Domů     Jan Libíček: Smích na jevišti, smutek v zákulisí
Jan Libíček: Smích na jevišti, smutek v zákulisí
10.7.2024

Jan Libíček, známý český herec, který rozesmával diváky na divadelních prknech i filmovém plátně, žil život plný kontrastů. V soukromí však čelil hlubokým osobním bojům, které ho postupně stravovaly.

Zatímco v roli komediálních postav dokázal vyvolat salvy smíchu, jeho vlastní život byl spíše melancholickou tragikomedií.

Od skromných začátků v estrádách, kde se musel spokojit s méně hodnotnými melouchy, až po velké role v prestižním Divadle Na zábradlí a ve filmu, Libíček byl vždy oblíbeným, ale ne zcela šťastným klaunem.

Jeho životní cesta byla krátká, ale intenzivní, naplněná nejen úspěchy, ale i neřešenými zdravotními problémy a osobními démony.

Bavil každého, jen sebe nerozesmál

Libíček si musí k uživení rodiny najít i melouchy, které nejsou umělecky až tak hodnotné. Účinkuje v populárních estrádách. Zde dokáže chrlit jednu veselou historku za druhou, vypráví příběhy z vlastního života a prokládá je skvělými vtipy.

Jakmile je po vystoupení, stává se z něj ten zádumčivý, smutný klaun. Pak ale přichází životní nabídka z Gottwaldova zmizet, a to rovnou do Prahy.

Herec s přezdívkou Alibíček, údajně proto, že se v divadle snaží vyjít s každým, tehdy snad poprvé v životě rázně bouchne do stolu a dává výpověď. Další smlouvu už pak podepisuje přímo ve slavném pražském Divadle Na zábradlí. A najednou o něm vědí všichni.

Snad celá Praha se přijde podívat na jeho divadelní koncert v představení Král Ubu. Exceluje i v Kafkově Procesu i v Beckettově Čekání na Godota. Odtud už to je jen krůček k filmu.

Uměl se dostat do každé postavy

Libíček má štěstí na režiséry, kteří mu umožní hrát rozličné charaktery. Například ve snímku Farářův konec bravurním způsobem ztvární demagogického kantora, na straně druhé si ho stejně pamatujeme z rolí, které rozvibrovaly naše bránice.

Jistě si pamatujete na figurky, jako byli policejní komisař Brooks v komedii Čtyři vraždy stačí, drahoušku nebo hospodský Šťovíček v seriálu Byl jednou jeden dům.

A kdo by zapomněl na jeho úžasného ředitele cirkusu z komedie Šest medvědů s Cibulkou nebo psychiatra z Dívky na koštěti? Výrazně na sebe upozornil i jako kuchař Bobo v bláznivé komedii Pane, vy jste vdova!

i ve Slaměném klobouku, kde si zahrál tapetáře Duranta. A vynechat nemůžeme Petrtýla ze Světáků, který naučeně básnil o Salvadoru Dalím s tím legračním knírem.

Na Jana Libíčka nemusíte vzpomínat jen u filmů. U příležitosti nedožitých 85. narozenin v roce 2016 mu byla v rodném Zlíně odhalena pamětní deska. Foto: depositphotos
Na Jana Libíčka nemusíte vzpomínat jen u filmů. U příležitosti nedožitých 85. narozenin v roce 2016 mu byla v rodném Zlíně odhalena pamětní deska. Foto: depositphotos

Zvládl 90 rolí za 10 let

Za pouhých 10 let si zahraje skoro 90 filmových a televizních rolí. Jako by všichni tušili, že to musí pořádně odsýpat, že osud mu nedá ani den života navíc.

Ačkoli ho kolegové s láskou označují za krále vedlejších rolí, vyskytne se i pár takových, na něž se nezapomíná dodnes.

Je pravda, že ani on neunikne poválečnému trendu a od 70. let se občas objeví i v dobově poplatných rolích, například ve filmu Člověk není sám nebo v inscenaci Jak to bylo v únoru.

150 kilo smíchu i smutku

Kromě jeho komediálních schopností stojí za zájmem režisérů i jeho postava. „Mě ta kila prostě živí,“ hájí se Jan Libíček, když mu kolegové i manželka vyčítají jeho nezřízenou chuť k jídlu.

Herec prý dokonce tvrdí, že by přišel o herecké příležitosti, kdyby ztratil nějaké to kilo. Spíš jde ale o výmluvy. Dokáže na posezení zvládnout i pět večeří! Když si bere svačinku, je to celý bochník chleba, kilo vepřového, to vše zapije soudkem piva.

A doma prý provozuje klasickou neřest – luxuje ledničku i v noci. V době, kdy se nejvíce přejídá, ukazuje ručička váhy půldruhého metráku. Na druhou stranu je s podivem, že když má takovou fyzičku, je zároveň tak mohutný.

Nejspíš ho sklon k melancholii nutí přejídat se, a zajídat tak smutek duše. Přes to všechno, co do sebe naláduje, nepolevuje v práci, líný není. Jenže kombinace stresu a přejídání si vybírá daň na jeho zdraví. Když připočteme, že se nechce léčit, je to smrtelný životní styl.

Cukrovka a nefungující ledviny

K jeho přejídání se vztahuje i vtipná historka. O Libíčka se prý kdysi ucházela jistá Maďarka. Slibovala mu, že když přijde na Štědrý večer, tak se o něj postará a perfektně mu uvaří, což se také stalo.

„Pak jsme se dozvěděli, že dotyčná dáma je zcela nepříčetná, protože Jenda spořádal perfektní večeři, popil si vína a četl jí až do rána Dobrého vojáka Švejka,“ zavzpomínal po letech jeho spolužák. Jinak to ale veselé moc nebylo.

Nemoci se ozývají, ale herec se snaží předstírat, že je zdráv. Má těžkou cukrovku, potom mu začnou vynechávat ledviny. Když mu všichni říkají, ať vyrazí k doktorovi, jen vrtí hlavou. Co by mu tam asi řekli? A tak zůstává jediná a definitivně poslední otázka: Kdy jeho těžce zatěžovaný organismus selže a vypoví službu navždy.

Za pouhých 10 let si zahraje skoro 90 filmových a televizních rolí. Foto: pixabay
Za pouhých 10 let si zahraje skoro 90 filmových a televizních rolí. Foto: pixabay

Neobul ani velké boty

Jde o jeden z mála případů českého filmu, kdy smrt přijde přímo na natáčení. Jde o veselohru Jak utopit dr. Mráčka aneb Konec vodníků v Čechách. Točí se v roce 1974 a Libíček hraje postavu vodníka. Už pár dní je mu pořádně špatně.

Má oteklé celé tělo, nohy najednou nevměstná ani do o dvě čísla větších bot. „Jan Libíček byl velice vážně nemocný člověk, který měl navíc hrůzu z doktorů, a proto své potíže přede všemi tajil. Ani manželka ani dcery ho nikdy nedokázaly dopravit k doktorovi.

Zpětně víme, že měl těžkou cukrovku, ale zřejmě o tom nevěděl ani on sám, protože se nikdy nenechal vyšetřit,“ prozradil kdysi režisér filmu Václav Vorlíček (1930–2019). Samotný herec pak vyděsí svého kolegu, tehdy mladinkého Jaromíra Hanzlíka.

Ten nemohl nechat bez povšimnutí, že Libíček má nezdravě žluté nohy. Jan mu pak prozradí, že už několik dní nebyl na toaletě.

Mráčka už nedokončil

Jednoho dne Libíček omdlí přímo v autobuse. Jeden z členů štábu zavolá doktora a ten po několika minutách vysloví ortel. „Musíte okamžitě do nemocnice.

Jinak riskujete život.“ Jenže Libíček odmítne zatáhnout za pomyslnou záchrannou brzdu a rozhodne se točit dál. Prý ale prohlásí: „Jestli dnešek přežiji, tak budu žít dlouho.“ Tak se jde na věc. Před herci je důležitá scéna.

Ta, v níž se vodníci pokusí utopit doktora Mráčka. Na pramici na Vltavě v tu chvíli sedí Libíček s Vladimírem Menšíkem (1929–1988). Právě jemu má dopít zkažené mléko v sáčku.

„Libíček byl dost šetrný, asi si řekl, že to je škoda, tak mu ten pytlík vzal, sám z něj upíjel a už mu ho nedal. Pak najednou vstal, jako že chce někam jít, a najednou spadl po zádech do Vltavy,“ vzpomínal Vorlíček.

Strach z těch, kteří jej mohli zachránit

Na místě jsou kvůli natáčení připraveni potápěči, kteří herci hned poskytnou pomoc. Jsou tam i kaskadéři s motorovým člunem, pořádní vazouni, kteří statného herce z vody vytáhnou. Pokoušejí se ho křísit a volají záchranku, která vzápětí dorazí.

Libíček se skutečně probere. „Jenže jak nad sebou spatřil saniťáka v bílém plášti a nosítka, propukla jeho panická hrůza, až přímo fobie z lékařů.

Přestože utrpěl těžký kolaps, jak jsme se později dozvěděli, strach ho přiměl se z posledních sil zvednout a pokusil se utéct. Tak veliká byla jeho panika. Vyškubl se jim, ale udělal jen pár kroků, než zase v bezvědomí upadl.

Naložili ho a vezli do špitálu, ale už nedojeli. Jan Libíček cestou zemřel, takže s ním zamířili přímo na prosekturu,“ zavzpomínal na okamžiky hrůzy Vorlíček.

Posledním, kdo jej viděl živého, je Jaromír Hanzlík, kterému se ještě dnes zastře hlas, když na onen osudný den vzpomíná. Vlastně ani nechce moc vzpomínat. „Vzal jsem si jeho hlavu do klína a…

je to pro mě dodnes jeden z nejhorších okamžiků, které jsem kdy zažil,“ říká Hanzlík.

Opona se zatáhla

Je slunečný den, ale osud zatáhne za životem tehdy dvaačtyřicetiletého Jana Libíčka oponu. Podle lékařské zprávy ho zabil diabetický šok, mluví se však i o druhém infarktu a urologických problémech.

„Byl úžasný, vždy skvěle připravený, nesmírně pohyblivý, třebaže korpulentní postavy. Časem jsem mu začal prostě říkat Jeníčku. Nešlo to jinak, byl nesmírně hodný, dobrý a laskavý člověk,“ zavzpomínal ještě Vorlíček a není sám, kdo na Libíčka pěl ódy.

Jiřina Jirásková (1931–2013), které se Libíček ve Světácích dvořil, na něj vzpomínala jako na velkého gentlemana, který měl velký přehled a inteligentní humor.

Foto: viz popisky, úvodní: ČTK
Související články
Lifestyle
Burning Man: Festival plný divočiny odstartuje rozchod!
Kdyby někdo šel náhodou kolem, usmyslí si, že se nejspíš stal terčem fata morgany. V dálce totiž vidí vzducholoď na kolečkách, vůz připomínající létající talíř a v dálce dokonce automobil ve tvaru ryby! Všemu přihlíží několikametrová dřevěná socha! Za vším hledej ženu, podobně je na tom i týdenní americký festival Burning Man (Hořící muž). Hosté se sjíždějí […]
Lifestyle
Voňavá domácí kosmetika: Jak si ji vyrobit?
Výroba domácí kosmetiky je zábavná, jednoduchá a navíc ušetříte i nějakou tu korunku. Spoustu surovin pro výrobu najdete doma v kuchyni. Základní recepty na výrobu domácí kosmetiky jsou složeny pouze z tuků, proto je potřeba si pořídit pár olejů, které budete používat k výrobě kosmetických produktů. Oleje můžete obohatit dalšími léčivými účinky bylinek. Výborná jsou […]
Lifestyle
Z historie tetování: Jak staré vlastně je?
Nejen slavný Ötzi, jenž byl roku 1991 nalezen v Alpách, ale i dvojice egyptských mumií, žena a muž, ve stáří asi 5 000 let, nám dokládají, že tetování je pravděpodobně ještě mnohem starší než oni. Bylo totiž provedeno tak kvalitně, že jistě již v jejich době bylo zvládnuté na vysoké úrovni. Tato tetovaná starověká dvojice […]
Lifestyle
Od kočáru po superjachty. Jak šel čas s cestováním pro bohaté?
Cestování a poznávání nových světů lákalo lidi odnepaměti. Zatímco chudší vrstvy musely obvykle po svých, v lepším případě na koni, ty bohatší na tom byly mnohem lépe. Pro boháče totiž vždycky existovaly možnosti, jak si cestu zpříjemnit… Ulicemi starověkých měst se bohatí obyvatelé nechávali přepravovat na nosítkách, nesených otroky. K prvním případům cestování na dlouhé vzdálenosti docházelo […]
reklama
historie
Atentát, který změnil svět: Šokující vražda Caesara
Historické události se často daly do pohybu kvůli válkám, sňatkům nebo obchodním dohodám. Nezřídka byly ale motorem změn také vraždy a atentáty. Pokud se jejich obětí stal vlivný a mocný člověk, mohlo to znamenat zásadní společenské otřesy, nebo dokonce významné politické změny. Představujeme ty nejvíce šokující atentáty historie. Které vraždy přepisovaly dějiny? Římská republika se […]
Spisovatel Rudolf Těsnohlídek a jeho žena Jindra aneb příliš mnoho sebevražd
Ačkoliv se proslaví jako autor něžného příběhu o Lišce Bystroužce, v reálném životě má dekadentní zálibu ve smrti. Například Boženu Hodačovou, manželku svého přítele Stanislava Kostky Neumanna, přemlouvá k sebevraždě. Žena naštěstí odmítne. Zaměstnání jeho otce mu v dětství vypálí cejch vyděděnce. „„Rudla rasů hrál na basu,“ pokřikují na Rudolfa Těsnohlídka (1882–1928) spolužáci. Plivou po něm, někteří […]
Václavové II. a III.: V jejich náručí se střídaly krásné ženy
Mít milenku, ta patří mezi vládci na středověkém dvoře k bontonu. Přítomnosti krásných žen ve své loži si proto užívají i čeští králové. Nejednou se jejich milenky těšily stejnému postavení jako zákonité manželky. Ty musely tento nelehký úděl překousnout. Kronikář Otakar Štýrský (asi 1265–1318/1319), autor Štýrské rýmované kroniky, tvrdí, že český král Václav II. (1271–1305) měl po […]
Konec muže nenásilného odporu: Mahátma Gándhí
Mahátma Gándhí, známý jako „Velký duch“, byl jedním z nejvýznamnějších vůdců indického boje za nezávislost. Jeho filozofie nenásilného odporu inspirovala miliony lidí po celém světě. Přestože jeho život skončil tragicky, jeho odkaz žije dál jako symbol míru a svobody. Po první světové válce je stále více lidem zřejmé, že se éra britské koloniální velmoci chýlí […]
reklama
věda a technika
Tullundský muž: Nejslavnější mumie z bažin
V dánském údolí Bjældskovdalu leží Tollundský močál. V roce 1938 je tu při těžbě rašeliny objeveno tělo asi třicetileté pravěké ženy. Bohužel těžbou značně poničené. O 12 let později těží ve stejném močále rašelinu Viggo a Emil Højgaardovi. A 6. května 1950 se to stane. Jsou zhruba v hloubce 2,5 metru, když si všimnou ruky […]
Co signalizuje brnění nohou?
Jedná se o poměrně časté obtíže, které v mnoha případech mívají banální příčinu. Zároveň ale mohou signalizovat chorobné stavy, které by člověk rozhodně neměl podceňovat. Brnění či mravenčení končetin čas od času potká každého. Dlouhé sezení způsobuje velký útlak nervů a obvykle odezní, jakmile změníte polohu a začnete se hýbat. Tento pocit lze popsat jako […]
Co diktuje móda pro procházky měsíčním prachem?
Módní kritici by z nich asi u vytržení nebyli. Ani modelky na předváděcích molech by v nich asi neudělaly bůhvíjaký dojem. Přesto se jedná o jedny z nejúžasnějších druhů oblečení, které pod rukama krejčích vznikly. I když ani ne tak krejčích – hlavní slovo v tomto ohledu mají technologové. Vesmír pro člověka není přívětivým místem. […]
Který pták létá nejrychleji?
Když někdy někam hodně spěcháme, přáli bychom si umět létat jako ptáci! Pomohlo by nám to? Dostali bychom se na určené místo rychleji než třeba autem? Za nejrychlejšího ptáka a zároveň vůbec nejrychlejšího živočicha na Zemi je považován sokol stěhovaný. Ten při střemhlavém letu dokáže vyvinout rychlost až 389 km/h (podle naměřeného rekordu)! Na paty […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz