Acne vulgaris (česky trudovitost, případně trudovina), běžně nazývané akné, je jedno z nejčastějších chronických onemocnění kůže a vůbec nejčastější kožní onemocnění v pubertě.
Nejméně jednou v životě akné postihne 85 až téměř celých 100 procent lidí. Akné je nejběžnější během puberty; obtěžuje více než 85 procent mladistvých a často bohužel přetrvává až do dospělosti.
Příčinou vzniku akné během dospívání je zejména nárůst produkce mužských hormonů, který probíhá u obou pohlaví.
U většiny lidí akné vymizí během dvacátého až třiadvacátého roku života, avšak není možné určit, jak dlouho který jedinec bude těmito problémy trpět.
Pozor na stres
Kromě jizev akné zanechává další následky, které bývají zejména psychické. Jedná se především o snížené sebevědomí, v některých případech eskalující až v depresi.
Jelikož akné se nejčastěji začíná projevovat v pubertě, tedy právě ve chvíli, kdy jsou si mladí lidé často dost nejisti sami sebou, doporučuje se – aby byly zmírněny dopady, které na daném jedinci zanechá – léčit již v raném stadiu.
Při vzniku akné hraje svou roli také dědičnost. Náchylnost k jeho vzniku je u rodinných příslušníků podobná. Neprospívá samozřejmě ani stres, který způsobuje zvýšenou produkci adrenalinu.
Rozdílná citlivost kůže…
V čase hormonálních změn mazové žlázky začínají produkovat nadměrné množství mazu. Tak dochází k ucpávání kanálků žláz. Následně vznikne vyrážka, na kterou v některých případech navazuje i bakteriální infekce.
Bakterie mění maz na mastné kyseliny, které dráždí pokožku. Do jaké míry trápí akné každého jednotlivě souvisí zřejmě s rozdílnou citlivostí kůže na nové, „pubertální“ hormony, neboť množství těchto hormonů je u všech více méně stejné.
Když si tělo postupem času na tuto novou hormonální situaci zvykne, puchýřky ve většině případů zmizí.
Změna jídelníčku
Výrazně zlepšit stav své pokožky můžeme mimo jiné například i změnou jídelníčku. Úpravou skladby naší potravy lze získat vhodnější prostředí pro střevní bakterie a tímto způsobem předcházet problémům s pletí. Cílem je dosažení zdravější látkové přeměny.
Velmi vhodná je také konzumace kefírového nebo acidofilního mléka, pomoci může též smetánka lékařská a další léčivé byliny, zejména takové, které čistí krev. Doporučuje se tedy i pravidelné popíjení kopřivového či mátového čaje.