Domů     Jak se bránit proti civilizačním chorobám?
Jak se bránit proti civilizačním chorobám?
28.6.2024

Šéf vás dneska na poradě pořádně naštval. Co s tím? Spraví to čokoláda z šuplíku a cigárko s kolegy během pauzy. Ještě před pár lety jste si po práci zaběhali v parku, teď se stěží dokulíte domů.

Připravit večeři, udělat úkoly s dětmi a už se přesouváte do křesla k televizi se sáčkem brambůrků. Typický životní styl 21. století.

Poznáváte v popisu svůj klasický pracovní den? Pokud ano, není to nic výjimečného. Zároveň si ale mílovými kroky zaděláváte na některou z typických civilizačních chorob dneška.

Když ještě navíc místo přípravy večeře z čerstvých surovin cestou z práce raději koupíte nějakou hotovou kalorickou bombu z fast foodu, protože čas jsou přece peníze, máte k předčasnému úmrtí ještě o kousek blíž.

Dokážete odmítnout nabídnutou cigaretu? FOTO: Pixabay
Dokážete odmítnout nabídnutou cigaretu? FOTO: Pixabay

Půl století růstu

Co si vlastně pod souhrnným pojmem civilizační choroby představit? Jde o plejádu nemocí, jejichž výskyt roste, a není to jenom záležitost několika minulých let. K jejich nárůstu dochází už zhruba půl století a na vině je hlavně moderní pohodlný životní styl.

Zažíváme nebývalý komfort, který se ale negativně promítá do celkového obrázku našeho zdraví.

Řadíme sem cukrovku II. typu, obezitu, vysoký krevní tlak, choroby pohybového aparátu (hlavně osteoporózu, u ní je ale příčinou především prodlužující se dožití obyvatel), onkologická onemocnění, syndrom vyhoření a deprese.

Obezita je za řadou problémů. FOTO: Freepik.
Obezita je za řadou problémů. FOTO: Freepik.

Kalorické bomby dostupné pro všechny

V minulých desetiletích se náš život postupně měnil. Netrpíme hlady, přitom naši předkové zažívali ještě před sto lety chvíle skutečného nedostatku. Například během první světové látky se vhodným zdrojem potravy někdy stávala i kůra stromů.

Nic jiného zkrátka k dispozici nebylo. Dnes na nás útočí všudypřítomné reklamy, co dobrého si k jídlu koupit. Jídla, která tvoří bohaté zdroje jednoduchých sacharidů a nezdravých nasycených tuků, patří k široce dostupným pro všechny příjmové kategorie lidí.

Geneticky je v nás ale zakódován mód, že musíme střádat na horší časy, které v minulosti přicházely poměrně pravidelně. Proto ukládáme, i když to vlastně nepotřebujeme, a nespotřebovaná energie se mění na tuk.

Projíme se svátky i zklamáními

Jíme, kdykoliv se naskytne příležitost. Svátky, ať už jde o Vánoce nebo Velikonoce, rodinné oslavy i další příležitosti probíhají ve znamení jídla. Také na rande se zamilovaný pár nejednou sejde v cukrárně nebo na romantické večeři v restauraci.

I v běžných situacích jíme více, než bychom měli. Rozzlobil vás nadřízený? Spousta lidí v kanceláři sáhne do šuplíku pro sušenky nebo jinou sladkost. Zažíváte zklamání z lásce? I tohle mnoho lidí řeší vyjídáním ledničky. Emoční přejídání není nic neobvyklého.

A i když zrovna jste v pohodě, stejně nejíte zdravě. Stačí skutečnost že dnes nestíháte uvařit večeři, a proto koupíte třeba smažené kuřecí stripsy s hranolky.

Nezdravé jídlo je snadno dostupné. FOTO: Freepik
Nezdravé jídlo je snadno dostupné. FOTO: Freepik

Příjem větší než výdej

Důsledkem současného životního stylu je skutečnost, že náš energetický příjem z jídla je vyšší než výdej. Na problém je zaděláno. Ze začátku to nemusí být příliš vidět, ale kilogramy kvůli tomu pomalu, ale jistě a nenápadně přibývají.

Nevejdete se do kalhot nebo sukně, kterou jste ještě před pár týdny nebo měsíci dopnuli? No, co, moc to neřešíte a koupíte si větší. Měsíce a roky ale běží a najednou zjistíte, že se vám vaše postava vůbec nelíbí.

Ty tam jsou doby, kdy jste si mohli vykračovat v upnutém tričku, teď je přes něj vidět každý tukový fald a většinou už se můžete oblékat jenom do nevzhledných pytlovitých oděvů.

Je to varovný prst, který říká, že byste se sebou měli něco udělat.  Epidemie obezity je na vzestupu.

Moc baštíme a nehýbeme se

Ruku v ruce s nadměrným příjmem energie jde i nedostatek pohybu. Fyzicky pracujeme daleko méně než předchozí generace. Většinu nepříjemné dřiny za nás zvládnou stroje, kolem kterých uděláme sotva pár kroků a ony na stisknutí knoflíku zvládnou všechno za nás.

Také prakticky nechodíme, vozíme se autem nebo veřejnou dopravou. Je nasnadě, že vzniku civilizačních nemocí nahrávají dva nejpodstatnější faktory: příliš mnoho jíme a málo se hýbeme.

Nikdy není pozdě začít cvičit. FOTO: Freepik
Nikdy není pozdě začít cvičit. FOTO: Freepik

Epidemie i ve třetím světě

Ačkoliv se slovo civilizační nemoci skloňuje hlavně v souvislosti s moderními vyspělými společnostmi, podle vědců už zdaleka tento trend neplatí.

Civilizačními chorobami jsou stále více zasaženy i společnosti, které jsme považovali za méně vyspělé, například země třetího světa. Snaha zvýšit v těchto oblastech životní úroveň přináší bohužel i řadu negativ.

Lidé přijímají různé vymoženosti, které jim zjednodušují život, stávají se línějšími. Také hladovění už bývá často minulostí. I tady se proto obyvatelé ocitají v začarovaném kruhu, který odstartovaly dva faktory: nedostatek pohybu a dostatek jídla.

V průběhu posledních 20 let proto došlo k velkému nárůstu civilizačních nemocí i v zemích třetího světa.

Obezita je problémem i v zemích třetího světa. FOTO: Freepik
Obezita je problémem i v zemích třetího světa. FOTO: Freepik

Základ tvoří pravidelný režim

Dejte svému životu řád, tak zní základní zásada boje proti civilizačním chorobám.  Pravidelně v určitou dobu vstávejte, choďte spát ve stejnou dobu, a to i o víkendech nebo dovolené.

Také jídla si naplánujte na zhruba stejnou hodinu, nechávejte mezi ním vhodné 3-4hodinové přestávky. Tělo si zvykne na tento režim, nebude vystaveno zbytečnému stresu, že nedostane jídlo, a tudíž nebude schraňovat do zásoby.

Dopřejte mu dostatek nočního odpočinku, aby se cítilo zregenerované a fit do začátku dalšího dne. Když má organismus pravidelný řád, snáze si poradí se ztíženými životními podmínkami.

Pravda, existuje řada profesí, které fungují na směnný provoz a tam je dodržování pravidelného režimu mnohem složitější.

Ovšem na lidi s klasickou kancelářskou pracovní dobou zase číhají jiná nebezpečí, například v podobě už zmiňovaného nedostatku pohybu nebo stresových situací zajídaných sladkostmi.

Nastavte si a dodržujte spánkový režim. FOTO: Freepik
Nastavte si a dodržujte spánkový režim. FOTO: Freepik

Pomůže obyčejná chůze

Důležité je, aby se pohyb stal pravidelnou a nedílnou součástí vašeho života. Nezáleží už v jaké formě, tu si každý může vybrat podle svého gusta. Někdo dá přednost chůzi, která tvoří ten nejdůležitější a zároveň i nejkomplexnější způsob pohybu.

Často ji podceňujeme, přitom právě při chůzi dostávají zabrat všechny partie těla.

Jít se projít na svižnou procházku do blízkého parku ve městě, na venkově do lesa či po loukách alespoň půl hodiny denně, pokud počasí dovolí, je skvělý recept na prevenci civilizačních chorob.

Kromě toho, že budete mít denně patřičnou dávku pohybu, zároveň relaxujete pohledem do zeleně, což pomáhá psychice.

Procházky se psem prospějí tělu i duši. FOTO: Freepik
Procházky se psem prospějí tělu i duši. FOTO: Freepik

Cvičením proti stresu

Pochopitelně pohyb nefunguje proti všemu, ale snižuje rizika výskytu různých chorob, zejména nadváhy a obezity, dále srdečně-cévních onemocnění, kdy napomáhá posilovat srdce a krevní oběh.

Zrychlení metabolismu během cvičení podporuje také pokles hladiny cholesterolu a glykémie, posilujete také hormonální rovnováhu v těle.

Svůj význam má fyzická aktivita na čerstvém vzduchu i u depresí, přichází totiž radost z pohybu, cvičením účinně odbouráváme každodenní stres.

Pohyb je základ. FOTO: Freepik
Pohyb je základ. FOTO: Freepik

Radikální obrat málokdo zvládne

Zařadit více pohybu, pokud jste na to nebyli zvyklí, je ovšem náročný krok, většinou totiž jde výraznou změnu do této chvíle praktikovaného životního stylu. Každý to nezvládne, protože se nesoustředí jenom sám na sebe, má rodinu, musí se starat o děti.

Máte přesně takové pocity, že byste rádi změnili svůj život k lepšímu, zdravějšímu standardu, ale zároveň si říkáte, že je toho na vás moc a asi to sami nezvládnete? V takovou chvíli pomůže psycholog, se kterým si stanovíte priority.

Proti radikální změně životního stylu hraje roli i čas. Čím je člověk starší, tím hůře akceptuje velké zvraty, jsou pro něj náročnější. Je proto lepší dělat změny krok za krokem.

Snadněji se pak zvyká na nový režim, radikální změna je často dlouhodobě neudržitelná. Člověk není na takový obrat připraven a zvládne ho dodržovat jenom pár dní, potom se vrátí ke starým zvyklostem, protože je to pohodlnější.

Cvičit se dá všude. FOTO: Freepik
Cvičit se dá všude. FOTO: Freepik

Jaká období se ukazují rizikovými pro nárůst hmotnosti a nástup obezity?

Ukončení školní docházky, nástup do práce, kdy obvykle dochází k významnému omezení fyzických aktivit

Svatba, kdy muži bačkorovatí a mají méně pohybových aktivit než dříve, ženy se zase točí kolem plotny a dětí

Rozvod, jehož první fáze může přinést hubnutí (stres spojený s vyřizováním formalit, dělením majetku, řešením péče o děti), po něm ale může naopak následovat období, kdy samotu zajídáte kalorickými potravinami

Ženy mají kritické období kolem 50. roku věku, kdy přichází menopauza

Gaučing patří k nejpopulárnějším aktivitám. FOTO: Freepik
Gaučing patří k nejpopulárnějším aktivitám. FOTO: Freepik

Střídmost v jídle

Fungující léky na civilizační choroby, ať už jde o cukrovku II. typu nebo obezitu, zatím neexistují. Neseženete medikament, který by vás během krátké doby jednou provždy zbavil potíží. O to důležitější potom je prevence vzniku těchto chorob.

Spočívá hlavně ve střídmosti v jídle. Proti depresím, syndromu vyhoření nebo také vysokému krevnímu tlaku je důležitý i boj se stresem. Na řadu se dostávají účinné techniky, jak mu čelit, tedy relaxace, meditace, aktivní odpočinek.

Pochopitelně je ve hře i tolik skloňovaný pohyb, který pomáhá tělesné schránce i duševní kondici.

Saláty můžete jíst celý rok. FOTO: Freepik
Saláty můžete jíst celý rok. FOTO: Freepik

Masáže uleví tělu i psychice

K dobrým způsobům, jak pečovat o své tělo, náleží i masáže. Nejenom, že s jejich pomocí regeneruje naše tělo, ale podporují i celkovou očistu, zejména když se kombinují při sprchování s peelingem, který odstraní odumřelé buňky kůže.

Pokožka se pak stává lepší vstupní branou pro léčivé prostředky jako jsou masti a krémy. Zároveň tento proces přináší úlevu i psychice.

Výborné se masáže ukazují jako účinný prostředek při nemocech pohybového aparátu i psychických problémech pramenících z neustálých stresů.

Masáže vám může předepsat i lékař. FOTO: Freepik
Masáže vám může předepsat i lékař. FOTO: Freepik

Detoxikace saunováním

Saunujte se alespoň jednou týdně, ovšem pouze v případě, že vaše tělo tento očistný rituál dobře zvládá. Začínat se saunováním by měli jenom zdraví lidé a je třeba postupovat opatrně, čas strávený v sauně prodlužovat pomalu.

Saunování posiluje krevní oběh, ale lidé s chorobami srdce a cév by měli být s pobytem v horku velmi opatrní. Bezprostředně po návštěvě sauny se můžete cítit unavení, ale poté převládnou pozitivní efekty.

Z těla lépe odcházejí toxické látky stolicí a močí, uvolňují se dýchací cesty, posiluje se imunita, protože saunování také napomáhá otužování. Přichází i psychická pohoda. Lepší obranyschopnosti docílíte v období chřipek. Prokoukne také vaše pokožka, která se zbaví toxinů, bude pružnější a hladší.

Sauna je skvělá, ale nehodí se pro každého. FOTO: Freepik
Sauna je skvělá, ale nehodí se pro každého. FOTO: Freepik

Pozor na osteoporózu

K civilizačním nemocem řadíme i osteoporózu. V dřívějších letech nebyla tato choroba tak aktuální jako dnes, protože se projevuje až v pozdějším věku, typicky třeba u žen po přechodu.

Dnes se ale lidé díky lepší zdravotní péči dožívají vyššího věku a počet nemocných proto roste.  „Na vzniku osteoporózy se podílí nízká fyzická aktivita, špatná skladba stravy, kouření a zvýšený příjem alkoholu.

Osteoporózu lze rozpoznat už v jejích bezpříznakových začátcích, lze ji předcházet a lze ji léčit ještě dříve, než se projeví zlomeninami.

Důležité je zhodnocení rizikových faktorů osteoporózy a indikace specializovaného vyšetření (kostní denzitometrie) a včasné zahájení preventivních i léčebných opatření,“ uvádí k této nemoci a její léčbě lékařka Dana Michalská z Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.

Diabetiků přibývá. FOTO: Freepik
Diabetiků přibývá. FOTO: Freepik

Počet cukrovkářů roste

Růžová situace u nás nepanuje ani pokud jde o diagnostiku a léčbu cukrovky II. typu.

„Počet pacientů s diabetem v České republice stále stoupá, u některých se na jejich onemocnění přijde až po mnoha letech a ani poté není u velké části pacientů diabetes uspokojivě léčený.

Pacient sám ale může přispět k diagnóze a léčbě svého onemocnění tím, že bude pravidelně chodit na preventivní prohlídky a na léčbě se bude podílet dodržováním vhodného stravovacího a pohybového režimu.

Bez spolupráce pacienta nemůže být léčba diabetu úspěšná ani s nejmodernějšími léky,“ vysvětluje lékař Martin Prázný z VFN.

Vyberte si místo výtahu raději schody. FOTO: Freepik
Vyberte si místo výtahu raději schody. FOTO: Freepik

Alarmující počet hypertoniků

Tichý zabiják, tak se přezdívá vysokému krevnímu tlaku, tedy krevnímu tlaku nad 140/90 mm Hg. Velmi často se totiž nijak neprojevuje a náhodně se zjistí při lékařské kontrole.

Přitom ve skrytu poškozuje například cévy ledvin a srdce a stoupá riziko selhání těchto orgánů, infarktu myokardu i cévní mozkové příhody. Prevence je i v tomto případě alfou a omegou postupu, jak se vypořádat s nemocí.

V České republice s ním bojuje až 40 % obyvatel ve věku 25-64 let a kdybychom si posvítili V kategorii lidí 55-64 let toto číslo šplhá až k 70 %.

„Můžeme říci, že s přibývajícím věkem roste výskyt vysokého krevního tlaku a s ním související riziko kardiovaskulárních chorob, mezi něž patří například mozková mrtvice nebo infarkt myokardu,“ říká kardiolog Pavel Poláček.

Prevence může zabránit vážné nemoci. FOTO: Freepik
Prevence může zabránit vážné nemoci. FOTO: Freepik

Kvalitní onkologická péče

Civilizační choroby zahrnují ještě další velkou skupinu, a to onkologická onemocnění. Ročně u nás rakovinou některého orgánu onemocní 67 000 pacientů, umírá jich 27 000. Celkově u nás žije cca 600 000 lidí, kteří se s rakovinou léčili nebo léčí.

Odhadem růstu je 76 000 nových případů ročně a 32 500 úmrtí do roku 2030. V počtu zhoubných nádorů obsazujeme v Evropě 16.-17. místo, ovšem u některých diagnóz i mnohem vyšší příčky – u ledvin 2. místo, v případě slinivky 3. místo, na žlučník připadá 3-5. místo, na prostatu osmé místo.

Plusem je u nás kvalitní lékařská péče v tomto oboru.  Při celosvětovém hodnocení podle Indexu připravenosti na léčbu rakoviny jsme v loňském roce jako republika osáhli dokonce osmé příčky.

Výhodou je kvalitní onkologický registr pro sledování nemocí, slabinou je plánování.

Mezi největší strašáky patří rakovina. FOTO: Pexels
Mezi největší strašáky patří rakovina. FOTO: Pexels

Užitečné bylinky 

Do boje proti celé řadě chorob můžeme zasáhnout i s pomocí bylinných adaptogenů.

Svůj název tyto rostliny získaly podle toho, že nám pomáhají adaptovat se na nepříjemné jevy, které provázejí náš hektický životní styl a jeho mnohdy těžké podmínky (znečištěné životní prostředí, konzumace nekvalitních průmyslově zpracovaných potravin).

Zvyšují naši odolnost a schopnost čelit stresu. Některé dokážou podporovat imunitní systém, další příznivě ovlivňují metabolismus, velká část z nich vykazuje komplexní účinky.

Návrat k tradicím našich babiček v pěstování bylinek. FOTO: Pexels
Návrat k tradicím našich babiček v pěstování bylinek. FOTO: Pexels
Foto: Viz popisky. Titulní foto: Pexels
Související články
Lifestyle
Paris Hiltonová: Finančně zajištěný život není zárukou štěstí
Dědička hotelového impéria Paris Hiltonová zazáří jako modelka, herečka, zpěvačka, podnikatelka i, jak se dnes s oblibou říká, influencerka. A také jako hlavní postava nekonečného množství skandálů od erotických snímků po řízení bez řidičského průkazu. Život v luxusu a přepychu Paris je představitelkou pomyslné zlaté mládeže. Narodí se v New Yorku do rodiny dědiců hotelového […]
Lifestyle
Nebezpečný zlozvyk kouření: proč stále ještě existuje?
Rakovina a srdeční onemocnění. Dva z největších strašáků medicíny současného západního světa. A přitom by stačilo třeba nekouřit nebo kouření omezit. Tím nemyslíme jen kouření v restauracích a veřejných prostorech, ale být ohleduplnější na okolí, co může onemocnět stejně jako aktivní kuřáci. „Zatímco v 19. století a na počátku století dvacátého bylo kouření považováno za symbol určité společenské úrovně, […]
Lifestyle
Martha Stewartová: Dělají opravdu Zoufalé manželky zoufalé věci?
Obdivují ji ženy i muži. Představuje dámu, která bravurně zvládá domácnost a kariéru snů, kde kraluje na mnoha polích. Martha Stewartová (*1941) je novinářkou, moderátorkou, kuchařkou i herečkou. V Americe ji proslavila talkshow Martha, od které odrazila další cesty své kariéry. Sedla ke stroji a napsala několik knih o vaření, péči o domácnost, které se staly […]
Lifestyle
Jan Libíček: Věčně smutného komika zabil strach z lékařů
Něžný obr Jan Libíček klamal tělem dokonale. I když měl postavu úctyhodných rozměrů, byl fyzicky zdatný. Ačkoli byl komikem, sám říkával, že je v jádru smutný člověk. Lidé mu to však nevěřili. Tak dobrým hercem byl.   Těžkotonážní komik zvládl spoustu rozličných rolí, klaďase i záporáky. Většinou však byly tyto postavy v tónině komické. Sám Jan Libíček […]
reklama
historie
Dokonalé starověké operace: Trepanace lebky i amputace
Starověké chirurgické postupy si nezadají s těmi dnešními. Jak je lidé s tak primitivními nástroji vůbec dokázali provádět? V roce 2014 byla v místech někdejšího římského města Bathonea objevena lebka s vyvrtanou dírou. „Otvor v lebce této osoby, které bylo něco málo přes třicet let, byl vyřezán zdravotníky na stejné úrovni, jako u dnešních mozkových […]
Ideál krásy napříč staletími
Starověk (3500 př. n.l. – 6./7. stol n.l.) – ve starověkém Egyptě byla ideálem krásy štíhlá žena s úzkými rameny, vysokým pasem a symetrickým obličejem. Oproti tomu v Řecku byla uctívána především mužská krása, ženy mohly být i baculaté, jejich kůže však neměla být vystavována slunci.   Renesance (1400-1700) – krásu představovalo zaoblené tělo, včetně plných boků […]
Historická hádanka: Odkud přišli Avaři? A kam zmizeli?
Lepší chvíli si nemohl vybrat. Občanská válka mezi stoupenci chána a hlavního kněze dokáže Avary oslabit víc, než hordy nepřátel. Karel I. Veliký (747–814) proti nim vede již druhou výpravu. A konečně, roku 796, si může na hlavu posadit vavříny vítězství. Avarské říši zvoní umíráček. Poslední záznam o ní najdeme z roku 822…   Na […]
Neohrožená Bertha Benzová: Při první dálkové jízdě automobilem riskovala všechno
Automobil to v počátcích neměl snadné. Lidé se kočáru bez koní báli a připadal jim nespolehlivý a zbytečný. O opaku se je rozhodla přesvědčit Bertha Benzová, žena jednoho z prvních konstruktérů. Na voze sedí dobře oblečená dáma a dva mladí chlapci. Ale kde mají koně? Přestože kočár nic netáhne, s vrčením a boucháním se šine ulicí. Lidé se na něj nevěřícně dívají a někteří […]
historie
Proč slavný orientalista Bedřich Hrozný třel bídu s nouzí?
Nadějný talent na luštění orientálních jazyků Bedřich Hrozný se po skončení 1. světové války se vrací z Vídně do Prahy a konečně získává vytoužené místo profesora klínopisného studia a dějin starého Orientu na Karlově univerzitě. Brzy se Bedřichovi Hrozném (1879‒1952) dostane zadostiučinění, když i pochybovači uznají, že starodávný jazyk Chetitů rozluštil správně. Věnuje se přednáškám, […]
Slavného luštitele jazyka Chetitů inspirovala k vědecké kariéře Bible
Nejstaršího syna z pěti dětí evangelického faráře z Lysé nad Labem provázejí celým dětstvím biblické příběhy. Doslova hltá každé slovo.   V malém Bedřichovi Hrozném (1879‒1952), který se v dospělosti proslaví tím, že rozluští jazyk Chetitů, zasejí příběhy z knihy knih semínko zájmu o dějiny starověkého Předního východu. Na pražském Akademickém gymnáziu si oblíbí latinu a řečtinu […]
Svědectvím o japonských krutostech riskoval fotograf smrt
Kamera fotografa Johna Mageeho (1884–1953) tichounce vrčí. Hlavně se neprozradit! Kněz americké episkopální církve, který žije v Nankingu už od roku 1912, vše natáčí na pásek. Stačí přitom jediný chybný krok, a čeká ho smrt. Kromě filmového pásu zachycujícího krutosti japonský vojáků pořídí i spousty fotografií. „Příběh o Nankingském masakru: japonská vojska zabíjejí po tisících,“ […]
Japonští vojáci znásilňovali Číňanky i desetkrát za den
Japonsko chce hrát v Asii hlavní roli vadí mu Čína. Ve 20. letech 20. století Japonci posilují svůj vliv v kontinentální Asii prostřednictvím čínského generála Čang Cuo-linga, který ovládá Mandžusko na severovýchodě dnešní Číny. Dodávají mu zbraně. Jenže Čang si v roce 1928 vykoleduje porážku od oficiálního čínského vládce, generála Čankajška (1887–1975). Že by Japonci po […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
3 vychytávky z říše na Nilu: Svítili si služebníci faraonů žárovkou?
historyplus.cz
3 vychytávky z říše na Nilu: Svítili si služebníci faraonů žárovkou?
Náhorní plošina se musí nejprve uhladit do roviny. Ač disponují primitivními nástroji, dávní Egypťané docílí toho, že rozdíl mezi nejvýše a nejníže položenou spodní hranou Cheopsovy pyramidy činí pouhých 2,1 centimetru. Jen o neuvěřitelnou jednu patnáctinu stupně se pak starověcí architekti odchýlí, když jednotlivé hrany faraonovy hrobky orientují podle světových stran. A to k jejich
Lahodné francouzské makronky
tisicereceptu.cz
Lahodné francouzské makronky
Makronky mají původ ve Francii, ale v posledních letech se jejich popularita rozšířila do celého světa. Není divu, kdo je ochutná, nedá na ně dopustit! Makronky totiž nejsou jen obyčejné sněhové p
Z pohádky do pohádky, ze skanzenu do skanzenu
epochanacestach.cz
Z pohádky do pohádky, ze skanzenu do skanzenu
Jejich stavení, dvorky a návsi zná snad každý Čech, který někdy oddechoval na gauči u televize po vánočním nášupu. České pohádky jsou u nás jedním z nejoblíbenějších filmových žánrů. Snad pro svou nevinnost a šťastný konec. Aby jim filmaři vdechli opravdového pohádkového ducha, vydávají se pro záběry do středočeských skanzenů už celá desetiletí. Střední Čechy
Pacienti s rakovinou slinivky mohou žít násobně déle. Ale…
21stoleti.cz
Pacienti s rakovinou slinivky mohou žít násobně déle. Ale…
Zachytit nemocné s rakovinou slinivky v raném stadiu, a prodloužit jim tak až šestkrát život. To je cíl programu včasného vyhledávání karcinomu pankreatu, který odstartoval v Česku v loňském roce. Pre
Sladké dobroty nejen pro návštěvy
panidomu.cz
Sladké dobroty nejen pro návštěvy
Rozhodli jste se upéci něco dobrého a nemůžete se rozhodnout? Máme pro vás pár tipů, jak potěšit mlsné jazýčky. Cannoli siciliani (viz úvodní foto) (15 až 20 porcí) 200 g mouky, 20 g změklého sádla nebo másla, 1 lžička neslazeného kakaového prášku, 1 lžička skořice, 1 lžička jemné soli, 1 vejce (asi 50 g), 35
Efektivita moderních dveří
rezidenceonline.cz
Efektivita moderních dveří
Dotvářejí interiér, jemuž kromě stylového vyznění propůjčují dokonalou funkčnost. I když jsou k dispozici v mnoha oblíbených a osvědčených materiálových variantách, nelze si nevšimnout panujících preferencí zejména prosklených křídel. Všechny současné trendy mají i v segmentu vnitřních i venkovních dveří společného jmenovatele, a sice především jednoduchost a minimalismus. Jinak se samozřejmě liší materiály, strukturou, dekory
Nevěra? Dnes už by se Žilková nerozváděla!
nasehvezdy.cz
Nevěra? Dnes už by se Žilková nerozváděla!
Velké trampoty si s manželi užila herečka Veronika Žilková (62), kterou známe ze seriálu ZOO. Její první manžel Jiří Hanych (65), s nímž má dceru Agátu Hanychovou (39), byl v době jejich manželství
Telepatie: Vědecký tým z Barcelony přenesl myšlenku přes půl zeměkoule!
enigmaplus.cz
Telepatie: Vědecký tým z Barcelony přenesl myšlenku přes půl zeměkoule!
Rentgenové vidění, nadlidská síla, předvídání budoucnosti nebo čtení myšlenek. Nadpřirozené schopnosti, které dosud patřily jen superhrdinům, se pomalu dostávají i k obyčejným smrtelníkům. Vědci se je
7 ovocných zázraků
nejsemsama.cz
7 ovocných zázraků
Také vyhlašujete válku chemii, s jejíž pomocí se mnohdy snažíme napravovat zdravotní neduhy, které nás trápí? Dobře cítíte, že příroda je v onom ohledu nepřekonatelná. Třešně, jahody, rybíz, meruňky, borůvky… Na zahrádce, v lese i na mezích dozrává právě teď spousta ovoce, které nejen že báječně chutná, ale také je doslova elixírem zdraví. 1. Černý rybíz Má trochu
Mámin mazánek mě mile překvapil
skutecnepribehy.cz
Mámin mazánek mě mile překvapil
Výlet na kamarádčinu chatu byl zprvu trpkým zklamáním. Nikde žádní pořádní kluci, a ti obléhající kiosek byli podnapilí a neslušní. Kamarádka mě pozvala na víkend na chatu. Bylo nám už skoro osmnáct. Mí rodiče proti pozvání nic nenamítali, protože jsme jim namluvily, že na chatě bude Katčina maminka a že nás ohlídá. Ta však měla ve skutečnosti službu
Chcete být milionářem? Legendární soutěž stvoří boháče i podvodníky
epochalnisvet.cz
Chcete být milionářem? Legendární soutěž stvoří boháče i podvodníky
Když soutěž dorazí v roce 2000 do Česka, je to velká sláva. Zájem o ní ale časem opadne. Na rozdíl od jiných zemí, včetně té, kde přijde na svět – Velké Británii. V ní běží dodnes.   Pánové David Briggs, Mike Whitehill a Steven Knight už společně několik soutěží vytvořili. Většinou jsou ale určené pro
Elegantní Runabout pro milovníky jachtingu
iluxus.cz
Elegantní Runabout pro milovníky jachtingu
Kolekce Classics Runabout je ideální pro italské pláže i styl dolce vita. Její dvě nejnovější limitované edice, které vznikly ve spojení se společností Riva, zůstávají věrné stylu, který je pro kolekc