„Proboha, třída plná kávovarů,“ povzdechne si útrpně partička sedmáků, když po prázdninách nakouknou do nové počítačové učebny. Škola hrdě pořídila nechvalně proslulé počítače IQ 151. Monitor? Není třeba. Hrdě je napojí k černobílým televizím Tesla.
A CDéčka nebo flasky? Ty mají ještě pěkných pár let čas. Zatím stačí magnetofon. Šla by i mechanika na osmipalcové diskety o průměru 200 mm, ale to je už zbytečný luxus. Proč to zklamání v dětských tvářích?
IQ 151 je do ostrého provozu nasazen již roku 1985. Toho roku se toho u nás stane opravdu hodně. Od 17. dubna do 3. května v Praze měří síly na ledě hokejisté během mistrovství světa – a ve finále s Kanadou vyhrajeme!
Také jde do kin pohádka S čerty nejsou žerty. Ale hlavně: Do provozu je vypuštěn další z 8bitových počítačů, Piešťanský Mikropočítač Displejový od Tesly neboli PMD 85. Konstrukce klávesnice je poněkud nešťastná, stroj se zpočátku také dost přehřívá. Ale dají se na něm „pařit“ první čistě československé videohry!
Designový Zbrojáček
Do 8bitové československé rodinky patří vedle „péemdéčka“ také Didaktik či pozapomenutý MAŤO. A jen skuteční fajnšmekři si vzpomenou ještě na Zbrojáčka neboli Consul 2717 vyráběný Zbrojovkou Brno. S PMD85-2 sdílí řadu věcí.
Při prvním pohledu vás ale napadne, že se díváte na nějaký devadesátkový Apple Macintosh. Jenže Zbrojáček strčí designem do kapsy ještě několik dalších komputerových generací.
Pokud jde ale o hry, vévodí jim PMD – a po pár letech se do jeho rodiny u nás přidají i britské ZX Spectrum, kalifornské Atari a pensylvánský Commodore 64. Hraní her se prvně stává široce rozšířenou zábavou.
Vlak versus Princ z Persie
Již v osmdesátkách se tvoří klony zahraničních her – třeba velepopulárního bludiště plného nepřátel a diamantů, Boulder Dash a samozřejmě i vlastní hry. Textovek a polotextovek vyroste jako po dešti.
Na výsluní se ale začíná drát úplně nový stroj – osobní počítač neboli PC. Zpočátku se sluší ohrnout nos, vždyť ty hry nemají ani zdaleka tak dobrou grafiku, jako třeba na Commodoru. Jenže to se rychle změní. A Češi ve videoherám průmyslu rozhodně nezaspí.
Jako první vlaštovka vyletí Tajemství Oslího ostrova v roli široce distribuované komerční hry s velkou kampaní. A nemusíme být zrovna železničním maniakem neboli šotoušem, abyste si zamilovali Vlak v lecčems připomínajícího Hada z Nokie.
Sbírání všemožných komodit a kupení vagonků je freeware, tedy bezplatný software, od programátora Miroslava Němečka (*1963), který zabírá jen 13kB! Pro srovnání, dnes již retro Prince of Persia má 343 kB.
V kůži SAS
Byla to poklidná vesnička. Dokud nedojde v Lupanech k únosu dvou lidí! Do vyšetřování se pouští polda Pankrác.
Ve hře napěchované typicky českým humorem projdete 35 lokací a seznámíte se s 45 postavami – poznáte hlasy Luďka Soboty (*1943), Petra Nárožného (*1938) i Jiřího Lábuse (*1950)! Polda obsadí počítače roku 1998 jako první populární kousek z herní série.
Ta je mimochodem od roku 2005 freewarem. Lidé ale chtějí více akce. A tu jim dá Hidden & Dangerous. Na svou dobu (rok 1999) sofistikované mise pro speciální britské jednotky SAS usadí před monitor zástupy hráčů. Hidden & Dangerous se stanou první českou videohrou, která slaví triumf i za hranicemi.
Nejlepší česká hra vůbec? Mafia!
Spojené státy se ve 30. let 20. století topí ve Velké hospodářské krizi. Tommy Angelo má štěstí, dělá taxikáře. Když se ale připlete do vyřizování si účtů mezi mafiánskými rodinami, bude se muset stát součástí soupeření o nadvládu nad městem Lost Heaven.
V české verzi hry Mafia: The City of Lost Heaven uslyšíte hlas Marka Vašuta (*1960). Mafia se dočká dvou pokračování a remakeu – a také pověst nejlepší české počítačové hry, co byla kdy vytvořena.
Populární je stále, třeba u speedrunnerů, tedy hráčů, kteří zkouší hru proběhnout co nejvyšší rychlostí.