Bill Cosby, někdejší hvězda americké televize, byl v červenci 2021 propuštěn z vězení kvůli procesním chybám, které vedly k jeho odsouzení v roce 2018 za sexuální napadení.
Tento krok vyvolal šok mezi více než šedesáti ženami, které ho obvinily ze sexuálního obtěžování. Přestože byl Cosby odsouzen za zdrogování a znásilnění Andrey Constandové, verdikt byl zrušen, což zpochybňuje spravedlnost v jeho případě.
Ta zpráva vzbudila u více než šedesáti žen šok. V červenci letošního roku médii prolétne významná informace. Herec Bill Cosby je propuštěn z vězení kvůli procesním pochybením u soudu. Verdikt o sexuálním zneužívání tak padá pod stůl. Co se vlastně stalo?
Otřesný zážitek se vryje do paměti
Hvězda úspěšného televizního sitcomu The Cosby Show je usvědčena ze sexuálního nátlaku v roce 2018. Soud afroamerickému herci a baviči vyměří celých 10 let za mřížemi!
Odsouzen je za zdrogování a sexuální napadení bývalé zaměstnankyně Temple University Andrey Constandové, ke kterému mělo dojít v roce 2004. K incidentu prý došlo přímo u ní doma v Montgomery v Pensylvánii a trauma způsobené tímto zážitkem ji donutilo se vrátit do rodného městečka v Kanadě.
Ani zde ale žena nenachází klid. Začnou ji pronásledovat noční můry, před očima se jí začnou přehrávat útržky z inkriminovaného večera. Když už své trápení nemůže vydržet, svěří se své matce.
Při prvním pokusu vyvázne
Ta ji přesvědčí, aby s tím šla okamžitě na policii. Andrea už 22. ledna 2005 skutečně vyrazí ke strážcům zákona a věc nahlásí regionální policii Durham poblíž kanadského Toronta.
Případ si bere na starost detektiv John Norris, který se rozhodne Cosbyho okamžitě vyslechnout. „Spolupracoval, působil sympaticky… přišel ve svém typickém svetru. Kladl jsem otázky a on mi přišel jako gentleman.
Nemyslím si, že by byl vyhýbavý. Odpověděl na každou otázku, kterou jsem mu položil. Řekl mi, že šlo o odsouhlasené sexuální setkání. To je celé,“ vypoví později Norris.
Ačkoli se kauza MeToo naplno rozbíhá až kolem roku 2017, nahlášení útoku Constandovou přiměje další ženu, Tamaru Greenovou, k vytasení podobného obvinění, k sexuálnímu násilí mělo dojít ale už v 70. letech.
Státní zástupce v obvodu Montgomery ale už koncem února 2005 dospěje k závěru, že Cosbyho nehodlá stíhat.
Peníze to vyřeší… na čas
Constandová se ale nevzdává. Podá proti Cosbymu civilní žalobu, postavenou na silném kalibru – svědectví dalších třinácti žen, které mají s údajným sexuálním predátorem co do činění.
Cosby stále trvá na tom, že všechna sexuální setkání byla domluvená a že jedinou drogu, kterou jim mohl podat, byl Benadryl, užívaný zpravidla při alergiích. Přibývají ale další nařčení.
Cosbyho běžnou praxí je zdrogování žen a následné vymáhání sexu, všechny tyto aktivity samozřejmě pečlivě skrývá před svou vlastní ženou. Přesto je civilní spor Constandová-Cosby urovnán po zaplacení tří milionů dolarů. Cosby si může oddechnout… aspoň na dobu osmi let.
„Bill Cosby mě znásilnil“
V roce 2014 se kauza opět vyjeví v celé své obludnosti. A to zásluhou komika, který začne na adresu Cosbyho vtipkovat v jeho rodné Filadelfii. Vtípky o černochovi, který bavil diváky v 80. letech, ale zároveň znásilňoval ženy, nenechají média v klidu.
Vlna negativních emocí se kolem stárnoucího Cosbyho zvedá jako tsunami. Uznávaný deník The Washington Post zanedlouho uveřejní článek o jisté paní Bowmanové, která byla jednou z třinácti žen, které měly podobný zážitek jako Andrea Constandová.
Titulek třaskavého článku útočí na emoce: „Bill Cosby mě znásilnil. Proč mi 30 let lidé můj příběh nevěřili?“ Cosby se k titulku nehodlá vyjadřovat a mlčí. Listopadové dny roku 2014 se pro něj stávají zatěžkávací zkouškou.
Seznam se rozrůstá
Na seznam zneužitých žen přibývají další a další jména. Joana Tarshisová hovoří o zdrogování a znásilnění, servírka Linda Joy Traitzová se svěřuje, jak ji chtěl Cosby v sedmdesátých letech zdrogovat.
Drogy a následné znásilnění musela podstoupit také Janice Dickinsonová. Žen, které měly s Cosbym špatnou zkušenost, je nakonec víc než šedesát.
Vše korunují slova bývalého zaměstnance televizní stanice NBC Franka Scottiho, který pro The New York Daily News vypoví, že z Cosbyho pověření zaplatil osmi ženám tisíce dolarů, jen aby mlčely.
Vše nakonec skončí jinak…
Cosby se nechá veřejně slyšet, že doufá, že „černá média budou ctít standardy excelentní žurnalistiky“, a že jeho žena za ním pevně stojí. „V médiích je prezentován obraz muže, kterého neznám,“ sdělí ona sama. Soudy jsou jiného názoru.
Bill Cosby je nicméně až v roce 2018 uznán vinným za zdrogování a znásilnění Andrey Constandové, vyslouží si trest vězení na tři až 10 let a soudce se nebojí jej označit za „sexuálního a agresivního predátora“.
Vyšetření ostatních případů brání zejména překročení promlčecí lhůty. To už se ale dostáváme do letošního července. Nejvyšší soud Pensylvánie ruší rozsudek.
Podle soudu Cosby neměl být v této věci trestně stíhán kvůli dohodě uzavřené s prokurátorem v souvislosti s civilním řízením ve stejné věci. Nový verdikt dokonce zakazuje opakování procesu s třiaosmdesátiletým hercem.