Doba bronzová a železná je v plném proudu a na dnes turisticky oblíbených ostrovech Mallorca a Menorca drží otěže moci společnost, kterou dnes nazýváme Talajotickou kulturou.
Zhruba mezi 1. a 2. tisíciletím před Kristem se pustí do budování talajotů, megalitických památek, o jejichž účelu se dnes můžeme jen dohadovat. Předcházejí jim takzvané tumuly, které slouží k pohřbívání. Kolik talajotů je postaveno?
Těžko říct, odhady se liší, ty nejvyšší mluví o 400 stojících jen na Mallorce. Dnes lze vystopovat přinejmenším na 274 talajotů na obou ostrovech. Některé mají zjevně obrannou funkci, další údajně vymezují hranice… a ty ostatní? Kdo ví.
Kdo udělal tečku za jejich érou?
O těch na Menorce se mnozí archeologové domnívají, že tvoří unikátní síť signálních věží. Na Mallorce pro změnu některé talajoty zřejmě fungují jako shromaždiště, rokuje se zde, a také jde o místo pro náboženské rituály. A jak takový talajot vypadá?
Obvykle má kruhový půdorys, najdou se ale i pravoúhlé. Vnitřní místnosti vévodí pilíř držící strop z olivových trámů. Největší z těchto staveb má průměr 17 metrů a zamířili byste do něj 5metrovým koridorem.
Pokud se budete na Mallorce procházet rozlehlou nekropolí Son Real, zjistíte, že místní hroby si berou talajoty za vzor a tváří se jako jejich zmenšení příbuzní. A kam se Talajotická kultura poděla? Její éru ukončí punská kolonizace neboli invaze Féničanů.