Ruiny hradu Starý Jičín leží nad stejnojmennou obcí Starý Jičín v blízkosti města Nový Jičín. Hrad vznikl na konci 12. nebo počátkem 13. století.
První písemná zmínka o něm pochází ze 14. července roku 1240. Byl postaven na místě původní dřevěné tvrze a především díky své strategické poloze a výhledu do širokého okolí plnil zejména vojenskou úlohu jako ochrana takzvané Jantarové stezky.
Záhadné otisky
Nedaleko pozůstatků hradu najdeme na skalnaté cestě dva otisky. Údajně se jedná o otisky čertovy hlavy a také jeho kopyta. K těmto dvěma otiskům se pojí pověst o veliké hostině, kterou kdysi pořádal kníže, sídlící na místním hradě.
Najednou se však nad krajem přehnala silná bouře. Byla již noc, když k hradu přijel jakýsi bohatý šlechtic a žádal o pohostinství.
Jelikož kníže viděl, jaký je nečas, a navíc byl velmi pohostinný, ihned poručil, aby neznámého pustili dovnitř a náležitě se o něj postarali.
Převlečený ďábel
Když se neznámý šlechtic převlékl do čistých šatů, uvedli ho do hodovní síně. Knížeti se šlechtic velice zamlouval, a proto mu nebylo proti mysli, když se začal dvořit jeho dceři. Avšak otcova spokojenost netrvala dlouho.
Když onen neznámý s dívkou tančil, upadl jí na zem šátek. Mladá žena jej chtěla zvednout, ale náhle uviděla, že její společník má místo nohy kopyto. Zavrávorala a klesla v mdlobách k zemi. Z úst se jí však ještě vydral výkřik: „Ďábel!“
Boží trest?
Všichni přítomní strnuli hrůzou. Toho okamžiku čert využil a rychle zmizel z hodovní síně. Sedl na koně a tryskem ujížděl od hradu dolů. Najednou však před sebou uviděl kříž, který se mu stal osudným. Ďábel totiž ztratil rovnováhu a střemhlav sletěl z koně.
Náraz byl prý tak prudký, že po dopadu zůstaly jeho hlava i kopyto vytlačeny ve skále a jsou tam k vidění až do dnešních dnů… Mohlo se snad jednat i o boží zásah?