Domů     Slavní fandové: Hitler miluje mayovky, Hitchcock erotiku
Slavní fandové: Hitler miluje mayovky, Hitchcock erotiku
27.8.2024

Elvis Presley je velkým fandou britské skupiny. Jejich nahrávky zná zpaměti a často z nich cituje. Ne, nejsou to Beatles. Jsou to Monty Python. Legendy britského humoru.

Jsou sice slavní a mají spoustu fandů a obdivovatelů, ale i oni sami jsou často fandy a nadšenými obdivovateli. A do některých byste to, čemu fandí, rozhodně neřekli.

Elvis miluje britskou skupinu Monty Python a doma organizuje soutěže ve švihlé chůzi. (Metro-Goldwyn-Mayer, volné dílo, commons.wikimedia)
Elvis miluje britskou skupinu Monty Python a doma organizuje soutěže ve švihlé chůzi. (Metro-Goldwyn-Mayer, volné dílo, commons.wikimedia)

Elvis, ministr švihlé chůze

I 40 let po smrti zůstává Elvis Presley (1935–1977) hudební legendou a idolem, který uctívají miliony fanoušků po celém světě. On sám je přitom neméně zapáleným fanouškem britské komediální skupiny Monty Python.

Zná všechny jejich skeče, mnohé dokáže odříkat nazpaměť (jeho nejoblíbenější se jmenuje DrcDrc). Často pořádá celonoční maratony, kde je pouští, organizuje soutěže ve švihlé chůzi a nejednou nutí ostatní, aby si je s ním přehrávali.

„Bral si ty nahrávky i do letadla. Někdy chtěl, abych je s ním hrála. Neskutečně jsme se přitom nasmáli,“ vzpomíná Elvisova bývalá přítelkyně Linda Thompsonová (*1950).

Paradoxem je, že Pythoni o tom, jakého mají slavného fanouška, nemají nejmenší tušení. „To je úžasné.

My jsme sice měli Beatles, ale Elvis, to je… když mi bylo 13 nebo 14, tak mi vlastně zachránil život, zachránil celou naši generaci!“ prohlásí Eric Idle (*1943), když se to po letech dozví.

Je škoda, že to Elvis vinou svého nezřízeného života zabalil tak brzo. Nedožil se tak totiž filmu Život Briana, který je považován za vrcholné dílo Monty Python.

Alfred Hitchock miluje laciné filmy plné násilí a vnadných žen. (Ante Brkan – Dr. Macro, Volné dílo, commons.wikimedia)
Alfred Hitchock miluje laciné filmy plné násilí a vnadných žen. (Ante Brkan – Dr. Macro, Volné dílo, commons.wikimedia)

Alférd miluje Béčka

Mezi režiséry je Alfred Hitchcock (1899-1980) legendou. Ve své době je pravděpodobně jediným režisérem, který dokázal prodat film už jen svým jménem.

Je považován za mistra thrilleru a jeho filmy jako Vertigo, Ptáci nebo Psycho jsou považovány za filmové klenoty.

Možná proto překvapí, že tento inteligentní, zručný a novátorský režisér je velkým fandou filmů avantgardního režiséra Russe Meyera (1922-2004), béčkaře proslaveného lacinými filmy plnými prvoplánového násilí, nadměrně vyvinutých žen a erotiky.

Jeho filmem Supervixens je Hitchcock tak nadšen, že si hned po projekci pozve do kanceláře představitele hlavní role, tehdy neznámého Charlese Napiera (1936-2011), nabídne mu smlouvu se studiem Universal a přímo na místě mu vypíše šek na 5000 dolarů.

Walt Disney obdivuje Salvatora Dalíno tka moc, že mu nabídne natočení filmu. (Boy Scouts of America, Volné dílo, commons.wikimedia)
Walt Disney obdivuje Salvatora Dalíno tka moc, že mu nabídne natočení filmu. (Boy Scouts of America, Volné dílo, commons.wikimedia)

Disney a myšák Dalí

Řekne-li se Walt Disney (1901-1966), okamžitě všem naskočí v mysli kýčovitě roztomilá animovaná zvířátka, tradiční rodinné filmy a pohádky vycházející z klasických předloh. Disney je přitom velkým fandou extravagantního umělce Salvadora Dalího (1904-1989).

Dokonce se s ním domluví na natočení animovaného filmu. Má se jmenovat Destino a pustí se do něj v roce 1946. „Chci dávat velkým umělcům takové příležitost,“ nechá se slyšet v tisku, jenže zanedlouho z projektu sejde.

Dali je „odejit“ kvůli právním problémům a film je odložen do skladu. Podle Disneyho dcery Diane (1933–2013) to na přátelství mezi oběma muži nemělo vliv. „Nadále navštěvoval dům rodičů. Miloval otcův vláček a často se na něm projížděl,“ vzpomíná.

Torzo filmu v podobě 20 vteřin natočeného materiálu a 135 Dalího storyboardů (rozkreslený filmový obraz) je ze skladu v roce 2003 vytaženo a oprášeno Disneyho animátory, kteří ho podle skic a poznámek dokončí.

Výsledkem je fascinující spojení obou stylů do jakéhosi disneyovského surrealismu.

Hitler si jako kluk nejraději hraje na Old Shatterhanda. Škoda, že mu to nezůstalo do dospělosti. (Bundesarchiv, CC-BY-SA 3.0, CC BY-SA 3.0, commons.wikimedia)
Hitler si jako kluk nejraději hraje na Old Shatterhanda. Škoda, že mu to nezůstalo do dospělosti. (Bundesarchiv, CC-BY-SA 3.0, CC BY-SA 3.0, commons.wikimedia)

Adolf Shatterhand

To, že masový vrah Adolf Hitler (1889–1945) miluje disneyovky tak moc, že si je obkresluje a Sněhurku se sedmi trpaslíky považuje za nejlepší film všech dob, už se psalo nejednou. Ještě předtím však má budoucí Führer v oblibě zcela jiný americký žánr.

Miluje totiž westerny. Není v tom sám, protože v době jeho dětství jsou mezi kluky v Rakousku a Německu velmi populární. Historické prameny však naznačují, nikdo je nemiluje tolik jako malý Dolfi.

Hltá romány autorů jako je James Fenimore Cooper (1789–1851), ale úplně nejvíc žere pseudowesternové příběhy Karla Maye (1842-1913), kde to všem silou, intelektem i morálně natře udatný Němec. Čte je stále dokola a první, co od něj kluci venku slyší, je:

„Pojďte si hrát na kovboje a indiány.“ Když souhlasí, samozřejmě si vymíní, že on bude Old Shatterhand.

„Byl tím tak posedlý, že když kluky hra unavila, šel si hledat novou partu, kterou by přesvědčil ke hře na kovboje a indiány,“ vzpomíná jeho starší bratr Alois (1882–1956).

Ve škole dokonce založí mimoškolní kroužek her na kovboje a indiány, ve kterém si jako nejstarší a nejvýmluvnější samozřejmě také zabere roli Old Shatterhanda.

Během dospívání sice indiány vytlačí Richard Wagner, který Hitlerovi otevře svět germánských mýtů a hrdinů, ale na mayovky nezanevře.

Při útoku na Sovětský Svaz, často Rusům říká Rudoši, a když je v dobrém rozmaru, doporučuje svým důstojníkům mayovky jako čtení na frontu.

Foto: commons.wikimedia Titulka: (http://karl-may-wiki.de/index.php/Max_Welte, volné dílo, commons.wikimedia)
Související články
Lifestyle
Vynášení Morany: Se zimou se musí zatočit!
Když začne rašit tráva, rozkvetou květiny a stromy i keře se obalují listím, cítíme, jak z nás spadne zimní letargie. Najednou je nám veseleji, máme lepší náladu a těšíme se na měsíce plné slunce. A co teprve naši předkové, kteří žili v těsném sepětí s přírodou: pro ty to byla příležitost k oslavě! Temné a […]
Lifestyle
Na dvoře Ludvíka XIV.: Servíruje se bešamel a vidlička je ďáblův nástroj
Lžíce, vidlička a nůž, to je základ příboru, který běžně používáš u stolu. Tušíte ale, že to zdaleka není samozřejmost? Cesta vidličky k jídelnímu stolu byla docela složitá a ještě v 18. století se ještě leckde musíte obejít bez ní. Třeba u královského stolu.  Na dvoře francouzského krále Ludvíka XIV. (1638–1715), přezdívaného „král Slunce“ se […]
Lifestyle
Ve středověké Číně zakazovali i kalendáře
Kdy a kde se poprvé můžete setkat se zakázanými knihami? Rozhodně už ve starověku. Už vládci dávných starověkých říší měli spadeno na spisy, které se jim nehodily. Výjimkou dokonce není ani Písmo svaté. Už v biblickém Novém zákoně se nachází zmínka o ničení textů. Svatý Pavel ve Skutcích apoštolů popisuje svůj pobyt v Efesu (přístav v dnešním […]
Lifestyle
Vysavač: Nový vynález ocení i britský král
Jak se účinně zbavit prachu a nečistot? Hlavně na koberci je to problém. Už v 18. století na ně proto hospodyňkou kladou pokosenou trávu nebo sypou piliny. Moc velký efekt to ale nemá. Na řadu přichází vysavač. Patří vysávání do seznamu domácích prací, kterým se nebráníte, protože je to vlastně hračka? Není divu. Podlaha je za […]
reklama
věda a technika
Paracelsus: Alchymii povyšuje na vědu, ranhojičství na lékařství
Stává se jedním z mála alchymistů, kterým nešlo hlavně o bohatství získané novým objevem. Prohlašuje, že alchymie není určena jenom k výrobě zlata a stříbra. Podle něho by měla být využita hlavně v lékařství. Švýcar Philippus Aureolus Theophrastus Bombastus z Hohenheimu zvaný Paracelsus (1493-1541) se zabývá merkurosulfurovou teorií, podle které kovy tvoří merkurium a sulfur, dvě substance, které ale […]
Dojdou bez velrybího trusu zásoby fosforu?
Velryby nenabízí jen fascinující podívanou, gejzíry a zpěv. Taky vylučují a fungují jako mořská kamionová doprava, převážející živiny potřebné pro život. Třeba fosfor. Bez fosforu se neobejde žádný živý organismus. Tvoří kostru molekuly DNA a je také součástí adenosintrifosfátu (ATP), nuleotidu, který buňce slouží jako palivo pro chemické reakce. Potřebujeme ho, aby kosti byly pevné, […]
Vynález českého rodáka: Barevnou fotografii považovali nejprve za utopii
Pravděpodobně fotíte chytrým mobilem. Možná ale doma vyhrabete klasický foťák na film. Dotknout se papírové fotografie nebo filmu má svoje kouzlo. Natož ucítit typický zápach chemikálií ve fotokomoře. Třeba i vám fotografie zavoní, když prozradíme, že vynález té barevné má na svědomí Čech. Vydejte se s námi proti proudu času za jeho osudem. Karel Schinzel (1886–1951) […]
Český otec barevné fotografie na svých patentech nezbohatne
V roce 1922 Karlu Schinzelovi odmítnou patent na barevnou fotografii jako nerealistickou vizi. Po letech rezignace konečně v roce 1935 začíná publikovat výsledky své práce v odborných časopisech. Tentokrát má větší štěstí. Série článků v časopise Das Lichtbild upoutá pozornost šéfů společnosti Kodak v Americe a společnosti Agfa v Německu. Ve firmě Eastman Kodak si uvědomí význam výzkumů […]
reklama
zajímavosti
Anglická Jedová zahrádka: Radši ani nepřivonět!
Skupinka návštěvníků se opatrně promenáduje po chodníčcích. V nose se slévá dráždivá vůně květin. Průvodce se zastaví. „Laburnum,“ začne výklad u šestimetrové dřeviny, která se u nás nazývá štědřenec odvislý. Větu ale nedokončí. Jeden z účastníků stojící opodál se poroučí k zemi…   Nejde o výjimku. Týdně tu zkolabují v průměru tři lidé. Všechny rostliny, které najdete za masivními […]
Výroba cínových vojáčků: Kdy jedovaté kovy nahradil plast?
Cínoví vojáčci se stávají v průběhu 19. století oblíbenou klukovskou hračkou. Šíří se a už jsou dostupné i v měšťanských rodinách. V klukovských pokojích se tehdy velice čile bojuje a mít takovou armádu doma je opravdu terno. V sériově vyráběných vojáčcích mají i na počátku 19. století monopol Němci. Armády pro široké použití chrlí hlavně společnosti Heinrichson, Heyde […]
Padání listí, tornádo i Nový rok! Co všechno se děje na jaře?
Dočkali jsme se! Roční období, které odedávna lidé vyhlížejí s tím největším očekáváním, je konečně tady! Znamená ale jaro skutečně jen samé pozitivní věci? Nemáme o něm trochu falešné mínění? A co všechno nás v této krásně době může překvapit? Už tě nechci! Na jaře všechno kvete! Stromy, květiny na louce…, ale také láska! Nebo […]
Král lovců rozedranec: Na útok mu stačí 6 milisekund!
Ploutvičky víří písek vedle korálového útesu. Vypadá to, že ta podivná ryba připomínající rozcuchanou kštici hbitě pobíhá po dně. Jeden z potápěčů namíří objektiv na jinou barevnou rybku. Stisk. Na snímku ale chybí. Kam zmizela? Mezi bradavičnatými výrůstky se jakoby nic černají dvě oči. 20 centimetrový rozedranec vypadá, že neumí do pěti napočítat. To ovšem […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz