Domů     Bitva na Bílé hoře: Vojáci berou do zaječích a důstojníci zůstanou na pivu
Bitva na Bílé hoře: Vojáci berou do zaječích a důstojníci zůstanou na pivu
25.9.2024

Je 8. listopadu 1620. Stavovské vojsko zaujme výhodné postavení na návrší. Nepřátel je sice víc, ale bez opory pražských hradeb. Jenže stavy nemají žádnou hrdinnou vlasteneckou armádu, jak se nám někdy snažili namluvit v hodinách dějepisu.

Většina vojáků jsou zahraniční žoldáci. A to bude problém. Nedostali totiž svůj žold…

Když mu na hlavu posadí královskou korunu, je mu pouhých 23 let. Volba Fridricha Falckého (1596–1632) je jasnou odpovědí českých stavů: Nesouhlasíme s katolickou nadvládou Ferdinanda II. Štýrského!

Zdálo by se to jako dobrý nápad – vždyť má Fridrich za ženu Alžbětu Stuartovnu (1596–1662), dceru anglického a skotského krále Jakuba I. (1566–1625). Jenže král svému zeti pomocnou ruku nepodá. České stavy marně vyhlížejí alespoň podporu protestantské Unie.

Ta je však mizivá. Zlato k naverbování žoldáků se překvapivě přisype z Nizozemí, které má nevyřízené účty s Ferdinandovým rodem. Kolik vojáků nakonec české stavy shromáždí? Kolem 20 800. Nepřítel, tedy katolická liga a císařské vojsko, mají až o 8000 víc.

Paradoxně, početní převaha nebude zdaleka to hlavní, proč po bitvě na Bílé hoře sklidí vavříny vítězství právě katolíci.

Není tu nějak málo důstojníků?

V pražských krčmách je veselo. Korbely piva se rychle střídají na stolech a jejich obsah mizí v žaludcích důstojníků. Právě těch důstojníků, kteří by právě měli stát se svými vojáky o pár kilometrů dál, na Bílé hoře.

Lidský faktor bude pohromou stavovského vojska. A to i na nejvyšších místech. Armáda císaře Svaté říše římské Ferdinanda II. Štýrského a armáda německé Katolické ligy mají totiž dobře rozdělené kompetence a sehrané velení. To se o obráncích říci nedá.

Pokladnice stavů navíc začíná zet prázdnotou. Ochota prolévat krev za cizí věc tak u žoldáků klesá k bodu mrazu.

Mapa postupu obou vojsk Foto: Sir Iain / CC BY-SA 3.0
Mapa postupu obou vojsk Foto: Sir Iain / CC BY-SA 3.0

Kluci, zdrháme!

Hrabě Jindřich Matyáš Thurn (1567–1640) má na starost levé křídlo stavovského vojska. Jeho obranu právě z této strany vyztužuje pěší kompanie, jinak považovaná za elitní část armády.

Právě sem odkýve první z útoků francouzský rodák hrabě Buquoy neboli Karel Bonaventura (1571–1621). Má to být jen takové „oťuknutí“ na začátek.

Před chvílí odzvonilo poledne a zhruba 2000 pikenýrů a mušketýrů a přibližně 1800 jezdců se vydává v ústrety stavovské armádě. Země se otřásá pod koňskými kopyty a píky, dlouhá kopí, se výhružně pohupují nad planinou.

Thurnova pěší kompanie vydrží první zásah a na druhý útok už nečeká. Vojáci se rozprchnou dřív, než se nepřítel o druhý útok vůbec pokusí! Zafunguje davová hysterie a bez boje prchají celé jednotky.

Bitva na Bílé hoře od Pietera Snayerse (1592–1666) Foto: CC
Bitva na Bílé hoře od Pietera Snayerse (1592–1666) Foto: CC

Hrdina z Bílé hory

Naděje však neumírá! Ze středu vojenské sestavy odvážně vyráží mladý Kristián II. Anhaltsko-Bernburský (1599–1656) se svou jízdou. Syn velitele Kristiána I. Anhaltsko-Bernburského (1568–1630) má v tu chvíli potenciál zvrátit průběh bitvy.

Podaří se mu, co nikdo nečeká: Prolomí řady kyrysníků a prodírá se pěchotou. Zastaví tím postup nepřítele a navíc vnese do jeho řad pořádný chaos. „Sedlejte koně!“ rozkazuje rychle zraněný hrabě Buquoy. Jenže Kristián tou dobou už nutně potřebuje pomoc pěchoty.

Nepřátel je moc. A pomoc příliš daleko. Hrdina bude zajat a od této chvíle lze o bitvě říct, že je prohraná.

Záloha na zdí to rovnou vzdá

Je tu však ještě stavovská pojistka. V oboře letohrádku Hvězda čekají za zdí stavovské zálohy. Jde o pěchotu Kristiána staršího, výmarský půlpluk a dva praporce královské gardy. Ale na co vyčkávají?

Vždyť do vřavy se nepustí ani ve chvíli, kdy se už bojuje před zdmi obory! Situaci vyřeší neočekávaně: Do bojů nezasáhnou, a po nich se většina prostě vzdá. Počet zajatých vojáků stavovského vojska se vyškrábe na 700. Počítání mrtvých je už složitější.

Jedna z nejdůležitějších událostí naší historie totiž zdaleka není tak zmapovaná, jak by se mohla zdát. Respektive, zdroje se značně rozcházejí. I proto, že většina jejich autorů na Bílou horu nikdy ani nevkročila.

Počet mrtvých? Kdo ví…

Pouhé dvě hodiny. Na tolik se odhaduje maximální čas trvání celého boje. Podle některých zdrojů je po všem dokonce již ve 13 hodin. Vojáků v boji kupodivu moc nezemře.

Víme, že stavovské vojsko přijde o děla, hromady zbraní, které prchající žoldáci zahazují, asi o 100 praporců, hromadu střeliva, která by stačila na založení muničního skladu, o vozy a také zhruba o 5000 koní. A padlí vojáci?

Většina z nich je pobyta na útěku, o čemž svědčí rány na ostatcích vojáků obdržené zezadu.

Nepřátel padne maximálně 2000, stavovských vojáků nejméně 2krát tolik, spíše k 5000. A to tu máme ještě početnou skupinu zahraničních vojáků, kteří se při úprku utopí ve Vltavě.

Mrtvý hrabě Šlik? Ale kdeže…

Největší masakr se odehraje ve stínu Schloss Stern, tedy renesančního letohrádku Hvězda. Možná jste také zaslechli, že pár kroků odtud, u zdi obory, hrdinně umírá Jindřich IV. Šlik (1580–1650), hrabě z Holíče a Pasounu.

Jenže to je jen pozdější oslavná legenda. Hrabě padne do zajetí. Nic lepšího se mu nemohlo stát. Konvertuje v něm na katolickou stranu a stane se nepostradatelným císařským služebníkem, který se vypracuje až na bohatého polního maršála.

A hrdinný Kristián II. Anhaltsko-Bernburský? Jeho otec jde do vyhnanství, mladíkovi se ale podaří získat přízeň císaře a napřesrok se vrací jakoby nic do německého Bernburgu.

Jak se práší za kočárem:

Také vám na Bílé hoře chyběl Fridrich Falcký, kterému se brzy dostane přízviska Zimní král? Zvolí jiné, mnohem bezpečnější priority: Honosný oběd s vyslanci svého tchána.

Když se konečně uráčí podívat na stav bitvy, je již dávno po ní a do bezpečí pražských hradeb ženou vojáci. Čas sbalit si rodinu a pověstných pět švestek, které stěží pojme karavana vozů. Od korunovace uběhl rok a 4 dny.

Král utíká do Vratislavi a do Čech se již nikdy nevrátí. O království i další léna přichází. Zemře 29. listopadu 1632 v Mohuči. Na co? Těžko říct, nikdo totiž neví, kam zmizelo jeho tělo…

Foto: CC
Související články
Historie
Henry Morgan, korzár z Karibiku: Dodnes ho připomíná i známý rum
Přesné datum narození obávaného Henryho Morgana, největšího korzára 17. století, není známo. Nejprve si získal jméno jako jeden z nejvýznamnějších vůdců karibských pirátů a následně pak jako jejich nepřítel, když vstoupil do služeb Anglie a přijal úkol pirátství potlačovat. Svou kariéru Morgan započal na ostrově Tortuga, jenž v roce 1493 objevil a též i pojmenoval […]
Historie
V Rakousku-Uhersku byl milovaný i nenáviděný Masaryk odsouzen k smrti
K jeho osmdesátým narozeninám je roku 1930 přijat zákon o zásluhách T. G. Masaryka, obsahující větu „Tomáš Garrigue Masaryk zasloužil se o stát“, a je oslavován jako prezident-osvoboditel. Přitom než se stal symbolem samostatného Československého státu, byl několikrát prohlášen za vlastizrádce, a dokonce mu za to hrozila i smrt… Zpráva o vyhlášení první světové války dne 28. […]
Historie
Kněžna Ludmila se se svojí snachou neshodla
Ludmila, dcera pšovského knížete Slavibora (†asi 894), sídlícího buď na Mělníku, nebo v dnešní Lužici, se českou kněžnou stává díky sňatku s Přemyslovcem Bořivojem I. Ludmila (asi 860–921) si bere za muže Bořivoje I. (852/855–888/890) někdy v letech 874–875. Z manželství se podle dobových zdrojů narodilo minimálně šest dětí, známá jsou však jména jenom dvou […]
Historie
Americký prezident varování před zničujícími bombami poslechl
Situace v Evropě ve 2. polovině 30. let 20. století pořádně houstne. Lidé vnímají nacistické nebezpečí stále silněji. Jsou lidé, kteří to nenechají jenom tak. Fyzik Albert Einstein (1879–1955) považuje za nutné se vyjádřit k situaci v Evropě. Postaví se do čela skupiny vědců, která se s významným apelem obrátí na amerického prezidenta Franklina Delana Roosevelta (1882–1945). V dopise, […]
reklama
věda a technika
Patřil Albert Einstein k chronickým nevěrníkům?
Mileva Maričová Einsteinová v sobě nezapře žárlivost, kterou Alberta velmi dráždí. Když Einstein dostane v roce 1909 místo profesora teoretické fyziky na curyšské univerzitě ozve se mu k Milevině velké nelibosti dávná láska Anna Mayerová-Schmidová. Mileva Maričová (1875–1948) si neváhá stěžovat Anninu manželovi. I syn Hans Albert, který se později stane profesorem na Kalifornské univerzitě v Berkeley, ví, jaké […]
Břišní tuk: proč je nebezpečný?
Hubnutí břišního tuku nepatří mezi nejoblíbenější činnosti, ale zároveň to nemusí být taková dřina, jak si myslíte. Tuky uložené v oblasti břicha se liší od běžných tuků. Odborně se nazývají viscerální tuky a představují opravdu hrozbu pro náš organismus. První problém je, že viscerální tuk „obtéká“ všechny důležité orgány pro trávení (tenké střevo, játra, slezinu, […]
Měli učitelé Alberta Einsteina za hlupáka?
Nadprůměrná inteligence se u Alberta Einsteina projevuje už v dětství. Do tří let prakticky nemluví. Žije ve svém vlastním vesmíru logiky. Na katolické škole v Mnichově, kam později chodí, odmlouvá učitelům a každou odpověď si pečlivě rozmýšlí. Papouškování nabiflovaných faktů, jak ho kantoři vyžadují, se budoucímu německému fyzikovi Albertu Einsteinovi (1879–1955) příčí. Raději snáší bití rákoskou, než […]
Samokřídlo Horten Ho 229: Mělo první stealth technologii?
Ženská noha škobrtne o kus dřeva. „Wolfi!“ rozduní se domem rozčilený hlas. Do pár vteřin stojí jako schůdky před matkou trojice bratrů Hortenových – nejstarší Wolfram (1912–1940), o ždibec nižší Walter (1913–1998) a Reimar (1915–1994). Spojuje je vášeň pro létání. Excelují pod dohledem prvoválečných veteránů v leteckém klubu v Bonnu. A zatímco ostatní kluci pobíhají […]
reklama
zajímavosti
8 mýtů o medu: Nenechte se zmást (polo)pravdami!
Med je nejen oblíbeným sladidlem, ale i přírodním lékem s dlouhou tradicí. Přesto kolem něj koluje mnoho mýtů a polopravd, které mohou spotřebitele zmást. Pojďme se podívat na některé z nich a odhalit pravdu.       Med v horkém čaji ztrácí všechny vitamíny   Tvrzení, že med v horkém čaji ztrácí všechny vitamíny, je […]
Kuriózní policejní zásahy: Muži zákona pracují na věži kostela i v kanále
Strážníci stoupají točitým schodištěm vzhůru. Míří za neomaleným chlapíkem, který se vydal na věž katedrály mimo otevírací dobu. Už jsou téměř na ochozu. Náhle se policista v čele skupiny zarazí. Agresor se houpe na rozvodech požární vody a snaží se ho kopnout do hlavy. Policisté se dostávají do konfliktu s nevyzpytatelným světem kriminality každý den. […]
Central Park: Nejnavštěvovanější park světa je větší než Vatikán
Velký park v hektickém New Yorku je kultovním místem. Dá se zde najít klid, ale také prostor pro všemožné aktivity: od baseballu přes pořádání koncertů až po výuku šachů. Ovlivňuje dokonce i hodnotu nemovitostí na Manhattanu, protože možnost výhledu na Central Park výrazně zvyšuje jejich cenu. Dnes je pro obyvatele New Yorku rozlehlý Central Park […]
Cibule, královna kuchyně, lék i prostředek k věštění?
Cibule je bezesporu nejpoužívanější zeleninou. Přípravu některých pokrmů si bez ní již ani nedokážeme představit. Obsahuje mnoho zdraví prospěšných látek, což bylo zjištěno už hluboko v minulosti. Navíc prý slouží i jako prostředek pro předpovídání budoucnosti… Cibule dodává energii, svěžest a vitalitu. Ve středověku sloužila spolu s česnekem jako prevence při morových epidemiích a ještě […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz