Domů     Proč ztrácíme první vzpomínky?
Proč ztrácíme první vzpomínky?
31.5.2024

Jak vám chutnal dort, který jste měli k prvním narozeninám? Měli jste radost, když jste se naučili chodit? A bolelo to hodně, když vás ve dvou letech pokousal sousedův pes? Samozřejmě si nic z toho nepamatujete! Ale proč vlastně?

Na pocit, že počátek vašeho života tvoří jen mlha, nejste sami. Paměť je zhruba do tří let důsledně vymazána všem!

Zatímco tříleté děti vám ještě budou do detailů líčit rok staré zážitky, sedmileté už si z raného dětští pamatují jen zhruba polovinu a devítileté ještě méně. A když jsme dospělí, naše vzpomínky začínají většinou kdesi ve školce.

Záhadnému jevu se říká dětská amnézie a jako první ho vědecky popisuje slavný psychiatr Sigmund Freud (1856-1939). Podle něj jde o jakousi obranu ega, děti takto potlačí traumatické zážitky spojené s poznáváním vlastním sexuality. Dnešní vědci už to však samozřejmě vidí jinak.

Jaká byla naše první narozeninová party, už víme bohužel jen díky fotografiím. Foto: TheVirtualDenise / Pixabay.
Jaká byla naše první narozeninová party, už víme bohužel jen díky fotografiím. Foto: TheVirtualDenise / Pixabay.

Nejsou správně „uklizené“

U miminek a malých dětí hrají při ukládání vzpomínek roli dva druhy paměti – sémantická a epizodická. První z nich je zaměřena na uchovávání různých pojmů a dat, například jak se jmenují barvy nebo dny v týdnu.

Druhá oproti tomu zachycuje prožité události, třeba jaký byl náš první den ve škole.

Oba druhy vzpomínek jsou nejprve ukládány jen tak bez ladu a skladu, v různých částech mozkové kůry.

Pro svou momentální potřebu s nimi dítě nakládat dovede, ovšem aby si je dokázalo uchovat natrvalo, musí se všechny navzájem propojit a uspořádat v jednom centru – v části mozku zvané hipokampus!

Ten se však u dětí plně vyvine až mezi 2. a 4. rokem života. A právě tím se často vysvětluje skutečnost, že vzpomínky z doby dřívější se rozplynou…

Proč se nám vzpomínky na rané dětství z mozku smažou? To jen přibližně tušíme. Foto:sierraelegance / Pixabay.
Proč se nám vzpomínky na rané dětství z mozku smažou? To jen přibližně tušíme. Foto:sierraelegance / Pixabay.

Přepíšeme je novými

Navzdory různým mýtům se náš mozek vyvíjí po celý život a neustále se v něm tvoří nová nervová spojení. U malých dětí je ale tento proces mnohem rychlejší než u dospělých a mozek už je jednoduše nemá kam dávat. Proto musí zlikvidovat některé z těch starých!

Právě v tom spočívá další pohled na ztrátu dětských vzpomínek, se kterým přicházejí v roce 2014 kanadští neurovědci Paul W. Frankland a Sheena A. Josselyn. V laboratoři to vyzkoušejí na mladých krysách a pomocí léků jim zpomalí tvorbu nových neuronů v mozku.

Úkoly zaměřené na paměť zvládají hlodavci najednou mnohem lépe! Když jim počet neuronů zvýší, má to zas opačný efekt a krysy všechno hned zapomenou.

Neumíme je pojmenovat

Jiné teorie viní ze ztráty prvních vzpomínek řečové schopnosti. Dokud děti ještě moc nemluví a neumí prožité příběhy odvyprávět a popsat je slovy, nemohou si je ani správně zapamatovat.

Vadit může i skutečnost, že v nejranějším věku plně nechápeme pojem času. Vzpomínky si pak nedokážeme chronologicky seřadit, nevíme, ve který den, měsíc či roční období se události odehrály, sesypou se nám všechny na jednu hromadu a postupně rozkutálí pryč!

Více věcí z prvních let života si prý pamatují ti, se kterými si rodiče o zážitcích více vyprávěli. A dramatické či negativní zážitky nám také často utkví v paměti snáze než ty příjemné.

Lidé, kteří nemají dominantní ani pravou ani levou ruku, se pyšní lepší spoluprácí mozkových hemisfér. A díky tomu si toho z dětství pamatují více než ostatní! Foto: ElisaRiva / Pixabay.
Lidé, kteří nemají dominantní ani pravou ani levou ruku, se pyšní lepší spoluprácí mozkových hemisfér. A díky tomu si toho z dětství pamatují více než ostatní! Foto: ElisaRiva / Pixabay.

Souhra hemisfér

Od jakého okamžiku se naše vzpomínky smažou, závisí na spoustě jiných věcí. Překvapivě třeba i na tom, jestli jsme praváci, nebo leváci!

Při jednom experimentu amerických vědců je stovka lidí vybídnuta k převyprávění svých nejčasnějších vzpomínek. A při vyhodnocování se mimo jiné bere v úvahu jejich dominantní ruka.

Jak to dopadne? Nevyhrají ani praváci, ani leváci, nejvíce vzpomínek ze svého dětství mají ti nevyhranění, kteří používají obě ruce stejně! Nejspíš je to tím, že u nevyhraněných probíhá nejčilejší komunikace mezi pravou a levou mozkovou hemisférou.

Obě hemisféry spojuje kalózní těleso, které naplno funguje od 4. až 5. roku života. Kdy už dětská amnézie končí!

Lidé s nevyhraněnou lateralitou možná mají tuto část mozku výraznější, a proto dokážou probudit paměť i v takových zákoutích, ze kterých už praváci nebo leváci už nic nevyčtou…

Foto: úvodní foto: mcconnmama / Pixabay 1 -3: Pixabay
Související články
Věda a technika
Pravda, nebo mýtus: Využívá člověk jen 10 % svého mozku?
Podle některých jde o slova Alberta Einsteina, podle jiných poprvé zazněla v předmluvě Carnegiovy knihy Jak získávat přátele a působit na lidi (1936). Tvrzení, že člověk využívá jen 10 % kapacity svého mozku se takřka 100 let opakovaně objevuje v novinových článcích i filmech a podle 10 let starého průzkumu tomuto mýtu dokonce věří dvě třetiny Američanů […]
Věda a technika
Dokonalé starověké operace: Trepanace lebky i amputace
Starověké chirurgické postupy si nezadají s těmi dnešními. Jak je lidé s tak primitivními nástroji vůbec dokázali provádět? V roce 2014 byla v místech někdejšího římského města Bathonea objevena lebka s vyvrtanou dírou. „Otvor v lebce této osoby, které bylo něco málo přes třicet let, byl vyřezán zdravotníky na stejné úrovni, jako u dnešních mozkových […]
Věda a technika
Co nám hrozí v elektronickém světě?
Na internetu hrajeme hry, nakupujeme, sledujeme i sdílíme videa, filmy, čteme knihy. Je ale důvod mít se na pozoru, hlavně v dnešní složité a hektické době, neboť nevíme, jaké nebezpečí na nás může číhat. Hrozby se rozhodně nevyplatí podceňovat. Kromě sexuálních predátorů jsou tu hackeři a nejrůznější podvodníci, co by se rádi dostali k našim […]
Věda a technika
Zachraňte svá záda! Proč nejčastěji bolí?
Bolesti zad patří mezi nejrozšířenější civilizační choroby, které trápí hlavně obyvatele vyspělých zemí. Během života potrápí bolavá záda zhruba 80 % lidí, asi u 10 % z nich přejdou bolesti do chronického stadia. Postihují zejména oblast krční, hrudní nebo bederní páteře. Jak se bránit?  Páteř tvoří důležitou oporu lidského těla, drží hlavu i celý trup a […]
reklama
historie
Ideál krásy napříč staletími
Starověk (3500 př. n.l. – 6./7. stol n.l.) – ve starověkém Egyptě byla ideálem krásy štíhlá žena s úzkými rameny, vysokým pasem a symetrickým obličejem. Oproti tomu v Řecku byla uctívána především mužská krása, ženy mohly být i baculaté, jejich kůže však neměla být vystavována slunci.   Renesance (1400-1700) – krásu představovalo zaoblené tělo, včetně plných boků […]
Historická hádanka: Odkud přišli Avaři? A kam zmizeli?
Lepší chvíli si nemohl vybrat. Občanská válka mezi stoupenci chána a hlavního kněze dokáže Avary oslabit víc, než hordy nepřátel. Karel I. Veliký (747–814) proti nim vede již druhou výpravu. A konečně, roku 796, si může na hlavu posadit vavříny vítězství. Avarské říši zvoní umíráček. Poslední záznam o ní najdeme z roku 822…   Na […]
Neohrožená Bertha Benzová: Při první dálkové jízdě automobilem riskovala všechno
Automobil to v počátcích neměl snadné. Lidé se kočáru bez koní báli a připadal jim nespolehlivý a zbytečný. O opaku se je rozhodla přesvědčit Bertha Benzová, žena jednoho z prvních konstruktérů. Na voze sedí dobře oblečená dáma a dva mladí chlapci. Ale kde mají koně? Přestože kočár nic netáhne, s vrčením a boucháním se šine ulicí. Lidé se na něj nevěřícně dívají a někteří […]
Proč slavný orientalista Bedřich Hrozný třel bídu s nouzí?
Nadějný talent na luštění orientálních jazyků Bedřich Hrozný se po skončení 1. světové války se vrací z Vídně do Prahy a konečně získává vytoužené místo profesora klínopisného studia a dějin starého Orientu na Karlově univerzitě. Brzy se Bedřichovi Hrozném (1879‒1952) dostane zadostiučinění, když i pochybovači uznají, že starodávný jazyk Chetitů rozluštil správně. Věnuje se přednáškám, […]
záhady a tajemství
Myší nebe – peklo – ráj: Co skutečně zjistily Calhounovy experimenty?
Experimenty s koloniemi hlodavců, kterým americký etolog John Calhoun dopřál vše potřebné ke spokojenému životu, s výjimkou životního prostoru, patří k nejvlivnějším psychologickým studiím vůbec. Mluvilo se o nich mezi odborníky a laiky a staly se „vědeckým důkazem“ sociálního rozkladu moderní společnosti. Calhoun přitom dobře věděl, jak se „myší ráj“ může zvrhnout.   Svou nejznámější kolonii, tzv. […]
Osudový let: Tragédie hokejového týmu Lokomotiv Jaroslavl
7. září 2011 zanechalo smrtelné ticho na palubě letadla, které nese hokejový tým Lokomotiv Jaroslavl. Tři čeští reprezentanti a další pasažéři jsou ztraceni v tragické havárii. Jak se hrůzná událost odvíjela a jaký osud čekal na ty, kteří se té noci vydali na cestu. Ta zpráva zněla jako hodně špatný vtip. Letadlu, které mělo přepravit […]
Fenomén jménem golem: Skutečně existoval a má i své nástupce?
Všichni jistě známe věhlasnou legendu o pražském golemovi, kterého měl sestrojit legendární rabbi Löw. Tělo nakonec deaktivovaného golema však nakonec nebylo nikdy objeveno… Ať již to však se středověkými legendami o golemovi bylo jakkoliv, jisté je, že už odedávna se nejrůznější civilizace zabývaly myšlenkou na vytvoření živých bytostí nebo oživení bytostí neživých. Dávný mýtus o […]
Pražské Loretánské náměstí: Bezbožná Drahomíra, starobylé stély či hrob upírky?
Legenda praví, že když přes dnešní pražské Loretánské náměstí prchala Drahomíra po zavraždění syna Václava a míjela rotundu sv. Matouše, pohanská kněžna začala spílat modlícímu se vozkovi. V tu chvíli se prý otevřela země a bezbožná kněžna zmizela i s koňmi a kočárem v bezedné propasti… Drahomířin sloup Na tomto místě byl prý postaven takzvaný […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
3 vychytávky z říše na Nilu: Svítili si služebníci faraonů žárovkou?
historyplus.cz
3 vychytávky z říše na Nilu: Svítili si služebníci faraonů žárovkou?
Náhorní plošina se musí nejprve uhladit do roviny. Ač disponují primitivními nástroji, dávní Egypťané docílí toho, že rozdíl mezi nejvýše a nejníže položenou spodní hranou Cheopsovy pyramidy činí pouhých 2,1 centimetru. Jen o neuvěřitelnou jednu patnáctinu stupně se pak starověcí architekti odchýlí, když jednotlivé hrany faraonovy hrobky orientují podle světových stran. A to k jejich
Lahodné francouzské makronky
tisicereceptu.cz
Lahodné francouzské makronky
Makronky mají původ ve Francii, ale v posledních letech se jejich popularita rozšířila do celého světa. Není divu, kdo je ochutná, nedá na ně dopustit! Makronky totiž nejsou jen obyčejné sněhové p
Z pohádky do pohádky, ze skanzenu do skanzenu
epochanacestach.cz
Z pohádky do pohádky, ze skanzenu do skanzenu
Jejich stavení, dvorky a návsi zná snad každý Čech, který někdy oddechoval na gauči u televize po vánočním nášupu. České pohádky jsou u nás jedním z nejoblíbenějších filmových žánrů. Snad pro svou nevinnost a šťastný konec. Aby jim filmaři vdechli opravdového pohádkového ducha, vydávají se pro záběry do středočeských skanzenů už celá desetiletí. Střední Čechy
Pacienti s rakovinou slinivky mohou žít násobně déle. Ale…
21stoleti.cz
Pacienti s rakovinou slinivky mohou žít násobně déle. Ale…
Zachytit nemocné s rakovinou slinivky v raném stadiu, a prodloužit jim tak až šestkrát život. To je cíl programu včasného vyhledávání karcinomu pankreatu, který odstartoval v Česku v loňském roce. Pre
Sladké dobroty nejen pro návštěvy
panidomu.cz
Sladké dobroty nejen pro návštěvy
Rozhodli jste se upéci něco dobrého a nemůžete se rozhodnout? Máme pro vás pár tipů, jak potěšit mlsné jazýčky. Cannoli siciliani (viz úvodní foto) (15 až 20 porcí) 200 g mouky, 20 g změklého sádla nebo másla, 1 lžička neslazeného kakaového prášku, 1 lžička skořice, 1 lžička jemné soli, 1 vejce (asi 50 g), 35
Efektivita moderních dveří
rezidenceonline.cz
Efektivita moderních dveří
Dotvářejí interiér, jemuž kromě stylového vyznění propůjčují dokonalou funkčnost. I když jsou k dispozici v mnoha oblíbených a osvědčených materiálových variantách, nelze si nevšimnout panujících preferencí zejména prosklených křídel. Všechny současné trendy mají i v segmentu vnitřních i venkovních dveří společného jmenovatele, a sice především jednoduchost a minimalismus. Jinak se samozřejmě liší materiály, strukturou, dekory
Nevěra? Dnes už by se Žilková nerozváděla!
nasehvezdy.cz
Nevěra? Dnes už by se Žilková nerozváděla!
Velké trampoty si s manželi užila herečka Veronika Žilková (62), kterou známe ze seriálu ZOO. Její první manžel Jiří Hanych (65), s nímž má dceru Agátu Hanychovou (39), byl v době jejich manželství
Telepatie: Vědecký tým z Barcelony přenesl myšlenku přes půl zeměkoule!
enigmaplus.cz
Telepatie: Vědecký tým z Barcelony přenesl myšlenku přes půl zeměkoule!
Rentgenové vidění, nadlidská síla, předvídání budoucnosti nebo čtení myšlenek. Nadpřirozené schopnosti, které dosud patřily jen superhrdinům, se pomalu dostávají i k obyčejným smrtelníkům. Vědci se je
7 ovocných zázraků
nejsemsama.cz
7 ovocných zázraků
Také vyhlašujete válku chemii, s jejíž pomocí se mnohdy snažíme napravovat zdravotní neduhy, které nás trápí? Dobře cítíte, že příroda je v onom ohledu nepřekonatelná. Třešně, jahody, rybíz, meruňky, borůvky… Na zahrádce, v lese i na mezích dozrává právě teď spousta ovoce, které nejen že báječně chutná, ale také je doslova elixírem zdraví. 1. Černý rybíz Má trochu
Mámin mazánek mě mile překvapil
skutecnepribehy.cz
Mámin mazánek mě mile překvapil
Výlet na kamarádčinu chatu byl zprvu trpkým zklamáním. Nikde žádní pořádní kluci, a ti obléhající kiosek byli podnapilí a neslušní. Kamarádka mě pozvala na víkend na chatu. Bylo nám už skoro osmnáct. Mí rodiče proti pozvání nic nenamítali, protože jsme jim namluvily, že na chatě bude Katčina maminka a že nás ohlídá. Ta však měla ve skutečnosti službu
Chcete být milionářem? Legendární soutěž stvoří boháče i podvodníky
epochalnisvet.cz
Chcete být milionářem? Legendární soutěž stvoří boháče i podvodníky
Když soutěž dorazí v roce 2000 do Česka, je to velká sláva. Zájem o ní ale časem opadne. Na rozdíl od jiných zemí, včetně té, kde přijde na svět – Velké Británii. V ní běží dodnes.   Pánové David Briggs, Mike Whitehill a Steven Knight už společně několik soutěží vytvořili. Většinou jsou ale určené pro
Elegantní Runabout pro milovníky jachtingu
iluxus.cz
Elegantní Runabout pro milovníky jachtingu
Kolekce Classics Runabout je ideální pro italské pláže i styl dolce vita. Její dvě nejnovější limitované edice, které vznikly ve spojení se společností Riva, zůstávají věrné stylu, který je pro kolekc