Domů     Václav Havel: První prezident, ale i poslední prezident?
Václav Havel: První prezident, ale i poslední prezident?
1.9.2024

Václav Havel byl pro československou a později především pro českou společnost nesmírně důležitou osobností, která sehrála klíčovou roli během událostí v listopadu 1989 a v následujících složitých letech.

Poslední československý a zároveň první český prezident se bezesporu řadí k nejvýznamnějším osobám české politiky.

K jeho kariéře politika a státníka ovšem vedla dlouhá a ne příliš snadná cesta lemovaná nepřízní osudu a také pronásledováním komunistickým režimem.

Matka Václava Havla Božena, FOTO: neznámý autor / Creative Commons / CC BY-SA 4.0
Matka Václava Havla Božena, FOTO: neznámý autor / Creative Commons / CC BY-SA 4.0

„Nevhodně“ narozen

Václav Havel (1936–2011) přichází na svět do rodiny, která se zabývá stavebním podnikáním a také je považována za rodinu intelektuálů.

To má ovšem na mladého Havla neblahý vliv, neboť v době, kdy je mu 12 let, se v únoru roku 1948 k moci dostává komunistická strana a vzhledem ke svému „buržoaznímu“ původu může v budoucnu očekávat problémy s tím spojené.

Především pak to, že si nebude moci svobodně vybrat, jaké chce absolvovat vzdělání. Tato možnost je k dispozici pouze pro ty „vhodně“ narozené a politicky „uvědomělé“.

Studium a začátek tvorby

Kvůli omezeným možnostem výběru vzdělání nastupuje do výučního oboru jako chemický laborant, nicméně podaří se mu dostat také na gymnázium ve Štěpánské ulici, které absolvuje formou večerního studia.

Maturitu úspěšně dokončí v roce 1955. Již v roce 1955 začíná být literárně činný a publikuje své články v časopisech Květen či Literární noviny.

Chce také pokračovat ve studiu, ale zde jej opět zarazí jeho nevhodný původ a je mu zakázáno studovat obory humanitního zaměření. Vybírá se proto fakultu Českého vysokého učení technického.

Z té se sice pokusí přihlásit na Filmovou fakultu Akademie múzických umění, ovšem není přijat a zároveň není přijat zpět na fakultu předchozí, z kádrových důvodů. Komunistický režim dokáže Havlův život značně komplikovat.

Václav Havel (1965). FOTO: Jaroslav Krejčí / Creative Commons / CC BY-SA 4.0
Václav Havel (1965). FOTO: Jaroslav Krejčí / Creative Commons / CC BY-SA 4.0

Zaměstnání a životní láska

Poté, co absolvuje základní vojenskou službu, začíná pracovat jako jevištní technik v Divadle ABC. Od roku 1960 přechází do Divadla Na zábradlí, kde pracuje na stejné pozici. Roku 1959 píše svou první divadelní hru s názvem Rodinný večer.

Jeho další hru s názvem Zahradní slavnost uvádí Divadlo Na zábradlí 3. prosince 1963. V průběhu 60. let zároveň pracuje jako asistent režie u Alfréda Radoka v Městských divadlech pražských.

Dálkově také studuje dramaturgii na Divadelní fakultě Akademie múzických umění, na kterou se přece jen po prvním neúspěchu dostal a úspěšně studium ukončil v roce 1966. Akademický titul MgA mu ovšem udělen není a je mu přiznán až po změně legislativy v roce 1990. Posléze se stává dramaturgem Divadla Na zábradlí.

Po osmiletém vztahu se také 9. července 1964 žení na žižkovské radnici s Olgou Šplíchalovou.

Olga Havlová, roz. Šplíchalová. FOTO: Ondřej Němec / CC / CC BY-SA 4.0
Olga Havlová, roz. Šplíchalová. FOTO: Ondřej Němec / CC / CC BY-SA 4.0

Pražské jaro

Během tohoto období, kdy dochází k poměrně velkému uvolnění politických poměrů v tehdejším Československu, se Václav Havel stává jednou z nejdůležitějších postav liberálního antikomunistického křídla podporovatelů reforem.

Upozorňuje na sebe již před událostmi tzv. pražského jara, když v červnu 1967 na čtvrtém sjezdu československých spisovatelů pronáší kritický projev, ve kterém výrazně odsuzuje cenzurní praktiky.

Vzápětí je na příkaz Ústředního výboru Komunistické strany spolu s mnoha dalšími vyškrtnut z kandidátky vedení Svazu československých spisovatelů. Tím však jeho protesty nekončí.

V březnu 1968 se připojuje k otevřenému dopisu 150 spisovatelů a kulturních pracovníků, který je adresován Ústřednímu výboru KSČ.

V dubnu se také stává předsedou Kruhu nezávislých spisovatelů a v časopise Literární listy zveřejňuje text, v němž požaduje ukončení mocenského monopolu KSČ a zavedení systému více politických stran. Není překvapivé, že nic z toho se nestane.

Autorské čtení v roce 1969. V. Havel a V. Sloup. FOTO: Památník národního písemnictví v Praze / CC / CC BY-SA 4.0
Autorské čtení v roce 1969. V. Havel a V. Sloup. FOTO: Památník národního písemnictví v Praze / CC / CC BY-SA 4.0

Kritizovat režim se nevyplácí

Po událostech v srpnu 1968 se stává členem ústředního výboru Svazu československých spisovatelů, kde zůstane až do rozpuštění svazu roku 1970. Ještě v červnu 1969 na svazovém sjezdu protestuje proti okupační politice a cenzuře, tento protest je však brzy nato komunistickou mocí potlačen a jeho čelní představitelé ztrácejí možnost publikovat, stejně tak i Václav Havel.

Nakonec jsou jeho hry zakázány, nebo se alespoň nesmějí hrát, a Havel je nucen režimem opustit divadlo. V následujících letech je také režimem opakovaně vězněn.

Pamětní deska věznice Bory. FOTO: Eva Haunerová / CC / CC BY-SA 4.0
Pamětní deska věznice Bory. FOTO: Eva Haunerová / CC / CC BY-SA 4.0

Ocenění přichází ze zahraničí

Již v roce 1968 získává Rakouskou státní cenu za evropskou literaturu a poté ještě dvakrát za své hry Vyrozumění a Ztížená možnost soustředění. Podobných ocenění přijde v budoucnu ještě několik.

K prvnímu výročí obsazení Československa vojsky Varšavské smlouvy, 21. srpna 1969, vychází petice, pod kterou je Havel podepsán a která ostře odmítá okupaci a její politické a kulturní důsledky.

Spolu s ostatními prominentními signatáři je policií vyšetřován a později obviněn z „podvracení republiky“.

1989. FOTO: Pavel L. / Creative Commons / CC BY-SA 4.0
1989. FOTO: Pavel L. / Creative Commons / CC BY-SA 4.0

Charta 77

V roce 1976 začíná komunistický režim pronásledovat příslušníky rockové scény. Několik umělců z okolí skupiny The Plastic People of the Universe je uvězněno a Havel se postaví na jejich stranu a protestuje.

Vlna solidarity, kterou vyvolává společně s dalšími disidenty, vede ke vzniku občanské iniciativy Charta 77, zaměřené na dodržování lidských práv. Václav Havel se stává jedním z prvních mluvčích Charty.

Následkem toho stráví v roce 1977 pět měsíců ve vyšetřovací vazbě. V říjnu je odsouzen za poškozování zájmů republiky v cizině na 14 měsíců podmíněně.

Prosinec 1989 - V. Havel na Václavském náměstí. FOTO: MD / Creative Commons / CC BY-SA 3.0
Prosinec 1989 – V. Havel na Václavském náměstí. FOTO: MD / Creative Commons / CC BY-SA 3.0

Sametová revoluce

Sametová revoluce začíná 17. listopadu 1989 rozehnáním studentské demonstrace, a nakonec vede ke konci čtyřicetileté vlády komunistického režimu v Československu.

Václav Havel se 19. listopadu zúčastnil založení Občanského fóra, protitotalitního hnutí sdružujícího demokratické síly české části federace, a od počátku patří k jeho nejvlivnějším představitelům.

V úterý 21. listopadu pak z balkonu paláce Hvězda poprvé promlouvá jménem OF k demonstrantům shromážděným na Václavském náměstí v Praze. Komunistický režim pod stálým tlakem masových demonstrací slábne a nakonec se hroutí závratnou rychlostí.

Poslední prezident Československa

Václav Havel je zanedlouho po odstoupení komunistické vlády zvolen do čela státu, a stane se tak posledním prezidentem Československé republiky. Jeho první funkční období, které začíná 29. prosince 1989, trvá půl roku. V tomto období je na vrcholu své moci.

Podruhé je zvolen prezidentem 5. července 1990 již svobodně zvoleným Federálním shromážděním.

Opačné názory českých a slovenských představitelů federace a rychle rostoucí napětí mezi oběma republikami, které kvůli odlišné politické orientaci nemohu najít společnou řeč, dává tušit, že rozdělení Československa se blíží. Tento aparát zkrátka nefunguje správně a rozpad je blízko.

V. Havel a princ Charles (1992). FOTO: World Economic Forum / CC / CC BY-SA 2.0
V. Havel a princ Charles (1992). FOTO: World Economic Forum / CC / CC BY-SA 2.0

Českým prezidentem

Po vzniku samostatné České republiky 1. ledna 1993 se Václav Havel stává jejím prvním prezidentem a zůstává v této funkci dvě funkční období, tedy maximální ústavou povolenou dobu.

Poprvé je zvolen 26. ledna 1993, podruhé 20. ledna 1998. Při volbě prezidenta dne 20. ledna 1998 je Havel zvolen v druhém kole první volby, když získá 47 z 81 hlasů senátorů a 99 ze 197 hlasů poslanců. Svou funkci opustí 2. února 2003 a jeho nástupcem se stává Václav Klaus.

Manželé Havlovi v roce 1995. FOTO: Ondřej Němec / CC / CC BY-SA 4.0
Manželé Havlovi v roce 1995. FOTO: Ondřej Němec / CC / CC BY-SA 4.0

Odchod disidenta

Poslední měsíce svého života se Havel v důsledku svých dlouhotrvajících zdravotních komplikací veřejného života již spíše straní a odpočívá na své chalupě v Hrádečku u Trutnova a jezdí do lázní.

Ještě stihne několikrát veřejně vystoupit a týden před svou smrtí se setkává s tibetským dalajlamou u příležitosti jeho návštěvy v Praze.

Havlovo úplně poslední veřejné vystoupení se odehrává v pražské galerii DOX 10. prosince 2011, kde převezme cenu slovenské Nadace Jána Langoše. Václav Havel umírá v neděli 18. prosince 2011 na oběhové selhání.

V. Havel v roce 2009. FOTO: Ondřej Sláma / Creative Commons / CC BY-SA 3.0
V. Havel v roce 2009. FOTO: Ondřej Sláma / Creative Commons / CC BY-SA 3.0

Umělec Havel

Po celý tvůrčí život se Václav Havel věnoval esejistice, zpočátku jde především o texty divadelního či literárního typu.

Brzy kvůli totalitním společenským podmínkám na jedné straně a vlastní zodpovědnosti, poctivosti a snaze hledat pravdu na straně druhé, se v textech přirozeně začaly objevovat i úvahy nad společenskou situací během normalizace v 50. letech nebo událostech po srpnu 1968. Patří sem rovněž jeho epistolární tvorba, literární a divadelní kritika, projevy a další příležitostné texty.

V. Havel se svou druhou ženou Dagmar a manželi Bushovými v Bílém domě. FOTO: hotographs Related to the George W. Bush Administration / CC / volné dílo
V. Havel se svou druhou ženou Dagmar a manželi Bushovými v Bílém domě. FOTO: hotographs Related to the George W. Bush Administration / CC / volné dílo

Obdiv i kontroverze

Na úmrtí Václava Havla reagují čeští i světoví politici, ale také běžní občané. Již v podvečer 18. prosince se lidé začali spontánně scházet, např. na Václavském náměstí v Praze či Moravském náměstí v Brně, aby uctili jeho památku.

Václav Havel byl v některých ohledech také osobou dosti kontroverzní.

Především pak svou prezidentskou amnestií, kdy bylo z vězení počátkem roku 1990 propuštěno mnoho zločinců, z nichž někteří brzy pokračovali v páchání závažné trestné činnosti, a po amnestii následovala také vězeňská vzpoura v Leopoldově z řad těch, kteří se amnestie nedočkali.

Václav Havel ovšem nikdy neprosazoval radikální zúčtování s přisluhovači komunistického režimu. Splnil svůj hlavní úkol, tedy přípravu svobodných voleb a budování základů demokratické společnosti.

Řadou projevů i symbolických aktů dodával občanům sebevědomí a zároveň nezakrýval obtížnost situace a neváhal věci nazývat pravými jmény. Ke skutečné demokracii však vedla ještě dlouhá cesta a ani dnes někteří nemají pocit, že jí bylo v plné míře dosaženo.

Foto: Viz popisky. Titulní foto: VitVit / CC / CC BY-SA 4.0
Související články
Historie
Kolik tisíc let je vlastně stará Sfinga?
Dešťové kapky bičují krajinu v souvislých provazech vody. Řeky se vylijí ze svých koryt a berou sebou vše, co jim stojí v cestě…   Tento všeobecný vodní zmar zažívá Egypt mezi lety 15 000–7000 př. n. l. poměrně často. A jsou to právě stopy vodní eroze na vápencové Sfinze, které vedou řadu vědců k teorii, […]
Historie
Staroměstská exekuce: Kolik pánů bylo vlastně popraveno?
Poprava 27 českých pánů. Temná část naší pobělohorské historie, o které se učí již na základní škole. Co bychom ale měli správně odpovědět před katedrou na otázku: „Kolik pánů bylo popraveno 21. června 1621 během staroměstské exekuce?“   Správná odpověď je matoucí: Jen 3. Ti ostatní totiž nejsou „páni“. Konkrétně jde o 7 rytířů a […]
Historie
Bitva u Slavkova? Vždyť byla jinde!
Nedaleko se ozve ohlušující rána z děla. Velitel stiskne opratě. Tohle nevypadá dobře. „Pane! Pane! Rozkazy!“ Vyděšený mladík mu souká do ruky papír. Oči přelétnou slet písmen. Jednou. Podruhé. Je to sice rusky, ale smysl to žádný nedává. A navíc, vřava už přeci dávno začala…    Impozantní, 4 metry hluboký prostor o rozměrech 4,5 x […]
Historie
Kdo skutečně objevil Ameriku?
Na vlnách se lodě pohupují už dlouhé týdny. Cesta se zdá nekonečná. Muži jsou znavení a pomalu ztrácejí naději. Vtom se před přídí objeví nepatrný záblesk světel. První plavba do Ameriky se zdá být u cíle. Mohutné dřevěné koráby pomalu přirážejí ke břehům. Je 12. října 1492 a obyvatelé ostrova Guanahaní, dnešních Baham, uvidí bílé […]
reklama
lifestyle
Melinda a Bill Gatesovi: Nejdražší rozchod dějin?
Láska na první pohled? Tak přesně ta to nebyla. Melinda Gatesová, tehdy ještě coby produktová manažerka Microsoftu Melinda Ann Frenchová, pobaveně zvedne obočí. „Říkal jsem si, co si spolu zajít ven, tak za dva týdny by to šlo,“ snaží se jí zrovna dostat Bill Gates na rande.   „Myslím, že to není dobrý nápad. Není […]
Rozvod Donalda Trumpa: Zálety se nevyplácí…
Ambiciózní krásná bývalá lyžařka a modelka Ivana Trumpová (1949–2022) okupuje dlouhé roky s manželem Donaldem Trumpem (*1946) čelní strany nejen bulvárního tisku. Tato pozornost dojde vrcholu v letech 1990 až 1992, kdy se dvojice pustí do urputné rozvodové bitvy.   „Paní Trumpová má nárok na polovinu majetku svého manžela, který činí 5 miliard dolarů,“ vznáší […]
5x Nejprodávanější herní trháky: Vyhraje Minecraft nebo Tetris?
Hrál je každý, a kdo tvrdí, že ne, ten je hraje pořád. Tyto počítačové hry připoutaly k obrazovkám a monitorům celé generace. Svým majitelům vydělaly miliardy a jejich popularita stoupá do nebes. Zřejmě první komerčně vyvinutá hra spatří světlo světa v roce 1973. Dostane jednoduché jméno: Pong. Jde o dvě destičky a míček, který proti […]
Veletrh FOR INTERIOR uvede trendy nábytku i udržitelné materiály pro interiérový design
Trend udržitelnosti už intenzivně proniká do všech odvětví nábytkářského oboru v Česku i v zahraničí. Veletrh nábytku, interiérů a bytového designu FOR INTERIOR bude místem, kde se setká největší počet produktů, odborníků, výrobců a dovozců, kteří představí inovativní výrobky pro všechny typy interiérů kladoucí důraz na udržitelnost a ekologii. Za nákupy, inspirací či radami mohou […]
reklama
historie
Krutá tečka za zlatou érou Zeppelínů: Stačí 34 sekund a Hindenburg shoří!
Expedice Umberta Nobileho se pomalu vrací z výpravy k Severnímu pólu. 25. května 1928 bude mít smůlu – vzducholoď Italia ztroskotá na Špicberkách! Nakonec se podaří zachránit jen polovinu z 16 účastníků expedice. To štěstí bude mít Nobile i náš krajan, fyzik a spisovatel František Běhounek (1898–1973). Píše se rok 1783. Bratři Montgolfierové oslní svět […]
Ludvík XVI.: Krvavá revoluce semele i korunovaného zámečníka
Píše se 21. ledna 1793. Velká francouzská revoluce roztáčí naplno svá krvavá kola. Po pařížském náměstí dnes nazvaném Place de la Concorde, tedy náměstí Svornosti, se válí poslední chomáčky mlhy. Čerstvě sesazený francouzský král Ludvík XVI. (1754–1793) vystoupá po schodech na podium a sundá hnědý kabát a kravatu, aby složil hlavu pod gilotinu. V jeho […]
Britský filatelista a budoucí král Jiří V.: Jak se princ stane viceprezidentem?
Waleský princ Jiří (1865–1936) – jehož prapradědečkem není nikdo jiný, než Jiří III. – pinzetou urovnává několik vzácných známek.   Tohle nadšení ho drží již několik let a nepustí až do smrti. Roku 1893 je přes relativně nízký věk dokonce zvolen viceprezidentem Královské filatelistické společnosti v Londýně. A patří mu i jeden světový rekord. A […]
Ferdinand II. – král v boji proti české šlechtě
Evropa vře. V českých zemích se nespokojená šlechta rozhodne vyhodit z okna nehodné úředníky, a zahájí tak spletité období třicetileté války. V Nizozemí se španělská vojska snaží upevnit svou moc, ale ani slavná španělská tercie nedokáže zázraky. Polsko je ve válce s Ruskem, v Uhrách zbraněmi řinčí Osmané, Dánové se střílejí se Švédy. A to ten nejkrvavější a největší konflikt […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz