Ušli spolu stovky kilometrů, ale až v Římě se stav jednoho z nich výrazně zhorší. Propadlé tváře a těžký dech dává na vědomí, že nemocný trpí tuberkulózou. Cestování nepřichází v úvahu, dokončení započaté práce tak leží na starším z bratrů! Do historie se ale zapíší oba.
Pátého července si Česko připomíná příchod Cyrila (826-869) a Metoděje (815-885). V datu má ale prsty papež Pius IX. (1792-1878), jenž začátek prázdnin vidí jako ideální volbu pro oslavu. Bratři, ale dorazí na Velkou Moravu nejspíš během jara!
Chlapci z dobré rodiny
Jako první vykoukne na svět Michael, čtrnáct let po něm se soluňskému správci narodí sedmé a poslední dítě – benjamínek Konstantin. Jejich příběhy jsou zprvu odlišné, protože starší z dvojice proniká do politiky a zastává funkci vojenského úředníka.
Brzy má korupce a intrik plné zuby a raději odchází do kláštera na severu dnešního Turecka. Rázem Michael přestává existovat, protože přijímá jméno Metoděj.
Jeho sourozenec si užívá pověsti nadaného a inteligentního hocha, jemuž se dostává vzdělání na císařském dvoře. Věští mu zářnou kariéru, ale ani jemu se nechce pletichařit, a tak působí v chrámu Hagia Sofia, následně se z něj stává profesor filozofie.
V roce 855 opouští kvůli politickým konfliktům Cařihrad a po 20 letech se setkává s bratrem.
Audience u papeže
Společně vyráží do říše Chazarů, kde mají rozšiřovat křesťanství. Zároveň na Krymu pátrají po hrobu svatého Klimenta I. (35-99), čtvrtého papeže. Mají štěstí a najdou ho, což posílí jejich renomé.
Do jejich životů ale vstupuje situace na Velké Moravě, kde vládne kníže Rostislav. V zemi bují pohanství, jež mají vymýtit kněží z Francké říše. Ti však kážou v latině a lidé jim nerozumí.
Kníže osloví byzantského císaře Michaela III. (840-867) a ten vysílá dvojici bratrů. Konstantinovi je jasné, že klíčem ke všemu je jazyk a písmo. Vytvoří jednoduchou a lehce zapamatovatelnou hlaholici, bohoslužby pro změnu povede ve staroslověnštině.
Na Velehrad dorazí v roce 863 a během tří let doslova dělají zázraky. Rozšiřují své učení a překládají Nový zákon do staroslověnštiny. Jejich působení se ale nelíbí Frankům, kteří žalují u papeže.
Konečně svatí!
Dvojice se musí hájit v Římě a Svatého otce přesvědčí. Konstantinovi se ale zhorší tuberkulóza, a tak v Itálii zůstává, vstoupí do kláštera a přijme jméno Cyril. „Musíš naši práci dokončit,“ prosí bratra.
Na Moravě ale zuří válka – Metoděje, jenž nově vystupuje jako moravský biskup, Frankové dokonce na 2,5 roku zajmou a vězní. Zasáhne papež, který viníky potrestá, a tak se Metoděj vrací na Velkou Moravu, kde do staroslověnštiny přeloží i Starý zákon.
Mimochodem pokřtí také českého knížete Bořivoje. Po jeho smrti příběh bratrů nekončí – naopak. Nový papež Štěpán V. slovanské bohoslužby zakáže a kněží utíkají na východ.
Svatořečení předznamená Pius IX., jenž jejich význam připomíná v souvislosti s tisíciletým výročím. Proces dotáhne až v roce 1880 jeho kolega Lev XIII. (1810-1903).
Epocha vysvětluje:
Jejich svátek si každá země připomíná různě, protože třeba v Bulharsku se slaví 24. května. V Československu se sice ustálí 5. červenec, avšak dlouho jde pouze o památný den. Mezi svátky zakotví až po roce 1989.