Domů     Hod tuňákem i extrémní žehlení. Představujeme nejšílenější sporty světa!
Hod tuňákem i extrémní žehlení. Představujeme nejšílenější sporty světa!
22.5.2024

Fotbal, hokej, box nebo tenis jsou sporty, které všichni známe a čas od času se na některé možná i podíváme nebo se jim dokonce věnujeme. Prostě jde o aktivity, které nikoho asi nepřekvapí.

Jenže svět je ve skutečnosti plný mnohem bizarnějších sportů, u kterých budete vrtět hlavou. Tady jsou některé z nich!

DÝŇOVÉ ZÁVODY

Fotografie ze závodů pořádaných v Novém Skotsku v Kanadě, rok 2008. FOTO: Verne Equinox/Creative Commons/CC BY 3.0
Fotografie ze závodů pořádaných v Novém Skotsku v Kanadě, rok 2008. FOTO: Verne Equinox/Creative Commons/CC BY 3.0

Vzhůru na vodu!

První sport, který vám představíme, se rozhodně může ucházet o hlavní cenu pro nejbláznivější aktivitu. Princip je přitom poměrně jednoduchý – sportovci jednoduše nasednou do lodí a závodí v předem vytvořené trati na jezeře nebo řece.

Všechno to má ale jeden očekávatelný háček – Lodě, ve kterých plují, jsou ve skutečnosti obrovské vydlabané dýně.

A tak, zatímco v případě klasických kajaků nebo jiných lodí, většinou sledujeme pořádně rychlou adrenalinovou jízdu, u dýňových závodů se celá záležitost často mění v až groteskní podívanou. Ne všechny dýně totiž plují tak, jak si jejich majitelé představovali. Některé se spíše točí dokola a jiné se velmi brzy změní spíše v dýňové ponorky.

Oblíbená záležitost

Možná se ptáte, kde lze na tento sport, v rámci kterého se na vodu dostanou i 200 kilogramů těžké dýňové lodě, vlastně narazit.

Odpověď zní, že dýňové závody se konají na nejrůznějších místech, především pak v Německu, v Belgii nebo v některých severských zemích. Často jde o doprovodný program k různým dýňovým slavnostem, které mají v těchto zemích poměrně silnou tradici.

A pokud si myslíte, že jde o záležitost jen pár vybraných nadšenců a recesistů, kteří jsou ochotní takovou loď vytvořit a následně se pokusit o téměř nemožný úkol dopravit ji do cíle, opak je pravdou. Třeba v Belgii se těchto závodů často účastní i stovky soutěžících.

ŠACHBOX

Takto vypadá zápas šachboxu. Fotografie byla pořízena roku 2008 v Berlíně. FOTO: WCBO/Creative Commons/CC BY 3.0 de
Takto vypadá zápas šachboxu. Fotografie byla pořízena roku 2008 v Berlíně. FOTO: WCBO/Creative Commons/CC BY 3.0 de

Do žebříčku podivných netradičních sportů se rozhodně často dostávají i aktivity, které spojují dvě sportovní disciplíny, jejichž kombinace by asi nikoho nenapadla. Králem těchto sportů není nic jiného než šachbox.

Neuvěřitelně kontrastní disciplína, která byla zprvu jen uměleckým vystoupením. Dnes je nicméně šachbox až neuvěřitelně seriózním sportem, který má své organizace, poměrně silné zázemí a také své profesionální hráče, kteří se věnují jen tomu.

„Šachbox je ultimátní výzvou pro tělo a ducha. Spojuje duševní sport číslo jedna s bojovým sportem číslo jedna do úplně nového bojového sportu,“ stojí na webu Světové organizace šachboxu.

Nenápadný start

Všechno to začalo v 70. letech. Angličtí bratři James a Stuart Robinsovi si totiž tehdy s oblibou po boxu v tělocvičně dopřávali ještě partii šachů. Z obyčejného rituálu se postupně stal v podstatě tréninkový nástroj.

„Mozky versus svaly“ hlásaly tehdy novinové titulky, když se o zvláštní kombinaci doslechli novináři. „V té době se to nechytlo, protože to byla docela nová myšlenka. Každý si o nás myslel, že jsme potrhlí,“ přiznal sám Robinson.

Jenže pak se všeho ujali umělci a nakonec se této záležitosti začali věnovat i další sportovci. Šachbox se stal regulérním sportem se striktními pravidly.

Přesná pravidla

Jak tedy takové zápasy probíhají? Šachboxové utkání má jedenáct kol, z nichž šest patří šachům a pět boxerskému ringu. Sporty se střídají a mezi koly jsou krátké přestávky. Zápas končí knokautem, šachmatem, odstoupením nebo překročením časové lhůty u šachů.

Při nerozhodné variantě vyhrává ten, kdo v boxu získal více bodů. Tato kombinace fyzického a mentálního vypětí už zaujala tisíce lidí a má i své světové šampionáty, na kterých jde o poměrně velké peníze.

Zastánci tohoto sportu argumentují hlavně tím, že jde o velmi komplexní záležitost, která dokonale prověří všechny stránky sportovce. Tak co, zajdete se někdy podívat?

EXTRÉMNÍ ŽEHLENÍ

Extrémní žehlení na Floridě. FOTO: highlander411/Creative Commons/CC BY 2.0
Extrémní žehlení na Floridě. FOTO: highlander411/Creative Commons/CC BY 2.0

Nechtěl být doma

A teď zase pro změnu něco méně…seriózního. Jen pro málokoho představuje žehlení zajímavou aktivitu, které by se chtěl věnovat ve volném čase.

To si možná říkal i Phil Shaw z anglického Leicesteru, který jednoho dne v 90. letech koukal na hromadu nevyžehleného prádla ve svém domě. Tehdy ho napadlo, že by si mohl natáhnout prodlužovačku na zahradu a žehlit tam. Tím to všechno začal.

Žehlení na čerstvém vzduchu mu brzy přestalo stačit, a tak tuhle neoblíbenou činnost zkombinoval s tou, kterou naopak miluje – s horolezectvím. V roce 1997 tak vznikl jeden z nejbizarnějších sportů světa.

Žehlit… pod vodou?

S postupem času se extrémní žehlení rozšířilo do celého světa. Primárně jako recese a způsob, jak narušit zažité vnímání toho, čemu se věnujeme. Současně to ale pro mnoho lidí, kteří se tomu věnují, stalo skutečným adrenalinovým sportem.

Cílem je dostat se se žehličkou na ty nejšílenější a nejhůře dostupná místa – na vrcholky hor, do korun stromů nebo třeba pod vodu. Ano, extrémní žehlení je oblíbené i mezi potápěči.

Třeba v březnu 2008 vytvořilo 72 potápěčů světový rekord v žehlení pod vodou, v roce 2011 jich pak v jednom nizozemském bazénu žehlilo už 173.

Měli i mistrovství

Samozřejmě, že pod vodou nejde o skutečné žehlení, jinak se ale zastánci této aktivity opravdu snaží, aby poctivě narovnávali zmačkané části svých oděvů. Své nástroje tak nahřívají přenosnými plynovými hořáky, kempingovými vařiči a generátory.

A aby toho nebylo málo, i tato záliba má svou organizaci. V roce 1998 se žehliči sdružili pod vlajku Extreme Ironing Bureau (Kancelář extrémního žehlení) a po čase vznikly dokonce pobočky v několika zemích světa.

V roce 2002 pak přišla německá komunita kolem tohoto koníčku se světovým šampionátem. Zúčastnilo se ho na 80 lidí z různých koutů světa.

HOD TUŇÁKEM

Hod tuňákem se pochopitelně nelíbí ochráncům zvířat. FOTO: Tom Oates/Creative Commons/CC BY-SA 3.0
Hod tuňákem se pochopitelně nelíbí ochráncům zvířat. FOTO: Tom Oates/Creative Commons/CC BY-SA 3.0

Z jižní Austrálie

Zatímco některé sporty budí jen úsměv nebo pobavené zavrtění hlavou, jiné mohou ve skutečnosti i pobuřovat nebo alespoň vyvolávat otázky ohledně zacházení se zvířaty.

Ten druhý případ reprezentuje v našem výběru bláznivé a kontroverzní klání v hodu tuňákem, které má velkou tradici na několika místech v Austrálii, především pak v rámci festivalu Tunarama, který se už dobrých 60 let koná v Port Lincoln na jihu Austrálie.

Právě pro toto město je tuňák naprosto ikonický, protože se tu nachází jedna z největších základen zaměřených na jeho lov.

Letos naposledy?

A jak to tedy s tím házením je? Je to v podstatě podobné jako jiné házecí disciplíny. Účastníci roztočí několikakilovou rybu nad hlavou a pokusí se ji hodit co nejdál ve vymezeném prostoru.

Zkušení rozhodčí měří vzdálenost a samozřejmě dohlížejí i na to, zda někdo neporušil povolený způsob hodu nebo nepřekročil vymezený prostor.

Na zmíněném festivalu probíhá každoročně mistrovství světa, kde se domácí házeči snaží porazit přespolní soutěžící – především Japonci jsou v hodu tuňákem prý velmi dobří. Zda tradice zůstane zachována, se ale neví.

Festival totiž letošním ročníkem definitivně skončil. Hod tuňákem si tak bude muset najít jiné zázemí.

Foto: viz popisky, úvodní fotografie: pxfuel
Související články
Zajímavosti
Od dřeva k mistrovskému nástroji: Jak se vyrábějí housle krok za krokem?
Výroba houslí je umění, které se předává po generace. Jak probíhá proces tvorby tohoto ikonického nástroje a jaké dřevo se používá? 1. Výběr dřeva Kvalita a tloušťka dřeva zásadně ovlivňují zvuk houslí. Horní deska se nejčastěji vyrábí ze smrkového dřeva, luby a spodní deska jsou z javoru. Pro krk se používá dřevo stromu sapan (pernambuco) […]
Zajímavosti
Mravenci provádějí amputace a zachraňují životy!
Mravenci nejsou jen pilní dělníci přírody – podle nejnovějších výzkumů jsou také zruční „chirurgové“. Když se některý z nich zraní, jeho druhové dokážou posoudit zranění a v případě potřeby mu amputovat končetinu, čímž mu zachrání život. Tento unikátní způsob péče o zraněné nemá v živočišné říši obdoby a ukazuje, jak fascinující může být mravenčí inteligence. […]
Zajímavosti
Stoos: Alpská vesnička, kterou zachránila nejstrmější lanovka světa
Malá švýcarská vesnička Stoos, ukrytá vysoko v Alpách, by možná upadla v zapomnění, kdyby nebylo revoluční lanovky Stoosbahn. Tento technický zázrak nejenže spojil odlehlou obec s civilizací, ale stal se i jejím hlavním lákadlem. Pojďte objevit kouzlo místa, kde tradiční švýcarský životní styl potkává nejmodernější technologie. Alenka v říši velehor Pokud se podíváte z úrovně […]
Zajímavosti
Od korálků k supům: Neobvyklé způsoby rozloučení
Z popela drahokamy, těla ptákům – jak Jižní Korea a Tibet nacházejí krásu i praktická řešení v tradičních pohřebních praktikách. Tyto dvě odlišné kultury, vzdálené tisíce kilometrů a s hluboce zakořeněnými vlastními filozofiemi, nabízejí fascinující pohled na to, jak lidská společnost přistupuje k nevyhnutelné realitě smrti. Jejich tradiční pohřební praktiky nejsou pouhými rituály, ale komplexními […]
reklama
historie
Od gladiátorů po jezdecké akrobaty: Fascinující historie cirkusu
Cirkusy provázejí lidstvo po staletí – od krvavých římských her až po okázalé show plné akrobacie a kaskadérských kousků. Jak se z antických arén stala manéž plná barev a hudby? A proč někteří lidé cirkusy milují, zatímco jiní je odmítají? Antický circus: Popravy určené k pobavení Dávnou historii cirkusu můžeme vystopovat až do antiky. „Circus“ […]
Stolování v minulosti: Mohamed miloval maso
Někdo miluje maso, jiní dává přednost dokonale vyvážené nebo sladké chuti, další polévkám a plnému břichu a někdo nemůže existovat bez kuřecího. Pojďte s námi ochutnat ke stolu slavných osobností v dějinách. Tentokrát navštívíme proroka Mohameda. Máte v oblibě maso? V tom případě si u stolu islámského proroka Mohameda (570–632) pochutnáte. „Obětujte v průběhu svátku Eid al-Adha (ukončení poutě do […]
Titanic: Příběh zkázy, který stále fascinuje svět
14. dubna 1912 se navždy zapsal do historie jako den, kdy nejluxusnější parník své doby, Titanic, narazil do ledovce a navždy zmizel v temných hlubinách Atlantiku. Jeho tragický osud dodnes vyvolává otázky: Mohlo se katastrofě předejít? A co všechno se ještě můžeme dozvědět z trosek, které pomalu mizí v mořských hlubinách? Lokalita: přibližně 600 kilometrů jižně […]
Krysí stezky: Jak nacisté prchali do Jižní Ameriky
Italské kláštery, chorvatské přístavy a argentinské úřady – objevte fascinující trasy, po kterých unikali nejhledanější nacističtí zločinci do bezpečí jihoamerických diktatur. Tyto takzvané „krysí stezky“ představovaly složitou a často utajovanou síť kontaktů a logistické podpory, která umožnila stovkám, možná i tisícům pachatelů hrůzných zločinů druhé světové války uniknout před spravedlností spojeneckých mocností. Fenomén útěku nacistických […]
reklama
zajímavosti
Jaroslav Marvan: Vacátko ve slepičárně
Člun s Helenou Vondráčkovou (*1947) a Václavem Neckářem (*1943) se pomalu vzdaluje od břehu. Za zády hereckého dua se rýsuje nádherný zámek Blatná. Tipnete si, o jakém filmu je řeč? Kromě Blatné je natáčený i na Bojnickém zámku. Těm, kdo stále tápou, ještě napovíme, že královského otce Jindřicha si tu na jedničku střihne žižkovský rodák […]
Anglická Jedová zahrádka: Radši ani nepřivonět!
Skupinka návštěvníků se opatrně promenáduje po chodníčcích. V nose se slévá dráždivá vůně květin. Průvodce se zastaví. „Laburnum,“ začne výklad u šestimetrové dřeviny, která se u nás nazývá štědřenec odvislý. Větu ale nedokončí. Jeden z účastníků stojící opodál se poroučí k zemi…   Nejde o výjimku. Týdně tu zkolabují v průměru tři lidé. Všechny rostliny, které najdete za masivními […]
Výroba cínových vojáčků: Kdy jedovaté kovy nahradil plast?
Cínoví vojáčci se stávají v průběhu 19. století oblíbenou klukovskou hračkou. Šíří se a už jsou dostupné i v měšťanských rodinách. V klukovských pokojích se tehdy velice čile bojuje a mít takovou armádu doma je opravdu terno. V sériově vyráběných vojáčcích mají i na počátku 19. století monopol Němci. Armády pro široké použití chrlí hlavně společnosti Heinrichson, Heyde […]
Padání listí, tornádo i Nový rok! Co všechno se děje na jaře?
Dočkali jsme se! Roční období, které odedávna lidé vyhlížejí s tím největším očekáváním, je konečně tady! Znamená ale jaro skutečně jen samé pozitivní věci? Nemáme o něm trochu falešné mínění? A co všechno nás v této krásně době může překvapit? Už tě nechci! Na jaře všechno kvete! Stromy, květiny na louce…, ale také láska! Nebo […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz