Shreka zná každý. Patří k nejznámějším hrdinům animovaných pohádek. A co je na postavě dobráckého zeleného zlobra nejzajímavější? Opravdu existoval.
Studio DreamWorks sice nepřizná, že svého Shreka vytvořilo podle Maurice Tilleta (1903-1954), stačí se však podívat na fotografii. Navíc jeden z animátorů přizná: “Inspirovala nás jeho posmrtná maska, kterou jsme viděli v York Barbell muzeu. Jeho plakát jsme pak měli na stěně.“
Andílek se mění v opici
Maurice se narodí v ruském Petrohradě francouzským rodičům.
Otec, inženýr pracující na stavbě transsibiřské magistrály, umírá dřív, než syn doroste školním létům, a matka, učitelka jazyků Louise Margot-Tilletová, z Ruska uteče před bolševickou revolucí zpět do rodné Francie.
Jako malý má tak pohlednou tvářičku, že mu říkají andělíček. Taky je chytrý. Ovládá minimálně pět jazyků, střední školou projede jako nůž máslem a začne studovat práva na vysoké škole. Jenže v roce 1920 se jeho zjev začne dramaticky měnit.
Ruce, nohy, hrudník i hlava se nepřirozeně zvětšují, kosti mohutní. O dva roky později se dozvídá od lékaře ortel – akromegalie. Hormonální porucha zapříčiněná nejčastěji nádorem hypofýzy a projevující se nadměrnou produkcí růstového hormonu.
Paragrafy vymění za moře
Když mu nemoc začne měnit hlasivky, uvědomí si, že být advokátem nemá smysl. „Možná, že bych s tím obličejem mohl být právník, ale s takovým hlasem by mě nikdo neposlouchal,“ vzpomíná později na rozhodnutí opustit školu. Je tu i další důvod:
„Spolužáci mi začali říkat opičák. Bolelo to.“ Jde do přístavu a nechá se najmout jako námořník. „Na moři se lidé příliš nestarají o to, jak vypadáte,“ vysvětluje.
U námořnictva slouží pět let, a také tu získává první zápasnické zkušenosti, když ve volném čase zkouší zápasit s kolegy. Po návratu do civilu vystřídá řadu profesí.
Jako herec si třeba pár štěků, ale spíš je ve studiu vrátným, který má vzhledem odhánět zvědavé děti. Vše se mění v roce 1937, kdy ho osloví zápasník a promotér Karl Pojello (1893-1954).
Rychle nachází společnou řeč, a to nejen proto, že oba kdysi žili v Petrohradě a Pollejo dokonce znal Tilletovu matku. Snadno přesvědčí Maurice, aby to zkusil s řeckořímským zápasem. Slibuje mu slávu a bohatství, přestože, jak tvrdí Tillet:
„Když jsme to zkusili poprvé, Karl mě hravě porazil během dvou minut.“ Během deseti měsíců intenzívního tréninku a posilovaní se však Tillet mění v neporazitelnou mašinu.
Ve Francii a Anglii poráží každého až do ledna 1940, kdy je začínající válka donutí odjet do USA.
Nestavitelná legenda s něžnou duší
Pod jménem Francouzský anděl nastupuje k prvnímu zápasu 24. ledna 1940 proti Luigimu Bacigaiupiovi. Když vstoupí do ringu, nakloní se přes provazy a zařve na dav (pamatujete si na Shrekův řev?). Všichni doslova popadají ze židlí.
Včetně Luigiho, kterého porazí v prvním kole. Od té chvíle mu říkají nezastavitelný, protože dalších 19 měsíců se nenajde nikdo, kdo by nad ním dokázal zvítězit. Stává se absolutním kasovním trhákem a nejlépe placenou sportovní hvězdou své doby.
Porazí všechny elitní zápasníky, dvakrát po sobě získává titul světového šampiona a soupeře drtí nejen vzhledem, silou, ale také svým patentovaným drtivým stiskem.
Ohromuje silou, když před publikem utáhne autobus nebo lokomotivu, i smyslem pro humor když v chicagském přírodovědném muzeu vystoupí jako živý exponát neandrtálce.
V soukromí, stejně jako Shrek, je vzdělaný, laskavý a dobrácký chlapík, který se snaží žít v ústraní, v domě s Karlem a jeho manželkou Olgou.
Za největší čest si jako oddaný katolík považuje soukromou audienci u papeže Pia XII. (1876–1958) v roce 1947. Vinou akromegalie se však jeho zdravotní stav začíná zhoršovat.
Když 4. září 1954 Karl Pojello umírá, zasáhne Tilleta jeho smrt tak, že dostane infarkt. Umírá pár hodin po svém příteli.
Pavel Beneš