Píše se rok 1987 a slavný americký herec Matthew Broderick tráví prázdniny se svou tehdejší přítelkyní, rovněž herečkou, Jennifer Greyovou (*1960) v Severním Irsku.
Tam dojde k tragédii, která překvapivě nekončí usvědčením viníka ze způsobení nehody s následkem smrti…
Zůstane jen silné pobouření přátel a rodiny mrtvých. Ale nepředbíhejme. Dovolená se pro herecký pár vyvíjí slibně. Broderick neváhá a s příslibem procestování malebného, ale i tvrdého pobřeží Severního Irska si půjčuje automobil.
Zřejmě se považuje za zkušeného řidiče a nenechá se odradit faktem, že ačkoli v Americe se jezdí po pravé straně vozovky, v Irsku je to přesně naopak.
Problém se stranami
Ostatně většina turistů se této změně dokáže v celku rychle přizpůsobit. Dle mnohých to ale není případ zmíněné hvězdy filmového plátna.
Když je herec později po nehodě dotazován magazínem People, zda si pamatuje, po které straně silnice jel, odpoví dost zmateně. „Ještě se to šetří. Nemůžu o tom moc mluvit,“ vyvlékne se z jasné odpovědi. Co přesně se tedy v létě 1987 na severoirské silnici stalo?
Suverénní výlet to není
Krátce po přistání v Severním Irsku si Broderick s přítelkyní vypůjčí automobil BMW 316. Dne 5. srpna se s ním vydají z městečka Irvinestown do Maguiresbridge. Po cestě se zastavují u benzinové pumpy, kde se ještě pro jistotu ptají na cestu.
Spouští se hustý déšť. Pár nicméně pokračuje v cestě, déšť ustává a následuje další zastávka na benzince. Poté cesta pokračuje, sice bez deště, ale s dostatečně mokrou a kluzkou vozovkou. I přes radu policie se však slavný pár ztratí.
Ve tři hodiny odpoledne se nachází v blízkosti Enniskillenu, což je tak trochu mimo naplánovanou trasu. To jim potvrdí další strážník, který jimi zvolenou cestu označí za „prostě špatnou“.
Těžký šok
Broderick se ale z neznámého důvodu rozhodne jet po zvolené špatné cestě. Strážník, kterého Američané zaujali, je několik kilometrů sleduje. „Nejeli rychle,“ vypoví později. Samotnou nehodu, jež měla přijít, už ale neviděl.
Broderick zřejmě v jeden moment vyjel do protisměru a v plné rychlosti narazil do projíždějícího volva. V něm seděly třiašedesátiletá matka se svou osmadvacetiletou dcerou. Matthew Broderick si prý na nic nepamatuje.
„Vzpomínám si až na to, když jsem se s divným pocitem v noze probudil v nemocnici,“ popíše. Herec vyvázne se zlomenou nohou a pořezaným obličejem.
Podle záchranářů, kteří se dostali na místo nehody jako první, byl Broderick v těžkém šoku a neustále se ptal, zda se nic nestalo ženám ve druhém autě. Ty sice byly také převezeny do nemocnice, záhy však zemřely. Herečka Greyová vyvázla jen s několika škrábanci.
Pochybná spravedlnost
Herec je zakrátko obviněn z dvojnásobného usmrcení dopravním prostředkem a hrozí mu až 10 let za mřížemi – 5 let za každý zmařený život. Nakonec je ale usvědčen jen z „neopatrného řízení“ a zaplatit musí ani ne 5000 liber!
„Výsměch spravedlnosti!“ hodnotí výsledek řízení rodina mrtvých žen. Frustrace a pocity bezmoci jsou na jejich straně bezbřehé. Že Broderick není žádný nelida, se ukáže po patnácti letech od nehody.
Tehdy si vymíní, že se s nimi osobně sejde, na což rodina kývne. Na tragickou bouračku nerada vzpomíná také Greyová, která se krátce po ní proslaví filmovým trhákem Hříšný tanec. Že by si ale slávu užívala, se říct nedá. „Moje myšlenky byly úplně někde jinde,“ přiznává.