Domů     Češi chtějí nového krále
Češi chtějí nového krále
21.9.2024

Svatá říše římská, léta Páně 1310. „Zatracená věc s těmi Čechy,“ mne si římský panovník vous a mumlá si spíše pro sebe před viditelně nejistým poselstvím českých pánů.

Což o to, kutnohorské stříbro by se mi na cestu do Říma hodilo, ale poslat tam Jana? Raději bych tam viděl bratra Walrama, to je protřelý politik. Zapeklitá věc…“

Jan Lucemburský (1296–1346) vyrůstá na dvoře francouzského krále jako pravý rytíř a gentleman. To ještě netuší, že bude českým králem.

Římským králem je jeho otec Jindřich VII., lucemburský pán, který se vypracuje tak vysoko i díky vazbám na francouzského krále.

Za Jindřichem VII. přichází v roce 1310 deputace českých pánů, aby jim poslal nového krále, nejlépe prince Jana, i když Jindřich by jim raději doporučil staršího bratra. V Čechách není dobře.

Po smrti krále Václava III. si moc uzurpuje Jindřich Korutanský a situaci nevyřeší ani zvolení vzdorokrále Rudolfa Habsburského, jenž umírá krátce po usednutí na trůn během vojenského tažení nedaleko Strakonic.

Jan si proto nyní urychleně bere za manželku Elišku Přemyslovnu, dceru Václava II. A spěchá s vojskem do Čech. Počíná si chytře. Míří totiž na Kutnou Horu a Kolín, aby se dostal k penězům nezbytným pro vojsko, ale obě města nechávají brány zavřené. A zima je na krku.

Svatba Jana Lucemburského a Elišky Přemyslovny ve Špýru roku 1310. FOTO: FOTO: neznámý autor / CC / volné dílo
Svatba Jana Lucemburského a Elišky Přemyslovny ve Špýru roku 1310. FOTO: FOTO: neznámý autor / CC / volné dílo

Tažení na Prahu

První tažení krále-válečníka by pravděpodobně skončilo fiaskem, kdyby se rovnou potom neobrátil na Prahu.

Tam se sice Korutanský cítí nejbezpečněji, protože je posílen míšeňskými žoldnéři, ale jeho soldáti jsou dávno pro Pražany přítěží a ti přemýšlejí, jak se jich zbavit.

„Díky lsti a otevření jedné z bran se Janovým jednotkám 3. prosince 1310 podařilo obsadit Staré Město. Jindřich se ukryl na Hradě, nakonec však ustoupil a odešel ze země,“ vysvětluje historik Jaroslav Čechura.

Kdo ovládá Prahu, ovládá Čechy, ale ne všichni páni titulují králem Jana. Musí si šlechtu napřed získat za cenu ústupků a slibů, aby mu pomohli se zbylými odbojnými urozenci. Královský pár je korunován už 7. února 1311 z rukou Janova rádce Petra z Aspeltu.

Mezitím ale musí Lucemburk odvolat cizí rádce, jež ho provázejí ze země, a potvrdit tradiční úlohu šlechty při správě země. O rok později přijímá nový vladař hold i od moravské šlechty v Brně a Olomouci.

Také zde vydává inaugurační diplom, jenž potvrzuje nárok šlechty na její podíl ve správě země.

Josef Mathauser: Král Jan v bitvě u Kresčaku. FOTO: Jedudedek / CC / volné dílo
Josef Mathauser: Král Jan v bitvě u Kresčaku. FOTO: Jedudedek / CC / volné dílo

Neprávem zapomenutý král

Jan Lucemburský tehdy neplatí za toho slepého krále-cizince, jak mu u nás dodnes říkají. Nechává například v Českém království razit první zlaté mince a na sever od Alp. Nazývají se florény. Zlato na kovovou měnu je těženo v Jílovém u Prahy.

Jsou používány podobně jako groše, jako mezinárodní platidlo. Jan podporuje vydláždění pražských ulic a zřízení Staroměstské radnice. V první letech vlády stíhá zemské škůdce a zařizuje, aby nám byla od Habsburků vrácena Morava, kterou jim Korutanský přenechal.

K našim zemím připojuje dále Chebsko, Horní Lužici a Slezsko. V cizině nás reprezentuje jako rytíř na turnajích, politik na diplomatických jednáních a válečník v poli. Když umírá v roce 1346 u Kresčaku, celá Evropa nadšeně holduje odvaze českého krále.

Floren Jana Lucemburského. FOTO: Acoma / Creative Commons / CC BY 3.0
Floren Jana Lucemburského. FOTO: Acoma / Creative Commons / CC BY 3.0

Příliš mnoho českých královen

O této zamotané době bylo napsáno a vydáno již mnoho knih a publikací. Šla by ale vystihnout jediným titulem – doba čtyř královen.

Kromě Elišky Přemyslovny, jež zaujímá místo vedle Jana Lucemburského, je tu druhá manželka Václava II. Eliška Rejčka, která si po smrti předposledního Přemyslovce vybírá za manžela habsburského kandidáta Rudolfa Habsburského.

Po korunovaci Lucemburka a Přemyslovny se jejím dlouholetým milencem a politickým partnerem stává Jindřich z Lipé, aby se oba snažili kazit Janovu vládu, jak jen to šlo. To Anna Přemyslovna zůstává po boku Korutance, který je hned dvakrát vyhnán z Čech.

Dále ale nosí titul české královny, a to až do své předčasné smrti v roce 1313 ve věku 23 let. A po Václavu III. tu zůstává vdova Viola Těšínská. Téměř deset let po smrti jejího manžela o ní nic moc nevíme. Posléze si bere hlavu Rožmberků Petra Rožmberského.

Pro ni je to možná svatba pod úroveň, ale pán z Růže tak zvyšuje své postavení. Manželský život je bohužel krátký. Již následujícího roku totiž Viola umírá a je pochována v cisterciáckém klášteře Rožmberků ve Vyšším Brodě.

Pečeť Elišky Přemyslovny. FOTO: Acoma / Creative Commons / volné dílo
Pečeť Elišky Přemyslovny. FOTO: Acoma / Creative Commons / volné dílo
Foto: Viz popisky. Titulní foto: Packare / CC / CC0 1.0
Související články
Historie
Spisovatel Rudolf Těsnohlídek a jeho žena Jindra aneb příliš mnoho sebevražd
Ačkoliv se proslaví jako autor něžného příběhu o Lišce Bystroužce, v reálném životě má dekadentní zálibu ve smrti. Například Boženu Hodačovou, manželku svého přítele Stanislava Kostky Neumanna, přemlouvá k sebevraždě. Žena naštěstí odmítne. Zaměstnání jeho otce mu v dětství vypálí cejch vyděděnce. „„Rudla rasů hrál na basu,“ pokřikují na Rudolfa Těsnohlídka (1882–1928) spolužáci. Plivou po něm, někteří […]
Historie
Václavové II. a III.: V jejich náručí se střídaly krásné ženy
Mít milenku, ta patří mezi vládci na středověkém dvoře k bontonu. Přítomnosti krásných žen ve své loži si proto užívají i čeští králové. Nejednou se jejich milenky těšily stejnému postavení jako zákonité manželky. Ty musely tento nelehký úděl překousnout. Kronikář Otakar Štýrský (asi 1265–1318/1319), autor Štýrské rýmované kroniky, tvrdí, že český král Václav II. (1271–1305) měl po […]
Historie
Konec muže nenásilného odporu: Mahátma Gándhí
Mahátma Gándhí, známý jako „Velký duch“, byl jedním z nejvýznamnějších vůdců indického boje za nezávislost. Jeho filozofie nenásilného odporu inspirovala miliony lidí po celém světě. Přestože jeho život skončil tragicky, jeho odkaz žije dál jako symbol míru a svobody. Po první světové válce je stále více lidem zřejmé, že se éra britské koloniální velmoci chýlí […]
Historie
Josef Mánes a Františka Šťovíčková: Idylku jim zhatila malířova sestra
Na svoji lásku Josef nemůže zapomenout. Sžírá ho svědomí, že se provinil, když se nedokázal vzepřít autoritativní Amálii. Navíc ho na sklonku života sužuje psychická choroba. Postavám na obrazech klidně namaluje vlčí drápy, jindy zase svými díly vytírá podlahu. „Mánesové, toť případ rodinného uměleckého kolektivu, jaký byl v 19. století již jevem zcela výjimečným!“  uvádí český […]
reklama
lifestyle
Burning Man: Festival plný divočiny odstartuje rozchod!
Kdyby někdo šel náhodou kolem, usmyslí si, že se nejspíš stal terčem fata morgany. V dálce totiž vidí vzducholoď na kolečkách, vůz připomínající létající talíř a v dálce dokonce automobil ve tvaru ryby! Všemu přihlíží několikametrová dřevěná socha! Za vším hledej ženu, podobně je na tom i týdenní americký festival Burning Man (Hořící muž). Hosté se sjíždějí […]
Voňavá domácí kosmetika: Jak si ji vyrobit?
Výroba domácí kosmetiky je zábavná, jednoduchá a navíc ušetříte i nějakou tu korunku. Spoustu surovin pro výrobu najdete doma v kuchyni. Základní recepty na výrobu domácí kosmetiky jsou složeny pouze z tuků, proto je potřeba si pořídit pár olejů, které budete používat k výrobě kosmetických produktů. Oleje můžete obohatit dalšími léčivými účinky bylinek. Výborná jsou […]
Z historie tetování: Jak staré vlastně je?
Nejen slavný Ötzi, jenž byl roku 1991 nalezen v Alpách, ale i dvojice egyptských mumií, žena a muž, ve stáří asi 5 000 let, nám dokládají, že tetování je pravděpodobně ještě mnohem starší než oni. Bylo totiž provedeno tak kvalitně, že jistě již v jejich době bylo zvládnuté na vysoké úrovni. Tato tetovaná starověká dvojice […]
Od kočáru po superjachty. Jak šel čas s cestováním pro bohaté?
Cestování a poznávání nových světů lákalo lidi odnepaměti. Zatímco chudší vrstvy musely obvykle po svých, v lepším případě na koni, ty bohatší na tom byly mnohem lépe. Pro boháče totiž vždycky existovaly možnosti, jak si cestu zpříjemnit… Ulicemi starověkých měst se bohatí obyvatelé nechávali přepravovat na nosítkách, nesených otroky. K prvním případům cestování na dlouhé vzdálenosti docházelo […]
reklama
záhady a tajemství
Záhada neplodných Rožmberků: Proč Vilém zemřel bezdětný?
Potomků se nedočkal ani Petr Vok, ani jeho starší bratr Vilém z Rožmberka. Dokonce ani dvě z celkem čtyř jejich sester také děli neměly, přestože se vdaly. Jaká byl Vilémův život a co mohlo být příčinou neplodnosti? V červenci 1572 umírá polský král Zikmund II. August (* 1520) a s ním vymírá i vládnoucí jagellonská dynastie. Polský trůn chtějí […]
Lucifer: Jitřenka, nebo čiré zlo?
Pokud se ráno a k večeru podíváte na oblohu, spatříte obvykle tři nejnápadnější objekty: Slunce, Měsíc… a Venuši! Její oběžná dráha leží mezi námi a Sluncem – a pokud jde o fáze, v lecčem nám připomíná Měsíc. Není divu, že ji lidstvo pozoruje již celé věky.   „Chak ek!“ nazývají ji s posvátností Mayové. V […]
Podivná smrt mocného Vojtěcha z Pernštejna: Otrávili ho jeho nepřátelé?
Vražedkyni pošle na smrt, ovšem jenom dva dny poté čeká smrt i jeho. Odchod Vojtěcha z Pernštejna proto dodnes budí spekulace, zda za ním nestojí přívrženci odsouzené Kateřiny z Komárova a Pičína. Jeden z nejmocnějších mužů českého království, dvorní hofmistr (zodpovídá za královské finance) a předseda komorního soudu Vojtěch z Pernštejna (1490–1534) pošle 23. ledna 1534 na smrt vražedkyni […]
Michiganský trojúhelník: Záhady pod vodou i ve vzduchu
Bermudský trojúhelník není třeba představovat. Ale co takhle Michiganský trojúhelník? Leží v oblasti vzájemně propojených Velkých jezer na hranicích mezi Kanadou a USA a dějí se tam podivné věci. Kromě mizení lodí, letadel i lidí tam prý operují mimozemšťané a něco tajemného je údajně i pod vodou! Většina z nás zná oblast zvanou Bermudský trojúhelník […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz