Domů     A co když to spadne? Boříme mýty o létání!
A co když to spadne? Boříme mýty o létání!
24.7.2024

Užíváte si cestování letadlem? Anebo se celou dobu modlíte, aby to nespadlo a abyste byli co nejdříve na zemi? Možná se jen bojíte zakořeněných mýtů. Pojďme si vyjasnit, jak je to doopravdy!

Každý den přepraví letadla z bodu A do bodu B zhruba 6 milionů osob. V jakýkoliv okamžik je asi 500 000 lidí zrovna ve vzduchu! Přesto o létání stále panuje mnoho nesmyslných představ. Anebo na některých přesto něco bude?

Pokud hejno velkých ptáků vletí přímo do motorů, může to znamenat opravdový problém! Foto: kengkreingkrai / Pixabay.
Pokud hejno velkých ptáků vletí přímo do motorů, může to znamenat opravdový problém! Foto: kengkreingkrai / Pixabay.

Při střetu s ptákem se může letadlo zřítit

ANO

Na nebi původně létali jen ptáci. Když se k nim vetřou i letadla, klidný život jim naruší a v hustějším provozu dochází k nehodám. Může se při srážce s ptákem letadlu něco stát? Bohužel ano…

Let dvouplošníku Wright Model B na výstavě v Kalifornii končí tragédií! Pilot Calbraith Perry Rodgers (1879–1911) se střetne s hejnem ptáků, spadne do moře a 3. dubna 1912 se stane první obětí srážky letadla se zvířetem!

V říjnu 1960 letadlo společnosti Eastern Airlines zasáhne hejno špačků a několik jich vletí do motorů. Letadlo se zřítí a zemře 62 osob!

Avšak žádnou paniku, v drtivé většině případů střetů ptáka s letadlem se (kromě smrti ptáka) nestane nic vážného. Letadla navíc létají v takových výškách, kde už ptáci téměř nejsou.

A během startu a přistání je v okolí letiště rozhánějí cvičení psi, jestřábi a sokoli.

Telefon před startem raději vypněte. Pokud ale zapomenete, katastrofu to nejspíš nezpůsobí. Foto: OrnaW / Pixabay.
Telefon před startem raději vypněte. Pokud ale zapomenete, katastrofu to nejspíš nezpůsobí. Foto: OrnaW / Pixabay.

Zapnutý telefon na palubě způsobí katastrofu

NE

Všechna elektronická zařízení jako tablety, telefony či notebooky můžete používat pouze v letovém režimu!“ Co když ale někdo pokyny nedodrží a mobil nechá normálně zapnutý? Nemůže letadlo spadnout? Buďte v klidu…

Konstruktéři moderních letadel se záplavou elektroniky na palubě počítají. A letadla vybavují takovou řídící technologií, jejíž chod naše přístroje opravdu neohrozí!

A co se tedy stane, když necháte telefon v běžném provozu? Po celou cestu bude hledat signál, což může narušit komunikaci s řídící věží.

Ve sluchátkách mohou piloti zaslechnout nežádoucí zvuky, podobné těm, které vydává zapnuté rádio, když vedle něj leží mobil a někdo vám zavolá. Starší systémy letadel byly k elektronice náchylnější, dnes jsou však rizika minimální.

Nedoporučuje se však mít zrak zabořený v telefonu při startu nebo přistávání. Protože pak nejsme ve střehu, kdyby došlo k nečekané situaci.

Riziko, že nedoletíte šťastně do cíle, je 1 : 4 milionům. Foto: JESHOOTS-com / Pixabay.
Riziko, že nedoletíte šťastně do cíle, je 1 : 4 milionům. Foto: JESHOOTS-com / Pixabay.

Létání je nejbezpečnější dopravou na světě

ANO

Pocit deseti kilometrů prázdna pod nohama pro některé z nás není nejpříjemnější. Raději tedy do letadla nevročíte? Strach opravdu nutný není…

Každý den na světě vzlétne asi 100 000 dopravních letadel. A opravdu jen vzácně se stane, že některé z nich nedoletí do cíle. Pravděpodobnost, že vaše letadlo spadne, je velmi velmi malá, např. statistky American Safety Network uvádějí 1 : 4 milionům!

Riziko dopravní nehody v autě je oproti tomu asi 1 : 300.

Chcete si pro všechny případy alespoň vybrat sedadlo, které je „nejbezpečnější“ ? Někdy se tak označují místa ve středu letadla, kde jsou nouzové výhody a také nejpevnější konstrukce. Jiní radí sedadla úplně vzadu, tam si ale zas užijete nejsilnější turbulence.

Dokud jste ve velké výšce, z letadla nevypadnete, velký přetlak drží dveře pevně zavřené. Foto: dayamay / Pixabay.
Dokud jste ve velké výšce, z letadla nevypadnete, velký přetlak drží dveře pevně zavřené. Foto: dayamay / Pixabay.

Za letu nelze otevřít dveře

ANO

Občas médii prolétne zpráva o šílených pasažérech, kteří zkouší v letadle otevřít dveře. Ostatní se mu v tom snaží zabránit ze všech sil. Co když se mu to ale skutečně podaří? Bojíte se zbytečně!

Dopraví letadla létají ve výšce 9 až 13 kilometrů. A tam už je tak nízký tlak a málo kyslíku, že venku bychom rázem upadli do bezvědomí! Proto je do kabiny letadla vháněn stlačený vzduch a udržován takový tlak, aby všichni mohli normálně dýchat.

Rozdíl vnějšího a vnitřního tlaku tak může být asi 55 000 : 1 newtonu na m2 ! Obrovský přetlak drží dveře natlačené v rámu, vážily by v tu chvíli více než tunu a jeden člověk s nimi rozhodně nehne!

Přesto se vloni v květnu podaří otevřít dveře pasažérovi letadla společnosti Asian Airlines, letícího do korejského Tegu. Ovšem až krátce před přistáním, ve výšce, kdy už je okolní tlak na běžných hodnotách.

Z kyslíkové masky proudí kyslík

NE

Kyslíkovou masku nasaďte nejprve sobě, a pak teprve svým dětem,“ připomíná letuška před startem, zatímco si všichni přejí ji nikdy nepoužít. Pokud by na to přeci došlo, víte, co z oné „kyslíkové masky“ proudí? Kyslík to není!

Kdyby poklesl tlak v kabině, po nasazení masky nadýcháte peroxid barnatý, chlornan sodný či chlornan draselný.

Proč tak divné sloučeniny, které najdeme v čističích prostředcích, pyrotechnice a přípravkům proti plevelu? Jejich kombinací totiž vzniká právě dýchatelný kyslík, který vám vydrží třeba na 10 až 20 minut. Než pilot navede letadlo do takové výšky, kde už se dýchat dá.

Čistý kyslík není v maskách proto, že by musely být na palubě těžké nádrže se zásobami. A také by hrozilo nebezpečí požáru.

Bez pilotů letadlo opravdu nikam nedoletí! Foto: thomaszbinden/ Pixabay.
Bez pilotů letadlo opravdu nikam nedoletí! Foto: thomaszbinden/ Pixabay.

Turbulence mohou letadlo poslat k zemi

NE

Uprostřed letu ozve výstražný zvuk a na panelu před vámi se objeví symbol zapnutého pásu. Už vám tuhne krve žilách? Teď přijdou turbulence! Ale žádnou paniku…

Turbulence je neuspořádané proudění vzduchu. Vzniká tehdy, když se sejdou proudy s různými vlastnostmi, třeba rozdílnou teplotou či rychlostí větru. Můžete mít pocit, že to s vámi

„pořádně otřese“, ale nemějte strach. Dnešní letadla jsou na takovou zátěž stavěná a opravdu vážné nehody zapříčiněné turbulencemi jsou vzácné.

K jedné z nich bohužel dojde letos květnu při letu společnosti Singapore Airlines z Londýna do Singapuru. Ve výšce 11 200 km nastanou tak mimořádné turbulence, že to nepřipoutané cestující vymrští ze sedaček! Přes dvacet je jich zraněno a jeden zemře.

Jde však teprve o druhou známou oběť turbulencí, poprvé zemře roku 1997 cestující z Tokia do Honolulu.

Letadlo neumí letět samo

ANO

A co když pilot usne a druhý dostane infarkt? Pak letadlo poletí v automatickém režimu. Ten už dnes funguje tak dobře, že mohou piloti sedět s nohama nahoře a kochat se krajinou… Pokud máte podobnou představu, jste na omylu!

Autopilot není žádným kouzelným systémem, který funguje sám! V mnoha úkonech pilotům pomáhá, třeba udržovat výšku a kurz, ovšem pracuje až na základě pokynů, které mu oni sami dají.

Piloti se tedy musí naučit tyto systémy správně používat, jinak by jim byly k ničemu.

Dopravní letadlo není autonomním dronem! Kdo chce být pilotem, musí absolvovat náročný výcvik a neustále se zdokonalovat ve znalostech moderních technologií. A především se umět soustředit a rozhodovat i v takových situacích, kdy si žádný autopilot neporadí…

Foto: úvodní foto: LeeRosario / Pixabay 1–5: Pixabay
Související články
Věda a technika
Tajemství alchymie: Jak se měnilo stříbro ve zlato?
Na rozdíl od podvodníka Edwarda Kelleyeho, se Michal Maier v oboru alchymie řadí ke skutečným zasvěcencům. Vystudovaný lékař a filozof propadne pokusům s rozmanitými látkami v baňkách v roce 1599. Němec Michael Maier (1568–1622) přečte obrovské množství odborných spisů. „Roku 1604 začal Maier společně se svým nevlastním bratrem pracovat na univerzálním léku, přičemž částí jejich práce bylo Velké Dílo, […]
Věda a technika
Paracelsus: Alchymii povyšuje na vědu, ranhojičství na lékařství
Stává se jedním z mála alchymistů, kterým nešlo hlavně o bohatství získané novým objevem. Prohlašuje, že alchymie není určena jenom k výrobě zlata a stříbra. Podle něho by měla být využita hlavně v lékařství. Švýcar Philippus Aureolus Theophrastus Bombastus z Hohenheimu zvaný Paracelsus (1493-1541) se zabývá merkurosulfurovou teorií, podle které kovy tvoří merkurium a sulfur, dvě substance, které ale […]
Věda a technika
Dojdou bez velrybího trusu zásoby fosforu?
Velryby nenabízí jen fascinující podívanou, gejzíry a zpěv. Taky vylučují a fungují jako mořská kamionová doprava, převážející živiny potřebné pro život. Třeba fosfor. Bez fosforu se neobejde žádný živý organismus. Tvoří kostru molekuly DNA a je také součástí adenosintrifosfátu (ATP), nuleotidu, který buňce slouží jako palivo pro chemické reakce. Potřebujeme ho, aby kosti byly pevné, […]
Věda a technika
Vynález českého rodáka: Barevnou fotografii považovali nejprve za utopii
Pravděpodobně fotíte chytrým mobilem. Možná ale doma vyhrabete klasický foťák na film. Dotknout se papírové fotografie nebo filmu má svoje kouzlo. Natož ucítit typický zápach chemikálií ve fotokomoře. Třeba i vám fotografie zavoní, když prozradíme, že vynález té barevné má na svědomí Čech. Vydejte se s námi proti proudu času za jeho osudem. Karel Schinzel (1886–1951) […]
reklama
lifestyle
Vynášení Morany: Se zimou se musí zatočit!
Když začne rašit tráva, rozkvetou květiny a stromy i keře se obalují listím, cítíme, jak z nás spadne zimní letargie. Najednou je nám veseleji, máme lepší náladu a těšíme se na měsíce plné slunce. A co teprve naši předkové, kteří žili v těsném sepětí s přírodou: pro ty to byla příležitost k oslavě! Temné a […]
Na dvoře Ludvíka XIV.: Servíruje se bešamel a vidlička je ďáblův nástroj
Lžíce, vidlička a nůž, to je základ příboru, který běžně používáš u stolu. Tušíte ale, že to zdaleka není samozřejmost? Cesta vidličky k jídelnímu stolu byla docela složitá a ještě v 18. století se ještě leckde musíte obejít bez ní. Třeba u královského stolu.  Na dvoře francouzského krále Ludvíka XIV. (1638–1715), přezdívaného „král Slunce“ se […]
Ve středověké Číně zakazovali i kalendáře
Kdy a kde se poprvé můžete setkat se zakázanými knihami? Rozhodně už ve starověku. Už vládci dávných starověkých říší měli spadeno na spisy, které se jim nehodily. Výjimkou dokonce není ani Písmo svaté. Už v biblickém Novém zákoně se nachází zmínka o ničení textů. Svatý Pavel ve Skutcích apoštolů popisuje svůj pobyt v Efesu (přístav v dnešním […]
Vysavač: Nový vynález ocení i britský král
Jak se účinně zbavit prachu a nečistot? Hlavně na koberci je to problém. Už v 18. století na ně proto hospodyňkou kladou pokosenou trávu nebo sypou piliny. Moc velký efekt to ale nemá. Na řadu přichází vysavač. Patří vysávání do seznamu domácích prací, kterým se nebráníte, protože je to vlastně hračka? Není divu. Podlaha je za […]
reklama
věda a technika
Český otec barevné fotografie na svých patentech nezbohatne
V roce 1922 Karlu Schinzelovi odmítnou patent na barevnou fotografii jako nerealistickou vizi. Po letech rezignace konečně v roce 1935 začíná publikovat výsledky své práce v odborných časopisech. Tentokrát má větší štěstí. Série článků v časopise Das Lichtbild upoutá pozornost šéfů společnosti Kodak v Americe a společnosti Agfa v Německu. Ve firmě Eastman Kodak si uvědomí význam výzkumů […]
Omyly Kryštofa Kolumba: Neodhadl velikost Asie a umístil do ní Kubu
Slavný mořeplavec Kryštof Kolumbus spočítal obvod Země jako třikrát menší, než je ve skutečnosti. Proto předpokládal, že jeho slavná výprava bude mnohem kratší. To ale není jedinou jeho chybou. Omyly se potom v jeho úvahách už jenom řetězí. Janovský rodák Kryštof Kolumbus (1451‒1506) špatně odhadne velikost Asie. Myslí si, že Cipango (tehdejší označení Japonska, které používal […]
3 české vynálezy, které dobyly svět: Vysouvací tužka, děrovaná taška a stiskací knoflík
Češi jsou šikulové a mají opravdu zlaté ručičky. Důkazem je spousta různých vynálezů, které si z naší kotliny vyšlapaly cestičku daleko za humna. Seznamte se s nimi. Českobudějovická firma Koh-i-noor Hardtmuth pošle v roce 1946 na trh tužku s vysouvací tuhou zvanou verzatilka (přizpůsobivá). První vzorky, které měly ještě dřevěný plášť, ale byly v nabídce už před 2. světovou válkou […]
Vynález pračky: Hospodyňky se ho zpočátku bály
Valchy a necky se v minulých staletích staly jedinými pomocníky hospodyněk, kterým se doma nakupila hora špinavého prádla. Vydrhnout ho bývala často pořádná dřina, která by vám možná zabrala klidně i celý den, pokud by praní mělo být opravdu důkladné. Dneska stačí hodit prádlo do pračky, nasypat prášek a nalít aviváž a stisknout knoflík. Je […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz