Češi jsou národem rekreačních cyklistů. Pravidelně se ve volném čase věnuje jízdě na kole až 36 % obyvatel, zatímco jako dopravní prostředek k jízdě do práce, školy či obchodu ho využívá jen 4–8 % lidí.
Častěji se u nás cyklistice věnují muži než ženy, i tak jde o nejoblíbenější sport, který Češi aktivně provozují. Jaká rizika při cyklistice hrozí a jak je minimalizovat?
Aby se jízdní kolo vůbec mohlo pohybovat po silnicích, musí disponovat povinnou výbavou. Ta zahrnuje dvě na sobě nezávislé funkční brzdy na předním a zadním kole.
Dále musí být kolo vybaveno světly, kdy přední je bílé a zadní červené, a odrazkami pro bezpečnou jízdu za tmy a zhoršené viditelnosti. Nezbytné je rovněž bezpečné zakončení řídítek a ovládacích prvků, aby nedošlo ke zranění. Některá horská a závodní kola však tuto povinnou výbavu nemají.
Zajímavost
Průzkum Centra dopravního výzkumu v roce 2019 zjistil, že na českou domácnost průměrně připadá 1,23 jízdního kola. U automobilu je to 0,97.
Bez helmy ani ránu!
Pro děti do 18 let věku je součástí povinné výbavy na kolo rovněž cyklistická přilba, lze ji však doporučit všem cyklistům bez výjimky. Čísla dokládají, že cyklisté, kteří nosí helmu, podstupují 19x menší riziko úmrtí než ti, kteří ji nepoužívají.
Helma předchází 83 % fraktur lebky, 53 % zranění měkkých částí hlavy a 48 % poškození mozku. Helma by přitom měla na hlavě držet pevně a nesklouzávat v žádném směru. Děti by nikdy neměly mít větší helmu s tím, že do ní dorostou!
Než vyjedete
Zejména po zimě nebo delší době, po kterou jste kolo nepoužívali, je potřeba zkontrolovat, zda všechny jeho části fungují, jak mají. Ideálně ve specializovaném servisu, a pak před každou jízdou.
Na cyklistiku se vhodně oblečte, ve tmě oceníte reflexní prvky na oblečení, nezapomeňte vedle helmy i na cyklistické brýle. V případě špatné předpovědi do batohu přidejte pláštěnku či bundu.
S sebou si vezměte základní lékárničku, cyklonářadí (pumpička, set na opravu duše, náhradní duši), pití a malou svačinku. Nezapomeňte na mobil.
Hlavně bezpečně!
Při jízdě dodržujte zásady slušného cyklisty. Netelefonujte, nepijte alkoholické nápoje, nekuřte ani nejezte. Potřebujete-li se napít, raději si přibrzděte nebo zastavte. Dodržujte pravidla silničního provozu, pokud jedete po silnici.
Je-li to jen trochu možné, využívejte cyklostezky, jezděte vždy vpravo. Naopak nejezděte tam, kde je jízda zakázána. Po chodnících smí jezdit na kole jen děti do 10 let věku, na přechodech pro chodce kolo veďte. Chovejte se ohleduplně a bezpečně.
Pozor na zloděje
Jízdní kola představují nejatraktivnější artikl, na který se zaměřují zloději. Většina jich je odcizena vloupáním, krádežemi ze sklepů, koláren, domů či domovních chodeb.
Policie radí, aby majitelé kol dbali na bezpečné uzavírání vstupních dveří do objektů i společných prostor domů, kde jsou kola uskladněna, a využívali pro ně bezpečnostní stojany a zámky. To platí i pro sklepní kóje či balkony.
Kola nenechávejte volně odložená ani na vlastních pozemcích, třeba zahradách. Zámkem kolo uzamkněte i v případě, že se na cyklovýletě zastavíte na oběd či na kávu, snažte se ho vždy mít pod dohledem. Policie objasní jen asi pětinu krádeží kol.
Tip
Uzamykejte jízdní kolo ideálně v místě, kde se nacházejí kamery městské policie a kde se pohybuje větší počet lidí, aby případný zloděj neměl dostatek času kolo ukrást. Uzamykejte ho k pevným předmětům, které jsou ukotveny do země či zdi.
Sundávejte ze svého kola vše, co lze snadno ukrást, třeba brašny, cyklocomputery a podobně.