Domů     Olomouc: Město mnoha vůní
Olomouc: Město mnoha vůní
31.5.2024

Co může být lákavějšího než dámě uprostřed záplavy nádherných květin nabídnout čokoládové srdce z lásky. Jen ty tvarůžky do toho nějak nepasují.

Říká se, že každé město má svou specifickou vůni. O moravském město Olomouc to však neplatí. Je totiž městem mnoha vůní. Velmi odlišných a specifických.

Olomoucké tvarůžky - lahůdka, kterou někteří nemohou ani cítit, zatímco ti ostatní na ni nedají dopustit. (Chmee2, CC BY-SA 3.0, commons.wikimedia)
Olomoucké tvarůžky – lahůdka, kterou někteří nemohou ani cítit, zatímco ti ostatní na ni nedají dopustit. (Chmee2, CC BY-SA 3.0, commons.wikimedia)

Vůně“ tvarůžků

Co: Olomoucké tvarůžky

Od: 1586

Kdo by je neznal. Olomoucké tvarůžky, syrečky nebo-li tvargle. O co hůř jsou cítit, o to lépe chutnají. Nebo to tak alespoň bylo než zasáhla Evropská unie, které se nelíbilo tradiční zrání na dřevěných roštech, a tak je musel nahradit kov a plast.

Proto už dnes syrečky nesmrdí, ale ani nechutnají jako dřív. Stále však jsou přirozeně zrajícím sýrem z odtučněného tvarohu a jediným opravdu původním moravským sýrem. Jeho receptura se za uplynulých 500 let příliš nezměnila, na rozdíl od výrobních metod.

Metoda ručně tvarovaných bochánků, kterými se pleskalo o dřevěnou desku, proto se jim původně říká pleskačky, už je minulostí, stejně jako děvečky, které bosýma nohama déle než hodinu šlapaly tvaroh jako zelí.

Tak se kolem Olomouce sýr vyrábí syrečky v každé druhé chalupě už odpradávna, minimálně 600 let. Přívlastek „olomoucké“ přitom nemají podle místa zrodu, ale místa, kde se nejčastěji prodávaly – na trzích v Olomouci, kam se sjížděli prodejci z širokého okolí.

Ani to už neplatí. Dnes se vyrábí jen v Lošticích, kde tradice výroby sahá do roku 1876, když s výrobou začal Josef Wessels se synem Aloisem. Od roku 1991 pokračují ve výrobě jejich potomci, kteří jich ročně posílají do světa přes 2000 tun.

Po válce se podnik Zora Olomouc stal největším výrobcem čokolády u nás. (André Karwath, CC BY-SA 2.5, commons.wikimedia)
Po válce se podnik Zora Olomouc stal největším výrobcem čokolády u nás. (André Karwath, CC BY-SA 2.5, commons.wikimedia)

Vůně čokolády

Co: Čokoládovna Zora

Od: 1899

Ač se jménem města automaticky naskočí odér tvarůžků, je Olomouc, také hlavním městem čokolády.

A to už od 12. června 1899, kdy parta místních drobných obchodníků zakládá První společnou moravskou továrnu na cukrovinky a čokoládu a 15 zaměstnanci rozjede výrobu v pronajaté budově Občanské záložny na Dolním náměstí.

Cukrovinky jsou na dračku a tak se firma brzy stěhuje do nové, velmi moderně řešené továrny v Hodolanech a pod jménem Zora se vypracuje mezi nejznámější české výrobce čokolády. Už v roce 1933 nabízí přes 660 druhů sladkostí, od hořké čokolády po lízátka.

Po znárodnění je spojena s dalšími místními podniky a stává i největším výrobcem čokolády u nás. „Někdy to bylo hodně zvláštní. Obědváte řízek a cítíte čokoládu,“ vzpomíná Pavel Kolář který je 70tých letech obyvatelem domu stojícího u továrny.

Zora je i dnes největším tuzemským výrobcem čokolád a bonboniér, bohužel už ne českým. V roce 2003 ji totiž spolkla švýcarská Nestle.

Každé léto zazářily olomoucké Smetanovy sady všemi barvami, co jich je tisíce druhů květin dokázaly ukázat. (I.Sáček, senior, CC0, commons.wikimedia)
Každé léto zazářily olomoucké Smetanovy sady všemi barvami, co jich je tisíce druhů květin dokázaly ukázat. (I.Sáček, senior, CC0, commons.wikimedia)

Vůně květin

Co: Flora Olomouc

Od: 1958

Třikrát do roka navíc město rozkvétá tisícem dalších vůní. A to doslova. Koná se totiž mezinárodní zahradnická výstava, která je jedním ze symbolů města.

Její tradice se datuje od srpna 1958, kdy se koná první, ještě regionální, která se však stává nečekaným hitem a přes 60 tisíc návštěvníků si vynutí její opakování.

V roce 1964 už počet návštěvníků přesáhne 330 000 a mezi vystavovateli se začínají objevovat zahraniční vystavovatelé. Od roku 1970 je jako Flora Olomouc stává jednou z největších květinářských a zahradnických výstav v Evropě.

Areál Smetanových sadů ji hostí ve třech etapách – jarní, letní a podzimní, a její součástí jsou výstavy květin, okrasných dřevin, ovoce a zeleniny, doplněné květinovými přehlídkami v parcích a botanické zahradě.

Ty nejlepší získávají různá ocenění, stejně jako ti nejlepší v soutěžích aranžování květin. Až do konce století je barevnou záplavou křehké krásy a pastvou pro oko se statisícovými návštěvami.

V posledních letech se mění v laciný vetešnický jarmark se zbožím, které má daleko k zahradám i květinám, což se snaží změnit nadšenci, kteří se v roce 2013 spojili v hnutí za záchranu prestiže tradiční výstavy. Tak doufejme, že uspějí

Foto: commons.wikimedia Titulka (Dominik Tefert, Volné dílo, commons.wikimedia)
Související články
Zajímavosti
Cukrovka, strašák moderní doby
Není cukrovka jako cukrovka. Zatímco diabetem 1. typu trpí zejména děti, 2. typ postihuje dospělé a je označován za jednu z civilizačních chorob. U nás jím trpí 10 % populace, přičemž do budoucna se dá očekávat, že diabetem 2. typu onemocní během svého života každý třetí Čech. A to nejen z řad starší populace, ale i […]
Zajímavosti
Neohrožená Bertha Benzová: Při první dálkové jízdě automobilem riskovala všechno
Automobil to v počátcích neměl snadné. Lidé se kočáru bez koní báli a připadal jim nespolehlivý a zbytečný. O opaku se je rozhodla přesvědčit Bertha Benzová, žena jednoho z prvních konstruktérů. Na voze sedí dobře oblečená dáma a dva mladí chlapci. Ale kde mají koně? Přestože kočár nic netáhne, s vrčením a boucháním se šine ulicí. Lidé se na něj nevěřícně dívají a někteří […]
Zajímavosti
Vlčí mák: Symbol válečných obětí i inspirace k pohádce
S přicházejícím létem se v polích objevuje rudá záplava. I když mají vlčí máky také jiné odstíny, nepřehlédnutelná červená barva z nich udělala atribut letních měsíců. Jsou léčivkou, dekorací i inspirací k pohádkám, básním a legendám. A rovněž symbolem, který připomíná padlé vojáky v 1. světové válce. Pleskanec, kokýšek, makůvka, ohníček, červánčí nebo kohoutek. Tato […]
Zajímavosti
Smrdí, jsou plesnivé, a přece sýry milujeme. Už přes 8000 let!
Naše babičky vystačily s nakupováním tvrdého sýra, občas přibalily taveňák, výjimečně Nivu, Hermelín či tvarůžky. A dnes? V supermarketech i specializovaných farmářských prodejnách je nekonečný výběr tvrdých, polotvrdých, plísňových či zrajících sýrů, navíc z kravského, kozího, ovčího, či dokonce oslího mléka. Kde se vůbec vzaly? Velmi pravděpodobně už před 8000 lety si lidé na světě […]
reklama
věda a technika
Katastrofa se šťastným koncem: Posádka Apolla 13 téměř zmrzne!
Rutinně zkontroluje displeje. V houstonském řídícím centru to tentokrát nehučí jako v úlu, naopak nálada je poklidně ospalá. Inženýr v pravidelných intervalech navazuje spojení s astronauty a zdá se, že vše proběhne hladce. Noční můra udeří až za pár hodin. Posádku ve složení Jim Lovell (*1928), John Swigert (1931-1982) a Fred Haise (*1933) čeká náročná mise, mají totiž dosednout […]
Vítejte na Měsíci v roce 2075!
Nad Mořem klidu po 350 hodinách zapadá Slunce. Nasedněte do vodíkového transportéru a po dálnici ze zpevněného regolitu se vraťte do příbytku. Uvnitř můžete sundat skafandr, z okna zamávat svítící zeměkouli a jít spát… Jsme na Měsíci a píše se rok 2075. Uplynulo více než 50 let od chvíle, kdy lidstvo poprvé stanulo na jiném […]
Od šarlatánství k vědě: Těžké začátky meteorologie
Meteorologie v polovině 19. století prošla významnou proměnou. Stala se organizovanou veřejnou službou, ovlivňující chod celého státu, od zemědělství po veřejnou bezpečnost. Jedinou její chybičkou bylo, že se na předpovědi nedalo vůbec spoléhat. To se mělo změnit až s příchodem první světové války. Po Velké Británii zahájily činnost národní meteorologické služby také v dalších státech světa a […]
Není akné jako akné: Zpozorněte zejména v létě
Kromě běžného akné, které se vyskytuje především v době puberty v důsledku prudkých hormonálních změn, existuje však též takzvané kosmetické akné, které vzniká v důsledku používání některých mastných krémů. Často se tak děje ve snaze zamaskovat již vzniklé vřídky. Stejně tak, jako některé kosmetické prostředky mohou situaci s akné zhoršit, existují pak samozřejmě i takové, […]
historie
Historická hádanka: Odkud přišli Avaři? A kam zmizeli?
Lepší chvíli si nemohl vybrat. Občanská válka mezi stoupenci chána a hlavního kněze dokáže Avary oslabit víc, než hordy nepřátel. Karel I. Veliký (747–814) proti nim vede již druhou výpravu. A konečně, roku 796, si může na hlavu posadit vavříny vítězství. Avarské říši zvoní umíráček. Poslední záznam o ní najdeme z roku 822…   Na […]
Proč slavný orientalista Bedřich Hrozný třel bídu s nouzí?
Nadějný talent na luštění orientálních jazyků Bedřich Hrozný se po skončení 1. světové války se vrací z Vídně do Prahy a konečně získává vytoužené místo profesora klínopisného studia a dějin starého Orientu na Karlově univerzitě. Brzy se Bedřichovi Hrozném (1879‒1952) dostane zadostiučinění, když i pochybovači uznají, že starodávný jazyk Chetitů rozluštil správně. Věnuje se přednáškám, […]
Slavného luštitele jazyka Chetitů inspirovala k vědecké kariéře Bible
Nejstaršího syna z pěti dětí evangelického faráře z Lysé nad Labem provázejí celým dětstvím biblické příběhy. Doslova hltá každé slovo.   V malém Bedřichovi Hrozném (1879‒1952), který se v dospělosti proslaví tím, že rozluští jazyk Chetitů, zasejí příběhy z knihy knih semínko zájmu o dějiny starověkého Předního východu. Na pražském Akademickém gymnáziu si oblíbí latinu a řečtinu […]
Svědectvím o japonských krutostech riskoval fotograf smrt
Kamera fotografa Johna Mageeho (1884–1953) tichounce vrčí. Hlavně se neprozradit! Kněz americké episkopální církve, který žije v Nankingu už od roku 1912, vše natáčí na pásek. Stačí přitom jediný chybný krok, a čeká ho smrt. Kromě filmového pásu zachycujícího krutosti japonský vojáků pořídí i spousty fotografií. „Příběh o Nankingském masakru: japonská vojska zabíjejí po tisících,“ […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Ručky jako nejjemnější hedvábí
nejsemsama.cz
Ručky jako nejjemnější hedvábí
Jak se říká, ruce o člověku prozradí všechno. Aby vám neudělaly ostudu, zkuste o ně pečovat pomocí malých bylinkových zázraků. Regenerují, zjemňují a zklidňují. Ruce pak budou jako znovuzrozené. Jojoba čínská hojí Z jojoby čínské je nejlepší za studena lisovaný olej. Je hypoalergenní a obsahuje pěsticí a hojivé látky. Postará se o různé kožní problémy včetně
Snaží se jí Petruchová zničit kariéru?
nasehvezdy.cz
Snaží se jí Petruchová zničit kariéru?
Jakmile mladičká moderátorka Veronika Petruchová (29) nastoupila na Novu, údajně měla jediný cíl. Chtěla postupně vyštípat Lucii Borhyovou (46) a stát se hvězdou televizního zpravodajství. Dobře tot
Vykradači hrobů si odnesli kusy těl! Chystají je pro rituály voodoo?
enigmaplus.cz
Vykradači hrobů si odnesli kusy těl! Chystají je pro rituály voodoo?
Přes 100 otevřených rakví a desítky poházených znetvořených těl nebožtíků, jimž kdosi během jediné noci usekal hlavy a odstranil některé vnitřní orgány. Tento hrůzný pohled se na podzim roku 2012 nask
Nepostradatelné mýdlo: Kdy jsme se začali mydlit?
epochalnisvet.cz
Nepostradatelné mýdlo: Kdy jsme se začali mydlit?
Naši předkové nemají k dispozici moderní technologie, které by jim usnadnily život. Nezbývá jim, než se více rozhlížet kolem sebe a všímat si i maličkostí. Třeba když si opékají maso: kdyby je zajímalo jen to, jak se dobře najíst, výroba mýdla by se zřejmě vyvíjela jinak.   Mýdlo totiž pravděpodobně vznikne jako vedlejší produkt opékání
Utekla jsem před sousedem
skutecnepribehy.cz
Utekla jsem před sousedem
Už když se k nám do domu přistěhoval, byl hned s každým kamarád. Moje kamarádka na něm mohla oči nechat. Mě upřímě děsil. Před deseti lety jsem si žila spokojeně a nehodlala jsem na tom nic měnit. Mé vztahy s muži nikdy za nic moc nestály a rozhodně pro mě žádný nikdy nic dobrého neudělal. Tak jsem
Dovolená s domácími mazlíčky ve Falkensteiner Hotels & Residences
iluxus.cz
Dovolená s domácími mazlíčky ve Falkensteiner Hotels & Residences
Domácí zvířata jsou našimi nejlepšími přáteli a milovanými členy rodiny. Jejich bezpodmínečná láska, neochvějná věrnost a nakažlivá radost činí každý okamžik lepším. Není divu, že je chceme zapojit do
Italský slaný koláč
tisicereceptu.cz
Italský slaný koláč
Koláč můžete podávat teplý i studený. Ingredience 600 g hladké mouky 2 dcl olivového oleje ¼ lžičky soli Na náplň 1,5 dcl oleje 1 cibule 600 g špenátu 10 vajec 130 g parmazánu 500 g
Stínicí prvky zvyšují uživatelský komfort
rezidenceonline.cz
Stínicí prvky zvyšují uživatelský komfort
Jsou nejen praktickým doplňkem, který chrání před slunečním zářením, teplem a nežádoucími pohledy, ale podílejí se rovněž na estetických kvalitách interiéru: dotvářejí totiž celkový vzhled a výslednou atmosféru obytného prostoru. Vnitřní i vnější stínicí prvky zvyšují soukromí a zároveň dodávají interiéru styl a eleganci. K jejich dalším přednostem patří zvýšení akustické a tepelné izolace místností,
162 let Sokola: Bez nich bychom tohle (asi) nepsali
21stoleti.cz
162 let Sokola: Bez nich bychom tohle (asi) nepsali
Vedla je velká myšlenka z dob antického Řecka. Několik významných osobností se obklopilo dalšími a založili tělovýchovný spolek, který dorostl do obřích rozměrů s dalekosáhlými důsledky. [caption
Les prospívá jako lázně
panidomu.cz
Les prospívá jako lázně
Že je v lese blaze, víme všichni. Vědce ovšem zajímalo proč přesně. Zjistili, že důvodů je vícero. Klesá hladina stresového hormonu Proto cítíme v lese takovou psychickou úlevu. Zklidňuje se zrychlený pulz, polevují úzkosti a psychické napětí. Díky tomu pociťujeme i příliv energie, o níž nás stresová reakce jinak obírá. A to není vše, podle
5x Čechoslováci proti Japoncům: Se Spojenci strádali v zajetí i při pochodech smrti
historyplus.cz
5x Čechoslováci proti Japoncům: Se Spojenci strádali v zajetí i při pochodech smrti
Japonsko kapitulovalo. Velitel tábora ve Fukuoce nechává shromáždit všechny zajatce. „Válka skončila, nyní jsme všichni přátelé!“ oznámí jim stručně. K žádnému masakru vězňů na poslední chvíli nedojde. „Tím to skončilo…, sebral vojáky, kteří nás hlídali, a zmizeli,“ líčí Karel Aster, který padl do japonského zajetí v roce 1942 při obraně Filipín.   Potomci emigrantů, uprchlíci z Protektorátu
Kolo jako fenomén: Výstava v trutnovské galerii EPO1 propojuje cyklistiku a současné umění
epochanacestach.cz
Kolo jako fenomén: Výstava v trutnovské galerii EPO1 propojuje cyklistiku a současné umění
Ztvárnění bicyklů a jejich role v životě člověka představuje výstava Jízda v Centru současného umění EPO1 v Trutnově ve spolupráci s platformou Sport in Art. Výstava nabízí díla více než čtyř desítek umělců několika generací. Expozice láká na díla sochařů, instalace nebo výtvarné umění. Monumentálně pojatá výstava v prostorách bývalé elektrárny bude nejrozsáhlejší přehlídkou, jaká