Domů     Dovolte, abych se představil. Jmenuji se krokodýl
Dovolte, abych se představil. Jmenuji se krokodýl
10.4.2024

Snad každé dítě pozná krokodýla. Obrovského plaza s typickou stavbou těla si totiž není možné splést. Napadlo by vás, že jeho nejbližšími žijícími příbuznými jsou ptáci? Nebo že občas potřebují pomoc od zubaře?

Pojďme se proto společně podívat na zoubek jednomu velikánovi, který i přes svou všeobecnou známost umí lecčím překvapit.

Hlava krokodýla nilského. FOTO: Leigh Bedford/Creative Commons/CC BY 2.0
Hlava krokodýla nilského. FOTO: Leigh Bedford/Creative Commons/CC BY 2.0

Krokodýlům se občas přezdívá „živoucí fosilie“. Jejich předchůdci se na Zemi vyskytovali už před více jak 280 miliony let, ovšem počátky moderních krokodýlů se datují do svrchní křídy, tj. přibližně 83,5 milionu let zpátky.

Byli to současníci nelétavých dinosaurů a spolu s nimi patřili do nadřádu Archosauria. Dnes jsou jedinými žijícími členy tohoto nadřádu jen krokodýli a ptáci.

Onu přezdívku tedy získali nejenom pro svůj historický původ, ale také proto, že se za celé dlouhé roky skoro vůbec nezměnili. Pohled na krokodýly nám proto poskytuje malý vhled do minulosti naší planety.

Typický vzhled

Jak bychom jednoduše popsali krokodýly? Jako velké plazy se čtyřmi kratšími končetinami a dlouhým, mohutným ocasem. Podle druhu se jejich délka pohybuje od 1,5 do 5,5 metru!

Tělo mají pokryto pevnou, tvrdou a zrohovatělou kůží, která jim po celém povrchu vytváří „pancíř“. Nejpevnější ho mají na krku a zádech, naopak břicho je relativně měkké.

Nejvýraznější je však jejich tlama vystupující z lebky, ve které silné čelisti skrývají dvě řady dlouhých zubů.

Plazí tank

Krokodýli jsou výborní plavci. Právě tvar těla jim umožňuje tak dobrý pohyb ve vodě. Při plavání drží končetiny přitažené k tělu a mohutným ocasem pohání celé své tělo vpřed. Není pro ně problém vyvinout rychlost až 30 kilometrů v hodině, občas i rychlejší.

O trochu horší je to na souši, ale nenechme se mýlit, také tady umějí být rychlí a mrštní, pokud se jim chce. Průměrná rychlost běžícího krokodýla bývá kolem 15 kilometrů v hodině a během chůze se pohybuje rychlostí přibližně 2–4 kilometrů v hodině.

Zajímavostí je, že při pohybu na souši také drží končetiny blízko u těla a jejich pohyb se více podobá pohybu savců než jiných plazů. Přesto jsou na suché zemi neradi a preferují výběr takových míst, kde je stálá voda. Pokud však není poblíž žádná řeka, nepohrdnou ani bažinami a mokřady.

Krokodýl vyhledává místa, kde je voda. A nenechte se mýlit, dokáže vyvinout vysokou rychlost. FOTO: MartinRe/Creative Commons/CC BY-SA 3.0
Krokodýl vyhledává místa, kde je voda. A nenechte se mýlit, dokáže vyvinout vysokou rychlost. FOTO: MartinRe/Creative Commons/CC BY-SA 3.0

Od vejce k dlouhověkosti

Pro krokodýly je typická polygamie, tj. když se samci snaží spářit s co nejvíce samicemi. Přesto se vyskytují výjimky a je možné narazit také na monogamní krokodýlí páry. Přibližně měsíc po oplození postaví samice hnízdo, do kterých nakladou 10–15 vajec.

Vylíhnutí se však dočká přibližně polovina z nich. Na krokodýlích vejcích si totiž pochutnává spousta dalších zvířat, a ačkoliv bývá matka blízko, ne vždy stihne doplavat k hnízdu včas. Hned po vylíhnutí odnesou samice mláďata do vody.

Už od prvních chvil zvládají mláďata sama plavat a živit se drobnými živočichy, přesto se ještě rok až dva zdržují v blízkosti matek. Krokodýli rostou takřka celý život a v délce svého života mohou směle konkurovat člověku.

Sice je skoro nemožné zjistit jejich přesný věk, kterého se krokodýli dožívají, nejčastější odhady mluví o 80 letech, někteří až o 100!

Troufalí masožravci

Nejoblíbenější potravou napříč druhy jsou ryby, nepohrdnou však ani žábami, ptáky a menšími savci. Obecně platí pravidlo, že čím je krokodýl větší, tím více si troufá na větší kořist.

Ti velcí se proto s chutí zakousnou také do želv, varanů, mláďat hrochů nebo třeba do menších příslušníků vlastního druhu. Prostě kdo si co uloví. Vybranou kořist usmrtí nejčastěji silným stiskem svých čelistí, nebo ji utopí.

Protože krokodýlí zuby nejsou uzpůsobeny rozkousávání, polknou kořist buď v celku, nebo musí mlátit hlavou ze strany na stranu, aby ji rozervali na menší sousta. Na posezení dokáží spořádat obrovské množství, klidně až čtvrtinu své vlastní váhy.

Pravděpodobně díky tomu dokáží vydržet delší dobu bez potravy, klidně i několik měsíců.

Útok krokodýla na pakoně. FOTO: Lip Kee/Creative Commons/CC BY-SA 2.0
Útok krokodýla na pakoně. FOTO: Lip Kee/Creative Commons/CC BY-SA 2.0

Útočí krokodýli na člověka?

U nás máme tu výhodu, že jsme jediný osídlený kontinent, kde se ve volné přírodě krokodýli nevyskytují. Tohle štěstí na jiných místech nemají a lidé se proto museli naučit podle toho žít.

Například na Floridě v USA se doporučuje, aby se lidé koupali pouze v bazénech nebo v moři, odkud útok nehrozí. Jinak je tomu například v africkém Mosambiku. Častokrát tu bývají vesnice přímo u řeky, nezřídka řekou přímo rozdělené.

Lidé tak dnes a denně přímo hazardují se životem, protože řeky i bez mostů přecházejí, koupou se v nich a perou v nich prádlo. Věří sice, že dobrému a čestnému člověku krokodýl neublíží, ale krokodýlům je podobná důvěra vcelku jedno.

Číhají ukrytí pod hladinou nebo v bahně a jakmile se kořist, klidně i člověk, přiblíží na vhodnou vzdálenost, prudce vyrazí. A je jim jedno, jestli oběť volně plave, nebo se třeba plaví na loďce.

Foto: viz popisky, úvodní fotografie: Alias 0591/Creative Commons/CC BY 2.0
Související články
Zajímavosti
Kopřiva: Otravný plevel? Ne, úžasná rostlina!
Kopřivám se vyhýbáme z logických důvodů: nestojíme totiž o popálení. Zahrádkáři jim nemohou přijít na jméno, když se rozmůžou na zahrádce. A tak by se dalo pokračovat. Jenomže kopřivy mají co nabídnout. Využití nacházejí v kosmetice i farmacii a dokonce se uplatní také v kuchyni. Podle staré moudrosti má každé popálení kopřivou přinést odolnost vůči […]
Zajímavosti
4 Nejobávanější místa planety: sem vstoupí jen ti nejodvážnější!
Naše malá česká kotlina je v celosvětovém měřítku vlastně velmi příjemným a bezpečným místem pro život. Nemáme tu příliš lokalit, které by byly skutečně nebezpečné, či dokonce smrtící. Planeta Země nicméně takových míst nabízí spoustu. Na některé se vůbec nedostanete, jiné jsou sice přístupné, ale každý vám doporučí se jim vyhnout. Které lokality z celého světa lze […]
Zajímavosti
Smích střídá děs: Tři nejznámější klauni světa
Zatímco ráno obskakuje děti v nemocnici, tvoří zvířata z balonků a vypráví vtipy, večer jako by se po veselém chlapíkovi slehla zem. Obtloustlý muž svou oběť sváže, sundá kalhoty a znásilní. Druhý den si opět navlékne klaunské šaty a vyrazí bavit děti jako by se nechumelilo. Tulák, který dobyl svět Kdo: Emmett Kelly Zajímavost: Prorazí i v Hollywoodu […]
Zajímavosti
Boříme mýty: Eva a Adam nekousli do jablka!
Proč dnes nežijeme v ráji? Protože Adama a Eva okusili jablko ze zakázaného stromu. A jak to víme? Píše se o tom v Bibli…. Omyl, v Bibli se o žádném jablku nepíše! Dle knihy Genesis ochutnají „peri“, což je v hebrejštině obecně plod. Podle časté teorie šlo o fíky, a právě listy fíkovníku se poté […]
reklama
záhady a tajemství
Od zločinu k slávě: Příběh tanečníka a herce Jana Révaie
Jan Révai začínal jako talentovaný tanečník, ale život ho zavál do vězení za loupežné přepadení benzínové stanice. Během pobytu za mřížemi se zdokonalil ve svém umění a po propuštění se vydal cestou úspěšného muzikálového herce a tanečníka. Jeho příběh je o druhých šancích, odvaze překonávat chyby a proměně z rebela ve vzor. I přes svou […]
Co se skrývá za záhadnou smrtí muzikanta Miroslava Berky?
Jsou tři hodiny odpoledne. Lucerna je ještě zavřená pro veřejnost, jen v uklízečky vytírají v sále podlahu, brigádníci doplňují nápoje do ledničky a ve zkušebně sedí osazenstvo kapely Olympic. Jeden její člen chybí. „Tak ještě počkáme a uvidíme,“ prohlásí frontman Petr Janda (*1942). Ale když se nic nestane, odehrají zkoušku i bez kolegy.   Odešel, nedošel Tím, […]
Kdo odhalí tajemství „krále popu“?
Označován je za „krále popu“ a superstar 20. století. Ovšem najde se i skupina lidí, která v něm nevidí talentovaného umělce, ale někoho, kdo sexuálně obtěžoval malé děti. Ze zneužívání je dvakrát obviněn, ale soud jej v roce 2005 zprošťuje obvinění.   Zpěvákova složka prý čítá tisíce stránek. Dokumenty zahrnují soukromé zprávy vyšetřovatelů, přepisy telefonických hovorů a […]
Hrad Bítov, místo paranormálních jevů
Umístění stavby impozantního středověkého hradu Bítov nebylo velice pravděpodobně vůbec náhodné. Pod tímto malebným šlechtickým sídlem se prý totiž křižují dvě silné linie zemské energetické mřížky… Brána do jiné dimenze? Zdejší energie zde pak údajně způsobuje skutečně zvláštní úkazy… Jeden z nejsilnějších proudů místní energie se v minulosti měl snad nacházet ještě kdesi mimo vlastní […]
reklama
zajímavosti
Měsíc lidem skutečně prospívá…
Již římský císař Tiberius si údajně nechával stříhat vlasy jen v dorůstající fázi Měsíce. Předcházel tak prý vypadávání vlasů a urychloval jejich růst… Skutečně je náš souputník Měsíc pro život důležitý? Bohatší úroda Na základě „měsíční teorie“ je kupříkladu dřevo stromů kácených v zimě před úplňkem skutečně prokazatelně kvalitnější a výsev semen ve správné měsíční […]
Boříme mýty: Slunečnice se neotáčí za sluncem!
Pořád se to říká, všichni to známe…, ale pravda to rozhodně není! Jak tyto mylné představy vznikly a proč jim pořád tolik lidí věří? Bez čepice zaručeně prochladneme, moč dezinfikuje rány a po kávě hned poběžíme na záchod. Dětem nedávejte moc sladkostí, nebo se promění v divokou zvěř. Co z toho platí? Nic! Mýtus č. […]
Jak by měla vypadat kancelář budoucnosti?
Poslední globální kancelářská revoluce proběhla v sedmdesátých letech a zdá se, že nastává další. Je čas podívat se na nejnovější trendy, které se týkají práce mnoha kancelářských profesí. Těmi, které se věnují informačním technologiím počínaje, právníky, projektanty a redakcemi konče. Poslední globální kancelářská revoluce se sice rodí v Německu, ale do světa se jako novátorský koncept rozšíří […]
Překvapivá historie: Proč se chodilo na poutě?
Chtěli byste jít pěšky víc než tisíc kilometrů do slavného kostela? V některých dobách našich dějin bylo dlouhé putování na posvátná místa obvyklé. Proč se na ně lidé vydávali a co si od toho slibovali? V knihách, příbězích i pohádkách odedávna nacházíme zmínky o lidech, kteří v chatrném oděvu, s mošnou přes rameno a holí kamsi kráčejí. Jsou to poutníci. Přestože se v minulosti […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Průlomová studie: Mezi autoimunitními poruchami a defekty zubní skloviny existuje souvislost
21stoleti.cz
Průlomová studie: Mezi autoimunitními poruchami a defekty zubní skloviny existuje souvislost
Mezinárodní výzkumný tým, jehož součástí byli vědci z Českého centra pro fenogenomiku a laboratoře transgenních modelů nemocí Ústavu molekulární genetiky AV ČR v centru BIOCEV, odhalil nové poznatky o
Odstavený vlak lákal ke spánku
skutecnepribehy.cz
Odstavený vlak lákal ke spánku
Vlak měl zpoždění, a tak jsem si zkrátila čekání v odstaveném vagonu. Usnula jsem a probral mě vlak, když se dal do pohybu. Vracela jsem se pozdě večer od kamarádky, čekala mě ještě cesta vlakem. Na setmělém nádraží jsem se dozvěděla, že má nemalé zpoždění. Byla mi zima a únavou jsem pomalu ani neudržela hlavu. Měla jsem náročný den,
7 tipů, jak probudit metabolimus
nejsemsama.cz
7 tipů, jak probudit metabolimus
Zrychlit metabolismus při hubnutí je snazší, než si myslíte. To je cesta, jak začít hubnout a zhubnout! Jak tedy zrychlit metabolismus, aby více spaloval? Po třicítce u žen klesá rychlost metabolismu o pět procent. To znamená pomalejší spalování a zvyšování váhy. Ale nemusí tomu tak být. Existují způsoby, jak metabolismus nastartovat a znovu dostat do vyšších obrátek. Existuje hned sedm tipů, které
Hostina z lesa
iluxus.cz
Hostina z lesa
Restaurant Deer v Michalské ulici, jen pár kroků od Staroměstského náměstí, se těší velké oblibě. Příjemný interiér, profesionální servis a dechberoucí pokrmy, které připravuje šéfkuchař Lubomír Dolej
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Pád Antiochie: Křižáci si město podmanili díky lsti
historyplus.cz
Pád Antiochie: Křižáci si město podmanili díky lsti
Nepřestali doufat, že dokážou Antiochii vyhladovět. Bohemund z Tarentu však s názorem ostatních křižáckých velitelů nesouhlasí. Věří, že mohou město dobýt mnohem dříve a pohodlněji – lstí. Normanský dobrodruh neztrácí čas a mezi obránci získává spojence, který křižákům pomůže dostat se za hradby! Do Byzantské říše vtrhli ve druhé polovině 11. století z východu seldžučtí
Ať se to jen blýská!
panidomu.cz
Ať se to jen blýská!
Otisky prstů, šmouhy a kapky vody dokáží výrobky z kovu nevzhledně změnit. Čas od času je proto potřeba je důkladně očistit. Zkušené hospodyňky vědí, že na nežádoucí skvrny, které se objevují na okrasných dekoracích, úchytkách či nádobí, často pomáhá ocet, citronová šťáva či roztok jedlé sody. Měď *Koupelna Pokud máte v koupelně měděné vybavení, zřejmě
Evropští šamani současnosti: Kde se s nimi můžete potkat?
epochalnisvet.cz
Evropští šamani současnosti: Kde se s nimi můžete potkat?
Šaman jako prostředník mezi světem nadpřirozena a lidmi nás spojuje s nejstaršími obdobími prehistorie. Z hlediska geografie byl šamanismus původním náboženstvím sibiřských národů. Brzy se však dostává i do našich končin, třeba do Uher, kde se i v pozdním středověku nacházeli šamani-táltosové. Existují a působí na našem kontinentu dodnes? Muž oslovovaný jako táltos právě odložil malý bubínek,
Bábovka se zakysanou smetanou
tisicereceptu.cz
Bábovka se zakysanou smetanou
Vláčná bábovka se hodí jako zákusek po nedělním obědě nebo jako sváteční snídaně. Potřebujete 4 vejce 1 hrnek cukru krupice 2 hrnky polohrubé mouky 1 prášek do pečiva 1 kelímek (200 g) zakys
Naberte inspiraci na jižní Moravě
epochanacestach.cz
Naberte inspiraci na jižní Moravě
Kraj, který proslavilo skvělé víno, honosné hrady a romantické zámky. Malebnou krajinou se vine nespočet cyklostezek a turistických cest. Pokud už znáte Pernštejn i Vranov nad Dyjí a zahrady lednického zámku jste prošli křížem krážem, přijeďte letos za novinkami a neobjevenými skvosty. Jižní Morava si jich má nepřeberně, nudu nepoznáte! Že víno ochutnáte jen o
Lovci duchů v ČR: S kým se jim podařilo navázat kontakt?
enigmaplus.cz
Lovci duchů v ČR: S kým se jim podařilo navázat kontakt?
Takzvaní lovci duchů se rozhodně nevyskytují pouze v hororových filmech. Své vyšetřovatele nadpřirozených jevů má i Česká republika a mnoho z nich je na svých lovech pravidelně úspěšných. Co nebo koho
Touží Denisa Nesvačilová po miminku?
nasehvezdy.cz
Touží Denisa Nesvačilová po miminku?
Stále nemůže najít toho pravého. Hvězda seriálu ZOO Denisa Nesvačilová (32) byla naposledy vášnivě zamilovaná do scenáristy Petra Kolečka (40), ale ten jí bohužel zlomil srdce. Herečka se však svého s