislav ale umírá o čtyři roky později za tažení proti Turkům.

Uherský sněm teprve teď, vlivem úmrtí vzdorokrále, přijímá na trůn Pohrobka. Dále jmenuje správou Uher sedm kapitánů, ale marně žádá po římském panovníkovi vydání chlapce do země. Kvůli tomu zvolí nakonec za zemského správce Jana Hunyadiho.

Ladislav Pohrobek v Norimberské kronice. 
Ladislav Pohrobek v Norimberské kronice. 

Jaký vůbec je?

„Mládeneček pěkný, kadeřavý!“ stojí v dobových dokumentech. A je to pravda i podle portrétů. Navíc je nebývale vzdělaný, má rozhled a smysl pro estetiku. Vyrůstá na rakouském dvoře ve Vídni a od svého habsburského poručníka se mnohé naučí.

Mládenec má zálibu v knihách a humanismu. Známý Eneas Silvius Piccolomini píše pro mladičkého panovníka spis o důležitosti vzdělání, a když je prohlášen plnoletým, žádá pro Friedrichovi, aby mu předal otcovu rozsáhlou knihovnu.

Další knihy má například od aragonského panovníka nebo z benediktinského kláštera v Melku. Později daruje svatovítskému chrámu korunovační kappu s drahocennou perlovou ozdobou, nebesa z červeného aksamitu a zlatý kříž posázený kamejemi a drahokamy.

Je docela dost možné, že kdyby se Ladislav dožil vyššího věku a měl možnost u nás panovat, byla by s jeho jménem spojena obdivuhodná dvorská kultura. Leč nepředbíhejme.

Jan Vilímek: Jiří z Poděbrad a z Kunštátu. 
Jan Vilímek: Jiří z Poděbrad a z Kunštátu. 

Schopný správce

Mezitím dochází na zajímavou změnu i v Zemích Koruny české. Hlavou východočeského landfrídu je od roku 1444 Jiří z Poděbrad a Kunštátu. Tento obratný politik v roce 1448 ovládne Prahu a o několik let později poráží i radikální skupinu katolických pánů, tzv.

Strakonickou jednotu. V roce 1451 je Jiří uznán za zemského správce od roku 1452 je jím jmenován na další dva roky. „Podobně jako v uherském království, i v Čechách viselo nástupnictví Ladislava Pohrobka po léta ve vzduchu.

Ladislavův opatrovník, římský král a od roku 1452 císař Friedrich III., však opakovaně vyslancům českých i uherských stavů odmítal Ladislava vydat.

Když vojsko složené z kontingentu hornorakouských a dolnorakouských stavů a oddílů z Čech i z Uher oblehlo na konci srpna 1452 císaře Friedricha III. ve Vídeňském Novém Městě, musel císař ustoupit,“ sdělují odborníci.

Na jaře roku 1453 se Jiří schází s Ladislavem ve Vídni a spolu s doprovodem mu vzdává hold. Ladislav naproti tomu podpisem stvrzuje požadavky českého sněmu a zavazuje se dodržovat zemské svobody. Správcovství Jiřího z Poděbrad je prodlouženo na šest let.

Portrét Ladislava Pohrobka a Magdaleny z Valois. 
Portrét Ladislava Pohrobka a Magdaleny z Valois. 

Místo svatby pohřeb

Poté se Ladislav schází rovněž s moravskými stavy, od nichž rovněž přijímá povinnou úctu, a v listopadu 1453 vstupuje konečně do Čech. Králem je tak uznán už ve svých třinácti. Správcem království je ale pořád Jiří z Poděbrad.

Znovu se Ladislav vrací do Čech v roce 1457. Chce se ujmout svého dědictví, ale musí se nejprve dobře seznámit s prostředím a společností. Dělá proto dobře, když si za svoji rezidenci vybírá Prahu. Není mu ale přáno dlouhé a spokojené vlády.

V Uhrách je to divoké. Synové Jana Hunyadiho začínají vystrkovat růžky, a proto na ně král posílá svého vojevůdce Jana Jiskru z Brandýsa. Jsou přivlečeni k Ladislavovi, jenž nechává jednoho z nich popravit za násilnou smrt svého přítele a rádce.

Druhého, Matyáše Korvína, se zastává Poděbrad. Poprava ale vyvolává všeobecné znechucení Ladislavem v Uhrách. Ten proto raději zůstává v Praze. Chystá svatbu s francouzskou princeznou, ale umírá krátce před ní na leukémii.

Jeho smrtí bohužel končí pokus chlapcova děda vytvořit jako hráz proti turecké expanzi mocnou říši, či spíše soustátí ve střední Evropě na odražení této nepříjemné invaze.

Jan Škramlík: Ladislav Pohrobek na smrtelném loži děkuje zemskému správci Jiřímu Poděbradskému. 
Jan Škramlík: Ladislav Pohrobek na smrtelném loži děkuje zemskému správci Jiřímu Poděbradskému. 

Na co zemřel český Lancelot?

„Kde Lancelot je, český král?“ veršuje slavný básník Francois Villon. Náhlá smrt Ladislava Pohrobka doslova šokuje celou Evropu, jež truchlí pro oslnivého mladíčka s holou bradou. Na co ale umírá mladičký král, který se už těšil na svou svatbu?

Je snad pravda, že ho otrávil tehdejší správce země Jiří z Poděbrad, aby si sám uzurpoval trůn? Nebo je to mor, jak ukazují příznaky? Ale proč by se nakazil morem pouze Pohrobek? Odpověď přináší až lékař a antropolog Emanuel Vlček.

„Až v roce 1985 vyšla pravda najevo; po podrobném zkoumání králových ostatků antropolog MUDr. Emanuel Vlček určil jako příčinu smrti akutní leukémii, jíž měl Ladislav trpět od narození.

Vysvětlovalo by to nejenom zduřelé boule a bolesti břicha, ale i skvrny na kůži,“ sdělují odborníci.

Zdroje informací: BAUER, Jan. Podivná úmrtí panovníků a panovnic. Brno: MOBA, 2022. ISBN 978-80-279-0276-7. PAPAJÍK, David. Ladislav Pohrobek (1440-1457): uherský a český král. České Budějovice: Veduta, 2016. ISBN 978-80-88030-12-6. VLČEK, Emanuel. Český král Ladislav Pohrobek a jeho smrt. Praha: Národní muzeum, 1987. ISBN 59-367-87.
Titulní foto: Mikó Árpád / Creative Commoons / volné dílo, 2. FOTO: Ragimiri / Creative Commons / volné dílo, 3. FOTO: Dencey / Creative Commons / volné dílo, 4. FOTO: Michel Wolgemut, Wilhelm Pleydenwurff / Creative Commons / volné dílo, 5. FOTO: Dominikmatus / Creative Commons / volné dílo; 6. FOTO: Mikó Árpád / Creative Commoons / volné dílo; 7. FOTO: ΑΩ institut / Creative Commons / volné dílo
Související články
Historie
Lidické děti možná dosud žijí. Svou identitu ale neznají
„Děti shromáždit a schopné poněmčení dát do rodin SS v Říši. Zbytek bude podroben jiné výchově,“ píše Karl Hermann Frank ve svém návrhu, jak má být naloženo s vesnicí nedaleko Kladna. Tu nacisté pod záminkou, že je někdo z jejích obyvatel spojený s atentátem na zastupujícího říšského protektora Protektorátu Čechy a Morava Reinharda Heydricha, vybrali […]
Historie
Boleslav I.: Krutý bratrovrah, nebo otec českého státu?
Legenda praví, že moudrý a zbožný sv. Václav byl úkladně zabit svým mocichtivým a krutým bratrem Boleslavem. Ačkoliv se jeho jméno stalo symbolem pro bratrovraždu, nelze Boleslavu I.  upřít, že byl dobrým vládcem, který upevnil postavení českého státu. Ke konci života navíc přispěl k tomu, že se kolem jeho bratra vytvořil kult. I díky němu […]
Historie
Edvard Beneš: V čem nechtěný „korunní princ“ překonal svého předchůdce?
„Slibuji na svou čest a svědomí, že budu dbáti blaha republiky a lidu a šetřiti ústavních a jiných zákonů,“ prohlašuje nově zvolený prezident. V čase, kdy československé volby vyhrála sudetoněmecká strana a kdy sílí moc Hitlera, to nebude snadný úkol. To, o čem se do teď mezi politiky jen šuškalo, se nyní stává skutečností. Zdravotní stav prezidenta […]
Historie
Z historie čokolády: Božský nápoj nad zlato
Kakaovník divoce rostl již před čtyřmi tisíci lety v tropickém deštném pralese na povodí Amazonky a Orinoka. S jeho cíleným pěstováním začali Mayové. Jak dokazují archeologické výzkumy, Mayové skladovaly kakaové boby v hliněných nádobách. Je libo jasmín či vanilku? Indiáni míchali usušené nebo upražené a rozemleté boby s vodou a takto vzniklý hořký nápoj dochucovali […]
reklama
věda a technika
Největší vynálezy v dějinách lidstva
Věděli jste, že myšlenka, že Země obíhá kolem Slunce, byla považována za bláznivou? Přesto právě tento objev zásadně změnil naše chápání vesmíru. Ponořte se s námi do historie největších vědeckých objevů. Roku 3500 př. n. l. bylo objeveno kolo, jeho vynález je spojován se Sumery a Asyřany. Před jeho objevem byli lidé značně omezeni v tom, […]
Dobývání vesmíru: Astronautky versus astronauti
Do vesmíru dnes míří lidé z celého světa, a to téměř bez ohledu na to, jakého jsou pohlaví. Přesto je však často nutné přihlédnout k tomu, že se jejich těla a zdravotní předpoklady liší. V čem jsou největší rozdíly?   Astronautka Ženy trpí s postupujícím věkem méně ztrátou sluchu a nemají sklon ke ztrátě sluchu v levém uchu. […]
Sonické dělo: Zvuk, který zabíjí. Nebo ne?
Dav se pohne kupředu. Uši zaléhají od vykřikovaných hesel. Někdo má v rukou transparenty, jiní rovnou hole. Policejní kordon složený z těžkooděnců se najednou rozestoupí. Proti demonstrantům stojí americké zařízení LRAD (Long Range Acoustic Device). Pruh protestujících se najednou válí na zemi a chytá se za hlavu, další, který stojí jen pár metrů vedle, tu […]
Suborbitální bombardér Silbervogel: Rychlost? 21 800 km/h!
Let ve výšce až 145 kilometrů a rychlost až 21 800 kilometrů v hodině. A v kokpitu jediný skvěle vycvičený nacistický pilot. Úkol? Překonat mezikontinentální vzdálenosti a shodit bombu o váze 3,6 tuny na New York…   Silbervogel, v překladu „Stříbrný pták“, má ambici stát se pod nálepkou mise Amerika Bomber revolucí ve válečném letectví. […]
reklama
záhady a tajemství
Hrůza i ochrana, to je tajemná postava z tureckého folkloru…
Gûlyabâni, v turecké mytologii legendární bytost, která se objevuje v celé řadě příběhů a mýtů, zobrazuje obě strany jedné mince. Symbolizuje totiž údajně jak strach, tak i ochranu… Fyzicky je Gûlyabâni popisován jako obrovský ghúl s dlouhým plnovousem, který se po nocích toulá krajinou a děsí lidi, zejména pak prý noční cestovatele. Některé varianty příběhu […]
Perchta z Rožmberka: Její duch střeží rodový majetek
„Vysvoboď mne od těchto zlých lidí a budeš míti zásluhu, jako bys duši z očistce vysvobodil,“ žádá Perchta jednoho ze svých bratrů. Ubohá žena netuší, že nenalezne svůj klid ani po smrti. Rodové hrady a zámky obchází její duch! „Ne!“ vykřikne Perchta, dcera Oldřicha II. z Rožmberka, když ji v roce 1449 chtějí provdat za […]
Ukrývá v sobě Velká sfinga v Gíze tajné tunely?
Protáhne se malým otvorem a zužující se chodbou pokračuje s petrolejkou dál, do hlouby sochy. Klesá níž, pod úroveň země, kde si může vybrat směr. Dá se tím, který vypadá, že povede nejdál…   Musí odstranit několik kamenů závalu a pak se tisíciletí zapomenutou chodbou dostane až do útrob Velké neboli Chufuovy pyramidy! Najde se […]
Novozélandský poukai: Lovil i Maory?
Uprostřed maorské vesnice stojí dřevěný dům, který připomíná střechu. Zdobí ho mistrovská řezbařina zvaná marae. Právě před ním nervózně postává několik spoře oděných tetovaných mužů zahalených do hrubých lněných plášťů. Mezi nimi leží na nosítkách mrtvé tělo jednoho z nejlepších lovců.   „Napadl ho poukai,“ shodnou se, když zrakem přejedou hluboké krvavé rány. Poukai je […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz